Marlies Janssen trekt zich terug van CDA-lijst KBO-speld voor Henk de Klerk Miljoen voor onderhoud klein religieus erfgoed spectaculair voordeel Presentatie maquettes Internationale profilering logistieke regio Kletske 7 op de GEHELE collectie PEEL EN MAAS Donderdag 25 november 2010 - Pagina 7 "Ik voelde me steeds ongelukkiger met mijn hoge plaats" Marlies Janssen uit Meerlo heeft zich teruggetrokken als kandidaat voor de Provinci ale Staten. Begon november was ze door het CDA-bestuur op de derde plaats gezet van de noordelijke lijst. Afgelopen weekeinde maakte Janssen tij dens het politiek café van het CDA bekend, dat ze zich hele maal terugtrekt van de lijst. Hubert Mackus, directeur van CDA-Limburg, meldt dat het niet vaak voorkomt dat een kandidaat zich op de valreep terugtrekt. "Als het al gebeurt, zijn het meestal mensen die vinden dat ze te laag staan. En niet omdat ze te hoog staan." Marlies Janssen is sinds een jaar gemeenteraadslid in Horst aan de Maas. Daarvoor deed ze commis siewerk in de gemeente Meerlo- Wanssum. Ze had niet verwacht dat ze zo hoog zou komen te staan. "Op donderdag 4 november kreeg ik een telefoontje. Dat ik op de derde plaats stond. Ik was hele maal verbluft. Daar had ik totaal niet opgerekend, want die ambi tie heb ik helemaal niet. Ik moest er blij mee zijn, maar dat kon ik niet. De dagen erna ging ik me er steeds ongelukkiger bij voelen." Via de lokale afdeling stelde de Meerlose zich in juni kandi daat voor de provinciale lijst. Ze volgt momenteel de CDA-kader- opleiding. In september volgde een gesprek met een vierkoppige commissie uit Zuid-Limburg. "Die mensen kende ik niet. Zij geven een beoordeling waarna het dagelijks bestuur de lijst samen stelt. Daarbij wordt ook gekeken naar vernieuwing, de regio en of je man of vrouw bent. Daarna volgt een radiostilte totdat de lijst bekend wordt gemaakt." En toen was het schrikken. "Ik werd com pleet overvallen door de medede ling. Als ze je laten weten voorne mens te zijn jou zo hoog te zetten, dan kun je er even over naden ken." Na een tijdje drong bij haar het besef door dat ze zelf het laat- ste woord heeft. "Ik kon zo echt niet enthousiast de verkiezingen ingaan. Het zat me gewoon dwars. Nee, het heeft niets te maken met de ophef over de gepasseerde Ger Driessen. Het moet uit je hart komen, en dat kwam het niet. Het is gewoon het verkeerde moment." Na twee weken twijfelen en dub ben hakte ze de knoop door. "Toen viel er heel veel van me af. Alhoe wel ik wel een vervelend gevoel heb naar de afdeling toe. Maar ik moet eerlijk zijn, naar mezelf en naar anderen." Op 7 december wordt tijdens de CDA-ledenvergadering de lijst definitief vastgesteld. "Op de avond zelf wordt in principe niet meer gestemd", licht Mackus toe. "We kennen getrapte verkiezin gen waaraan alle Limburgse afde lingen meedoen. Op 7 december wordt de uitslag bekendgemaakt. Een extra stemronde kan alleen als een meerderheid van tweederde dat wil."Vlak na het bekendmaken van de lijst ontstond er ophef over het ontbreken van Ger Driessen. De gedeputeerde uit Horst wil graag nog een periode doorgaan, maar in het kader van de verjon ging werd hij gepasseerd. Er is een lobby gaande om Driessen alsnog op de lijst te krijgen. Volgens Mac- kus is dat mogelijk als alle afdelin gen het voorstel doen. Tijdens de jaarlijkse vrijwilli- gersmiddag van KBO Venray-kom is afscheid genomen van een aantal vrijwilligers. Onder hen oud-voorzitter Henk de Klerk. De Klerk ontving uit handen van de voorzitter van de KBO Limburg de zilveren KBO-speld met de daar- bij behorende oorkonde. Reinier Thiesen stond in zijn toespraak