Extra koopzondag Jubilarissen Moed en IJver Albert Heijn Venray Tijdens het Caeciliafeest zijn vijf jubilarissen van muziekvereniging Moed en IJver uit Blitterswijck in het zonnetje gezet: Rob Koster en Ruud Janssen 12,5 jaar lid, Bart Lemmen 25 jaar lid, Mies Surmin- ski 40 jaar lid en Jan Vermazeren 50 jaar lid. De vijf jubilarissen Op de foto van links naar rechts: Jan Vermazeren, Mies Surminski, Bart Lemmen, Ruud Janssen en Rob Koster. kregen de bijbehorende insignes opgespeld en een bos bloemen aangeboden. zondag 19 december van 12.00-18.00 uur Nu ook met Postagentschap van TNT Post met o.a.: kerstzegel en postzegel verkoop strippenkaart verkoop pakketten service Kom naar onze Kerstproeverij op vrijdag 17 december van 15.00 tot 19.00 uur Winter Wonder Tuinen Honderdeenendertigste jaargang - week 50 - donderdag 16 december 2010 Europese landen het begin van de kerstperiode. Lucia van Syra cuse werd in 283 geboren op Sicilië en vanwege haar geloof terechtgesteld in 304 tijdens de christenvervolgingen door keizer Diocletianus. Sinds de late Middel eeuwen wordt ze door haar naam (Lucia licht) verbonden met de terugkeer van het licht na de mid winter. Haar naamdag (13 decem ber) werd tot de invoering van de Gregoriaanse kalender (1582), beschouwd als kortste dag. Met name in Zweden is het Luciafeest bijzonder populair. Publiek vol lof over Venrayse versie van A Christmas Carol Zo eens in de zoveel tijd komt er een voorstelling voor bij waar je, na hem gezien te hebben, een tijd lang van onder de indruk blijft. Zo is iedereen nog steeds onderste boven van het bezoek aan 'n Ongeluuëfeleke Kersaovend! afgelopen weekend. In december 2008 ontstond het idee voor het maken van een eigen Venrayse versie van A Christ mas Carol bij de commissie Kla- tergold en twee jaar later leidde dit idee tot lachsalvo's in drie uit verkochte zalen, tranen die weg gepinkt werden, oorverdovend applaus en enkel enthousiaste reacties van alle bezoekers. Maandenlang werd er weke lijks gerepeteerd door de 52 spe lers. Aan het eind werd er zelfs twee keer in de week gespeeld. Een hele opgave, zeker voor de jongere spelers in het stuk. Het inlevingsvermogen van iedereen, sprekende rol of niet, was subliem. Alle spelers leefden zich totaal in de scene in en leverden een meerwaarde aan het totaalbeeld. Het acteerwerk van hoofdrolspe ler Frank Claessens was werke lijk fenomenaal. Tot op de laatste minuut bleef hij in zijn rol en wist elke bezoeker mee te slepen in zijn leven als Scrooge, en dat voor iemand met weinig acteererva- ring! Een geboren talent, dat kan niet anders. Daarnaast werd er natuurlijk ook gezongen in het stuk onder begeleiding van een 17-koppig liveorkest om de uitdaging nog iets groter te maken! De arrange menten zijn speciaal geschreven voor 'n Ongeluuëfeleke Kersao vend! en ze zorgden er meerdere malen voor dat de haren op de armen van de bezoekers overeind gingen staan. Er werd prachtig gezongen op prachtige muziek. Het publiek werd compleet mee gezogen in het verhaal dat zich voor me op de bühne afspeelde in dat prachtige decor. Aan alles was gedacht en prachtig uitgevoerd. Van meedraaiende wijzers op de klok in de slaapkamer van Scroo ge, waar overigens ook een hila risch zelfportret hing, tot prachti ge projecties achter op het toneel. En het mooiste van alles was dat in dit decor originele Ven- rayse kiekjes terug te vinden zijn. Geweldig. Als men niet beter wist, zou men gedacht hebben dat zij naar een professionele productie zat te kijken. Achter de schermen stond een heel team klaar om de productie tot een succes te vol brengen. Een grimeteam, kleed sters, begeleiding voor de jeugd en ga zo maar door. Aan alles was Frank Claessens speelde op fantastische wijze de Venrayse Engelbert Scrooge. gedacht. Elke avond stonden er zo'n 60 personen op, onder en langs de bühne, allemaal met één gezamenlijk doel: 'een geweldige ervaring te beleven!'