Koester uw monument 11 m n Jeanne Clermonts districtskampioen 1 Heike Schröder wint gedichtenwedstrijd 1 ff Honderdeenendertigste jaargang - week 48 - donderdag 2 december 2010 Op vrijdag 3 december om 19.00 uur en zaterdag 4 decem ber om 14.00 uur dansen leer lingen van de afdeling dans en theater van Kunstencentrum Jerusalem in Schouwburg Ven- ray de prachtige voorstelling Spirit. De voorbereidingen zijn al vanaf maart in volle gang, maar in sep tember begonnen alle dansers, net terug van de zomervakantie, daad werkelijk met de eerste repetities voor de voorstelling Spirit. Het zijn intensieve maanden geweest en zo net voor sinterklaasavond presenteert Kunstencentrum Jerusalem zich aan belangstellen den. Frank van den Berg regisseert het dansverhaal en de algehele leiding is in handen van Myrna van Rens: "Ik ben heel blij dat we in een tijd als deze een voorstel ling kunnen doen en dat we kun nen laten zien hoe belangrijk en hoe mooi het is samen kunst te maken". Iedereen kan komen kij ken, het is een voorstelling voor de hele familie. In de voorstelling komen dromen tot leven en waan je je in een andere wereld. De voorstelling laat zien en voelen hoe rituelen en denkbeelden van mensen kunnen verschillen of op elkaar lijken. Allerlei dansstijlen, muziek en culturen van ver weg en dichtbij komen samen in deze afwisselende en kleurrijke voor stelling. Van Rens: "Spirit gaat over een geest die eigenlijk vanuit het niets iets maakt. De geest, te zien als een lieve fee (gespeeld door Marieke Goemans, red.), zingt en vertelt het verhaal vanuit drie the- mablokken met hele mooie dan sen. In het eerste blok dansen de kinderen het sprookje Max en de maximonsters, over een jongetje dat veel kattenkwaad uithaalt. In het tweede blok komen de jeugd en volwassenen aan bod in de disciplines modern en jazzdans. Zij dansen rond het thema ritu elen." Het derde blok heeft een bijzondere samenwerking voort gebracht. Het Venray-Helmond symfonie orkest, gedirigeerd door Jacco Nefs, begeleidt de dansers met live muziek. "Het derde deel is inderdaad heel speciaal. We dansen, begeleidt door het orkest, een klassiek stuk van een Spaanse componist." Aan de voorstelling doen ruim tweehonderd leerlingen mee vanaf vier jaar. De choreografieën, gemaakt door Lonneke van der Meijs, Karin Lucassen, Malou Lin- ders en Myrna van Rens, worden samengebracht in een dansverhaal en dat uiteenloopt van klassiek tot hip hop tot moderne dans. Mieke Palmen is een van de danseressen die al vaker in de voorstellingen van het kunstencentrum heeft meegedanst. "Dit is inderdaad niet mijn eerste voorstelling. Ik doe al een aantal jaren met heel veel plezier mee." Het was de laat ste weken heel hard werken en aan de vooravond van de eerste voorstelling kijkt Palmen tevre den terug. "Vooral de laatste week hebben we puntjes op de i gezet. Zorgen dat de pasjes gelijk zijn, de kostuums passen, dat soort din gen. Vanavond (donderdagavond, red.) hebben we de generale. Als iedereen zijn best doet, en daar gaan we natuurlijk vanuit, maken we er een spetterende show van." En dan wordt de korte voorberei ding op de koop toegenomen. "De uitvoering is inderdaad vroeg in het seizoen. We hebben vier les sen gedraaid en zijn daarna met een begonnen met het maken van stukken. Om vervolgens weken lang te repeteren. De voorberei ding was kort, normaal hebben we meer tijd, maar de docenten hebben alles op alles gezet om het op tijd af te krijgen." De kunst- en cultuursector wordt de komende jaren getroffen door flinke bezuinigingen. Ook Kunstencentrum Jerusalem ont komt niet aan de plannen van de regering. Ondanks de moeilijke tij den die er aan komen, blijft Myrna van Rens, hoofd van de afdeling dans van Jerusalem, optimistisch. "Wat is kunst zonder dat dansers mogen laten zien wat ze kunnen", vraagt ze zich hardop af. "Dans is een podiumkunst. We hopen dan ook de komende jaren te kunnen laten zien wat voor moois je als kunstencentrum op het podium kunt brengen. Dit wordt dan ook zeker niet onze laatste voorstel ling." Kaarten voor Spirit zijn te koop bij Kunstencentrum Jerusa lem. Peel en Maas TV was afgelopen weekend bij de repetities van Spi rit en maakte een