Zeldzame rivierbodemwants rukt op in beken Rowwen Hèze zet rode handen 'Geen alcohol tot minstens 16 jaar' Nieuw bestuur Proteion Thuis Onderscheiding voor pastoor Afscheid van Nellie SLA NU UW SLAG BiJ CORRIDOR MODE .20% -30% -50% SENSATIONEEL KOSTUUMS .co, 69 KOLBERTS JACKS .c.4995 PANTALONS.» 299 TRUIEN .C.I995 Corridor Mode Bouw van start Schaatsen Roojse Huus jWSItniw" Ingezonden Autisme *EXTRA AFPRIJZING met stijl en karakter PEEL EN MAAS Donderdag 23 december 2010 - Pagina 7 Waterschap Peel en Maasval lei heeft bij routineonderzoek de rivierbodemwants aange troffen in verschillende beken in Noord- en Midden-Limburg. Dit zeldzame waterbeestje is een karakteristieke bewoner van zand- en grindbedden van schone, sneller stromende beken en rivieren. De nieuwe vondsten van de rivierbodemwants duiden er vol gens het waterschap op dat de waterkwaliteit van de Limburgse beken en de Maas zodanig is ver beterd, dat het dier het kan gebrui ken als leefgebied en migratierou te. Waterschap Peel en Maasvallei trof de rivierbodemwants aan in de hele Swalm, in de Tungelroy- sebeek in het Leudal en in de Oostrumschebeek in Geijsteren. De Tungelroysebeek mondt via de Neerbeek uit in de Maas, tegen over de monding van de Swalm. Het vrijwel tegelijkertijd uitbrei den van het areaal van de rivierbo demwants naar deze twee beken, duidt erop dat de verspreiding via de Maas heeft plaatsgevonden. De Maas verbindt veel potentieel geschikte beken en riviertjes in Limburg en is daardoor een zeer belangrijke migratieroute. De nieuwe vondsten van de rivier bodemwants duiden erop dat de waterkwaliteit van de Maas zoda nig is verbeterd, dat het dier het kan gebruiken als leefgebied en migratieroute. OPMARS Het waterschap verwacht dat de komende jaren een verdere opmars van deze bijzondere soort plaatsvindt. Dat is een goed teken. De rivierbodemwants is sterk afhankelijk van een goede zuur stofhuishouding. Door de slechte waterkwaliteit in de laatste eeuw, is de soort vermoedelijk uit veel wateren verdwenen. Er zijn ech ter weinig gegevens beschikbaar die dat kunnen bevestigen. Uit historische gegevens blijkt dat de rivierbodemwants een eeuw geleden voorkwam in de Maas. Ondanks dat de waterkwaliteit nu stukken is verbeterd, vond het waterschap de rivierbodem wants in Noord- en Midden-Lim burg tot voor kort alleen in de Niers nabij Gennep. De soort kan zich niet snel verspreiden naar andere geschikte beken en rivier tjes, omdat de rivierbodemwants als volwassen dier vrijwel nooit kan vliegen. Dit in tegenstelling tot veel andere waterbeestjes. Verspreiding naar nieuwe geschik te beken kan dus alleen kruipend over de beekbodem plaatsvin den. De rivierbodemwants heeft een gespecialiseerde manier van ademhalen; met waterafstotende haartjes houdt het een zeer dun, permanent laagje lucht vast op het lijf. ZUURSTOF Met dit laagje lucht wisselt de rivierbodemwants zuurstof uit met het omringende water. Daar naast is de rivierbodemwants erg plat, zodat de sterke stroming minder vat heeft op het dier en het makkelijker kan wegkruipen tussen kiezels. De lange steeksnuit heeft de functie om prooidieren op te sporen tussen de kiezels. De rivierbodemwants is daarmee een specifiek aan het leven in stromend water aangepast insect. De bandleden van Rowwen Hèze hebben een rode hand gezet om te laten zien dat de inzet van kindsoldaten moet stoppen. Over de hele wereld zijn er meer dan 200.000 kinderen die mee moeten vechten als kindsol daat, soms zijn ze nog maar negen jaar oud. Zij hebben helaas niet de kans om kind