. En dat is gelukt. Niet alleen voor alle betrokkenen maar ook voor alle bezoekers die zo'n twee uur deel uit mochten maken van deze beleving .Venray mag trots zijn; trots op iedereen die meege werkt heeft aan deze fantastische 'Venrayse' productie. Ja, "Ut was 'n ongeluuëfelek schonne Venrodse vurstelling"... Dominique van Vugt houdt zumba aquathlon Lucia wordt er vereerd omdat zij het licht is dat de duisternis bedwingt, zij is de legende die met de warmte van haar hart de koude, ijzige landen midden in de winter liefelijk en zon nig maakt. Lucia de Lichtdraag- ster is de patrones van het licht in de ogen. Volgens de overle vering stak zij haar eigen ogen uit als protest tegen het gearran geerde huwelijk met een heiden, maar haar gezichtsvermogen bleef. Vanaf de 18e eeuw wordt zij vaak afgebeeld met een schaal tje waarop haar uitgestoken ogen lagen. De heilige Lucia wordt aan geroepen tegen oog- en keelkwa- len en ze is de patrones van onder andere blinden, zieke kinderen, naaisters, boeren, notarissen en conciërges. In de Grote Kerk staan twee bijzondere eikenhouten beelden van deze heilge, uitgebeeld als martelares met een palmtak en een attribuut dat verwijst naar de doodsoorzaak. Lucia werd na diverse martelingen doodgesto ken met een zwaard door haar hals. Er is een middeleeuws beeld (135 cm hoog) van Meester Arnt uit Kalkar (1). Dit beeld is een van de meest verfijnde en mooi ste, van de in Nederland bekende, laatmiddeleeuwse beelden. De elegante houding, de fraai uitge werkte plooien van de kleding en de zeer deskundig gerestaureerde bladgouden bovenlaag geven dit beeld een ingetogen uitstraling. De aanwezigheid van twee wond- gaatjes in haar hals laten zien dat er bij dit beeld ooit een zwaard door haar hals heeft gestoken. In 1478 wordt een altaar in de kerk gewijd aan de H. Lucia; het beeld hoort daarmee waarschijnlijk tot de vroegste beelden van de kerk. Het kleine beeld (ca. 45 cm hoog) is veel uitbundiger (2). De gepassioneerde houding en de zwierig gedrapeerde kle ding, benadrukken een ruimtelijk karakter dat typisch is voor l8e eeuwse barokke heiligenbeelden. Het zwaard is hier nog aanwezig. Dit beeldje heeft waarschijnlijk ooit in een wegkapel gestaan. Dit is af te leiden van de verfla- Taal centraal op het Raayland College De afdeling vmbo van het Raayland College in Ven ray houdt op donderdag 16 december een Taalkr8!-dag. Deze dag begint om 9.30 uur met diverse workshops, met de focus op taal. In de middaguren wordt het pro ject afgesloten met rapper Yes-R, als ambassadeur van Taalkr8!. Hij verzorgt een rapworkshop en treedt zelf op. De dag wordt geopend door de wethouder van onderwijs van de gemeente Ven- ray, Twan Jansen. De basisvaardig heden lezen en schrijven bepalen het succes van de schoolloop baan, het sociale leven en de car rière. De Inspectie van Onderwijs concludeert echter ieder jaar dat landelijk gezien de basisvaardig heden bij leerlingen dalen. Zo blijkt dat vijftien procent van de vijftienjarigen onvoldoende kan lezen om mee te komen in de samenleving. Aandacht voor het belang van lezen en schrijven is essentieel, daarom wordt er door de afdeling vmbo van het Raay- land College een dag besteed aan taal. De wethouder van onderwijs T. Jansen geeft in de ochtend het startschot voor deze dag. Dat doet hij door middel van een interview met twee (voormalige) 'analfa beten'. In plaats van de reguliere lessen op die dag volgen de leer lingen een aantal van de zestien workshops. Workshops met ver schillende taalonderwerpen en thema's. Ook zijn er diverse gas ten zoals schrijfster Elle van den Boogaart, journaliste Pieternel Kellenaers, Dagmar Mathijssen en Leonie Boeijen van Novia Com municatie. naar oplossingen op de langere termijn. Bijvoorbeeld door de wat oudere kinderen een vakoplei ding te bieden. Zo kunnen ze hun eigen geld verdienen en zoeken meisjes bijvoorbeeld niet hun toe vlucht in de prostitutie. Om dit goede doel met een mooi bedrag te steunen, is aan de zumba aquathlon een sponsorac tie verbonden. "Alle deelnemers, maximaal veertig kunnen mee doen, betalen zondag vijf euro inschrijfgeld. Zij proberen daar naast zoveel mogelijk sponsors te vinden die hun inspanningen belonen. Die leveren per gedanst uur een bijdrage. Hoe meer spon sors meedoen, hoe hoger het uit eindelijke resultaat is voor het goede doel", aldus Dominique. Rond 13.30 uur, als de deelne mers na afloop van het derde uur uit het zwembad stappen, zal het bedrag bekend zijn dat naar het Rode Kruis gaat. "Ik hoop dat het uiteindelijk een mooie cheque wordt, maar belangrijker is dat mensen bewust aan het sporten zijn geweest voor het goede doel. In een sfeervolle ambiance, want De Sprank wordt omgetoverd in Caribisch, tropische sferen. Met een mooie aankleding van de accommodatie, Spaans eten en