Groot ongenoegen Meerlose leden SV United Kookboek nu al een succes Komt BIEB wel van de grond? Begrip voor teleurstelling 'Limburgse dierhouderij beste van Nederland' Verzet tegen uitbreiding Geelen Beton HAIRSTUDIO II ff STOKS MEUBELEN "Haar" uitdaging PEEL EN MAAS Donderdag 25 november 2010 - Pagina 3 "Als ik tien jaar jonger was, richtte ik zelf een voetbalclub op in Meerlo" Ze worden de Meerlose dissi denten genoemd. Zelf noemen ze zich bezorgde leden van SV United. Ruim dertig Meerlo- naren is het koud op het dak gevallen dat hun voetbalclub verhuist naar De Broekberg in Wanssum. "Als we dit hadden geweten, dan was die fusie er nooit gekomen. We zijn ver kwanseld door het bestuur", merkt maandagavond een ver ontruste bezoeker op. In de kantine van sportpark Berg- sbos praat de actiegroep, die bestaat uit Leo Beterams, Jan Peelen en Toon Smits, de leden bij over de gang van zaken. Tijdens de algemene ledenver gadering van 5 november voert Leo Beterams al het woord. Het steekt de Meerlonaren dat ze niet alleen de voetbalclub, maar ook het sportpark kwijtraken. "Eerder is het Leefplein al geblazen. Als het zo doorgaat, houden we in Meerlo niets meer over", zegt Jan Peelen. De oud-ondernemer heeft een plan uitgewerkt om SV United onderdak te bieden op Bergsbos in Meerlo. "Wij hoeven geen kunst grasveld en geen multifunctioneel gebouw. We hebben alleen een vierde veld nodig, dat kan in het bos aangelegd worden." Beterams heeft navraag gedaan bij het pro jectbureau Ooijen-Wanssum. "Er is geen enkel bezwaar tegen een extra veld", weet Beterams. Het blijkt een fabeltje dat op Bergsbos niets meer zou kunnen, vanwege de ligging bij de oude Maasarm en het aaneengesloten natuurgebied, de EHS. De Meerlonaren vinden dat de kleinere verenigingen, zoals de motorclub en de duivenclub, een veel te grote vinger in de pap hebben. Deze gebruikers van De Broekberg verhuizen mee naar de nieuwe multifunctionele accom modatie. De actiegroep vindt dat deze Wanssumse verenigingen aansluiting moeten zoeken bij het gemeenschapshuis, dat eveneens toe is aan een nieuwe accommo datie. SV United kan met z'n 580 voetbal- en korfballeden onderdak krijgen op een gerenoveerd en uit gebreid Bergsbos. Peelen heeft al enkele offertes opgevraagd, waar uit blijkt dat het sportpark zelfs 750.000 euro goedkoper uitvalt dan het plan voor De Broekberg. De gemeenteraad van Ven- ray neemt op 14 december een besluit. Een week later houdt SV United een ledenvergadering. De verontruste leden beseffen dat de kans niet groot is dat de ver huizing naar Wanssum nog wordt afgeblazen. "Als we toch afscheid moeten nemen van Bergsbos, dan wel met een gerust gemoed", zegt Toon Smits. "Dat we er alles aan hebben gedaan." Smits beheert al twintig jaar het sportpark, waar Jan Peelen ook vrijwel dagelijks te vinden is. Daar treffen ze regelmatig oud-wet houder Leo Beterams, die er zijn rondjes loopt. Het trio besluit de handen ineen te slaan. "Er is veel ongenoegen over de keuze van De Broekberg", weet Beterams. "We zijn voor het blok gezet. Het is gepresenteerd als een gelopen race. We kunnen niets doen en moeten het maar laten gebeuren. Dat willen we niet, we geven het niet op. We kunnen nu nog iets doen met een alternatief plan voor Bergsbos." Op 7 december staat een gesprek met het bestuur van SV United gepland. Ook wil de actiegroep op korte termijn een onderhoud met de gemeente Horst aan de Maas en de Venrayse