Sixtiesnight in Venray i Uit de geschiedenis van Euterpe (10) cJLJ7 Md I Kerstconcert in Mariakapel Feel good Dijkshoorn en Verdonschot Eloquentia in Theehuis Rock in Merlin OPEN DAG KUNST- EN MUZIEKWERKPLAATS VENRAY Zondag 12 december 2010 Van 13.00 uur tot 17.00 uur Kerstconcert Holthees-Smakt Zingen rond de kerststal d'Etalage sluit expositieruimte Kerstconcert in Leunen Het goud van Ashanti (II Accordeonfestival PEEL EN MAAS Donderdag 9 december 2010 - Pagina 20 In De Witte Hoeve in Venray wordt op zaterdag 18 decem ber vanaf 20.00 uur een Sixtie- snight gehouden. Deze avond staat bol van de muziekklanken uit de fifties en sixties en seventies en er gaan twee bands optreden. Uit Enge land komt de formatie The Flames (zie foto) met bandleden die al actief waren in de jaren zestig. De band heeft de laatste vijf jaar bijna constant opgetreden met een eigen show, maar ook als begeleidingsband van onder meer John Layton, Mike Berry, Jet Harris en Craig Douglas. Het repertoire van deze band omvat Engelse rock-'n- rollnummers van onder meer Billy Fury, Marty Wilde, Cliff, Johny Kid en Vince Taylor. Maar ook nummers van Eddie Cochran, Elvis, Gene Vincent, The Shadows, Hunters en Cougars. De tweede band, The Stamps, komt uit Gro ningen. Deze formatie bestaat 28 jaar. Het repertoire van deze band bestaat uit jaren zestig en begin jaren zeventig muziek, maar ook de nummers van nederbeatgroe- pen worden niet vergeten, zoals de eerste nummers van de Gol den Earrings, The Swinging Blue Jeans en The Easy Beats. Kaar ten reserveren kan via e-mail l-linders@home.nl of via telefoon (0478)580624, (0478)581626. Zie ook www.timeswitch.web-log.nl. Kaartenvoorverkoop bij Sigaren- huis Janssen aan de Grote Markt in Venray en bij De Witte Hoeve aan de Gasstraat in Venray. Tevens zijn er sixtiesarrange- menten [kaarten, overnachting en ontbijt] verkrijgbaar. Meer infor matie is verkrijgbaar via telefoon (0478)581626. In een serie artikelen over de Koninklijke Harmonie Euterpe een kennismaking met bijzondere muziek, perso nen, fotoös en gebeurtenissen uit het 150-jarig bestaan. De onderwerpen waarover wordt geschreven, vindt u terug op de tentoonstelling Van Toe ten en Blazen in het Venrays Museum (www.museumven- ray.nl). In de tiende bijdrage: Na de serenade. Dit keer eens geen foto, maar een eenvoudige aquarel van Ven- rays Harmonie in 1935, pose rend voor het verenigingslokaal CafZbiljart Sjang Schaeffers in de Schoolstraat. Het is een koude zondagnamiddag, allen hebben een dikke overjas aan en bijna iedereen draagt een hoed, zoals toen de mode was. De harmonie is net teruggekeerd van een serena de en binnen in het warme lokaal wacht de leden een goed glas bier. Muziek maken maakt dorstig. Ze hebben vandaag alle registers open getrokken, want niet alleen het verenigingsvaandel werd mee getroond, ook de prachtige schel lenbomen gingen mee. Ze zijn een geschenk van oud-vicepresident dokter Struben. De schellenboom is een muziekinstrument van Turkse afkomst, bestaande uit een twee meter hoge staf waaraan bel letjes en versierselen zitten. De klank wordt geproduceerd door het instrument te schudden. Het werd vooral bij militaire marsmu- ziek gebruikt. De bomen hadden een flink gewicht en waren niet zo gemakkelijk te hanteren. De schellenboomdrager kon dan ook altijd op een extra pint rekenen. De tekening is gemaakt naar een foto uit 1935 direct nadat de fanfa re was omgezet in een harmonie. Dirigent was Henri Welting, een begaafd musicus en organist. Het muziekgezelschap moest in die dagen veelvuldig optreden, ongeveer 50 tot 60 keer per jaar, de vaste wekelijkse repetities niet meegerekend. Kom daar vandaag de dag nog maar eens