een dj die salsamuziek draait. Buiten de inspanningen voor het goede doel, hoop ik dat de deelne mers en de mensen die komen kij ken in ieder geval een super leuke dag hebben." Sportievelingen die nog mee willen doen aan de zumba aqua- thlon kunnen zich melden via de receptie van Laco sportcentrum De Sprank, telefoon 0478-512888. gen die vermoedelijk zijn aan gebracht ter bescherming tegen weersinvloeden. Op diverse plaatsen lijkt de (originele?) gou den onderlaag zichtbaar te zijn. Foto Frans de Roos. Tekst Leonie Cals. Bronnen Stichting Behoud en Restauratie Beeldenschat Sint Petrus'Banden Kerk, www. petrusbandenkerkvenray.nl Wiki- pedia. Stichting Venray Monumen taal (SVM): secretariaat Vliezen- weg 1 5801 JC in Venray, e-mail venraymonumentaal@live.nl. Dominique van Vugt uit Venray houdt op zondag 19 december een zumba aqua- thlon in Laco sportcentrum De Sprank. De opbrengst van de dag gaat naar het goede doel: het Rode Kruis. Voor de vierdejaars studente Sport en Bewegen aan het ROC Eind hoven is het een examen opdracht in het laatste jaar van haar studie. "Door de opdracht te koppelen aan een goed doel, hoop ik een mooi bedrag voor het Rode Kruis in te zamelen." Dominique van Vugt kwam niet toevallig uit bij Laco sportcentrum De Sprank in Venray om haar exa menopdracht gestalte te geven. De 22-jarige Venrayse is naast haar studie fitnessinstructrice bij De Sprank en geeft onder andere zumbalessen. "De opdracht was om de organisatie van een project gestalte te geven. Omdat ik in De Sprank werk, lag het voor de hand om de activiteit hier te houden. Ik heb gekozen voor aquazumba en zumba. Een leuke combinatie, vooral omdat het voor de mensen ook een ideale gelegenheid is om kennis te maken met aquazumba, voor deze regio een hele nieuwe vorm van bewegen." Aquazumba biedt mensen de mogelijkheid om in het zwem bad te bewegen en te dansen op Latijns Amerikaanse muziek. De deelnemers kunnen dezelfde workout training doen als in het fitnesscenter, maar dan nu in het zwembad. "Maar vergis je niet, het is best zwaar", zegt Van Vugt. "De weerstand in het water is name lijk vele malen hoger." De deel nemers aan de Zumba aquathlon starten zondag met een uur aqua- zumba, gevolgd door het tweede uur zumba in de zaal en tot slot nog een uur aquazumba. Domini que: "Drie uur hard werken, maar het geeft enorm veel voldoening. Zeker omdat de opbrengst naar het goede doel gaat. Ik heb de lan delijke actie 3FM Serious Request benaderd, maar nog geen reactie ontvangen. De opbrengst gaat in ieder geval naar het Rode Kruis, het goede doel dat ook door Seri ous Request ondersteund wordt. Zondag is de afdeling Venray van het Rode Kruis ook met een informatiestand aanwezig om de deelnemers en de toeschouwers te informeren over hun werk." Als vaste partner van 3FM Serious Request vraagt het Rode Kruis dit jaar aandacht voor kinderen die hun ouders hebben verloren aan aids. Wereldwijd zijn er meer dan 15 miljoen weeskinderen door aids. Met het verlies van hun ouders zijn ze ook beroofd van een normale toekomst. De mees te kinderen stoppen dan ook met school en komen op straat terecht. Daar worden ze blootge steld aan mishandeling, uitbuiting Dominique van Vugt hoopt zondag een mooi bedrag voor het goede doel, het Rode Kruis, in te zamelen. en seksueel misbruik, waardoor ze zelf ook het virus kunnen oplo pen. Het Rode Kruis biedt deze kinderen zorg, onderwijs en inko men. Zodat ze weer zicht hebben op een toekomst. Soms is die hulp heel direct en concreet. Zoals zor gen dat de kinderen elke dag te eten hebben. Of ze een schoolu niform geven, anders mogen ze de klas niet in. Maar ze kijken ook Het Luciafeest markeert in veel Albert Heijn Venray is uitstekend bereikbaar via de Parkeergarage Gouden Leeuw. U kunt uw winkelwagen stallen direct bij de liften in de parkeergarage. Albert Heijn Venray, Henseniusplein 7 in Kasteeltuinen Arcen van 18 dec. t/m 2 jan. Spectaculaire Lantaarnroute met bijna 4.000 lampionnen en Chinese licht- sculpturen! Roofvogeldemonstraties, Klassiek mu ziektheater, langlaufen en een sfeervol kasteel Aanrader: Entree Stamppottenbuffet! a 22,50 p.p. Reserveer snel! Kijk voor het pf dagprogramma op Kasteeltuinen www.Kasteeltuinen.nl AftCEN EN MAAS Ut was 'n ongeluuëfeleke schonne kersaovend! "Sporten voor het goede doel" Koester uw Monument

Peel en Maas | 2010 | | pagina 15