stil bij het tienjarige voorzitterschap van De Klerk en de vele verdien- sten die hij voor de senioren van Venray heeft verricht. Met name de groei die de KBO de afgelopen jaren doormaakte tot een bloei- ende afdeling met op dit moment 1616 leden. De afdeling is met aantal de grootste KBO-afdeling in Limburg. Met behulp van Europese subsidie is het bedrag van 500.000 euro dat de provincie Limburg voor het herstel van kruisen en kapellen beschik baar heeft gesteld, verdub beld tot 1 miljoen euro. In dit project zullen vooral leer lingen van vakopleidingen en werknemers van sociale werkvoorzieningschappen worden ingezet. De coördina tie is in handen van de Stich ting Monumentenwacht Limburg. De waardering voor klein religi eus erfgoed neemt de laatste jaren sterk toe. Tegelijk wordt het steeds moeilijker om de talloze uitingen van volksdevotie in stad en land op een goede manier te onder houden. De voornaamste oorzaak is dat hiervoor steeds minder vrij willigers beschikbaar zijn. Europa biedt nu de helpende hand. In het interregionale project, waaraan 25 partners uit twee Nederlandse en drie Vlaamse provincies meedoen, wordt een nieuwe structuur ont wikkeld om het behoud van het klein religieus erfgoed veilig te stellen. DESKUNDIGE LEIDING Leerlingen van vakopleidingen en medewerkers uit de sociale werkvoorzieningschappen gaan onder deskundige leiding belang rijke onderhoudsproblemen aan pakken. Beheerders van klein religieus erfgoed stichtingen, (buurt)verenigingen, gemeenten en particulieren kunnen zich voor deze ondersteuning aanmelden. Bij toewijzing wordt een belang rijk deel van de onderhouds- en/ of herstelkosten vergoed. Niet in geld, maar door de inzet van personeel en materialen. Met het Europese project worden diverse doelen nagestreefd. Het belang rijkste is om, door samenwerking tussen verschillende sociale doel groepen (vrijwilligers, leerlingen en mensen uit de sociale werk voorzieningschappen), een nieu we beheerstructuur te ontwik kelen die leidt tot een duurzame instandhouding van klein religi eus erfgoed. Hierbij snijdt het mes aan twee kanten: door de veelzij digheid van de objecten doen de betrokkenen veel kennis op van historische materialen en ambach telijke technieken en het erfgoed krijgt de noodzakelijke opknap beurt. Een ander belangrijk doel is een verdere ontsluiting van het klein religieus erfgoed voor het grote publiek. WEBSITE Heel concreet door opname van opgeknapte objecten in (inter actieve) wandel- en fietsroutes, maar ook door publicaties en een website. Een van de gedachten hierbij is dat een bredere maat schappelijke waardering voor kruisen en kapellen nieuwe vrij willigers voor het onderhoud kan opleveren. Verder dient het project om de kennis over het klein religieus erfgoed vast te leg gen, uit te wisselen en verder te ontwikkelen. Denk hierbij niet alleen aan geografische, histori sche en (onderhouds)technische informatie, maar ook aan 'bele vingsaspecten'. Monumenten- wacht Limburg is verantwoor delijk voor de coördinatie van het Europese project. Hiervoor is in totaal ruim 2,5 miljoen euro beschikbaar. Daarvan neemt Euro pa de helft voor haar rekening. De andere helft wordt bekostigd door de Nederlandse provincies Noord-Brabant en Limburg, de Vlaamse provincies Antwerpen, Vlaams-Brabant en West-Vlaan- deren, en een reeks gemeenten en (erfgoed)organisaties. Voor de activiteiten in Limburg is circa 1 miljoen euro beschikbaar (50% van Europa, 50% van de provincie Limburg). BEELDEN Een groot deel van dit geld (450.000 euro) is bestemd voor opknapwerk. De uitgaven hieraan worden gespreid over drie jaar en drie