sfeerreportage. Uitzending gemist? Kijk dan op www.peelenmaastv.nl Diverse teams strijden op vrijdag 10 december in café zaal Roelanzia in Ysselsteyn om de eeuwige roem en de titel Popkenner van het jaar. Het is de tweede keer dat de popquiz in Ysselsteyn wordt gehouden. Een gesprek met Mia Rongen van Roelanzia en Roel, Ferdy en Willy van de organisatie. Hoe is het idee van de quiz ontstaan? Mia: "Ik liep al langer rond met het idee om een popquiz te organise ren maar we wisten eigenlijk niet goed hoe we dit aan moesten pak ken. Toen heb ik de deejays van Double U Rules ingeschakeld voor hulp." Roel: "In 2008 organiseerden we de eerste keer de quiz. Die editie beviel goed, maar we wilden het niet elk jaar terug laten komen. In 2009 hebben we daarom een alge mene kennisquiz gehouden. Nu is het weer tijd voor de muziekken ners." Is het een moeilijke quiz? Willy: "Het is lastig om leuke vra gen te bedenken omdat je al snel het idee hebt 'ach, dat weet men toch wel'. Daardoor was de quiz in de eerste editie op sommige fron ten wel pittig." Ferdy: "In 2008 sleepte ik samen met mijn vader en broer de titel in de wacht. Dit kwam vooral door een goede mix van leeftijd in ons team. Nu ben ik aangeschoven bij de organisatie om de leeftijd wat te verlagen en daarmee ook meer aandacht te geven voor recentere muziek." Wat kunnen de mensen ver wachten? Mia: "Van de inhoud van de quiz weet ik nog niets, want de man nen houden alles goed geheim. Wel ben ik er van overtuigd dat het een avond vol entertainment wordt, niet alleen voor de deel nemers maar zeker ook voor hun supporters. Ferdy: "Het is geen saaie quiz voor mensen die alle 30 gitaristen van Thin Lizzy op kunnen noemen. De jongens van Double U Rules sla gen er, door middel van een mooie presentatie en verrassende vragen in, om ook een portie humor in de quiz in te brengen. Blijft het dan nog wel een echte quiz? Roel: "Zeker! Je moet natuurlijk wel iets weten van muziek. Maar dat kan net zo goed betrekking hebben op Jan Smit als op Queen of Nirvana. Ongeacht de discussie wie van de drie nu echt muziek maakt natuurlijk!" Willy: "Muziek is al jarenlang een passie van ons. Stapels popency clopedieën en muziektijdschrif ten liggen thuis. Dan is het heel eenvoudig om een quiz te maken waar alleen de echte kenners en puristen een kans maken. Wij wil len graag een meer toegankelijke quiz maken." En hoe zit dan met entertain ment? Ferdy: "We spelen allemaal een rol tijdens de quiz. Zelf ga ik nog iets doen met het publiek. Daarnaast hebben twee assistentes en een jurylid die ook voor een verras- send element zorgen. Roel: "Ook hier blijft de pas sie voor muziek de drijfveer. De bezoekers gaan van allerlei muziek horen, clips zien en genieten van ons ongezouten commentaar." En waarom moeten de mensen meedoen met de quiz? Mia: "We gaan er van uit dat we de komende jaren de traditie van een tweejaarlijks popquiz voortzet ten. Iedereen wil natuurlijk in de rij van grote Ysselsteynse popken ners komen. Daarnaast zijn er ook wel wat prijzen te winnen natuur lijk." Kunnen zij zich nog aanmel- Mia Rongen (r) van Roelanzia en de organisatie van de tweede popquiz in Ysselsteyn den? Willy: "We hebben nog voor een paar teams plek, maar dan moet je er snel bij zijn. Aanmelden kan per mail naar info@doubleurules. nl. Uiteraard nodigen we iedereen uit die niet mee doet om de deel nemers aan te komen moedigen. De popquiz staat garant voor een gezellig avond je uit!" De popquiz begint om 20.00 uur en wordt gehouden in café-zaal Roelanzia in Ysselsteyn. In Roermond is in juli van dit jaar beeldend kunstenaar Har- rie Martens overleden. Hij was monumentalist, schilder, architect en leraar. Hij had een werkzaam aandeel in de bouw van de Ven- rayse Vredeskerk van architect Theo Boosten uit Maastricht. De Vredeskerk, ofwel de R.K. Chris tus Koning kerk, werd in 1964 als vredes- en verzoeningsmonument gebouwd aan het Kennedyplein in Venray. De kerk werd al in 2001 geslo ten en in 2003 in gebruik geno men als kantoorgebouw. Het gebouw is een Gemeentelijk monument waarin de zorgorgani satie Proteion Thuis is gehuisvest. Harrie Martens werd in 1928 in 's-Hertogenbosch geboren en ontving