Het is bar en boos Droom van elke fokker Geen steun politiek voor natuurbegraafplaats Boschhuizen worn t ai mmm Venray Mi ym Architect vecht schadeclaim aan Inburgeraars in het zonnetje k-rental COT NOG Fimmi?! ff ff ff ff Welkom ii RENTAL Gunhoek ook voor üw tuin PEEL EN MAAS Donderdag 25 november 2010 - Pagina 5 Politiek: centrum Venray nog niet fietsvrij In grote delen van het win kelcentrum van Venray is sinds een aantal maanden een fiets- verbod van kracht. Op papier, maar niet in de praktijk. Althans, dat vinden een aantal politieke partijen. Het feit dat het fietsverbod regelmatig met voeten wordt getreden, is vol gens Samenwerking Venray veel bewoners en bezoekers van het kernwinkelgebied een doorn in het oog. De lokale partij wilde maandagavond tijdens de commissievergade ring Stedelijk Beheer van ver antwoordelijk wethouder Ike Busser wel eens horen 'waar om er niet wordt ingegrepen in de Schoolstraat en de Gro testraat?'. Volgens Samenwerking-raads- lid Tineke Lamers moet het voor fietsers immers toch wel duidelijk zijn dat ze niet meer door bepaal de delen van het centrum van Venray mogen fietsen. Op borden is immers in tekst en beeld aange geven dat het winkelcentrum het domein van de voetganger is. Ook is er in de media veel aandacht geweest voor het grotendeels fietsvrij maken van het winkel hart. Een belangrijke wijziging is het fietsverbod dat is ingesteld in de Schoolstraat. Volgens Lamers is het heel vervelend dat veel fietsers het verbod aan hun laars lappen. "Je wordt als voetganger geregeld bijna omvergereden." Samenwerking lanceerde tijdens het vragenuur het idee om fietsers bijvoorbeeld met spandoeken nogmaals te attenderen op het feit dat er een fietsverbod in een groot deel van het winkelcentrum geldt. "Want blijkbaar weten veel mensen het nog niet." Raadslid Wiske Koster (CDA) kon zich helemaal vinden in het verhaal van Samenwerking. Zij sprak uit eigen ervaring. "Ze rijden je gewoon overhoop in de School straat. En als je ze erop aanspreekt, dan kijken ze je aan alsof je van een andere planeet komt. Het is bar en boos." PUINHOOP Commissielid Henk Bisschops (PvdA) vergeleek de Grote straat vooral op zondag met 'een fiets- parkoers waar volop wordt gefietst'. Ook hij pleitte, net als de VVD, voor een strengere aanpak van het probleem. Fractieleider Ingeborg de Barbanson (VVD) sprak klare taal. "Juist in het begin zou je erg streng moeten zijn. De afspraak was dat we na Centrum op de schop het centrum fietsvrij willen hebben." Fractievoorzitter Elianne Sweelssen wilde de fiet sers nog een kans gunnen. "Mis schien moeten we nog een keer in Peel en Maas aangeven waar wel en niet gefietst mag worden." Kees van de Molengraft (inVEN tief) omschreef de huidige situatie in het centrum als 'een puinhoop'. Van de Molengraf hekelde vooral het, in zijn ogen, onduidelijke par keerverbod voor fietsen. Volgens het commissielid gaan 'we het met verbodsbordjes alleen niet redden'. "Baken het gebied beter af. Ik had het probleem eigenlijk in de volgende vergadering willen aanduiden met foto's en zo." Van de Molengraft kreeg van voorzit ter Theo Mulders echter niet de kans om verder in te gaan op het parkeerverbod voor fietsen. "Die discussie gaan we nu niet voeren. We hebben het nu alleen over het handhaven van het fietsverbod", aldus Mulders. Volgens wethouder Ike Busser (Samenwerking) is het niet zo dat er niet wordt gehandhaafd. "Dat is een absoluut misverstand. Maar het gebeurt natuurlijk niet 24 uur per dag." Busser had enkele uren voor de vergadering nog con tact gehad met politiechef John