om. De geschiedenis van de Venrayse har monie is vastgelegd in het boek Van Toeten en Blazen (27,50 euro) dat in september 2010 is gepubli ceerd. Het Arnhems Slavisch Koor verzorgt op zondag 12 decem ber in de Mariakapel in Holthees een kerstconcert met Russisch- orthodoxe en Slavisch-Byzantijnse gezangen. Het koor brengt een aantal kerstliederen die in Slavische landen bekend zijn. De Russisch- orthodoxe liturgische muziek weet de luisteraars direct in het gemoed te raken. Sonore bassen, hoge tenoren, diepe alten en hel dere sopranen, gevoegd bij de romantische, uitbundige Russi sche ziel, het bezorgt de luisteraar meestal kippenvel. Het Arnhems Slavisch Koor staat onder leiding van dirigent Svetlana Shimanskaya en telt ongeveer veertig leden. Het is in 1970 opgericht door de naar Nederland uitgeweken Rus Jevgeni Firsoff en stelt zich ten doel bekendheid te geven aan de Russisch-orthodoxe kerkmuziek en de Russische volksmuziek. Het koor is niet kerkgebonden, maar wordt wel veel gevraagd om aller lei kerkdiensten op te luisteren met meerstemmige werken uit de Slavisch-Byzantijnse ritus. Dirigent Shimanskaya, geboren en geto gen in Sint Petersburg, heeft haar muzikale opleiding gevolgd aan de muziekschool en vervolgens het muziekcollege in deze stad. Vanaf 2007 woont ze met haar familie in Nederland en sinds begin 2010 is zij dirigente van het Arnhems Slavisch Koor. Kaarten reserveren kan bij de bekende voorverkoop adressen in Holthees, de familie Ermers, telefoon (0478)636480 en de familie Weijenberg, telefoon (0478)636390. Daarnaast is het mogelijk kaar ten te reserveren via www.maria- kapel.nl en vanaf een half uur voor aanvang van het concert bij de ingang van de kapel, als er dan nog kaarten beschikbaar zijn. Aan vang concert 15.30 uur. Van toeten en blazen In verpleeghuis Beukenrode aan de Beukenlaan in Venray wordt op maandag 13 december vanaf 19.30 uur een lezing gehou den. Deze dialezing wordt ver zorgd door Twan van Els en heeft als titel Van toeten en blazen, de geschiedenis van 170 jaar muziek en volkscultuur in Venray. In 1838 werd in Venray een Philharmonisch Gezelschap opge richt, waaruit in 1860 de huidige Koninklijke Harmonie Euterpe is ontstaan. De opkomst van de blaasmuziek in de eerste helft van de 19e eeuw was de geboor te van een nieuwe volkscultuur en luidde het begin in van een geheel nieuwe tijd in de Venrayse cultuurgeschiedenis. Nog steeds neemt de blaasmuziek een promi nente plaats in. Venray telt elf harmonie- en fan faregezelschappen, elf grote blaas- orkesten waaronder bigbands, amusementsorkesten en blaaska pellen. Verder is er nog een leger aan joekskapellen. Zoals gebruike lijk is de lezing ook voor belang stellende niet-leden toegankelijk. Dancebeats bij Gryphus Beatz-4-Beek is de naam van een nieuwe party bij Gryphus in Vierlingsbeek. Het wordt een avond vol hiphop, house en ande re dancebeats. De eerste Beatz- 4-Beek vindt plaats op zaterdag 11 december en de beats komen van dj Lood de Kloot, MC Nosa (Zo Moeilijk), dj Jaxon Deeds, Last Crewsaders en dj Tim Bernardo. Dj Lood de Kloot trapt Beatz-4- Beek af met hiphop. Daarbij wordt hij gesteund door MC Nosa. Jaxon Deeds zorgt deze avond vooral voor housemuziek. Dj Tim Bernar do heeft een voorliefde voor tech no en de hiphop en breakdance komen van Last Crewsaders. De party begint om 21.00 uur en Gryphus is gelegen aan de Gro testraat in Vierlingsbeek. Kijk voor meer informatie op www.gryp- hus.nl. Beatz-4-Beek wordt mede mogelijk gemaakt door Brabants Kenniscentrum Kunst en Cultuur (BKKC), Provincie Noord-Brabant en Fonds Podiumkunsten. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo kunnen belangstellen den op zondag 12 december het in kerstsfeer ingerichte museum bezoeken. Deze zondag kunnen de kinderen kerstraamversie- ringen maken en verder zijn er de demonstraties likeur maken, stroop maken, stoelen matten en smeden. Op de bovenverdie ping is de tentoonstelling Toen wij uit Rotterdam Vertrokken te zien en in het daglonershuisje is een expositie van Schucomini- atuurautomobielen te zien. Het museum is geopend op woens dag van 14.00 tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, op afspraak, ook op andere tijden terecht. De demonstraties begin nen om 13.00 uur. Zie ook www. museumdelocht.nl. Zin in Zingen In Venray wordt op zondag 12 december een avond Zin in Zin gen gehouden. Onder begelei ding van de vaste accordeonisten Toon Leijssen en Frans Verbeek en drummer Lei Potten worden veel liedjes van vroeger gezongen. Voor de pauze presenteert Netty Heesen het programma. Ze heeft hiervoor haar eigen liederenkeuze gemaakt. Na de pauze presenteert Gerrit Reintjes de verzoeknum mers uit de zaal. Deze zangavond wordt gehouden in Den Hoender aan de St. Ursulastraat in Venray. De avond begint om 19.30 uur. Nieuwjaarsduik De Stichting Cold Turkey houdt op zaterdag 1 januari voor de elfde maal een nieuwjaarsduik in Horst. Het strand en het koude water van de Kasteelse Bossen vormen traditioneel het decor voor deze happening. De nieuwjaarsduik is in de loop der jaren uitgegroeid tot een groot evenement met een vaste schare duikers en veel toe schouwers. Meer informatie over de nieuwjaarsduik is te vinden op www.coldturkey.nl. Het Trio Buddiger houdt op zondag 12 december een accor deon- en harmonicafestival in het gemeenschapshuis aan Plein 27 in Maashees. Het festival duurt van 13.00 tot 18.00 uur. 3 Het gaat goed met Vocal Group Transparant en dat wil VGT graag laten horen en zien. Daarom orga niseert VGT op zondagmiddag 12 december van 14.00 - 16.00 uur een muzikale 'feel good'- middag in de aula van gebouw C in het Raayland College. VGT telt 127 leden, een vol wassenenafdeling met 100 leden en een jongerenafdeling met 27 leden. De leden variëren in leeftijd van 11 tot 69 jaar. Tijdens deze middag brengt VGT op geheel eigen(tijdse) wijze een aantal nummers ten gehore, waaronder Hallelujah, An Englishman in New York en Make you feel my love. VGT junior presenteert zich deze middag voor het eerst aan het publiek. VGT junior is op 8 sep tember van start gegaan. Samen met een dirigent en een vocal coach hebben de jongeren van VGT junior de afgelopen weken leren spelen met klank, ritme, woord en beweging. Daarnaast verzorgen een aantal muzikale vrienden van VGT een gastop treden, waaronder koor Chrisko, Daimy, Geert Pelzer, Wilmy van der Helm en de zingende Kerstman. De aula in gebouw C van het Raay- land College is vanaf 13.30 uur geopend, de optredens zijn van 14.00 uur tot ongeveer 16.00 uur. De entree is gratis. Het Raayland College ligt tegenover sporthal De Wetteling, gelegen aan de Zuidsin gel 2 te Venray. Auto's kunnen bij De Wetteling worden geparkeerd. Het Raayland College is te berei ken via de poort aan de St. Anto- niusstraat.Op de website www. vocalgrouptransparant staat meer informatie over VGT, VGT junior, repetities, dirigent, vocal coach, repertoire, optredens etc. Tevens kan voor meer informatie contact opgenomen worden met Nicole Keunen, secretaris, telefoonnum mer (0478)513543, of per email nicole@vocalgrouptransparant.nl Leon Verdonschot (journalist, Revu-columnist, VPRO-presenta- tor, Kink FM-radiomaker) en Nico Dijkshoorn (columnist van De Pers, OOR, Voetbal International en Huisdichter van De Wereld Draait Door) staan op zondag 12 december samen op de planken in 't Gasthoes in Horst. Bij deze heren