regio's. Andere bestemmin gen zijn de oprichting van een restauratieatelier voor corpussen, beelden en dergelijke (naar het model van het bestaande atelier in Venray), snoeiwerk aan bomen en hagen, de vervaardiging van toeristische producten en de ontwikkeling van educatieve initiatieven, zoals cursussen, les brieven, tentoonstellingen en een databank. Bij diverse activiteiten in Limburg wordt nauw samenge werkt met de Stichting Kruisen en Kapellen in Limburg en de Stich ting Instandhouding Kleine Land schapselementen. Beheerders van klein reli gieus erfgoed stichtingen, (buurt)verenigingen, gemeenten en particulieren kunnen aan vraagformulieren downloaden vanaf de website van Monumen- tenwacht Limburg of telefonisch bij deze organisatie bestellen. Of het beschikbare subsidiebe drag voldoende zal zijn om alle aanvragen te honoreren, valt op voorhand niet te zeggen. Maar, zo roepen Monumentenwacht en de provincie op, laat dit geen belem mering zijn om een aanvraag in te dienen. Uitstel WinterZonFestival De tiende editie van het WinterZonFestival op 23 janu ari 2011 gaat helaas niet door. Te weinig sponsors en fond sen bleken bereid een bijdrage te leveren, zodat het voor de organisatie van het muziek festijn voor mensen met een beperking 'financieel onhaal baar werd om een waardig jubileumfestival te organise ren'. De organisatie heeft daarom met pijn in het hart besloten de volgende editie van het Win terZonFestival uit te stellen tot voorjaar 2012. In een persbericht laat ze weten: 'Dit besluit valt de organisatie zeer zwaar. Ze vindt het buitengewoon jammer dat de vele bezoekers met een beper king het festival komend jaar moe ten missen. Zij genoten elke keer met volle teugen van het muzikaal spektakel'. De voorgaande edities van het WinterZonFestival vonden plaats in de hallen van Flora Hol land in Venlo. Vanwege de verhui zing van de bloemenveiling naar het Duitse Herongen moest de organisatie voor 2011 op zoek naar een nieuwe locatie. Deze werd gevonden bij Fresh Park op het terrein van Veiling ZON in Venlo. De voorbereidingen zijn vervolgens gestart in een goede samenwerking met het manage ment van Fresh Park en zijn mede werkers. 'In de afgelopen periode kwam echter pijnlijk naar voren dat de financiële crisis hard heeft toegeslagen', aldus de organisatie. 'Vooral het werven van geldschie ters bleek een lastige opgave. De tijd die ons rest voor de geplande datum van 23 januari 2011 werd te kort om een waardig Winter ZonFestival te organiseren'. Op korte termijn gaat de organisatie de zaken op een rijtje zetten en het draaiboek aanpassen voor de tiende editie van het WinterZon Festival, 'zodat dit festival in het voorjaar van 2012 een geweldig feest wordt voor iedereen'. Dege nen die al kaarten gekocht heb ben voor het WinterZonFestival 2011, ontvangen hun geld in de komende weken volledig terug. Bijzondere drumclinic in muziekcentrum Op 7 december houdt de bekende solodrummer Dom Famularo een drumclinic in Muziekcentrum Best-Venray op Keizersveld 63. Dom Famularo reist al dertig jaar de wereld rond als solo drummer, clinician en docent. De welbespraakte Amerikaan is een graag geziene gast op drumfes tivals over de hele wereld, van wege zijn inspirende spel, maar zeker ook vanwege zijn motive rende en leerzame verhandelin gen over het mooie drumvak, of zoals hij zelf zegt: 'I'm prea ching the gospel of drumming'. Hij staat dan ook bekend als een van de beste drumleraren van de wereld. "Buiten zijn extreem goede techniek is hij vooral ook een inspirator. Hij wordt gezien als 's wereld best motiverende drumsetartiest. Drummers over de hele wereld