wethouder Van der Broeck. Om te redden, wat er te redden valt. "We zijn voor de gek gehouden door het bestuur", vindt iemand. "Zes jaar geleden zijn we met alle goede bedoelingen met Wanssum in zee gegaan. En kijk eens wat nu het resultaat is. Als ik tien jaar jon ger was, dan zou ik nu in Meerlo een voetbalclub oprichten." Vanaf het begin van de fusie in 2005 zijn alle pijlen gericht op een nieuw sportcomplex aan De Helling, tussen beide dorpen in. Met die keuze kunnen de Meerlonaren leven. Nadat duidelijk werd dat De Helling financieel en ruimtelijk onhaalbaar was, had het bestuur volgens hen terug moeten komen bij de leden. Dat is niet gebeurd. De koers is direct verlegd naar De Broekberg. "De fusie was zes jaar geleden vrij snel beklonken", vertelt Toon Smits. "Niet wetende wat er ons stond te gebeuren. Het bestuur heeft nooit een plan B gehad, voor het geval De Helling niet zou doorgaan. Er is ons al die tijd een worst voorgehouden. Na het afblazen van De Helling, waren we terug bij af. Toen had het bestuur terug moeten komen bij de leden. Dat heeft het ver zuimd. De Wanssumse leden vin den het prima zo, en Meerlo staat met lege handen. Bergsbos heeft geen schijn van kans gekregen." De leden constateren ook dat SV United in de afgelopen vijf jaar steeds meer in 'Wanssumse han den' is gekomen. "Meerlo hangt er maar wat bij. Zo democratisch als de fusie tot stand is gekomen, zo ondemocratisch is de keuze voor het sportpark", merkt een lid op. Iemand anders steekt de hand in eigen boezem. "Daar zijn we zelf ook schuld aan. We hadden moe ten zorgen voor meer invloed bin nen de club. Dat mogen we ons zelf verwijten. Meerlo heeft het laten afweten." De zeskoppige stuurgroep van het sportpark bestaat uit twee leden van De Broekberg, terwijl de duivenclub, motorclub, Berg- sbos en SV United ieder een lid leveren. "Vier mensen uit Wans sum en twee uit Meerlo", zegt Leo Beterams. "Het zit fundamenteel fout." De actiegroep wil hoe dan ook Bergsbos behouden voor de Meerlose gemeenschap. "Al is het maar voor de ijsbaan en het Frans Coenders-toernooi. Er kunnen veel meer activiteiten plaatsvin den. Het sportpark is belangrijk voor de leefbaarheid in Meerlo", aldus Beterams. In restaurant De Rooijerie in Venray vond zaterdag de officiële presentatie plaats van het unieke kookboek In de Keuken met de Rooyse Ladies. Tijdens de boekpresentatie werd het eerste exemplaar overhandigd door burgemees ter Hans Gillisen van Venray aan de directeur van Kin- derhospice De Glind, Wilma Stoelinga. Het bijzondere kookboek met recepten van de Rooyse Ladies zelf werd met veel enthousiasme in ontvangst genomen. Het boek wordt geïllustreerd met prachtige foto's van Ilse Leijtjes, gemaakt in de keukens van de Rooyse Ladies. Het boek, waarvan er al ruim 800 boeken in de voorverkoop ver kocht zijn, zal hoogstwaarschijn lijk een tweede druk binnenkort kennen. De club neemt daar deze week nog een besluit over, zodat meer mensen kunnen genieten van de heerlijke gerechten en deze te schenken in de decem bermaand. Wat is er mooier als je met een onderlinge band samen iets goeds voor de samenleving kunt doen? Daar staan de Rooyse Ladies namelijk voor. En daarom zijn ze samen de keuken ingedo ken. Speciaal vanwege het lustrum van Kiwanis Nederland hebben zij een kookboek met ieders favo rieten samengesteld, waarvan de opbrengst gaat naar het lustrum project van 2011. Centraal thema voor Kiwanis wereldwijd