Mortuarium Lornwell Succesvol jubileumconcert Euterpe Momix en Caribbean Combo Maarten I prins De Wiendbuul Schudden brengt Noorderzon Doe mee met het literair café Adventsconcert Weijerkoor ^Patrician PEEL EN MAAS Donderdag 25 november 2010 - Pagina 13 Boekrecensie in Peel en Maas Een zesjarig jongetje is op gruwelijke wijze in zijn ach tertuin vermoord. Vrijwel met een is er een verdachte opge pakt: Johnny Donahue, een briljant Harvard-student met het syndroom van Asperger. Hij heeft zelfs al bekend. Maar patholoog-anatoom Kay Scar- petta ontdekt dat hij het nooit gedaan kan hebben. In dezelfde week is in een park bij Boston een onbekende jonge man overleden. Scarpetta vindt het merkwaardig dat zijn lichaam pas begon te bloeden nadat het het mortuarium binnen was gebracht. Bij het onderzoek krijgt ze hulp van haar nichtje Lucy, die precies op de hoogte is van de laatste technische ontwikkelin gen, zoals minuscule robotcame ra's. Ondertussen staan Scarpetta's integriteit en geloofwaardigheid op het spel. Het begint duidelijk te worden dat haar rechterhand, Jack Fielding, zijn bevoegdheden in het mortuarium ruimschoots overtreden heeft. In de zinderende ontknoping grijpen alle gruwelijke details, MORTUARIlJ raadsels en verhaallijnen op inge nieuze wijze in elkaar. Patricia Cornwell was een vooraanstaand misdaadverslaggeefster. Ze woont in Richmond, Virginia. Haar thril lerserie over de vrouwelijke patholoog-anatoom Kay Scarpetta is onder meer bekroond met de Edgar Award en de Gold Dagger Award. Mortuarium is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 19,95 euro. De Koninklijke Harmonie Euterpe uit Venray viert dit jaar haar 150-jarig bestaan. Een van de hoogtepunten in de festiviteiten was het jubile umconcert vorige week vrij dag in de schouwburg van Venray. Zangeres Laura Fygi vervulde een prominente rol tijdens dit concert. Behalve Fygi trad ook het Mark Lucassen Jazz Trio op. Voor de pauze bracht Euterpe swin gende muziek ten gehore, onder andere Olympic Spirit van John Williams en Paris Montmartre van J. Kosma. Hierna bracht het Mark Lucassen Jazz Trio enkele nummers ten gehore. Twee jaar geleden ontstond op het conser vatorium in Enschede het Mark Lucassen Jazz Trio. De combina tie van contrabas (Julian Walleck), gitaar (Sebastiaan Wiemhöfer) en saxofoon (Mark Lucassen) biedt de muzikanten veel ruimte voor creativiteit. Het repertoire van het jazztrio bestaat voornamelijk uit bekende jazzliedjes. Na de pauze was het toneel voor Fygi. Haar dans en omgang met het publiek bracht veel sfeer. Latijns Ameri kaanse muziek waaronder Corco- vado en The Girl from Ipanema bracht het publiek in zomerse sferen. Ook de Franse inslag met Cést si bon bracht de zaal in feest stemming. Aan het einde van het concert werd Euterpe beloond met het predikaat koninklijk. Dit is voor de komende 25 jaar weer binnengehaald. Verdere activitei ten van Euterpe zijn het Slotcon- cert waarin het orkest de hoogte punten van het jubileumjaar ten gehore gaat brengen. Dit concert vindt plaats op 2 januari 2011 in de schouwburg van Venray. Daar naast gaat Euterpe het carnavals concert in diezelfde schouwburg opluisteren op 24 februari 2011. Verder is er nog de expositie van Euterpe in het Freulekes- huus op 16 januari 2011. Zie ook www.euterpevenray.nl. Textielkunst In museum De Kantfabriek in Horst is tot en met 8 februari 2011 de Pfaff Art Embroidery Challenge 2010; Landscape let us Travel te bezichtigen. Deze tentoonstelling is het resultaat van een wereldwij de wedstrijd die de borduur- en naaimachinefabrikant PFAFF om de twee jaar