vloeien twee bloedstro men door het lichaam; literatuur en rock-'n-roll. Nu staan ze in het theater met een avondvullend programma vol rock-'n-rollpoëzie, met een afgeragde Telecaster in hun handen en op de achtergrond altijd The Hank Five Denvis. Verhalen over Lou Reed, Jacques Herb en de vergeten Nederlandse sensatie Rotten Copscorps; ver halen van mannen die zelf weten wat zweten is. De foyer gaat om 19.00 open en de voorstelling begint om 20.00 uur. Meer infor matie en kaarten reserveren kan via www.kukeleku.com. Welsprekendheid is het motto van het concert dat zondag 19 december begint om 15.30 uur in het Theehuis en gegeven wordt door een jong gezelschap van interna tionale talenten: Stefanie True (sopraan), Amanda Markwick (klassieke fluit), Agniezka Oszanca (cello) en Constantze Lee (fortepiano). De naam Eloquentia hebben zij gekozen omdat niet het grote woord of het grote geluid de luis teraar overtuigt, maar de bescha ving van het goed geformuleerde, van de juiste dosering, van het raf finement van de kleurrijkdom en eerlijke warmte van de muziek die voorgedragen wordt voor het publiek in de oude speelwijze en op historische instrumenten of goede kopieën daarvan. Juist in de klassieke periode van de West-Europese muziek is de welsprekendheid, de retorica als kunst van de communicatie, van eminent belang en de dames zullen dan ook muziek spelen van Haydn, Zelter, Rossini, Men delssohn, Mozart en anderen. Niet alleen de muzieknoten maar ook de liedteksten dragen bij aan de welsprekendheid; ze zijn afkom stig van Goethe, Klingemann, Overbeck, Ferrand en Eichendorf. Kaarten a 17 euro - met koffie of thee gratis in de pauze - kunnen gereserveerd worden bij Concert organisatie Fred H. Renirie, tele foon 0478 582472. In verband met de naderende btw-verhoging van 6 naar 19 zijn de kaarten voor de komende concerten in de serie 2010-2011, mits besteld en betaald voor 1 januari, tegen de oude prijs te bestellen op www.concertenin- venray.nl. Op de site is tevens alle relevante informatie te vinden. Het Theehuis in het Odapark te Venray is gelegen aan de Merselo- seweg, waar ruime gratis parkeer gelegenheid is. OJC Merlin in Meerlo is op zaterdag 11 december the place to be voor alle rockfans uit de regio. SQY Rocking Team verzorgt een optreden en gaat de nieuwe cd Demon Incite presenteren. In het voorprogramma staat de Swol- gense rockcoverband CRE8. Kijk voor meer informatie op www. ojcmerlin.nl. De zaal gaat om 20.00 uur open gaan en de eerste band treedt rond 21.30 uur op. De kunstenaars van de Kunst Werk Plaats exposeren hun eigen werk, de muzikanten van de Muziek Werk Plaats laten hun muziek horen. De Kunst Werk Plaats en de Muziek Werk Plaats zijn gevestigd op het St. Annaterrein, Warande 4, Noordsingel 39 Venray. In de Mariakapel in Holthees wordt op zondag 19 december door fanfare Holthees-Smakt een kerstconcert gegeven. De fanfare staat onder leiding van dirigent Wieke Hermsen. Het programma met vele bekende kerstliederen wordt afgewisseld met optredens van Lieke Peters en Anne Wien- tjes. Peters is 23 jaar en sinds 2008 treedt ze op als leadzangeres van de band Today's Menu. Haar hoog tepunt was het optreden in het voorprogramma van Rowwen Hèze in 2009 tijdens de Linde feesten in Sambeek. Samen met Today's Menu is zij regelmatig te vinden op podia in de regio bij diverse muziekfeesten. Wientjens telt zestien lentes en is sinds begin dit jaar toetsenist van de band Today's Menu en bij harmo nie Semper Unitas staat zij achter het melodische slagwerk. Het kerstconcert begint om 14.30 uur en is voor iedereen gratis toegankelijk. Wie dit con cert wil meemaken, wordt ver zocht dit tijdig kenbaar te maken bij de familie Ermers via telefoon (0478)636480, bij de familie Wij- enberg via telefoon (0478)636390 of via www.mariakapel.nl. Op zondag 19 december houdt de Dekenale Koorkring Venray in de Grote Kerk weer de activiteit Zingen rond de kerststal. Als voor bereiding op het naderende kerst feest presenteren zich verschillen de koren en ensembles met hun eigen kerstrepertoire. 