reizen duizenden kilo meters om van hem les te mogen krijgen. Geen wonder dat merken als Sabian, Vic Firth en Mapex hem om adviezen vragen en hij dicht op het productieproces van deze merken zit", aldus Leon Schellens van Muziekcentrum Best-Venray. Dom Famulare staat niet met een bekend als drummer van wereldbands. Wel haalt hij naam en faam uit zijn wereldberoemde clinics en masterclasses. Al willen we daarmee allerminst zeggen dat Dom nooit het podium deelde met andere grootheden. Optredens met onder The Buddy Rich Big Band, B.B. King, Lionel Hampton, Chuck Leavell (Rolling Stones), T Lavitz (The Dixie Dregs), en the Louie Bellson Big Band plaatsen hem op een van de allerhoog ste schavotjes van de zogeheten 'drummer hall of fame'. Aanvang 20.00 uur en de entree is gratis. Aanmelden kan via de website www.mcbv.nl. Ook bestaat de mogelijkheid om, over dag en tegen betaling, een master class bij Dom Famulare te volgen. Brugman tweede op lijst GroenLinks Na Margriet van Tulder uit Venlo staat Carla Brugman uit Blitters- wijck op de tweede plaats van de kandidatenlijst van GroenLinks voor de Provinciale Statenver kiezingen op 2 maart 2011. De leden hebben zaterdag de defini tieve kandidatenlijst vastgesteld. Ook werden tijdens de drukbe zochte ledenvergadering in Roer mond besluiten genomen over het verkiezingsprogramma en de campagne voor de provinciale verkiezingen. Carla Brugman is momenteel fractievoorzitter in Venray van de lokale progressieve partij PP2. Daarvoor zat ze in de gemeenteraad van de per 1 januari 2010 opgeheven gemeente Meer- lo-Wanssum. Daar was ze ook drie jaar wethouder voor PK Meerlo- Wanssum. Margriet van Tulder uit Venlo is voorgedragen als lijsttrek ker. Zij is momenteel fractievoor zitter. Derde op de lijst staat Gert- Jan Krabbendam uit Itteren, vierde Cees Moison uit Herten, vijfde Pepijn Baneke uit Mook, zesde Harrie Winteraeken uit Heerlen, zevende Hayat Barrahmun uit Venlo en achtste Marieke Korten- horst uit Neer. GroenLinks heeft momenteel twee zetels in het Limburgs Parlement. Mocht Carla Brugman worden gekozen Sta tenlid, dan wil ze het provinciale werk gaan combineren met het fractievoorzitterschap van PP2, liet ze eerder aan Peel en Maas weten. Het provinciaal bestuur vult de komende weken de staart- lijsten voor Noord- en Zuid-Lim burg verder aan met de daarvoor beschikbare kandidaten. In actie tegen overbodig vrachtverkeer Al jaren klagen de inwoners van Tienray over het vele vracht verkeer dat dagelijks dwars door de kern van hun dorp rijdt. Veel vrachtverkeer is volgens de de dorpsraad overbodig omdat het voornamelijk geen bestemmings verkeer betreft en er veiligere routes zijn voor dit verkeer om naar de plaats van bestemming te komen. Tijd om in actie te komen en in gesprek te gaan met de chauffeurs, vindt de dorpsraad. 'De straten in Tienray zijn er niet op gebouwd om zoveel zwaar en groot vrachtverkeer te verwer ken. De in de loop der jaren toe genomen verkeersdrukte levert gevaarlijke situaties op. Met name op de tijdstippen dat scholieren daar fietsen houden de inwoners van Tienray hun hart vast'. Tot nu toe gaat het altijd net goed, maar de dorpsraad wil actie voeren voordat het te laat is en niet pas nadien. De SP Horst aan de Maas is op de hoogte van de problematiek en steunt deze actie. Aangezien er op de N554 geen verbodsbepaling is voor vrachtverkeer, zal men het moeten hebben van de goodwill van vrachtwagenchauffeurs en hun bedrijven. De bedoeling is dan ook dat de chauffeurs op vrijdag ochtend 26 november door leden van dorpsraad Tienray en leden van de SP worden aangesproken en verzocht om