Koester uw Monument 'From Broadway to Asteria' Jubilarissen parochiekoor Broonsgruun buukske: ideale schrijfhulp voor jong en oud Honderdeenendertigste jaargang - week 47 - donderdag 25 november 2010 In de week waarin het Cecilia- feest gevierd wordt, 22 november, is er speciale aandacht voor drie middeleeuwse eikenhouten beel den uit de Grote Kerk. Voorstel lende: Cecilia van Rome, Catha- rina van Alexandrië en Lucia van Syracuse. Deze jonge intelligente en aantrekkelijke vrouwen heb ben met elkaar gemeen dat ze in de begintijd van het christen dom in Italië leefden, er bewust voor kozen om maagd te blijven en stierven als slachtoffer van de bloedige christenvervolgingen. Zij worden midden 4e eeuw al genoemd in het eerste Eucharisti sche Gebed: de Romeinse Canon. In de Middeleeuwen waren ze erg populair en werden ze zeer vereerd. Christelijke martelaren worden vaak afgebeeld met een verwijzing de manier waarop ze gemarteld en/of ter dood ver oordeeld zijn en een palmtak in de hand. Palmtakken waren van oorsprong het symbool van een militaire overwinning en werden meegedragen in triomftochten. Christenen hebben dit symbool overgenomen. De palmtak werd teken van martelaarschap en van de overwinning van christenen op de dood. Het boek in de hand getuigt van het geloof. Sint Cecilia (sterfdag 22 november 230) is patrones van de (kerk)muziek, en bescherm heilige van de muzikanten. Van daar dat ze vaak wordt afgebeeld met een orgeltje in haar hand. Dit beeld stond op het orgel dat door de bisschop van Aken aan Venray in 1805 werd toegewezen. Het orgel kwam uit het door Napole on opgeheven Dominicanenkloos ter van Kalkar. Het beeld is uit één stuk eikenhout gesneden en aan de achterkant uitgehold. De holte zelf is met een gladde, blank eiken plank dichtgemaakt. Het beeld is vermoedelijk afkomstig uit een Nederrijns atelier. Na de oorlog werd het beeld gerestaureerd door Piet van Dongen. De polychromie (veelkleurige beschildering) is voor een belang rijk deel aangebracht door de firma Janssen uit Den Haag. De heilige Catharina (gestorven in 307) is patrones van leraren, the ologen, filosofen, wagenmakers en molenaars. Haar naamdag is 25 november. Oorspronkelijk had dit beeld, afkomstig uit het atelier van Meester Arnt in Kalkar, nog een kroon op het hoofd en een rad (waarmee men trachtte haar te verpletteren) als attribuut. Aan haar voeten ligt Keizer Maxentius met wie zij weigerde te trouwen. De palmtak en het boek zijn na de oorlog vernieuwd. De heilige Lucia (283-304) heeft haar feest dag op 13 december. Dit beeld wordt toegeschreven als zijnde van Meester Arnt zelf en heeft waarschijnlijk gestaan op een altaar dat in 1478 in de kerk werd opgericht. In december wordt nog een artikel aan deze heilige gewijd. Foto Frans de Roos. Tekst Leonie Cals. Bronnen Stichting Behoud en Restauratie Beelden schat Sint Petrus'Banden Kerk, www.petrusbandenkerkvenray.nl; Wikipedia. Stichting Venray Monu mentaal (SVM): secretariaat Vlie- zenweg 1 5801 JC in Venray, e-mail venraymonumentaal@live.nl Culinaire en muzikale dinnershow blijft boeien Op de kop af 180 personen genoten zaterdagavond in hotel Asteria van de dinnershow From Broadway to Asteria. In een swingende show van dans, zang en sketches kwam de veelzijdigheid van de groep jonge artiesten van Theater op Bezoek van artistiek leider Lynn Steverink uit Venray ook deze keer weer tot volle wasdom. Tijdens een spet terende avondvullende show in vijf blokken kregen de gasten een viergangen menu geserveerd door de artiesten en de mede werkers van Asteria. Een avondje entertainment in combinatie met culinair genieten. Een formule die na enkele jaren nog steeds niet is uitgewerkt, want de aanwezi gen genoten met volle teugen van de wervelende show, waarin verrassend mooie acts werden gecombineerd met lekker eten en drinken. De formule van The ater op Bezoek is nog lang niet uitgewerkt, beaamt hotelmanager Jaco Nabuurs. "De kerstshow op 11 december is al uitverkocht, voor die van 18 december zijn nog maar enkele plaatsen vrij. Een bewijs dat Theater op Bezoek de mensen blijft boeien." In 2011 vinden de dinnershows plaats op 12 februari, 26 maart, 23 april en 21 mei. In het seizoen 2010-2011 bestaat Theater op Bezoek uit acht artiesten, die worden onder steund door Lynn Steverink en haar man Lex. De Venrayse inbreng wordt gevormd door Majorie Scholtz, Rik Alofs, Annelie Reijnders, die al meer dan tien jaar aan Theater op Bezoek zijn verbonden, Mijke van Dun en Vincent van Tongeren. Het vijftal wordt aangevuld door Neel- tje van Doore uit Gemert, Fiona Theater op Bezoek presenteert ook dit seizoen een swingende show