is Serving the Children of the World. Alle Kiwanis Clubs in Nederland dragen hun steentje bij in het lustrumproject en de Rooyse Ladies hebben gedacht dit groots aan te pakken. De opbrengst van deze actie wordt gebruikt voor de inrichting van de nieuw te bouwen twaalf kamers en een snoezelruimte in het kin- derhospice De Glind in Barneveld. De totale investering hiervan is maximaal 250.000 euro. Kinder- hospice De Glind is een huis voor kinderen die een ernstige ziekte of handicap hebben, waarvoor specialistische hulp nodig is en 24-uurs verzorging thuis of elders. Het kinderhospice straalt warmte en openheid uit, waar het kind, de ouders, broertjes en zusjes wel- Burgemeester Hans Gilissen overhandigde het eerste exem plaar aan directeur Wilma Stoe- linga van De Glind. Rechts Moni que Dings van de Rooyse Ladies. kom zijn. Centraal staat niet de ziekte maar het 'gewone leven'. In het kookboek wordt op ruim acht pagina's aandacht aan dit bijzondere huis besteed. De orga nisatie van het boek en de foto graaf waren zeer onder de indruk. Ook Hans Gilissen benadrukte het belang van een dergelijk huis in zijn verhaal. Twee mogelijke bouwlocaties: boomkwekerij Vissers en terrein Beerkens in Blitterswijck Bouwen in eigen beheer (BIEB) heeft in veel dorpen en steden al tot succesvolle pro jecten geleid. Bewoners richten een vereniging op om samen een woonwijkje te stichten van huizen die tegen kostprijs zijn gebouwd. Daarbij kunnen alle woonwensen worden vervuld. Vorige week woensdag in Blit- terswijck bezoeken 35 belang stellenden de informatieavond in het gemeenschapshuis. Na het mislukte BIEB-project in Oirlo hoopt wethouder Patrick van der Broeck (CDA) dat Blit- terswijck als eerste Venrays kerkdorp de primeur krijgt. Twee bouwlocaties zijn alvast gevonden. De gemeente Meerlo- Wanssum kocht een paar jaar geleden de grond van boomkwe kerij Jan Vissers aan de Pastoor Verheggenstraat. Op deze gemeen tegrond is ruimte voor zes star- terswoningen, tien tweekappers en twee vrijstaande huizen. Om het woonwijkje goed te ontsluiten zal de Van Lyndenstraat worden doorgetrokken naar de Pastoor Verheggenstraat. De andere loca tie, van ondernemer Harry Maes- sen, ligt tussen de Berkenstraat en de Beeteweg. Het is een oud industrieterrein. Vroeger was hier Blitta gevestigd en nadat dit bedrijf naar Venray verhuisde, nam Beer- kens Paint er zijn intrek. Er is de afgelopen jaren nogal wat gedoe geweest over vervuilde grond en het grondwater. Inmiddels zijn alle problemen opgelost en heeft de provincie een schonegrondverkla- ring afgegeven. Op de locatie Op de Beete is plek voor veertien star- terswoningen, zes tweekappers en een vrijstaande woning. Er zijn ook andere varianten mogelijk, waarbij de Mgr. Martensstraat kan worden doorgetrokken. De grondprijs van de loca tie van Maessen is niet bekend. De gemeentegrond kost nu nog 195 euro per vierkante meter. Per 1 februari 2011 gaat de prijs omhoog. Wethouder Van der Broeck wil dolgraag dat het BIEB- project slaagt en hij zegde daarom toe de grondprijs van 195 euro te zullen blijven hanteren. "Het is belangrijk dat er gebouwd wordt voor starters", zegt Van der Broeck. "Er komen daarom ook kleinere kavels. Ik wil graag tempo maken en zo snel mogelijk met mensen aan tafel zitten die het echt willen. Het liefst zie ik dat er op gemeen tegrond wordt gebouwd. Maar als jullie de voorkeur hebben voor de andere locatie, vind ik het ook