Geraedts. Op dit moment spreekt de politie volgens Busser de over treders aan, maar verbaliseert ze nog niet. "Vanaf 1 januari wordt er pas echt verbaliserend opgetre den." Per die datum gaan een aantal buitengewone opsporingsamb tenaren (BOA's) in de gemeente Venray aan het werk, die zich onder meer gaan bezighouden met het handhaven van het fiets- verbod. Die BOA-capaciteit is er op dit moment dus nog niet. Van de politie kun je volgens de wethouder niet verwachten dat ze constant een oogje in het zeil houdt in het centrum. "Want de politie heeft ook andere prioritei ten." De wethouder zag ook geen heil in een nieuwe informatie campagne. "Het is duidelijk waar wel en niet gefietst mag worden. Vooralsnog zijn we dit jaar afhan kelijk van de politie. Vanaf 1 janu ari gaan de BOA's er echt strenger op toezien." Venraynaar Jan Wilms trots op prestaties van 'zijn' Regina Z Hij is er trots op. Jan Wilms (64) toont de jongste uitgave van het Z-Magazine met een brede grijns op zijn gezicht. Op een van de foto's staat de Venraynaar samen met Judy- Ann Melchior, de vrouw van de zakenman in ruste Léon Mel- chior, eigenaar van de beken de stoeterij Zangersheide in het Belgische Lanaken, die hem onlangs op het WK Jonge Paarden een cheque ter waar de van 6000 euro overhan digde. "Een prachtig bedrag, maar ik ben er vooral trots op dat een paard dat door mij drie jaar is opgefokt, het natio naal en internationaal zo goed doet. Regina Z heb ik als jong veulen verzorgd en getraind. Ik zie de cheque als een erken ning voor mij als fokker en ben Zangersheide dankbaar voor dit initiatief." Jan Wilms is een echte paar denman. De liefde voor het paard kreeg hij van zijn vader Sjeng met de paplepel ingegeven. "Als jon getje hielp ik mijn vader altijd op onze boerderij in Boschhuizen. Van hem heb ik de fijne kneepjes van het vak geleerd." Paarden fokken, trainen en ver zorgen: Jan Wilms weet er alles van. In zijn leven zag hij honder den, misschien wel duizenden paarden van dichtbij. Maar toen Regina Z voor het eerst op vier benen ging staan, wist hij het met een: dit is een bijzonder paard. "Ze werd twee weken te vroeg gebo ren. Ik had een voorgevoel en ging midden in de nacht een keer extra kijken. Dat was maar goed ook. Er lag een beentje naar achteren en bezoek onze site: mvvY.jJLinhcck.nl i Venray De Hoveniers dotwim ik was net op tijd om de merrie te helpen bij de bevalling. Was ik er niet geweest, dan was het helemaal fout gegaan." Het veulen was erg levendig en attent. Dat Regina Z een goed springpaard zou worden, was voor Wilms geen verrassing. "Ik zette een hinder nis in de bak, en verder hoefde ik niet veel te doen. Ze trok naar het hout en wilde eroverheen. Die instelling, dat temperament, dat zat er echt al vanaf het begin in. Regina Z was een mooi, gespierd en vlug veulen. Ze wil presteren voor haar baas, als veulen sprong ze al vlot over een afrastering heen." In de maand augustus werd Regina Z uitgeroepen tot spring paard van de maand door het Z-Magazine, het officiële orgaan van Studbook Zangersheide. Het tijdschrift verschijnt tweemaan delijks in vier edities, namelijk in de Nederlandse, Duitse, Franse en Engelse taal. Regina Z behaalde dankzij een sterk seizoen met de Nederlandse springruiter Harrie Smolders de tweede plaats in de Z-Ranking 2009-2010, een ranglijst die in september wordt afgeslo ten en in het leven is geroepen door Léon Melchior om fokkers te ondersteunen en te stimuleren. Tijdens het WK Jonge Paarden op Zangersheide mogen de fok kers naar voren komen, mogen zij even op het podium staan voor hun