te zijn, naar school te kunnen of bijvoorbeeld hun eigen dromen na te leven. Ook tijdens de tweede wereldoorlog werden er al kindsoldaten ingezet. Ook Rowwen Hèze heeft een rode hand gezet om te laten zien dat de inzet van kindsoldaten moet stoppen! Op de Duitse militaire begraafplaats in Ysselsteyn lig gen 1400 kindsoldaten begraven. Wereldwijd worden er verschillen de acties georganiseerd om rode handen te verzamelen, met als teken Stop het gebruik van kind soldaten. Het JOC Ysselsteyn bij de Duitse militaire begraafplaats ver zamelt ook zoveel mogelijk rode handafdrukken. Deze worden in de week van 14 februari in Den Haag aan de regering overgedra gen. Hiermee willen ze de rege- ring ertoe bewegen dat het nale ven van het Protocol Kindsoldaten overal ter wereld wordt afgedwon gen en dat de strijd tegen de inzet van kindsoldaten de hoogste prio riteit krijgt. Meer informatie over de actie rode handen kunt u vin den op www.redhandday.org. JOC Ysselsteyn roept iedereen op om deze actie voort te zetten. Orga niseer ook een actie en verzamel De bandleden van Rowwen Hèze hebben ook hun rode hand gezet (Foto:Ivonne Voigt, Venray). zo veel mogelijk rode handen. De inzamelde handen kunt u voor 12 februari naar het JOC sturen, zodat zo veel mogelijk handen kunnen worden overgedragen aan de rege ring. Meer informatie is te vinden op www.joc-ysselsteyn.com Het is vijf voor twaalf, de eerste vuurwerkpijlen schie ten buiten al omhoog, je zus pakt een fles champagne. Ze zet automatisch ook een glas neer voor je dertienjarige dochter. Zelf heb je ook al wat op, je twijfelt of je nog iets zult zeggen en dan denk je: ach, het is maar een keer per jaar oudejaarsavond. Eén glas kan toch geen kwaad? Maar de twijfel van ouders is terecht, het kan wél kwaad. Op 13- jarige leeftijd drinkt 14 van de pubers al regelmatig 5 glazen alcohol per keer. Op 15- jarige leef tijd drinkt zelfs bijna 45 zoveel glazen. Terwijl steeds duidelijker wordt hoe schadelijk alcohol voor kinderen is en hoe verstandig het is om drinken tot tenminste 16 jaar niet toe te staan. Als ouders duidelijk de regel stellen: 'Geen alcohol tot minstens 16 jaar!' star ten kinderen later met hun eerste alcohol. Ze drinken dan meestal ook minder per keer en hebben minder kans op alcoholproble- men dan kinderen die jong begin nen. Ook met de feestdagen, car naval, vakanties, schoolfeesten en -kampen is het vasthouden aan geen alcohol tot minstens 16 jaar belangrijk. Als je je kind dat ene glaasje toestaat, geef je het signaal af dat drank nou eenmaal bij feesten hoort. En dat je best een beetje mag schipperen, ook bij kinderen. Als een kind ouder is en eenmaal gestart met alcohol drinken helpt het als je een afspraak maakt met je puber over het maximum aan tal glazen, en over wanneer en hoe vaak er gedronken mag wor den. Ook bij feestdagen kan hier mee de veiligheid van jongeren vergroot worden. Alcohol vermin dert het beoordelingsvermogen en vergroot het risico om over eigen grenzen te gaan. Zo hebben meisjes als zij drinken eerder sek suele ervaringen die ongewenst zijn of waar ze achteraf spijt van hebben. Veel geweldsincidenten, vernielingen en brandstichting tijdens de jaarwisseling gebeuren onder invloed van alcohol. Tijdens de jaarwisseling 2009-2010 zijn 4329 incidenten geregistreerd die veelal onder invloed van alcohol plaatsvonden en de incidenten tegen ambulance en politieperso neel namen met 25 toe. In zie kenhuizen werden vorig jaar 500 kinderen opgenomen met een alcoholvergiftiging en dat aantal blijft fors groeien. In