f H. Barten - Brazilië - auto L. Mouës - Guatemala - 2 bromfietsen Wie het evangelie leest zoals het er staat, bespeurt in alles wat Christus deed en leerde, dit tenia: doe goed aan je naaste, spring bij waar nood is, help de hongerigen, zorg voor de ziekensteun de vluchtelingen, kom op voor de gevangenen, bevrijd de mensen van angst en bijgeloof, en heb een bizondere z.org voor de armen en geringen. Deze facetten van de evangelisatie komen allemaal terug in de dossiers waarin aan de MIVA hulp wordt gevraagd. Vervoer overbrugt afstanden naar mensen. Of zoals een missionaris schreef: 'door goed vervoer worden de we gen korter en de lijd voor de mensen langer'. Het gaat uiteindelijk om de mens. Daarvoor zetten zich nog steeds meer dan 7500 Nederlandse missionarissen in. Mei hun eigenlandse collega's doen ze het werk van de kerken in de ontwikkelingslanden: hoopvol werk, omdat het draait om het aanreiken van wal menselijk geluk. Geluk van uit het evangelie: het woord van de Heer en daden van goedheid. Wat zouden wij u als MIVA graag de dossiers van dez.e 324 missionarissen en eigenlandse krachten overleggen. Maar de uitgave daarvan zou te kostbaar zijn. We kun nen u er slechts enkele van laten mee-Iezen. Lees die echter en u zult zien, hoe het evangelie nog steeds ver kondigd wordt in woord en in daad. Om dat werk voortgang te doen vinden is en blijft onze hulp noodzakelijk. Nu meer dan ooit. Daarom leggen wij het MIVA-vervoersprogramma in een bliksem-aktie aan U voor. Wij hopen daarbij op uw, hoewel vaak ge vraagde, toch steeds weer van harte gegeven hulp. Missionaris H. Barton is werkzaam in Miraeema. in Brazilië. ■Op 300 km afstand van Rio de Janeiro ligt een kleine stad van 8.000 inwoners, Miraeema, ingeklemd lussen een wanorde van bergen. Rond het stadje, overal verspreid in deze bergen, wonen nog eens 20.000 mensen, verspreid over een gebied van 50 km-. Op tien meer centraal gelegen punten staat een kerkje en een school; een paar cafeetjes maken hel compleet. Het zijn de tref punten viwi de mensen uit de bergen. Hier ligt ook mijn werk terrein; liet bezoeken van deze posten en de mensen ontmoeten, in de kapellen en in de scholen en op de pleintjes. Vijftien jaar geleden reden we hier nog te paard. In 1962 kwain de eerste jeep hier. van de MIVA. Met de tijd slijt alles, ook de missionaris; maar het meest wel de auto. We vragen daarom of de MIVA onze auto van 1962 zou kunnen vervangen door een nieuwe. We kunnen dan weer jaren vooruit.' P. Aguilar - Argentinië - auto In Argentinië staat de Argentijnse priester P. Aguilar voor een parochie aan de rand van de zeer snel groeiende stad Tucumón. Er wonen 28.000 mensen in zijn parochie waarvan de meesten werkeloos zijn en in hutten wonen. Deze priester werkt hard voor vooral deze armen. Toch heeft hij ook tol taak de pastorale zorg te verlenen in drie ziekenhuizen, een voogdijgesticht en een gevangenis. Hij komt er niet aan toe, omdat veel tijd gaat zitten in het voortdurend heen en iveer lopen in de parochie. Een Neder landse missionaris heeft z.ijn moeilijke situatie naar voren ge bracht en gevraagd deze priester een auto te geven. Zuster Heitorai - Brazilië - auto In Heitorai. in de Brasiliaanse staat Goias, werkt een team Bra ziliaanse zusters in een enorme plattelandsparochie. Ze hebben deze parochie aanvaard omdat er geen priester meer voor be schikbaar was. Het is opzienbarend wat deze zusters - hoewel ze geen vervoermiddel hebben, doen in deze parochie. Toch is de situatie alarmerend. De zusters verspelen door het dagelijks urenlang lopen van dorp naar dorp hun gezondheid. Een Neder landse missionaris, die deze situatie daar aantrof, heeft de MIVA gevraagd dit team bekwame