alternatieve rou tes te nemen. Tevens worden de betreffende transportbedrijven nadien aangeschreven. Ter com pensatie voor het korte opont houd ontvangen de vrachtwagen chauffeurs een kleinigheidje. Gemeente Venray kiest voor De Kievit Verhuizingen Met de verhuizing van de gemeente Venray sleept De Kie vit Verhuizingen andermaal een omvangrijke verhuisklus binnen. Na de succesvolle verhuizing van de gemeente Venlo eerder dit jaar, is het ervaren familiebedrijf dit maal geselecteerd om in december 2010 de complete verhuizing van de gemeente Venray uit te voeren en te begeleiden. Doorslaggevend was de efficiënte en kwalitatief hoogstaande werkwijze van De Kievit Verhuizingen, die al meer dan honderd jaar garant staat voor een vlotte verhuizing zonder pro blemen. De Kievit Verhuizingen is een Erkende Verhuizer en aange sloten bij verhuisorganisatie UTS. Naast projectverhuizingen is De Kievit Verhuizingen ook sterk in bedrijfsverhuizingen en particu liere verhuizingen, zowel natio naal als internationaal. 7500 euro voor St. Catharina Harmonie St. Catharina Leunen- Veulen-Heide krijgt een bijdrage van het VSBfonds van 7500 euro voor de aanschaf van nieuwe instrumenten. Die bijdrage komt bijzonder goed van pas in het jaar waarin de harmonie haar 90-jarig bestaan viert. Dankzij de steun van het VSBfonds kan de harmo nie haar instrumentarium op een kwalitatief hoog niveau brengen. De harmonie telt 150 musiceren de leden en is van grote beteke nis voor de gemeenschappen van Leunen, Veulen en Heide. Om haar aantrekkingskracht voor nieuwe potentiële leden in stand te hou den, zijn de prestaties van de har monie van groot belang. Met de aanschaf van nieuwe instrumen ten kunnen zeker ook de nieuwe jeugdleden geholpen worden aan een goed instrument. DONDERDAG! VRIJDAG I ZATERDAG l KOOPZONDAG! 25 26 27 28 NOVEMBER j NOVEMBER j j NOVEMBER j untlFMBER artikelen en aanbieding!» Korting geldt niet op afgeprijsde artikelen en aanbn Donderdagavond 25 novem ber worden de maquettes voor een multifunctioneel centrum (MFC) in Brukske gepresen teerd. Deze maquettes zijn de uitwerking van het resultaat van de samenwerking van alle mogelijke gebruikers (huur ders) van een toekomstig MFC. De presentatie start om 18.30 uur in de publiekshal van het gemeentehuis. In totaal zijn drie maquettes te bekijken, de toelichting daar bij wordt gegeven door steden bouwkundigen. Ze hebben de afgelopen tijd de drie door de gebruikers gemaakte maquettes bekeken op diverse onderdelen, zoals de inpassing in het totale gebied (pleinen, verkeersroutes, haal en brengstroken, parkeren). Daarnaast hebben zij de archi tectonisch aspecten en de relatie met de eerder door de deelne mers opgestelde programma's van eisen beoordeeld. Uiter- aard zijn ook de makers van de maquettes aanwezig. Zij heb ben de concepten 5 november gezamenlijk gepresenteerd aan genodigden, onder wie diverse collegeleden en raads- en commis sieleden. De makers zijn alleen ver tegenwoordigers van toekomstige gebruikers (Wijkcentrum Kiosk, Synthese, GGD, Jeugdgezondheidszorg, Optisport, Spring Kinderopvang, SPOVenray, St. Peuterspeelzalen kinderwereld Venray, Wonen Limburg, Marokkaanse moskee, protestantse kerk, bewoners Kla rinetstraat). De maquettes zijn gemaakt als onderdeel van de beantwoording van de door de raad gestelde vragen over een toekomstig MFC. Behandeling van het raadsbesluit is gepland voor maart 2011. Belangstellen den zijn van harte welkom op donderdag 25 november 18.30 20.00 uur in de publiekshal van het gemeentehuis. De wethouders Mark Verhe- ijen en Jan Loonen van Venlo en Venray hebben samen met Dirk 't Hooft, directeur