prijsuitreiking. Ze ontvangen dan niet alleen een bloemetje, de Z-Ranking keert jaarlijks 30.000 euro uit aan de Z-fokkers wiens paard zich in de sport onderschei den heeft. En dat geldt zeker voor Regina Z, weet Wilms als de beste. Het paard, dat door hem op driejarige leeftijd werd verkocht en na een aantal omwegen sinds december vorig jaar eigendom is van Axel Verlooy van het Belgische Euro Horse, presteerde in het afgelo pen seizoen, waarin het voor het eerst internationaal in actie kwam, ijzersterk. Samen met ruiter Har- rie Smolders startte Regina Z - een kind van dravermoeder Just a dream en Zangersheide-hengst Rex Z - dit seizoen op vijftien wedstrijden, negen keer sprong ze in de top vijf van het klassement. "Ze heeft een heel groot hart en is echt nergens bang voor. Nee, het verwondert mij niet dat ze in het afgelopen seizoen zo'n grote sprong voorwaarts heeft gemaakt naar Grand Prix-niveau. Dat is prachtig, ja, ook voor mijHet is als fokker altijd mooi als je je steentje hebt bij mogen dragen aan de ont wikkeling van een paard van dit niveau. Hoe klein dat steentje ook is." En dat hij 'als Venrays boertje' tussen internationale topfokkers de tweede prijs in de Z-Ranking in ontvangst mocht nemen, noemt Wilms 'uniek'. "Dat maak je maar een keer in je leven mee."Lachend: Paardenfokker Jan Wilms (rechts op de foto) toont de beker en de cheque van Zangersheide. Naast hem - met de cheque van 5000 euro - staan Rainer Wetzlar, fokker van het paard Cha Cha Z, en - met de cheque van 8000 euro - Dirk Slootmaeckers, fokker van het paard Nabab's son JH Z. Foto: www.paardenfotograaf.be. "Blijkbaar heb ik Regina Z een goede fundering gegeven waarop anderen verder hebben kunnen bouwen. Ik heb haar zelf gefokt en de eerste springlessen gegeven. Dat ze goed was, dat wist ik wel. Maar dat Regina Z zo'n toppaard zou worden, dat had ik nooit kun nen denken." Met een brede grijns op zijn gezicht: "Want dan had ik haar natuurlijk nooit verkocht. Dat paard is nu een vermogen waard. Maar nu even zonder gekheid: het is natuurlijk de ultieme droom van elke fokker om je paard zo te zien schitteren in de sport." Er komt voorlopig geen natuurbegraafplaats op begraafplaats Boschhuizen. De politiek schaarde zich maan dagavond tijdens de com missievergadering Stedelijk Beheer achter het besluit van burgemeester en wethouders. Het college van Venray besloot onlangs om af te zien van de aanleg van een natuurbegraaf- plaats op Boschhuizen. De Venrayse partijen CDA en Samenwerking pleitten onlangs in een commissievergadering voor een natuurbegraafplaats onder regie van de gemeente. Volgens beide partijen is in dat geval het onderhoud ervan blijvend gega randeerd. Zij vinden bovendien dat op begraafplaats Boschhuizen alle voorzieningen aanwezig zijn, het terrein goed toegankelijk is en er ruim voldoende parkeerge legenheid is. Maar het plan kreeg maandagavond geen politieke meerderheid, vooral vanwege het feit dat de gemeente Venray al een natuurbegraafplaats telt: Wever- slo in Heide. "Er zijn drie natuur- begraafplaatsen in Nederland en Venray heeft er al een. Ik zie het nut niet in van een tweede plek", stelde VVD-fractieleider Ingeborg de Barbanson. Ook fractieleidster Elianne Sweelsen (SP) zou het 'een rare zaak' hebben gevonden als er na de recente opening van Weverslo ook in Boschhuizen een natuurbegraafplaats aangelegd zou worden. "Weverslo is een prima plek. En een natuurbegraafplaats is toch compleet iets anders dan een crematorium met een gewo ne begraafplaats." Hayrettin Unüvar (PvdA) kreeg de lachers op zijn hand met de