zusters een auto te geven voor hun pastoraal werk. L. Dehing - Baliem-vallci - Irian Barat - Indonesia Zoals overal elders op de wereld zien we als gezondenen dei- kerk onze taak allereerst als een verkondiging van het evangelie. We willen onze mensen van de Balient-vallei, die pas in 1958 onder bestuurs- en missie-invloed zijn gekomen, begeleiden naar een nieuwe wereld waarin vrede, vrijheid en liefde heersen. In deze mcntaliteitsvorming speelt de verkondiging van het woord voor ons de belangri jkste rol. Daarvoor hebben wc een uitgebreid kalcchistisch projekt lopen, waarbij de mensen in hun eigen leef wereld van de blijde boodschap op de hoogte worden gebracht Maar het Woord blijft een leeg woord, als er geen daden uit vol gen. Want ook Jezus heelt op de/e wereld niet alleen hel woord verkondigd, maar I f ij heeft voor alles het Woord lot voltooiing gebracht door 'hongerenden te voeden, dorst igen te drinken te geven, naakten te kleden, zieken te genezen, vergeleden troost te verschaffen' (Vit. 25, 31-46). Wc willen het evangelie van bevrijding verkondigen en die bevrijding ook gestalte geven, want met het evangelie bevrijden we hen van de angst voor de hen omringende wereld, de geesten en natuurelementen. Het evangelie brengt vrede, want hel kan de mensen hun vijanden doen beminnen. We willen onze mensen uit hun isolement halen door nieuwe verbindingen tot stand te brengen, door wegen en bruggen te entameren, Zo willen we in deze oorlogskultuur een nieuwe mentaliteit brengen, vrede tol stand brengen, zoals het de kerk door Jesus Christus is opgedragen. Missionaris L. Mouës is werkzaam in San Juan Ostuncalco, in Guatemala. 'Mijn parochie heeft een oppervlakte van een 150 km2 en er wonen 30.000 mensen. De overgrote meerderheid van de mensen zijn maya-afstammelingen die hun eigen dialecten nog spreken. In mijn pastoraal werk word ik geholpen door twee goed opgeleide eatechislen die op de scholen godsdienstonderwijs geven, bijeenkomsten houden met de volwassenen, en de sociale promotie proberen te bewerkstelligen in de verafgelegen ge huchten. Ze spreken zowel de landstaal als verschillende dia lecten en zijn zo zeer geschikt voor liet werk. Het vervoer van deze twee catechisten José Ramos Salanie en Diego Mateo Pérez Tzul is echter nog sleeds niet opgclo.sl. Ze worden in hun werk daardoor erg gehandicapt. Als de MIVA hen ieder een brom fiets zou kunnen geven, dan zal hel werk in onze grote parochie beter gedaan kunnen worden. Mag ik op u rekenen?' Zr. IY1. Xavcra - Indonesia - landrover-ambulance Zuster M Xavera werkt met haar collega's ia midden Java. In donesia. In Rembang lubben ze itè leiding vat) (VII kraaiiikliidvk ei, een hulp-zickenhulsjeDe zwaar zieken hri ngen z.e nciur Sc nutrtuig, 115 km. naar Surabaja, 100 km. In baar werk zijn deze zusters aangewezen op goed vervoer; er zijn veel zieken te vervoeren, en de wegen zijn vooral in de regentijd niet best. De zusters zijn in 1971 begonnen met een oude jeep welke als ambulance was omgebouwd. 'Deze jeep heeft liet nu hegeven. Enige lijd geleden brak de as; later begaf het ook de motor. De situatie op het moment is zo, dal de zieken tevergeefs uitzien tuiar onze komst. Soms kunnen we nog wel eens een auto lenen, maar meestal zitten wc thuis aftopen naar de dessa's die dichtbij liggen. Maar de zieken veraf zijn van dit alles de dupe geworden. Wij liopen, dat de MIEA bij gelegenheid van MIVA-zondag ons een nieuwe landrover-ambulance zxit kannen geven voor ons me disch wek in Rembang en omgeving.' Missie Verkeersmiddelen Aktlc Keizersgracht 525 Amsterdam giro: 1045000 t.n.v. Divis - Roermond met vermelding: MIVA 1973

Castenrays dorpsblad De Schans | 1973 | | pagina 11