NDL, met de naam Viaport Venlo een start gemaakt met de internationale profilering van de logistieke regio Venlo. Onder de naam Viaport Venlo willen logistieke ondernemers, onderwijsinstellingen en belan genorganisaties zich wereldwijd profileren als regio, die op logis tiek gebied veel te bieden heeft aan internationale bedrijven, investeerders en vervoerders. De campagne toont regio Venlo als toplocatie, met topkennis en topmedewerkers. Ambassadeurs van de campagne zijn onder meer NDL, LIOF Industriebank, Development Company Green- port Venlo, en de regionale bedrij ven zelf. Verder is sinds dinsdag de website www.viaportvenlo. com online. De website geeft een overzicht van de logistieke bedrij vigheid in de regio, de verschil lende innovatieve projecten en de samenhang van regio Venlo met de mainports van Antwerpen, Rotterdam en Duisburg. Verder presenteren zich een groot aantal logistieke bedrijven. Dit aantal zal, naar verwachting, de komende weken nog verder toenemen. Viaport Venlo komt voort uit de strategische agenda, die de logistieke sector anderhalf jaar geleden heeft opgezet. Het werd uitgewerkt door NV Regio Venlo in samenwerking met Deve lopment Company Greenport Venlo en de gemeenten Venlo en Venray. Abraham zien. Het was mijn voornemen om het allemaal zo rustig mogelijk voorbij te laten gaan. Dus niet. Een sere nade door het Venrays Man nenkoor op de vooravond, vergezeld van een levensgrote Abraham in VMK-kostuum in de tuin en op de dag zelf nog eentje erbij vanuit ons gezin. Venray kon zien dat Abraham was gezien. Bovendien een verjaardagsconcertje op het carillon en veel felicitaties. Het is me wel ingepeperd dat ik 50 ben geworden en dus dien te weten waar Abraham de mos terd haalt. Allen hartelijk dank daarvoor. Waar komt die Abraham nou toch vandaan en wat moet die pot mosterd er in vredesnaam bij? De bijbel helpt ons verder. In het evangelie van Johannes staat een passage waar Jezus zegt: 'Abra ham, uw vader, heeft zich erop verheugd mijn dag te zien en hij heeft die gezien en zich verblijd'. Verbaasd reageren de omstanders: 'U bent nog geen vijftig jaar, en U heeft Abraham gezien?' Later hebben we daarvan gemaakt dat iedereen die vijftig is Abraham moet hebben gezien. Er wordt dan ook wel gezegd dat iemand van 50 jaar dezelfde levenswijsheid en waardigheid moet bezitten als Abraham. Het verhaal van Abraham staat in het begin van het Oude Testa ment. Hij is stamvader van al dege nen die later jood, christen en moslim zouden en zullen zijn. Hij was getrouwd met Sara. Vandaar dat in onze tijd vrouwen die 50 worden een Sara in de voortuin kunnen vinden. Het huwelijk van Abraham en Sara bleef echter tot op hoge leeftijd kinderloos. Tegen alle verwachting in kregen ze toen toch nog een kind: een zoon die Isaac werd genoemd. Zij waren uiteraard heel gelukkig met de jongen en het was dan ook voor Abraham een gruwelijke ontdek king dat God van hem vroeg zijn zoon als brandoffer te brengen op de berg Moria. Om dat offer te volbrengen ging hij, met lood in de schoenen, samen met zijn zoon, op weg. Om het vuur aan te kunnen steken, nam hij een takken bos mee. En daar komt onze uitdrukking: 'weten waar Abra ham de mosterd haalt' om de hoek kijken. Want een in onbruik geraakt Nederlands woord voor takkenbos is 'mutserd'. In de loop van de tijd is dat woord 'mutserd' verbasterd tot 'mosterd'. Of u Abraham nu al gezien heeft of nog niet: in ieder geval weet u nu waar hij de mosterd haalt. Deken Smeets, Venray. korting PawÏiIaV IUIa#*Ia met stijl en/karakter Grotestraat 32, 5801 BH Venray, Tel. 0478-5

Peel en Maas | 2010 | | pagina 7