eerste twee zinnen uit zijn betoog. "Er zijn allerlei manieren om je ziel terug te geven aan de natuur. Je kunt je laten invriezen voor een mogelijk tweede leven of de wetenschap, maar je kunt je ook laten cremeren of begraven." Wethouder Ike Busser ging met een kwinkslag in op de op de 'diepvrieswoorden' van het PvdA- raadslid door zijn bewondering uit te spreken voor 'wat uitvaart organisatie DELA allemaal kan'. Onlangs bracht het college van B en W nog een werkbezoek aan het crematorium in aanbouw op Boschhuizen. "Het is bijvoorbeeld mogelijk om op afstand via inter net een rouwdienst te volgen. Er is veel mogelijk, wie weet komt dat ook nog." Busser was het wel met de politiek - CDA en Samenwerking voorop - eens dat er behoefte is aan natuur- begraafplaatsen en beloofde dat Venray de ontwikkelingen zal blijven volgen. zolang je geeni fiets hebt! Architectenbureau Th. Vis sers in Wanssum is naar de Raad van State gestapt om een schadeclaim van 76.000 euro ongedaan te laten maken. Dinsdag diende zijn hoger beroep bij de raad in Den Haag. De claim is het gevolg van een bouwplan dat Vissers wil ontwikkelen op een bin nenterrein achter de Beemd- weg en de Postbaan in Wans- sum. Vissers wil daar 15 woningen bouwen. De gemeente verleende daarvoor een vrijstelling van het geldende bestemmingsplan, maar wel onder de voorwaarde dat een eventuele schadeclaim van omwonenden door Vissers zou worden betaald. De gemeente liet een deskundige uitzoeken of de omwonenden schade lijden door bijvoorbeeld verminderd uitzicht, waardedaling van hun woning of aantasting van hun leefomgeving. Uit dat onderzoek bleek dat voor een aantal omwonenden inder daad schade optreedt. Vissers mag van de gemeente opdraaien voor een schadevergoeding van 76.000 euro. Maar volgens Vis sers deugt de schadeberekening schadegrondslag niet en heeft de rechtbank in Roermond de zaak evenmin juist beoordeeld. Er zou helemaal geen sprake zijn van schade, omdat er tussen de nieuw bouw op het binnenterrein en de omliggende bestaande wonin gen al bebouwing van 15 meter hoog mogelijk was. Zou die zijn gebouwd, dan hadden de omwo nenden sowieso geen zicht op het project van Vissers gehad. De gemeente Venray erkent dat het oude bestemmingsplan 15 meter hoge bebouwing toeliet, maar niet op het binnenterrein zelf. Bovendien is dat volgens de gemeente niet als oorzaak genoemd voor de optredende schade. Die is namelijk opgehan gen aan het feit dat de leefsitu atie voor de omwonenden sterk verandert. Gezien de behoorlijke omvang en dichtheid van de genoemde bouwwerken is Vissers de mening toegedaan 'dat de leef situatie van de omwonenden niet verandert, laat staan dat dit nega tief zou uitpakken. Integendeel'. Vissers kan zijn bouwplan gewoon uit gaan voeren. Maar als de Raad van State hem ongelijk geeft, dan mag hij eerst de buren tevredenstellen voordat hij aan de slag kan. Ten aanzien van de scha de zullen partijen de uitspraak van de Raad van State moeten afwach ten. De Raad van State doet over zes weken uitspraak. Straatmuzikanten groot probleem" "Straatmuzikanten zijn echt een groot probleem, niet kwantitatief maar kwalitatief." Dat antwoordde wethouder Ike Busser (Samenwerking) maandagavond tijdens de commissievergadering Stede lijk Beheer op vragen vanuit de politiek. Aan de orde was het besluit van het college van B en W om de APV (Algemene Plaatselijke Verordening) op het 'onderdeel' straatmuzikan ten aan te passen. Straatmuzikanten moeten voort aan weer een vergunning bij de gemeente Venray aanvragen om te mogen spelen in bijvoorbeeld het winkelcentrum. Het