met zang, dans en muziek. Op de foto vanaf links Neeltje, Mijke, Annelie en Fiona. Zweegers uit Eindhoven en Jordy Kadmayer uit Groesbeek. Voor meer informatie/ reservering: Hotel Asteria, Maasheseweg 80a, telefoon 0478-511466. Woordenboekje is door opzet en invulling heel toegankelijk en gebruiksvriendelijk Tijdens het jaarlijks St. Cecilia- feest, dat gevierd werd in het Pel grimshuis in Smakt, heeft deken Smeets enkele koorleden onder scheiden met de gouden en zilve- ren medailles van de St. Gregorius- vereniging. De gouden medailles werden uitgereikt aan Lenie Aarts (dertig jaar lid) en aan Toon van Osch (zeventien jaar lid). De zilveren medailles werden uitgereikt aan Gien Pelzer (vijftien jaar lid) en aan Riet van Bers (25 jaar lid). Hanny Craghs en Henk Arts van Veldeke-Venray, de auteurs van het Broonsgruun buukske, blijken met hun woordenboekje recht te doen aan een steeds groter wor dende groep Venraynaren die belangstelling hebben in hun streektaal. De twee auteurs noemen het Broonsgruu-n buukske een welkome aanvul ling op het reeds bestaande, lijvige Venrays woordenboek. "Het Broonsgruun buukske is een woordenboekje Neder- lands-Venrays. Dat vergemak kelijkt het zoeken. Verder is het in een pocketformaat uit gegeven en heel toegankelijk opgezet. We krijgen veel posi tieve reacties." Het reeds bestaande Venrays woordenboek, ook door Veldeke kring Venray uitgegeven, is inge kleurd volgens de formule van het Venrayse woord met de Neder landse betekenis erachter. "Dat werkt prima, als je weet wat het Venrays woord is en hoe je dat schrijft", verduidelijkt Henk Arts. "Maar veel mensen hebben daar moeite mee, zeker degenen die van origine niet de streektaal spre ken of beheersen. Venray heeft met name in de jaren zestig veel nieuwe inwoners uit andere delen van Nederland gekregen. Ook zij hebben steeds meer belangstel ling voor onze streektaal, maar vinden het lastig om woorden op te zoeken in het grote woor denboek. De kracht van het Broonsgruu-n buukske is juist dat mensen kunnen zoeken op het Nederlands geschreven woord en vervolgens zien hoe dat woord in het Venrays wordt geschreven en gebruikt. Dat maakt het woorden boekje heel gebruiksvriendelijk." Het Broonsgruu-n buukske is vooral een snelle en gemakkelijke schrijfhulp voor iedereen, jong of oud, die in het Venrays wil schrij ven of mailen. Eerder verschenen in deze reeks de editie Tegels, Venloos en Echts dialect. Toïne Ambaum heeft het format van een groen boekje voor Limburgse dia lecten bedacht voor de kringen van Veldeke. Het Broonsgruu-n buukske bevat zo'n 5000 woorden Neder lands - Venrays in alfabetische volgorde. Van bijna ieder zelfstan dig naamwoord wordt ook de meervoudsvorm en het verklein woord weergegeven, van een groot aantal werkwoorden de tegenwoordige tijd, de verleden tijd en de voltooide tijd. Ook een compleet overzicht van de ver- voegingen van een groot aantal Venrayse werkwoorden ontbreekt niet. Hanny Craghs: "Het boekje bevat tevens een aantal 'oudere' woorden, die beslist niet uit de Venrayse woordenschat mogen verdwijnen. Ik hoor van mensen dat ze met een lach weer kennis nemen van woorden die ze eigenlijk al ver geten waren, of waarvan ze het bestaan niet kenden. Dat is ook de kracht van dit boekje: het houdt niet alleen de Venrayse streektaal levendig, maar ook levend. Ook ik heb met plezier gezocht naar de juiste Venrayse vertaling. Een boei ende ontdekkingstocht. Want dat is het voornamelijk geweest: Henk en ik zijn blijven zoeken en zoe ken, totdat we van alle woorden in het boekje de correcte Venray- se schrijfwijze hadden gevonden. Dat is een enorme klus geweest, maar het resultaat stemt tot tevre denheid." Hanny Craghs en Henk Arts merken dat steeds meer inwo ners uit Venray en de kerkdorpen interesse krijgen in hun dialect. "Denk aan carnavalsverenigingen, toneelverenigingen en de schrij vers, dichters en zangers die zich vanuit hun hobby en interesse bezighouden met onze mooie taal. Of jongeren die in het dialect Hanny Craghs en Henk Arts merken dat steeds meer inwo ners uit Venray en de kerkdorpen interesse krijgen in hun dialect SMS'en of chatten. Voor hen is het Broonsgruu-n buukske een ideale uitkomst. Het zou ook een prach tig cadeau van de gemeente kun nen zijn voor iedere nieuwe inwo ner van buitenaf, die verhuist naar Venray of de kerkdorpen." Het Broonsgruu-n buukske kost tien euro en is verkrijgbaar bij boekhandel Van den Munckhof in de Hofstraat in Venray en bij Veldeke-Venray. EN MAAS zaterdag: van 09.00 tot 17.00 uur zondag: van 12.00 tot 17.00 uur patersstraat 5 5801 at venraai t 0478 588 198

Peel en Maas | 2010 | | pagina 15