houdt en waarvoor wereldwijd textielkunstenaars worden uitgenodigd. De subtitel Landscape let us Travel, is een ver wijzing naar het schilderen van landschappen. De vorm van schil deren die zijn hoogtepunt bereik te in Frankrijk met de impressio nisten. Deze stroming vormde het uitgangspunt voor de deelnemers aan de Pfaff Art Embroidery Chal lenge 2010. Er zijn 51 uiteenlo pende kunstwerken te bewonde ren van deelnemers uit achttien landen. De Kantfabriek is gelegen aan de Americaanseweg in Horst en is geopend van dinsdag tot en met zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen dagelijks terecht op afspraak. Volksmusik mit Schwung Op zaterdag 27 november wordt het feit gevierd dat 12,5 jaar geleden Rob Claessens bij Omroep Venray als programma maker startte met een programma met blaas- en volksmuziek. Aan vankelijk begon dit programma op beperkte schaal. Nu is Volksmusik mit Schwung uitgegroeid tot een radio-uitzending waar de liefheb bers van Böhmisch/Mahrische blaasmuziek met volle teugen van kunnen genieten. Het programma is op de donderdag- en zondag avond, te beluisteren. Op zaterdag 27 november wordt het 12,5-jari- ge jubileum gevierd tijdens Rob's Musikantenstadl. Drie bekende Nederlandse kapellen, onder steund door Theo Keijsers, gaan Claessens muzikaal in het zonne tje zetten. Het wordt een avond vol blaasmuziek, gepresenteerd door Ruud van Didden, uitgever van het blaasmuziekmagazine De Muziekvriend. Rob's Musikanten- stadl vindt plaats in zaal Roelanzia in Ysselsteyn. Aanvang 19.00 uur. Nachtvlinders De kring Venray van het Natuur historisch Genootschap in Lim burg houdt op donderdag 25 november de laatste bijeenkomst van 2010 onder de titel Een reis door nachtvlinderland. De lezing wordt gegeven door Ernest van Asseldonk van Stichting Koe- keloere en gaat over nachtvlin ders in Limburg. De aanwezigen maken kennis met de verschil lende facetten van nachtvlinders en het 'nachtvlinderen'. Wat is het verschil tussen een dag- en nacht vlinder? Waar en wanneer kunnen we ze tegenkomen? Hoe kan ik ze eenvoudig herkennen? Wie kan me daarbij helpen? Op al deze vragen krijgen de aanwezigen een antwoord. De avond wordt gehou den in D'n Oesterham in Oostrum en begint om 20.00 uur. Iedereen is op deze avond van harte wel kom, leden en niet-leden. Programma Schouwburg Venray Schouwburg Venray pre senteert komende week drie voorstellingen: Danstheater Momix, de show/revue La Grande Revue De Paris en Caribbean Combo. Danstheater Momix bezoekt op zaterdag 27 november vanaf 20.00 uur met Best of Momix de schouwburg van Venray. Momix staat internationaal bekend om zijn acrobatisch danstheater. Bij Momix lijken fysieke schoonheid en kracht onbegrensd. Moses Pendleton heeft het gezelschap opgericht en meer dan twin tig jaar artistiek geleid. Momix is wereldwijd een begrip in de danswereld en eigenlijk met geen ander gezelschap te vergelijken. De show/revue La Grande Revue De Paris is op zondag 28 november te zien in Schouwburg Venray. La Grande Revue De Paris is de typische Franse Revue: het bevat traditionele elementen als de Can-Can, grote corps de ballets, is een ode aan legendarische ster ren als Maurice Chevalier, Mistin- guett, Josephine Baker, Edith Piaff en vele anderen maar is bovenal een avond entertainment waar de glitter en glamour vanaf sp^t! La Grande Revue De Paris was al succesvol in Frankrijk en toerde langs alle grote Franse steden. In het aankomende seizoen toert het extravagante gezelschap, bestaan de uit zoÖn vijfentwintig arties ten, langs de Nederlandse thea ters. Aanvang 20.00 uur. Caribbean Combo brengt op dinsdag 30 november vanaf 20.00 uur een cabaretvoorstelling in de schouwburg van Vernay. Het is een eenmalige theatertour van Momix en Caribbean combo (Foto Don Perdue) vier komedianten met stand-upco- medy, sketches, muziek en dans. 