14 t/m 19 oktober nationale kollekte geestelijk gehandicapten wat doen wie? wat is waarvoor? Een uitgave van het Landelijk Kollekiebureau. postbus 8000 te Utrecht. Telefoon: (030) 9421 00. Giro: 11.22.22.2. Het bureau is gevestigd in bureauschip L 5446 aan de Oude Leidseweg t/o ingang zwembad Den Hommel" te Utrecht. zwakzinnigenzorg in een kolommetje Zwakzinnig of geestelijk gehandicapt, wat wordt daaronder verstaan? Iemand is zwakzinnig of geestelijk ge handicapt, die door enigerlei defect, hetzij al voor de geboorte of door een ziekte kort na de geboorte, niet of niet helem'aal in staat is als normaal mens in de maatschappij te functio neren. Geestelijk gehandicapten blijven hun leven lang, de een meer, de ander minder, hulpbehoevend. Uit de laatste zin valt reeds op te ma ken dat in zwakzinnigheid een aantal graden zijn waar te nemen. Er zijn zwakzinnigen die nooit iets zullen kunnen leren, waar geen contact mee te krijgen is, tot zwakzinnigen waar nog een redelijk gesprek mee te voe ren valt. Er zijn zwakzinnigen die zoals dat door deskundigen genoemd wordt op een laag niveau functioneren d.w.z. waar weinig contact mee te krijgen is, maar die b.v. weer wel bijna perfect piano kunnen spelen. In zo'n geval spreken we over partieel begaafd, of wanneer een geestelijk gehandicapte wel vrij goed kan meekomen, maar op een bepaald terrein niets kan uitrichten b.v. wel kan lezen maar onmogelijk kan schrijven, over een partieel defect. Wij vertellen U dit om heel in het kort een indruk te geven hoeveel werk er verzet moet worden om voor elke geestelijk gehandicapte de beste wegen te vinden om hem lot ontplooiing en levensvreugde te brengen. In observatie-centra zijn deskundigen druk doende uit te vinden welke mogelijkhe den er nog voor elke geestelijk gehandicapte zijn. In de dagverblijven voor kinde ren en voor ouderen (147)worden alweer door velerlei deskundigen (psychologen, ortho-pedagogen, heilgymnasten, logopedisten, etc.) gezocht naar methodieken om de geestelijk gehandicapte niet alleen zinvol bezig te houden, maar hen ook zover te brengen, dat zij zoveel mogelijk aan het leven van alle dag kunnen meedoen. De scholen voor buitengewoon lager onderwijs geven onderwijs, dat geheel is aan gepast aan de geestelijke handicap van de leerlingen. In beschuttende of sociale werkplaatsen komen de geestelijk gehandicapten, die minimaal éénderde van de normale arbeidsprestatie kunnen leveren en zij ont vangen daarvoor salaris. Onnodig Ie zeggen, hoe trots de geestelijk gehandicapten zijn, om net zo als ver standelijk normale mensen echt te mogen werken en daarvoor salaris te ontvangen. jSZ-:n zij niet in staat de vereiste hoeveelheid arbeid te verrichten, dan gaan de stelijk gehandicapten naar het dagverblijf voor ouderen. Zijn ouders door hoge leeftijd, door overlijden,of om andere redenen niet meer in staat voor hun geeste lijk gehandicapte kind te zorgen, dan zijn daar de gezinsvervangende tehuizen, (140) waar in kleine leefgroepen de sfeer van thuis zoveel mogelijk wordt benaderd. De short-stay- homes kort verblijf tehuizen - (8) dienen er voor om de geestelijk ge handicapte op te vangen, wanneer de ouders tijdelijk niet in staat zijn voor hun gehandicapte kind te zorgen. Er zijn diensten voor maatschappelijk werk Dagelijks zijn vele tientallen maat schappelijk werk(st)ers op pad om ouders van geestelijk gehandicapten te adviseren en te begeleiden. Maatschappelijk werkers trachten de ontwikkeling van geestelijk gehandicapten te stimuleren, bemiddelen bij plaatsing in de verschillende soorten tehuizen en inrichtingen en verschijnen overal, waar zich problemen rond geestelijk gehandicapten voordoen. Zij zijn als het ware de wegenwachten langs de levensweg der geestelijk gehandicapten.

Castenrays dorpsblad De Schans | 1974 | | pagina 7