IX- GELEZEN IN DE KNUPPEL WAN APRIL 195U Vervolg reisverslag_van_Antoon_Dinghs l/ermakop Godsdienst en feesten staan bij de Indonesiër in nauw verband net elkaar. Hun vrije dagen, feesten, dansen, muziek en voorstellingen bobben vrijwel steeds een godsdienstige ondergrond. De maskers on andere kunstproducten welke in de verscil- lende plaatsen in Indonesië voorkomen geven muustal do godsdienstige betekenis weer. De instrumenten van de algemeen verbreide en populaire Javaanse orkasten (Gamolan)zijn drum, gomg en ander koper slagwerk. De dansen lijken ons vreemd en weinig zeggend, doch voor de Indonesiër hoeft/elke fijne beweging van heup, hoefd of vingers een bijzondere betekenis. Veel van de amusementen wplke op de godsdienst geen betrekking hebben, zoals hanengevechten en de meeste dobbelspelen zijn door de Nederlandse regering verboden, deze laatste met het doel de Indonesiër, die zeer vlug aan dobbelen verslaafd raakt, tegen zichzelf te beschermen. De Europese sporten hebben er ook ingang gevonden zoals voetbal, tennis, cricket, golf wordt veel gespeeld. De Indonesiër houdt ook he.1 veel van bioscoopvoorstel lingen. In tegenstelling met unze wetten is het do Mohammedaan wettelijk geoorloofd meer dan een vrouw te trouwan, maar financieels omstandigheden stellen paal en perk aan deze luxe, zodat slechts uen beperkt aantal zich deze woelde kan veroorloven. In den omgang met de vrouwen is het zaak heel bescheiden te zijn. Het is geen ge woonte de vrouwen aan te raken, dus b,v. to helpen bij het oversteken van een straat, eenarm te geven enz. Voer een vroumdeling is het nooit geoorloofd een huis binnen te gaan, waar tijdelijk geen man of alleen vrouwen aanwezig zijn. In elke Indonesische feestviering speelt de maaltijd een hoofdrol. Zelfs hot ge wone, dagelijkse maal is in wezen een vormelijke zaak. Het merendeel der Indone- sise gerechten is zeur smakelijk en voedzaam. De hoofdschotel ia rijst, hieraan worden echter diverse bijspijzen zoals gedroogde vis, vlees, kip, verschillende soorten van groenton en groontensauscri toegevoegd. Do bafaomoo rijsttafel is een uitgebreide maaltijd waarbij soms wel twintig of meer bijspijzen worden opgediend, waaronder diverse sonrton kruiden(sambal Do Indonesiërs gebruiken over hot algemeen geen vorken, lepels of messen, ze eton hun rijst op oen speciale nonior met de vingers, doch vorlangen niet, als ge hun gast zijt, dat go deze gewoonte volgt. Het is oen gewoonte, dat een gast nimmer begint met eten voordat de gastheer is begonnen, wordt vervolgd 'dillen de leveranciers van copy voor do Schans in de maand juli bijyonder rekening houden met het navolgende; 1. Inleveren uitsluitend ..j: Castolestraat 4; 2. Uiterlijk inleveren vflór woensdag; 3. Uw berichten en mededelingen zo kerb mogelijk houden. L.R.V. DE EENDRACHT Op het concours te Venray behaalde het achttal afgelopen zondag de vijfde prijs. Bii de individuele dressuur uierd Jon Donders de eerste prijs toeyokend. Zondag 2 juli jubileumconcours te Velden. Vrijdagavond van 2D.00 uur - 21.30 uur receptie te Velden in de feesttent op het concoursterrein "UJilshaf"

Castenrays dorpsblad De Schans | 1978 | | pagina 2