Ijssels.teyn, 27 juni 7'3,. Aan de inuioners van Casteraij, Ofschoon het niet direct op het torroin van het kiescomitóokerkdorpen ligt artikelen te gaan publiceren in-da plaatselijke dorpsbladen, voelen wij ons thans gedwongen ons tot do redactie van de Schans te wenden om hierdoor in de gelegenheid gesteld te wórden te reageren op een artikel in voornoemd blad dat van de hand van P A. Steeghs verschoon.Dit was niet nodig geweest als de Castenraijse bevolking juiste informatie was verstrekt, - Zoals U misschien wel bekend zal zijn vergadert de kerkdorpenfractie op geregelde tijden met het bestuur van het kiescomité hetwelk bestaat'uit een vertegenwoordiger uit elk der 10 kerkdoppen, Op deze vergaderingen wordt o.m. het gemeentelijke tt.a.v. de kerkdorpen besproken. De laatste vergadering werd gehouden op 13 juni j.l, en naast do gowone agendapunten, werd er ook aandacht besteed aan de komende gemeenteraadsverkiezingen welke in 1974 gehouden wordpn en die nu reeds hun*schaduw vooruit werpen, fflen was algemeen van oordeel» dat men de huidige positie allen nog met grote mouitu zal kunnen handhaven vanwege de relatief veel sterker uitbreidend Venraij kom. Dit is allucn gewaarborgd als.men eensgezind en, gezamenlijk met alle dorpen op oen lijst aan de verkiezingen deelneemt. De candidaatstclling hiervoor zal op een voorverkiozing tot stand moeten komen' en wel op een urtiforme en -democ-ratische wijze. Dit word nl, voor de verkiezingen van 1 1970 reeds als voorwaarde gesteld. Op deze vergadering werd de medewerking hieraan door do Heer Steeghs botweg van de hand gewezen.Zowel door ondergetekende alsook door de leden van de raads"— fractie is toen een dringend beroep op hem gedaan om in het belang van Castenraij hieraan meo te werken, maar daarnaast ook nog alle pogingen in het werk te stellen cm te komen tot heroprichting van de dorpsraad, alsook te zorgen voor een represen tatieve vertegenwoordiging in het kicscomitc. Waar ook aan dit verzoek gaf dhr Steeghs geen gehoor!Het oordcol is nu aan Castenraij of men voor vrede neemt dat dit kerkdorp t.o.v. de andere kerkdorpen volledig in-een isolement geraakt! Hiervoor zijn nog meerdere voorbeelden to noemen o.a. gemoontulijk nuctioo mof alle dorpsraden, rayoncommissie e.d. Het enige contact dat er nog bestaat is het fractiooverleg, maar ook dear dreigt de samenwerking door de uitlatingen vafi dhr Steeghs op voornoemde vergadering; alsook door de publicatie in de. Schans ernstig in gevaar te komen. Gaarne willen wij de beschuldiging van kiezersbedrog voor U nader toelichten om dan dooT U te laten beoordelen of de kiezers welke in 1970 op onze lijst hebben gestemd zijn bedrogen. Deze lijst kutam toen op de- volgende manier tot standsl, Do vo'gordo werd bepaald aan de hand van het aantal' kiesgerechtigden per- dorp 2, De door de candidaten schriftelijk bevestigde afspraak dat dd volgorde van verkiezing werd bepaatd door het aantal stemmen hetwelk per kerkdorp op lijst 2 werd uitgebracht, vermeerdord met het .aantal stemmen die men persoonlijk in-Venraij- kom behaalde. Om een goede verdeling van raadsleden over de diverse dorpen te verzekeren kan men niet buiten boven aangehaalde afspraken anders was het voor die dorpen welke oen behoorlijk stemmen overschot op do kiesdeler hebben een kleine moeite 2 leden in de raad te krijgen, nl. eun op de gezamenlijke lijst en een op ei-gen lijst. Van deze afspraak was elk kerkdorp tijdig op de hoogte. Graag willen wij het geval in Castonraij nog nader toelichten. Wet 300 kiesgerochtigden kwam Castonraij op de 6 de plaats op de candidatenlijst- Hierop word de Heer Duykers geplaatst omdat hij de voorverkiezing won mot 196 stemmen tegen 173 door de Heer Steeghs. Deze kwam latter mot een eigen lijst uit. Nummer 6 bleek een duidelijk verkiesbare plaats te zijn Qmdat ook nummer 7 werd geko zon. Doordat bij do definitieve verkiezing op de lijst Steeghs meer stemmen werden uitgebracht als op Dnze lijst en de dorpen Heide en Veulen, ondanks dat deze ruim 100 kiesgerechtigden minder hadden als Castenraij toch meer stemmen op lijst 2 brachten, was nummer 6 wettelijk gekozen, maar heeft zich conform de afspraak teruggetrokken, en in de plaats daarvan kwam de candidaat uit Veulen. 6 - 1

Castenrays dorpsblad De Schans | 1973 | | pagina 6