de eerste helft van dit jaar zijn alweer 356 jongeren behandeld in het zie kenhuis. Hoe kunnen ouders van pubers tijdens de feestdagen met alcohol omgaan? Ouders zijn vaak op zoek naar een goede leidraad voor het alcoholgebruik van hun kinderen. Er zijn acht tips die ouders kunnen gebruiken voor lastige situaties en helpen om con sequent te blijven tijdens risico momenten in de opvoeding. Ook is een ansichtkaart beschikbaar met een recept voor een feeste lijk en lekker alcoholvrij drankje voor kinderen. Voor meer infor matie over de tips en de ansicht kaart met het recept kijk op de website www.alcoholinfo.nl. Het bestuur van de Limburg se zorgonderneming Proteion Thuis krijgt vanaf 1 januari 2011 een nieuw gezicht. Tijdens een bijeenkomst voor relaties van Proteion Thuis pre senteerden de bestuursvoorzit ters hun opvolgers. Voorzitter van de Raad van Toezicht Leon Dorren draagt zijn functie over aan Douwe Zijp. Voorzitter van de raad van bestuur Marcel Wijers wisselt van positie met bestuurs lid Wiel Ploegman. Aanleiding voor de bestuurswissel in de Raad van Toezicht (RvT) is het verlo pen van de statutaire bestuurster mijn van voorzitter Leon Dorren. Na acht jaar neemt hij afscheid als toezichthouder van Proteion Thuis. Uit het midden van de Raad van Toezicht is bestuurslid Douwe Zijp verkozen tot nieuwe voorzitter per 1 januari 2011. Zijp (1956) is CEO van Nunhems, een van 's werelds grootste leveran ciers van groentezaden en sinds de oorsprong in 1918 gevestigd in gemeente Leudal, vlakbij hoofd locatie Hornerheide van Proteion Thuis. Hij is sinds 2006 lid van de Raad van Toezicht. In de raad van bestuur is Marcel Wijers sinds 1994 hét gezicht van Proteion. Sinds de fusie met Thuiszorg Noord-Limburg in 2006 werkt hij nauw samen met bestuurslid Wiel Ploegman. Na 33 jaar in deze orga nisatie treedt Wijers terug vanwe ge zijn pensionering in augustus 2011. De Raad van Toezicht heeft Wiel Ploegman benoemd tot zijn opvolger. Om de overgang te ver gemakkelijken, wisselen Marcel Wijers en Wiel Ploegman per 1 januari 2011 van positie, waarbij zij voorlopig hun eigen takenpor- tefeuille behouden. Per 1 augustus 2011 treedt Wijers uit dienst. De Raad van Toezicht de taak om voor deze datum een tweede lid voor de Raad van Bestuur aan te stel len. De benoeming van de nieuwe bestuurders werd aangekondigd tijdens de jaarlijkse eindejaarsbij- eenkomst voor relaties van Protei- on Thuis, dit jaar op 15 december, in zorgcentrum Proteion Ster- rebosch in Thorn. De benoemin gen hebben geen invloed op het beleid van Proteion Thuis. Tijdens de kerstviering van de KBO-Overloon op donder dag 16 december, die door 170 leden werd bezocht, is geestelijk adviseur pastoor Henk Tolboom benoemd tot erelid van de KBO- afdeling Overloon. Pastoor Tol boom, die zeer binnenkort van zijn pensioen zal gaan genieten en naar zijn geboortegrond gaat ver huizen, viel deze hoge eer te beurt, zo sprak voorzitter Jan Lamers bij de uitreiking "omdat hij tijdens zijn lange staat van dienst steeds door zijn eenvoudige woorden en menselijke maat ons heeft gewezen hoe het geloof richting kan geven aan het leven van gewone mensen". Blij verrast nam pastoor Tolboom de bij de benoeming behorende oorkonde in ontvangst. De kinderen van Coninxhof hebben afscheid genomen van Nellie Kusters, die bijna 22 jaar overblijfmoeder was op de Ven- rayse basisschool. In die tijd heeft zij voor heel veel kinderen tussen de middag gezorgd. Namens het bestuur bedankte Cor van Hout Nellie Kusters voor haar werk op de school. Uiter