college komt daarmee tegemoet aan de wens van ondernemers en het winke lend publiek om overlast door straatartiesten in delen van het winkelcentrum tegen te gaan. "Dit geeft ons een handvat om tegen ze op te kunnen treden", legde Busser uit. Volgens de wethouder is de aan passing hard nodig. Hij kon zich de ergernis over straatmuzikanten 'die in de zomer uren onder je bal kon staan te blèren of te schreeu wen' goed voorstellen. "Want er zijn erbij die erg mooie muziek maken, maar ook die dit niet kun nen." Tot nu toe kon niet worden opgetreden tegen muzikanten die de hele dag op dezelfde plek ble ven staan,bijvoorbeeld voor gevels van winkels of onder balkons van appartementen. Dat heeft het afgelopen jaar geleid tot klachten van bewoners en ondernemers. Door de APV te verruimen, kun nen straatartiesten die in overtre ding zijn weggestuurd worden of zelfs een bekeuring krijgen. Maar het is niet zo dat ze meteen een bon krijgen, zei de wethouder. "Er wordt ze eerst verteld dat ze een vergunning nodig hebben en dat ze die moeten gaan halen." Award voor filmmaker Filmmaker Marijn Poels uit Swolgen heeft in Canada de Dodie Spittal Award gewonnen. Hij krijgt de award voor zijn documentaire The Voice of 650 Million Times one. Poels nam de film begin dit jaar op in Kenia en Vietnam. De film wordt op enorm veel interna tionale filmfestivals en bioscopen vertoond en doet het bijzonder goed. De award wordt uitgereikt op 12 februari 2011 tijdens een gala in Calgary. Inburgeraars uit de gemeen te Venray die via Gilde Oplei dingen hun inburgerings- diploma hebben behaald, worden voortaan officieel in het zonnetje gezet. Dat gebeurt met een feestelijke bijeenkomst, vergelijkbaar met de ceremonie voor genaturaliseerde Nederlanders. De gemeente Ven- ray en het regionaal opleidings centrum willen inburgeraars langs deze weg persoonlijk feliciteren met hun diploma dat cruciaal is voor een succesvolle deelname aan de Nederlandse samenleving. De eerste bijeenkomst is woens dag 1 december op de locatie Kruitweg van Gilde Opleidingen. Vanaf 10.15 uur gaan wethou der Twan Jansen van Venray en teammanager Gerard Laenen van Gilde Opleidingen aan tien gedi plomeerde cursisten hun hulde betuigen. De inburgeraars krijgen een certificaat en een relatiege schenk als bewijs van hun inzet en doorzettingsvermogen. Ook hun docenten zullen een persoon lijk woordje tot de geslaagden richten. Het officiële diploma krij gen zij overigens van het minis terie van VROM. Venray is de eer ste gemeente in deze regio waar inburgeraars een ceremoniële ontvangst krijgen na het behalen van hun diploma. Gilde Opleidin gen wil deze traditie graag ook in andere gemeenten in Noord- en Midden-Limburg in het leven gaan roepen. Sinds eind 2007 heeft de gemeente Venray al ruim 250 inwoners bij Gilde Opleidingen aangemeld voor een inburgerings- cursus. De meesten van hen volg den een traject gericht op het vin den van werk. Sommigen moesten eerst gealfabetiseerd worden voordat ze met de daadwerkelijke cursus konden beginnen. Gilde Opleidingen behoort tot de lan delijke kopgroep van inburgering, zo werd onlangs bekend. Met uit stekende rapportcijfers van zowel gemeenten als cursisten scoort het regionaal opleidingscentrum beter dan gemiddelde roc's. NIEUWJN Méér dan 1000 Modern en professioneel 100% Service! gereedschappen Openingstijden Ma. t/m vr. 07.30 - 17.30 uur onder één dak! Zaterdag 08.00 -12.00 uur Cheque K-Rental Venray Keizersveld 105, 5803 AP Venray T 0478-550898 F 0478-510805 E venray@k-rental.nl www.k-rental.nl

Peel en Maas | 2010 | | pagina 5