best. Het belangrijkste is dat we in Blitterswijck aan de slag gaan." Directeur Stephan Maussen van BIEB Advies heeft al veel ervaring opgedaan met bouwen in eigen beheer. Sterker nog, BIEB Advies is de uitvinder ervan. Het bedrijf begeleidt momenteel zo'n veer tig bouwprojecten, onder meer in Lottum, maar voornamelijk in Brabant en Gelderland. Maus- sen hield een bevlogen verhaal. Het bouwen in eigen beheer lijkt alleen maar voordelen te hebben. Het duurt in totaal twee jaar. Een jaar als voorbereiding en een jaar bouwtijd. "Het is helemaal niet zo moeilijk", vindt Maussen. "De tijd is voorbij van eerst bouwen en pas daarna de bewoners zoeken. Wij draaien het om. Wij brengen eerst de bewoners bij elkaar en dan gaan we samen onze huizen bou wen. Het is altijd goedkoper en de eigen woonwensen staan centraal." Keuzevrijheid en zeggenschap staan bij BIEB Advies hoog in het vaandel. "Het is toch vreemd", zegt Maussen. "De woning is de groot ste uitgave in een mensenleven. Maar meestal heeft de mens weinig over zijn huis te zeggen. Dat willen wij veranderen. Want wie betaalt, bepaalt." Bouwen in eigen beheer is geschikt voor iedere doelgroep: van jonge starters tot senioren. Ieder type woning is mogelijk. Van een starterswoning van 130.000 euro tot een villa van zes ton op een ruime kavel. Stephan Maussen laat allerlei voorbeelden zien van recente projecten. BIEB begint met het oprichten van een vereniging. In het voor bereidingsjaar is er iedere maand een vergadering, het bestuur komt vaker bijeen. Het is woonwen sen inventariseren, een architect zoeken, planning en verkavel- plan opstellen, materialen kiezen, bouwaanvraag doen en de aanne mer selecteren. "De tijd is nu gun stig", weet Maussen. "Aannemers willen het werk graag hebben. Het resulteert in een nog goedkopere woning. Bij ons is van extra meer- werk geen sprake." Afhankelijk van het aantal huizen bedragen de ontwikkelingskosten 15.000 tot 25.000 per woning. Daar zit 4.000 tot 5.000 euro bij voor BIEB Advies, dat als gids, begeleider en vraagbaak fungeert. "Samen kun nen we meer. Een architect voor tien woningen is goedkoper dan voor twee. Het huis kost nooit meer dan de kostprijs, goedkoper kan het niet." De reacties uit de zaal zijn afwachtend. 'Eerst zien, dan geloven', lijken de Blitterswijc- kers te denken. Dorpsraadvoorzit ter Riky Rutten is enthousiast. "Er is voor ieder wat wils. We kunnen huizen bouwen voor iedere porte monnee. We hebben locaties, er is medewerking van de gemeente en startersleningen van 30.000 euro zijn mogelijk. Nu is er de kans om in Blitterswijck samen iets moois op te zetten. Alles het nu niet lukt, dan houdt het op..." Arie Janssen: Arie Janssen, voorzitter van SV United, zegt begrip te heb ben voor de teleurstelling bij verontruste Meerlose leden over de keuze van het col lege voor De Broekberg. "Ook voor ons was het een grote teleurstelling toen De Hel ling niet haalbaar bleek. Het is financieel niet te overbrug gen. Die conclusie hebben we helaas moeten trekken. Maar het bestuur heeft geen belang bij een keuze voor Meerlo of Wanssum. Onze droom is nog altijd De Helling." Maandag tijdens de bijeen komst van de actiegroep kreeg het bestuur een verwijt. Na het afblazen van De Helling ontstond er een nieuwe situatie en had het bestuur eerst de leden moeten raadplegen voor de vervolgstap. "Blijkbaar zijn wij hier tekort geschoten in de communicatie, gezien de reactie van een