GELEZEN IN DEI KfdJPFCL VAN FIA.M^T 1950 Biak, 3 maart 1950 Aan alle inwoners van Castenray. Op de eerste plaats mijn hartelijke dank aan thuisfront en medewerkers uan thuis front voor het aan mij toegezonden pakket, wat ik j.l, donderdag heb gekregen. Al veel eerder is aan mij gevraagd om een klein verslag van Nieuw Guinea en Biak aan alle mensen van Castenray te schrijvenen aan dia vraag wil ik nu zo goed mogelijk voldoen. Mijn begin zal zijn over de eerste indrukken en inzichten van Nieuw Guinea, maar vooral van Oiak, waar ik nu genesteld ben. Wij vertrokken op 3 dec. Van Sumatra naar Nieuw Guinea, hot beloofde land. Deze reis was zeer interessant omreden wij verschillende eilanden moesten aandoen. Op 5 dec. kwamen we in Batavia aan. Na daar eon halve dag te hebben rondgedwaald ging de reis voort naar Celebes, waar we 11 dec. in de stad Makassar aankwamen. We hebben daar l-g- dag aan wal gelegen on zodoende Makassar kunnen bezichtigen. Op 12 dec. ging do reis weer voort, 16 dec. 's morgens vroeg was Fok-Fak, een plaatsje op Nieuw Guinea, als .een stip zichtbaar. Daar gingen de eerste jongens van ons bataljon naar toe. Wij gingen verder en deden nog do navolgende plaatsen eens Sarong, iïlanaguari en en vervolgens was het einde van onze reis aan de beurt. Het was intussen 19 dec. Op de boot gingen maar steads geruchten van "de mensen leven nog in het stenen tijdperk, ze zijn niet gekleed en dergelijke", maar aan wal gekomen bleek dit toch wel een beetje anders te zijn. De levenswijze is heel anders als b.v. op Sumatra. Do huisjes zijn hier op Oiak boven de zee gebouwd op palon, ongeveer 10 tot 30 meter de zee in. Tegenwoordig doen ze dat echter al niet moer of nog 3/4 van de huisjes bovon de zee staat. De nieuwe komen alle op do vaste grond van het eiland. Vroeger werden de huizen boven do zoo gebouwd, omdat hier ook veel twisten onder elkaar voorkwamen. Hierdoor kon de vijand niet zo gemakkelijk overvallen en had men ook een goed overzicht daarop. wordt vervel^ Antoon Dinghs.

Castenrays dorpsblad De Schans | 1978 | | pagina 7