aard werden de kinderen getrak teerd op lekkers en mocht Nel lie veel cadeautjes in ontvangst nemen. De rubriek 'ingezonden brie ven' staat open voor reacties op artikelen in deze krant. De redac tie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven te redigeren, in te korten of niet te plaatsen. Plaatsing van een brief betekent niet dat de redactie de mening of opvatting van de schrijver deelt. Anonieme brieven worden niet geplaatst. De brieven worden in de krant uitsluitend ondertekend met naam en woonplaats. Bijdra gen, van maximaal 250 woorden, kunnen gestuurd worden naar: redactie@vandenmunckhof.nl. Openingstijden Waarom moeten de winkels in Venray op kerstavond en oude jaarsdag per se om 17.00 uur slui ten, terwijl de helft van de winkels al halverwege de middag dicht zijn en de meeste consumenten al lekker gezellig thuis aan tafel zitten of zich voorbereiden op de avondmis en zeker met oud op nieuw dit tijdig willen vieren? Daarnaast gaan de meeste consu menten 's morgens tijdig winke len. Naar de supermarkt, slager en bakker waarna ze snel het overige halen in de andere winkels. Hier door ontstaat een leegloop in de namiddag van het centrum, waar door juist de kleine zelfstandige eerder sluit, geen klandizie en de onzekere consument niet meer de gok waagt of de winkels daadwer kelijk om 17.00 uur sluiten. Win keliers ga gewoon open van 8.00 tot 13.00 uur, zodat de klant weet hoe het ervoor staat en daardoor wel geneigd is tijdig naar het dorp te komen. Peter Janssen, Venray. Alzheimer Het Alzheimer Café Venray is weer open op maandag 10 januari. Het café is een maandelijkse infor mele bijeenkomst waar mensen met dementie, familieleden, hulp verleners en andere belangstel lenden elkaar in een ongedwon gen sfeer kunnen ontmoeten om ervaringen uit te wisselen en te leren over dementie en aanver wante thema's. Het thema deze avond is Rijvaardigheid en demen tie. Gastspreker is M. Doorakkers, psychiater Vincent van Gogh. Het café vindt plaats in De Kemphaan aan het Kennedyplein in Venray en de avond duurt van 19.30 tot 22.00 uur. Voor meer informatie kan men contact opnemen met het Informatiecentrum Geeste lijke Gezondheid via telefoon (0478)527066. Kampeer Totaal 2011 Kampeer Totaal is dé beurs om de vakantieplannen concreet te maken. De beurs wordt gehouden van vrijdag 11 tot en met zondag 13 februari in Evenementenhal Venray. Diverse bedrijven halen alles uit de kast om de bezoekers het ultieme vakantiegevoel te bezorgen. Tijdens Kampeer Totaal is er een campingstraat gereali seerd met campings uit binnen- en buitenland. De bezoekers kunnen zich in deze straat laten informe ren over de diverse mogelijkheden die campings te bieden hebben en welke toeristische plekjes niet gemist mogen worden tijdens de vakantie. Alle drie de dagen duurt de beurs van 10.00 tot 17.00 uur. In het gebouw van MEE Noord en Midden- Limburg in Blerick wordt op woensdag 5 januari een inloopochtend gehouden bij het Autisme Info Centrum (AIC). Het AIC is een informatie- en docu mentatiecentrum voor en door mensen met autisme en hun naas- ten.Vragen over autisme of ervarin gen uitwisselen? Bij het AIC vindt men elke eerste woensdag van de maand van 10.00 tot 11.30 uur (behalve tijdens schoolvakanties) een luisterend oor. Kijk voor meer informatie op www.autismeinfo- centrum.nl of neem contact op via e-mail aic-venlo@hotmail.com. Rectificatie In de Peel en Maas van afgelo pen donderdag werd vermeld dat Marlies Janssen op plaats zestien van de CDA-kieslijst voor de Pro vinciale Verkiezingen