zijn vakopleiding aan de Academie van Beeldende Kunst in Den Haag en Rotterdam en aan de Rijksacademie in Amster dam. Hij woonde langere tijd in Weert. Na zijn opleiding legde hij zich toe op monumentale kunst. Tot zijn creaties voor de Vredes- kerk behoren o.a. een kruisweg, zie deze rubriek week 14 2009, alsook in totaal 15 stuks glas-in- beton ramen in drie buitengevels van het gebouw. Zowel zijn kruis weg, die als vloermozaïek is uitge voerd, als zijn glas-in-beton ramen zijn heel bijzonder en zijn in het kantoorgebouw bewaard geble ven. In de fotocollage zijn de acht glas-in-beton ramen weergegeven die Martens voor de noordgevel van het gebouw heeft gemaakt. De noordgevel is de gevel rechts op de foto rechtsonder. Bij glas- in-beton ramen worden stukken glas rondom in gewapend beton gegoten. Het gewapend beton ver vangt in principe de loodstrips bij glas-in-lood. Door middel van het beton kan de kunstenaar tussen de heldere glasvlakken donkere lijnen van verschillende breedte en donkere vlakken creëren. Mar tens gebruikte veelal sobere, koele kleuren waarmee hij eventueel een of meerdere warme kleuren liet contrasteren. Rechts naast de betonnen omranding van de hoofdingang van het gebouw is het grootste glas-in-beton raam geplaatst. Het is een verdieping- hoog raam van ca. 1,5 x 3,0 meter met een voorstelling van St. Chris- toffel, in het Latijn Christophorus geheten, hetgeen Christusdrager betekent, zie de grotere foto links. De voorstelling is abstraherend figuratief met nog herkenbare vor men. De overige ramen hebben vrije composities, over het algemeen abstract van vorm. Zij beelden vreugde, vrede, vreugde om vrede uit. Harrie Martens leverde een belangrijke bijdrage aan de rea lisatie van de monumentale Vre- deskerk. Zijn naam zal daarom aan het gebouw verbonden blijven. Foto en tekst Frans de Roos. Bron nen: onder andere Proteion Thuis, SVM-archief, Gemeentemuseum Weert, Monumentenregister en Kerkgebouwen in Limburg. Stich ting Venray Monumentaal (SVM), secretariaat Vliezenweg 1, 5801 JC in Venray, e-mail venraymonumen- taal@live.nl. Jeanne Clermonts van basis school De Kruudwis is districts kampioen geworden van de inter nationale vredesposterwedstrijd van de wereldwijde organisatie van Lions Clubs. Een deskun dige jury wees de tekening van de 11-jarige leerlinge van groep 8 van juf Vera aan als beste van Limburg en Oost-Brabant. Uit han den van districtsgouverneur Gert Aarts kreeg Jeanne een envelop met vijftig euro. Tijdens de lokale voorronde van de internationale vredesposterwedstrijd werd Jean ne Clermonts in Venray tweede achter Manon Bax van de Petrus' Bandenschool. In het district Lim burg en Oost-Brabant werden 1240 tekeningen ingezonden voor de vredesposterwedstrijd. Jeanne Clermonts gaat nu als districts- winnaar naar de nationale finale op 11 december in Zeist. De beste tekening van het land gaat ver volgens naar het gebouw van de Verenigde Naties in New York om samen met winnaars van andere landen beoordeeld te worden. Het doel van deze zogeheten Peace Poster Contest is om kinderen uit de hele wereld te laten praten over vrede. De Duitse Heike Schröder is winnaar geworden van de gedich tenwedstrijd Vrede van het Jeugd Ontmoetings Centrum (JOC) in Ysselsteyn. De jury, bestaande uit Limburgse schrijvers zoals Lilian Caessens, Frits Criens, Annie van Gansewinkel, Wim Heijmans en journalist Henk Lammen van Peel en Maas, kozen het gedicht uit tot beste van negen genomineerde gedichten. Deze negen gedichten zijn nog te zien op de militaire begraafplaats in Ysselsteyn. De jury was onder de indruk van het winnende gedicht van Heike Schröder. Schrijver Wim Heij- mans: "Zij beschrijft de tekenen van onvrede. Een verloren en onbereikbare vrede. Een treffend beeld." Het winnende gedicht Vrede: Kerzen tropfen Wachs bedeckt die Toten Kalte Kreuze blicken ins Licht Provoziert die Symmetrie Das ohrenbetaubende Echo der Klagen Beschwört den Frieden De genomineerde gedichten zijn nog te bezichtigen tot 10 december op de Duitse militaire begraafplaats aan de Timmer- mannsweg in Ysselsteyn. KL EN MAAS Het wordt een mooie show Tweede popquiz Ysselsteyn 'f

Peel en Maas | 2010 | | pagina 13