t/m 18 oktober nationale kollekte geestelijk waarschuwing "be rest Vakantie, vrije tijdsbesteding, avondverzorging en sport. Veel en fel begeerde zaken voor en door geestelijk gehandicapten. Probeer er maar eens voldoende subsidie voor te krijgen. Vakantie voor geestelijk gehandicapten Wat vraagt het met aan voor bereidingen. Extra (vaak medisch geschoold) personeel, extra sanitair en allerlei andere voorzieningen. Vrije tijdsbesteding en avondverzorging voor gd0hlijk gehandicapten Het vraagt veel aparte lokali tuiten, spelmateriaal en veel extra mensen. Sport en spel voor geestelijk gehandicapten Het kan wel, maar het vraagt veel aangepast oefenmateriaal, zeer deskundige leiding en geschikte ruimten. Wat kost het al met om af en toe eens een zwembad af te huren om geestelijk gehandi capten te leren zwemmen? Ons woordenlijstje En dan in de tehuizen. Er zijn een aantal zaken weinig spektakulair op het eerste gezicht - die voor een geestelijk gehandicapte van grote betekenis zijn. Vindt men het in onze weivaarts staat een vrij gewone zaak om radio, t.v„ platenspeler en een dia-projektor te hebben, voor een geestelijk gehandi capte zijn deze artikelen een bron van grote vreugde. Er is echter geen enkele subsidiepost, waarop deze - zoveel vreugde gevende - apparaten staan vermeld. Wilt u nog meer Voorlichtingsgeschriften voor de ouders; aanloopkosten nieuwbouw tehuizen; nieuwe projekten om de geestelijk gehandicapten nog meer in de samenleving thuis te brengen; uitleencentrales voor aangepast speelgoed enz., enz. Is het een vraag of die kollekte nog nodig is? Hieronder vindt u een aantal woorden en begrippen uit de zwakzinnigenzorg, waaruitu levens kunt opmaken wat er alzo voor geestelijk gehandicapten wordt gedaan. Beschuttende of Sociale Werkplaatsen Geestelijk gehandicapten, die nog een zekera arbeidsprestatie kunnen leveren, kunnen int sociale werkplaats verschillende soorten arbeid verrichten, waarvoor zij salaris ontvangen. Dagverblijven voor ouderen Geestelijk gehandicapten, die niet in een arbeidsproces worden opgenomen, gaan naar een dagverblijf waar zij op zinvolle wijze worden beziggehouden en waar zij nog zoveel mogelijk getraind worden om in het leven van alledag te kunnen meedoen. Gezinsvervangende tehuizen Tehuizen, waar geestelijk gehandicapten naai toe gaan, wannoer door omstandigheden de ouders niet meer voor hun gehandicapte kind(eren) kunnen zorgen. Kinderdagverblijven In de kinderdagverblijven komen vooral kinderen, die een duidelijke achtersiand in de geestelijke groei vertonen. Een keur van betrokkenen en deskundigen (verplegenden, groepsleid(st)ers, werk meesters, psychologen, orthopedagogen, logopedisten enz.) is doende om uit te vinden, welke mogelijkheden elk geestelijk gehandicapt kind nog heeft: vervolgens worden alle pogingen in het werk gesteld die mogelijkheden zoveel mogelijk te ontwikkelen. Observatie-centra Geestelijk gehandicapten, van wie niet duidelijk is hoe ernstig de geestelijke handicap is. gaan naar een observatie-centrum, waar een groot aantal betrokkenen en deskundigen klaarheid poogt te brengen In de specifieke problemen van de geestelijk gehandicapte. Scholen voor buitengewoon onderwijs Opleidings-inslitulen voor geestelijk gehandicaplen, waar onderwijs gegeven wordl aangepast aan de geestelijke handicap van elke pupil. Short-stay-homes (Kort-verblijf- tehuizen) Short-stay-homes zijn er om geestelijk gehandicapten op te vangen, wanneer de ouders tijdelijk niet voor hun geestelijk gehandicapte kind(eren) kunnen zorgen. Sociaal pedagogische diensten Bureaus, waaraan gespecialiseerde maat schappelijk werkers en werksters verbonden zijn. die ouders adviseren en begeleiden en samen met die ouders de beste wegen zoeken (en vaak vinden I) voor hun geestelijk gehandicapte kind. K0( Hoe triest het ook is, er zijn een aantal organisaties en personen die van de kollekteweek van 13 t m 18 oktober voor Geestelijk Gehandicapten gebruik zullen maken door telefonisch, schriftelijk of huis aan huis artikelen ten eigen bate te koop aan te bieden, zoals ansicht kaarten, kalenders, spuitbussen, verbanddozen, brandblussers, reinigings middelen, enz. onder het voorwendsel, dat de winst, of een groot deel daarvan, ten goede komt aan de zorg voor geestelijk gehandicapten. Het Landelijk Kollektebureau wijst er met nadruk op dat deze colporterende organisaties en personen niets van doen hebben met de Nationale Kollekte Geestelijk Gehandicapten. De Nationale Kollekte Geestelijk Gehandicapten wordt gehouden door middel van INTEKEN BOEKJES, KOLLEKTEBUSSEN. KOLLEKTE- ENVELOPJES en KOLLEKTEBONNEN, alle herkenbaar aan dit embleem: K0t CEHW*

Castenrays dorpsblad De Schans | 1975 | | pagina 5