staat. Dit is echter niet correct. Ze staat name lijk helemaal niet meer op de lijst. De Meerlose trok zich eerder terug van de CDA-kieslijst, waarop ze in eerste instantie op een derde plaats stond. Dorpsradenoverleg De Stichting Dorpsradenoverleg Venray houdt op maandag 3 janu ari een vergadering vanaf 20.00 uur in gemeenschapshuis Gelder- koel aan de Heidseweg in Heide. Op de agenda staat onder meer de terugkoppeling administratieve verantwoording leefbaarheidsub sidie aan gemeente en de overeen komst subsidieverordening bewo nersinitiatieven Gemeente Venray. Gepromoveerd Rik Vullings is aan de Universi teit in Eindhoven gepromoveerd. Door het onderzoek dat hij heeft verricht, is het straks mogelijk de harttonen van ongeboren kinde ren te monitoren. Op die wijze kan onder meer een dreigende vroeggeboorte worden voorspeld. Grotestraat 32, 5801 BH Venray, Tel. 0478-586387 voor Begin 2011 gaat de bouw van start op het voormalig circusterrein in Venray. Op 29 december 2009 is het bestem mingsplan circusterrein door de gemeenteraad vastgesteld. Initiatiefnemer Wonen Venray heeft de woningbouwplannen voor de locatie, De Hoge Hoed, vervolgens verder uitgewerkt. Tijdens deze uitwerking bleek dat een kleine aanpassing van de bestemming binnen het bestem mingsplan noodzakelijk is voor de parkeerplaatsen. Het college van B en W heeft dit deze week moge lijk gemaakt door het nemen van een projectbesluit. Wonen Venray realiseert op de locatie aan de Nieuwe Maasheseweg een appar tementencomplex met 36 huurap- partementen. Daarnaast worden er 34 grondgebonden woningen gebouwd. Deze woningen worden te koop aangeboden. Wethouder Patrick van der Broeck: "Ik ben verheugd dat met dit initiatief ook in het belang rijke segment 'huur' en betaalbare koop wordt gebouwd." Wonen Venray wil in voorjaar 2011 begin nen met de bouw van zowel het appartementencomplex als de grondgebonden woningen. Naar verwachting worden de wonin gen in het eerste kwartaal van 2012 opgeleverd. Schaatsliefhebbers kunnen ook dit jaar weer terecht op het sportpark in Meerlo, waar de ijs meesters van SV United een per fecte piste hebben aangelegd. De schaatsbaan is iedere dag geopend van 10.00-21.00 uur. Er zijn ver warmde kleedlokalen en de kanti ne is geopend. De entree bedraagt 1,50 euro voor kinderen tot en met basisschoolleeftijd, alle ande ren betalen 2,50 euro. De vier dj's van Omroep Venray hebben 12.500 euro opgehaald tij dens 't Roojse Huus. Zondag werd na het slotwoord van burgemees ter Gilissen de laatste plaat gestart en kwam er een eind aan de 100 uur lange marathon. Vier dagen eerder stapten de dj's Nico Broers, Mario Kremers, Paul Verhoeven en André van der Heijden vrijwillig het 't Roojse Huus in. Daar ver- zorgden ze beurtelings in totaal 100 uur non-stop live radio. Dit alles voor het goede doel: de Stich ting Calebas. Henk Raedts maakte het bedrag bekend en gaf te ken nen dat er met dit geld weer een aantal projecten in Ghana kunnen worden opgestart. Binnenkort ver trekt een aantal bestuursleden van de stichting naar Ghana om dit te gaan bespreken. PRE SALE VOOR FANCmBLEDEN MN |4 t/m 18 HflïEHBEB [OEflEDBCEERD») VIA www.rdwwenheze.nl Rowwen Heze 399 99s LINDELUIIE lEUOOf STJ1RI OP I! NOÏEMHEH [EL OF BEZOEK TICKET SESIICE IU: 0300 300 1250 [45 £P*I IE lil GDUTERE fOStlllllOREI IE 33 GM-IRAIELEISTATIDNSKANTOIEN DE II EROM II» IIIIIRDI WWW.IICKEISESIICE Hl OE DERENDE MORÏERROOP JDIESR"1 IMljure!<lW«rt dn}» ftp Limburg*? band U V CJÜAJFV. ■'r-tljw V*.\ Mil i Ï-MWHILVX 1

Peel en Maas | 2010 | | pagina 7