waarschuwing SR Vakantie Sport Vrijetijdsbesteding Honderden andere zaken Ons woordenlijstje geld dat WCl ff' gelukkig maakt...' Het is mogelijk dankzij uw hulp, geestelijk gehan dicapten voor zover zij er toe in staat zijn en er vreugde aan beleven een fijne vakantie te bieden. Er moeten alleen wel heel wat meer voor bereidingen worden getroffen, extra mensen aangetrokken worden etc. om zo'n vakantie tot een succes te maken. Dat vraagt veel tijd, mankracht en geld. Bedenk wel, dat zulke vakanties ook voor ouders van geestelijk gehandicapten een uitkomst zijn. Eindelijk de mogelijkheid zelf even te ontspannen, tot rust te komen, in de wetenschap dat het kind een fijne vakantie heeft en in goede handen is. Ook dat is iets waar geestelijk gehandicapten heel veel vreugde aan beleven, 's Avonds met vrienden e.n vriendinnen van hetzelfde niveau gezellig bezig zijn in eigen instuifruimten. Het gebeurt alleen nog te weinig door gebrek aan geld. Soms éénmaal per week, vaak slechts éénmaal per maand. En hoe kom je goedkoop aan ruimten-waar je nu eens helemaal je gang mag gaan. Onnodig te zeggen dat er weer heel wat mensen in het geweer moeten komen om alles vlot te laten verlopen. We zijn er nog niet zo heel lang achter hoe belangrijk sport is voor geestelijk gehandicapten. "Sport staalt spieren" zeiden we vroeger. Dat geldt meer dan ooit voor geestelijk gehandi capten. Hun lichamelijke conditie wordt er enorm door verbeterd, ze leren in groepsverband te spelen en te werken. Het schenkt ze zelfvertrouwen en ze leren mee te doen met niet gehandicapten. Er zijn nog honderden andere zaken waar het kol- lektegeld voor wordt aangewend. Van een dagje uit naar de speeltuin, tot een grammofoon installatie in een gezinsvervangend tehuis. Van aangepaste speelmaterialen voor geestelijk gehandicapten tot voorlichting aan hun ouders. Van efficiënter werk door maatschappelijk werkers tot een diaprojektor voor een dagverblijf en al die andere zaken die nodig zijn om de geestelijk gehandicapten meer in de samenleving thuis te brengen. En laten we ook eens een keer niet vergeten wat er allemaal nodig is om het grote publiek meer begrip, meer inzicht en zo mogelijk meer liefde voor de geestelijk gehandicapten bij te brengen. Hieronder vindt u een aantal woorden en begrip pen uit de zwakzinnigenzorg, waaruit u tevens kunt opmaken wat er alzo voor geestelijk gehandi capten wordt gedaan. Beschuttende of Sociale Werkplaatsen Geestelijk gehandicapten, die nog een zekere ar beidsprestatie kunnen leveren, kunnen in een sociale werkplaats verschillende soorten arbeid verrichten, waarvoor zij salaris ontvangen. Dagverblijven voor ouderen Geestelijk gehandicapten, die niet in een arbeids proces worden opgenomen, gaan naar een dag verblijf waar zij op zinvolle wijze worden bezigge houden en waar zij nog zoveel mogelijk getraind worden om in het leven van alledag te kunnen meedoen. Gezinsvervangende tehuizen Tehuizen, waar geestelijk gehandicapten naar toe gaan, wanneer door omstandigheden de ouders niet meer voor hun gehandicapte kindleren) kunnen zorgen. Kinderdagverblijven In de kinderdagverblijven komen vooral kinderen die een duidelijk achterstond in dc geestelijke groei vertonen. Een keur van medewerkers en deskundigen (ver- plegenden, groepsleidlstlers, psychologen, ortho pedagogen, logopedisten enz.) is doende om uit te vinden, welke mogelijkheden elk geestelijk gehandicapt kind nog heeft; vervolgens worden alle pogingen in het werk gesteld die mogelijk heden zoveel mogelijk te ontwikkelen. Observatie-centra Geestelijk gehandicapten, van wie niet duidelijk is hoe ernstig de geestelijke handicap is, gaan naar een observatie-centrum, waar een groot aantal deskundigen klaarheid poogt te brengen in de specifieke problemen van de geestelijk gehan dicapte. Scholen voor buitengewoon onderwijs Opleidings-instituten voor geestelijk gehandicap ten, waar onderwijs gegeven wordt aangepast aan de geestelijke handicap van elke pupil. Short-stay-homes (Kort-verblijf-tehuizen) Short-stay-homes zijn er om geestelijk gehandi capten op te vangen, wanneer de ouders tijdelijk niet voor hun geestelijk gehandicapte kindleren kunnen zorgen. Sociaal pedagogische diensten Bureaus, waaraan gespecialiseerde maatschappe lijk werkers en werksters verbonden zijn, die ouders adviseren en begeleiden en samen met die ouders de beste wegen zoeken len vaak vinden!) voor hun geestelijk gehandicapte kind. Voor nadere informatie richte men zich tot; Eed. Soc. Ped. Zorg. voor Zwakzinnigen. Postbus 6251, 's-Gravenhage. Tel. 070-652938 Ouderverenigingen Er zijn meerdere ouderverenigingen van ouders van Geestelijk Gehandicapten. Wenst men daar over meer informatie, dan wende men zich tot: Federatie van Ouderverenigingen Timmermanslaan 2 Maarssen. Tel. 03465-3644 Hoe triest het ook is, er zijn een aantal organisaties en personen die van de kollekteweek van 18 t/m 23 oktober voor Geestelijk Gehandicapten gebruik zullen maken door telefonisch, schriftelijk of huis aan huis artikelen ten eigen bate te koop aan te bieden, zoals ansichtkaarten, kalenders, spuitbussen, verband dozen, brandblussers, reinigingsmiddelen, enz. onder het voorwendsel, dat de winst, of een groot tyf deel daarvan, ten goede komt aan de zorg voor geestelijk gehandicapten. Het Landelijk Kollektebureau wijst er met nadruk op dat deze colporterende organisaties en personen niets van doen hebben met de Nationale Kollekte Geestelijk Gehandicapten. De Nationale Kollekte Geestelijk Gehandicapten y/ordt gehouden door middel van INTEKENBOEKJES, KOLLEKTEBUSSEN, KOLLEKTE-ENVELOPJES en KOLLEKTEBONNEN, alle herkenbaar aan dit embleem;

Castenrays dorpsblad De Schans | 1976 | | pagina 6