18 t/m 23 oktober nationale kollekte geestelijk gehandicapten 6EH Daar sta je dan! Beter maken? ^LE GEHW Giro: 11.22.22.2. geestelijk gehandicapt, zwakzinnig _aat het eens op u inwerken wat bovenstaande woorden betekenen. Probeer het u eens te realiseren wat het wil zeggen wanneer de "buitenwacht" bijna niet met je wil of durft te praten omdat men je "eng" of "te dom" vindt. Waar u met het grootste gemak een brief kunt schrijven, een intelligent gesprek voeren, uw beroep uitoefenen, kortom; leven, zal de geestelijk gehandicapte nauwelijks tot meer in staat zijn dan tot bijvoorbeeld zeer eenvoudig handwerk, simpele huishoudelijke arbeid e.d. Dat hangt dan nog helemaal af hoe ernstig de geestelijke handicap is. Er zijn vele tienduizenden die vrijwel helemaal niet tot iets kunnen komen. En dan te weten dat het heel vaak ontstaan is doordat er al ver voor de geboorte iets mis is gegaan, Dat had ons allemaal kunnen overkomen. Daar sta je dan als ouders van een zwakzinnig kind. De ontzetting. De ontzetting toen je kort na de geboorte of soms na langere tijd langzaam maar onafwendbaar zeker ontdekte dat het kind anders, dat het zwak zinnig was. Toekomstplannen maken voor dit kind? Vergeet het maar. Het wordt in het gunstigste geval B.L.O.-school, dagverblijf of sociale werkplaats en later wanneer de ouders niet meer voor het kind kunnen zorgen het gezinsvervangend tehuis. Het zijn de ouders, die het meest gebukt gaan onder de zorgen voor hun geestelijk gehandicapte kind. De geestelijk gehandicapte zelf ervaart het vaak niet bewust, anders te zijn. Zwakzinnigheid is niet te genezen. Het is nog nooit voorgekomen dat een zwak zinnige beter werd, niet meer zwakzinnig was. Beter maken kunnen we wel de leefomstandig heden voor de geestelijk gehandicapten. Akkoord; ons land loopt daarin voorop, er wordt al heel veel voor hen gedaan. Voeding, kleding en onderdak zijn van overheids wege verzekerd. Maar is het natje en droogje op zijn tijd, het dak boven je hoofd en de kleren het totale leven? Wat doet u in uw vrije tijd? Sport, lezen, televisie kijken, uitgaan, knutselen, op bezoek gaan bij kennissen, de tuin omspitten? U gaat toch ook op vakantie? Zouden we voor de geestelijk gehandicapten het ook niet zo kunnen regelen dat zij zoveel mogelijk een "totaalleven" kunnen leiden. -j* Een uitgave van het Landelijk Kollektebureau, postbus 8000 te Utrecht. Telefoon: 030-942100. t.n.v. Nat. Koll. Geest. Gehan te Utrecht. Het bureau is gevestigd in bureauschip L 5" aan de Oude Leidseweg t/o zwembad "Den Hommel" te

Castenrays dorpsblad De Schans | 1976 | | pagina 5