Mag ik óók Seestelijk ;ehandicapten De grootste groep Alsof het plafond naar beneden komt 13 t/m 18 oktober ^nationale kollekte 'geestelijk gehandicapten .J-eMingen Rafael Imbecillenschool Utrecht. ivakzinnigen of geestelijk ehandicapten zijn mensen, die «;ds vóór hun geboorte of Boor ziekte of ongeval kort nadat ■j ter wereld kwamen, lodamge hersenbeschadigingen 'hebben opgelopen, dat zij met, ,of niet helemaal in staat zijn in onze samenleving mee |t£ doen. Dat brengt met zich ^See dal geestelijk gehandi capten: a. moeilijk of met kunnen leren; b. weinig of geen loon kunnen verdienen: c. vaak hun eigen belangen niet kunnen behartigen; d. óók al zijn ze meerderjarig, toch "kinderen" blijven. Er zijn in de zwakzinnigheid een aantal graden, van heel diep zwakzinnig tot bijna normaal. Het grootste deel van de geestelijk gehandicapten kan, afhangend van de ernst van de geestelijke handicap, nog wel wat leren. Een aantal zal nauwelijks^^rder komen dan min of meer netjes eten, anderen daar entegen zullen zelfs kunnen leren eenvoudige reken sommetjes te maken. Vooral nu voor deze allergrootste groep is de kollekte. Het zijn de geestelijk gehandicapten, die overdag op een dagverblijf of sociale werkplaats bezig zijn en 's avonds naar huis of naai het gezinsvervangende tehuis gaan. Aan hun belangrijkste levens behoeften, voeding, kleding en onderdak wordt, dankzij de overheid, goed voldaan. Maar de rest een stukje van Uw wereld zijn? Mag ik samen met al mijn duizenden lotgenoten gelukkig zijn met dat wat ook Uw leven kleur geeft. Wiit U ons de kans geven in Uw wereld mee te doen? De overheid doet al heel veel voor geestelijk gehandicapten. Er is voedsel, kleding en onderdak. Dat is echt allemaal uitstekend geregeld. Maar al het werk, dat gedaan moet wor den om de geestelijk gehandicapten in Uw wereld 'thuis' te laten komen Daarnaast vinden ze het ook fijn om op vakantie te gaan, te spelen, aan sport te doen en nog zo veel meer, dat hun leven tot een vreugde kan maken Maar ze zijn daarvoor wel afhankelijk "Wanneer je je ineens bewust wordt, dat je kind diep zwak zinnig is dan is het alsof het plafond naar beneden komt", zei eens een vader in een t.v,-interview. Bij zo'n ontdekking stort er een wereld in. "Wanneer dan je kind voorgoed in een inrichting moet worden opgenomen ervaar je dat alsof je het levend moet gaan begraven" Het komt dagelijks voor, dat ouders zo'n verschrikkelijke ervaring opdoen. Gelukkig komt het in verhouding maar heel weinig voor, dat kinderen zo diep zwakzinnig zijn, dat zij dag en nacht verzorgd en verpleegd moeten worden. L' «O, GEHP^ Een uitgave van het Landelijk Ko/lektebureau, postbus 8000 te Utrecht, Telefoon: (030) 94 21 00. Giro11.22.22.2. Het bureau is gevestigd in bureauschip L 544tj aan de Oude Leidseweg t/n ingang zwembad Den Hommel" te Utrecht.

Castenrays dorpsblad De Schans | 1975 | | pagina 6