groep leden", zegt Arie Janssen. "Alhoe wel wij dat zelf anders ervaren. We hebben in de afgelopen twee jaar zeven ledenvergaderingen gehouden. We hebben meermaals het proces toegelicht. De laatste keer was op 5 november. Toen heeft een grote meerderheid ermee ingestemd om de huidige locatie in Wanssum verder uit te werken. Ik kan me voorstellen dat leden schrokken, toen bleek dat dit het hoogst haalbare was. Ze werden geconfronteerd met een andere keuze. In voel met die emoties mee." Bij de oprichting van SV United in 2005 sprak Jans sen de verwachting uit dat bin nen twee jaar het besluit over een nieuw sportpark zou vallen. Lan ger mocht het niet duren, het zou de eenwording van de nieuwe fusieclub niet ten goede komen. Inmiddels zijn er vijf jaar verstre ken. "De tijd is onze grootste vij and geweest. Het is voor de jeugd ondoenlijk om van drie sportpar- ken gebruik te maken. Maar wij zijn mede afhankelijk van overhe den. De gemeente Venray heeft dit jaar gelukkig vaart gemaakt met een verrassende uitkomst.We heb ben jarenlang alles uit de kast heb ben gehaald voor onze droom De Helling. We gaan onze energie ste ken in wat wel kan, en dat is een multifunctioneel sportpark op de huidige locatie in Wanssum." - Teak meubelen - Meubels op maat in alle houtsoorten www.s belen.nl De Limburgse intensieve dierhouderij moet de meest in novatieve en duurzame van Nederland worden. Om dat te bereiken gaan de provin cie Limburg en de LLTB extra investeren in vernieuwing, kwaliteit en kennisontwikke ling. Deze innovatieagenda ligt vast in een overeenkomst die gedeputeerde Ger Driessen en LLTB-voorzitter Noud Jans sen hebben ondertekend tij dens het LLTB-Jaarsymposium in Roermond. De komende maanden zal de overeenkomst verder worden uitgewerkt in een concreet plan van aan pak. Aan het sluiten van het akkoord is uitvoerig onderzoek en overleg voorafgegaan. Het Wageningse instituut Alterra heeft in opdracht van de provincie het economi sche belang van de Limburgse veehouderij in kaart gebracht. Ook is gekeken naar ontwikke lingen gedurende de afgelopen jaren op het gebied van milieu, werkgelegenheid en effecten op de volksgezondheid. De Limburg se bevolking heeft zich in een enquête kunnen uitspreken over de veehouderij. Bij het overleg in aanloop naar de overeenkomst zijn onder meer de gemeenten en de Milieufederatie Limburg betrokken. Het economisch belang van de Limburgse intensieve dier- houderij is met ruim 13.000 banen en een jaarlijkse bijdrage aan de welvaart van een half miljard euro aanzienlijk, aldus het Alterra-rap- port. De uitstoot van ammoniak is sterk teruggedrongen, evenals de geuroverlast. De onderzoekers geven aan, dat de effecten van specialisatie en bedrijfsvergroting op de volksgezondheid niet een duidig positief of negatief zijn. De veehouderij kan maatregelen nemen om de verspreiding van ziektekiemen te verminderen, bij voorbeeld door verbetering van de bedrijfshygiëne en door lucht- wassers. De mogelijkheden voor het verminderen van risico's zijn sterk afhankelijk van individueel ondernemerschap. Opvallend is, dat de gemiddelde Limburger grote stallen niet dieronvriende lijker of milieuvervuilender vindt dan kleine stallen. Grote stallen zijn niet bezwaar lijk zolang ze er netjes uitzien, niet in de eigen achtertuin liggen en goed in het landschap worden ingepast. Het mogen geen flatge bouwen of fabrieken worden. Lim burgers hechten waarde aan hun