'Samen zin gend en musicerend op weg naar Kerstmis' is het thema. Medewer king aan deze middag verlenen vanaf 14.00 uur in volgorde: Ars Musica, kinderkoor Spi rit, blokfluitensemble En Bloc, kamerkoor Contrast, blokfluiten- semble Kunstencentrum Venray, wereldmuziekgroep A Djambo en strijkersensemble Poco a Poco. Als laatste presenteert Popkoor Venrode zich rond 15.20 uur. Het programma begint om 14.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Iedereen kan op elk moment de kerk bin nenlopen om te luisteren of mee te zingen. Onder de toren van de kerk wordt koffie - en warme chocola - geschonken. Voor meer informatie: Jack Gardeniers, tele foon 0487-532693, Joke Halmans, telefoon 06-53730515. d'Etalage in Vierlingsbeek func tioneert sinds ongeveer drie jaar als kijkraam voor kunst. De voor malige winkel van Van Haren is niet alleen een etalage, maar ook een atelierruimte voor beeldend kunstenaar Kristianne Tummers. Daarnaast hebben verschillende andere kunstenaars hun werk geëxposeerd in de ruime 'galerie'. Binnenkort is dat helaas voor bij, want het moment waarop het pand wordt gesloopt, nadert. Om deze periode af te sluiten, is d'Etalage nog twee zondagen (12 en 19 december) tussen sinter klaas en Kerstmis van 13.00 tot 17.00 uur geopend. Ditmaal staat werk van Tummers zelf centraal: de 'ladderfiguren', maar ook oude re en recentere schilderijen en collages die bestaan uit een com binatie van foto's en andere mate rialen, ruimtelijk werk en kijk kastjes. Om vast wat op te ruimen voor de verhuizing, is een gedeel te van het werk in december met korting te koop. Op de zondagen 12 en 19 december is d'Etalage open van 13.00 tot 17.00 uur. Ook kunnen belangstellenden een afspraak maken via e-mail kristian- netummers@hotmail.com of via telefoon (0478)631401. Harmonie St. Catharina Leunen- Veulen-Heide verzorgt op zondag 19 december twee kerstconcer ten in de Catharinakerk in Leunen. Ook is er een optreden van gos pel- en soulkoor Elijah. Het harmo nieorkest brengt sfeervolle kerst liederen ten gehore en het koor laat een gedeelte van zijn repertoi re horen. Ook brengen ze samen enkele muziekstukken ten gehore. Elijah komt uit Leiden en omge ving. Het koor verwierf bekend heid bij optredens in televisiepro gramma's als Korenslag 2007, Hart in Aktie en Hour of Power. De uitvoeringen beginnen om 16.00 uur en om 19.00 uur. Kaarten zijn te verkrijgen bij Texaco De Alde Smidse in Leunen. Boekrecensie in Peel en Maas Na een gevangenisstraf van vier jaar besluit Colin Grant dat het tijd is voor verande ring en vertrekt naar zijn oom George in Afrika voor een lange, rustige vakantie. Voor Colin geen misstappen meer, geen gevangenissen, geen gedoe. Maar als George hem mee neemt naar de rijkste goudmijn in West-Afrika, is dat het begin van een avontuur dat zal eindigen in onvoorspelbare rijkdom - of in een gewisse dood. Auteur James Crosbie is de beroemdste crimineel van Schot land. In de jaren zeventig pleegde hij de drie grootste bankoverval len in de Schotse geschiedenis. Na twintig jaar gevangenisstraf gebaseerd op een waargebeurd heeft hij zijn leven gebeterd en verhaal. Het boek is te koop bij werkt hij onder meer als privé- boekhandel van den Munckhof. piloot. Het goud van Ashanti is Prijs: 18.95 euro.

Peel en Maas | 2010 | | pagina 20