mogen we meedoen sport al ben je dan begrensd, toch uw wereld, hun wereld toch meespelen! Waarom moet een geestelijk gehandi capte zo vaak herkend worden aan zijn lopen en zijn gehele manier van bewegen. Sportbeoefening stelt hem in staat zijn spieren te beheersen en leert hem in grocps- of gezinsverband, in uw wereld mee te doen. Mensen met verlangens, verlangens die in wezen gelijk zijn aan die van alle mensen, het verlangen naar ontplooi ing, het verlangen om mee te doen, mee te spelen in het vaak moeilijke spel dat leven heet, zelfvertrouwen te krijgen, aanvaard, geaccepteerd te worden door je medemensen, geaccep teerd, al ben je dan begrensd, mis schien erg begrensd zelfs, toch mee kunt spelen Het gaat over geestelijk gehandicapten, mensen die het met hun verstand niet zo goed getroffen hebben. Ieder nor maal mens kan begrijpen dat geestelijk gehandicapten nog veel meer moeite hebben om in het leven mee te komen dan de verstandelijk gezonde mensen die het er ook dikwijls al zo moeilijk mee hebbenEn dan te weten, dat een geestelijk gehandicapte nooit verstandelijk normaal, geestelijk ge zond, te maken is en dat er vele tien duizenden zijn Eveneens is het maar al te goed be kend - de medische wetenschap iaat daarover geen enkele twijfel bestaan dat het ieder ouderpaar, hoe gezond ook, kan treffen een geestelijk gehan dicapte, een zwakzinnige, ter wereld te brengen. In één op de achttien ge zinnen kan men er over meepraten. Het kan ons treffen, allemaal! Toch moeten wc proberen om alle mogelijkheden, die een geestelijk ge handicapte nog bezit, te ontwikkelen. Wij moeten pogen hem tot ontplooi ing en daardoor tot levensvreugde te.- brengen, opdat de geestelijk gehand capte, waar dat enigszins mogelijk is, toch mee kan spelen, mee kan spelen in het leven, in uw wereld. Uw wereld; normale arbeid of genieten van een welverdiende rust, een wo ning, misschien een auto, ontspanning, sport en vakantie. Hun wereld; misschien, wanneer de geestelijk gehandicapte aan bepaalde normen voldoet, werk in een sociale Ook de geestelijk gehandicapte is beschermd van de wieg tot het graf. De overheid subsidieert grotendeels hun verblijf in onze samenleving, voed sel, onderdak en verzorging. Onder de verschillende subsidiabele posten zult u echter vrijwel tevergeefs of beschuttende werkplaats, anders, bezig zijn in een dagverblijf om 's avonds naar het ouderlijk huis of naar het gezinsvervangende tehuis te gaan. Wanneer de geestelijke handicap heel ernstig is, een levenslang verblijf in een inrichting. zoeken naar zaken als sport, vakantie, ontspanning, oefenmateriaal e.d. En juist dat zijn zaken die glans geven aan het leven van geestelijk gehandi capten en hen ook de kans geeft toch een beetje mee te spelen. Vakantie U gaat toch ook met vakantie? Vakantie, kamperen bijvoorbeeld, is voor de geestelijk gehandicapte een ontplooiingskans bij uitstek. Het leert hem zichzelf te helpen, het leert hem eveneens mee te komen in uw wereld. Van grote en kleine vreugden Ook de geestelijk gehandicapte vindt het evenals U fijn om vrienden en kennissen te ontmoeten. Maar uw wereld gaat hem wat dat betreft "ver boven de pet". Een ande re opvang is nodig. Er is behoefte aan ruimten waar geestelijk gehandicapten zich met elkaar kunnen vermaken. Er zijn ook van die dingen die het le ven zo veraangenamen, prettiger ma ken en meer inhoud geveneen gram mofoon, een radio, een T.V., een zwembad, speelgoed, sportmateriaal e.d. Het zijn van die grote en kleine vreugden, het zijn echter ook posten die niet voor subsidie in aanmerking komen. Geestelijk gehandicapten, mensen met verlangens, die in wezen gelijk zijn aan die van U en mij, het verlangen om mee te mogen spelen in het vaak moeilijke spel dat leven heet Mogen ze waarschuwing i GEHP^ Hoe triest het ook is. er zijn een aantal organisaties en personen die van de kollek- teweekvan l4oktobert/m 19 oktober voor Geestelijk Gehandicapten gebruik zullen maken door telefonisch, schriftelijk of huis aan huis artikelen ten eigen bate te koop aan te bieden, zoals ansichtkaarten, kalenders, spuitbussen, verbanddozen, brandblussers, reinigingsmiddelen, enz. onder het voorwendsel, dat de winst, of een groot deel daarvan, (en goede komt aan de zorg voor geestelijk gehandicapten. Het Landelijk Kollektiebureau wijst er met nadruk op dat deze colporterende organi saties en personen niets van doen hebben met de Nationale Kollekte Geestelijk Gehandicapten. De Nationale Kollekte Geestelijk Gehandi capten word: gehouden door middel van INTEKENLIJSTEN en BOEKJES, KOLLF.KTF.BUSSEN, KOLLEKTE- ENVELOPJESen KOLLEKTEBONNF.N, alle herkenbaar aan dit embleem:

Castenrays dorpsblad De Schans | 1974 | | pagina 8