platteland en aan de agrarische sector. In de intentieovereenkomst zijn kernpunten opgenomen voor een verdere verduurzaming van de Limburgse intensieve dierhou derij. Deze zijn naar voren geko men uit het overleg met agrari sche ondernemers, de Stichting Milieufederatie Limburg, verte genwoordigers van gemeenten en wetenschappers. Allereerst gaat het om een extra impuls aan innovatie. Deze moet tot stand komen door een stevig accent te leggen op samenwerking, kennis uitwisseling en productontwikke ling. Daarin spelen ondernemers, overheden, maatschappelijke organisaties en kennisinstellin gen een rol. Verder zijn afspraken nodig over een maatschappe lijke gedragcode voor agrarische ondernemers. Naast goed ondernemerschap zijn een transparante informatie voorziening en beeldvorming een belangrijke voorwaarde voor een gezonde toekomst van de sector. Ook wordt fors geïnvesteerd in kwaliteit. Het gaat hier om dieren welzijn, milieu, ruimte en volks gezondheid door modernisering van de bedrijfsvoering, ontwik keling op duurzame locaties en extra inspanningen om emissies te reduceren. De Raad van State moet het bestemmingsplan voor de bedrijventerreinen Haven Wanssum en Tienray onge daan maken. Omwonenden eisten dat maandag bij de Raad van State. Met het omstreden bestem mingsplan wordt de uitbreiding van het bedrijf Geelen Beton mogelijk gemaakt en de lawaai- zone rond de bedrijventerreinen aangepast. Het plan legaliseert ook de al jaren gedoogde illegale eerdere uitbreiding van Geelen Beton. Dat bedrijf opereerde al sinds 2005 op een deel van het ter rein in strijd met het toen gelden de bestemmingsplan. Volgens de omwonenden had het eerder voor de hand gelegen dat de voorma- lige gemeente Meerlo-Wanssum, die de illegale situatie toeliet, had ingegrepen. Maar besloten werd om het bedrijf juist meer ruimte te gunnen. En dat gaat volgens de omwonenden ten koste van hun woongenot. De gemeente Venray erkent dat vooral het uitzicht van een van de bezwaarmakers aan de Geijsterseweg er niet beter op wordt. Dat wordt deels goedge maakt door de verplichte aanleg van groen tussen het bedrijf en hun woning. Het lawaai bij die woning wordt door de uitbreiding niet groter, zegt de gemeente. Dat zou overigens ook niet verder kunnen, omdat voor die woning al de normen zijn opgerekt. Meer lawaai zou niet meer mogen. De Raad van State doet over zes weken uitspraak. Merseloseweg 76a, Venray Tel. 0478 - 51 07 00 www.essenziale.nl Verplaatsing markt voor Venray on Ice De weekmarkt wordt van maandag 13 december tot en met maandag 3 januari deels ver plaatst. De ijsbaan van Venray on Ice staat gedurende die periode namelijk op het Schouwburgplein. De marktkramen komen deels op het Schouwburgplein en deels in de Schoolstraat en Grotestraat te staan. Venray on Ice is toeganke lijk voor publiek van zondag 12 december tot en met zondag 2 januari 2011. De ijsbaan wordt op dinsdag 7 december 2010 opge bouwd en afgebroken op maan dag 3 januari 2011. De verplaat sing van de marktkramen gebeurt in goed overleg met de marktcom- missie, centrummanager, organisa tie en gemeente Venray. Uiteraard hoeft de markt niet verplaatst te worden als Venray on Ice onver hoopt niet doorgaat. Huurgeschil? Uithuiszetting? Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) In de molen Sportlaan 10 Venray 0478 06-549141 BW INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray

Peel en Maas | 2010 | | pagina 3