'Tijdens de wat koudere dagen is 'n beetje extra warmte nooit weg', aldus Rou2 Verveer, Jandino Aspo- raat, Howard Komproe en Murth Mossel en DJ Switch. Deze vier komedianten rei zen in de koude wintermaanden samen door het land om wat extra warmte te brengen in de vorm van comedy, muziek en sketches. En aangezien het voor deze man nen een beetje lastig is om in zo'n korte periode bij alle mensen thuis langs te gaan, leek het hun een goed idee om met iedereen af te spreken in het theater. Voor meer informatie kijk op www.schouwburgvenray.nl. Maarten I (Beterams) is de nieuwe prins van carnavalsvereni ging De Wiendbuul uit Wanssum. Beterams neemt de scepter over van prins Rob (Dekkers) en is de 26-jarige zoon van Sraar en Toos Beterams-Gielen. Hij woont samen met Ruth en in het dagelijks leven is hij planner bij Proteion thuis- zorg. Samen met zijn adjudanten Marc Beterams en Nard Lenssen en nar Jan Gielen gaat hij er alles aan doen om er samen met de Wiendbuule een mooie carnaval van te maken. Zijn lijfspreuk is: Mit dit jonge gezelschap veurop, zette weej ut wiendbuuleriek op zien kop. De cabaretformatie Schudden is op zondag 28 november voor de vierde maal te gast in Horst. Na de voorstellingen Klam, Zout en Ruis voert het duo Emiel de Jong en Noll van Santen nu de een try- out van Noorderzon op in 't Gasthoes in Horst. Noorderzon is een tragikomisch programma vol herenigingen en verbrekingen, vol afscheids- Schudden brengt Noorderzon (Foto Bob Bronshof). rituelen en open armen die ont vangen, vol volmaaktheden en schrijnende tekortkomingen. De foyer gaat om 19.00 open en de voorstelling begint om 20.00 uur. Meer informatie en kaarten reserveren kan via www.kukeleku.com. Het Weijerkoor uit Boxmeer verzorgt op zondag 12 december een adventsconcert met werken van Bach en Vivaldi. Het concert vindt plaats in de Kapel van de Zusters van Julie Postel aan de Veerstraat in Box meer. De kapel is open voor publiek vanaf 19 30 uur en het concert begint om 20.00 uur. Met werken van Bach en Vivaldi wordt in dit concert een maxi male expressie van beelden en emoties opgeroepen. De muzikale begeleiding is in handen van het Parnassus Ensemble en organist Leo Driesenaar. De avond staat onder leiding van dirigent José Doodkorte. Toegangskaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar via leden van het Weijerkoor of via www.weijerkoor.nl. Het onderstaande fragment vormt de novemberopgave, de laatste van dit kalenderjaar. Het gedicht is nummer 197 in de reeks, die in januari 1993 in Peel en Maas begon. Volgende maand worden de prijs winnaars van deze jaargang bekendgemaakt. En in het hoog gewirwar van de palmen Vlechten zij haastig en bedeesd het bed, Uit een gevonden keur van zachte halmen En gouden spijlen in elkaar gezet. Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze twee vragen kan men sturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, tot vrijdag 24 december. Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelopen maand bekendgemaakt. Er zijn steeds 10 punten te ver dienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot. De stand na de voorlaatste ronde is als volgt: de heer P Weerts heeft nu 90 punten. De heer J. van Kempen heeft 50 punten en mevrouw T. Smits behaalde 35 punten. De dames H. Craghs en T. Verschuren en de heren J. Schobben en T. Arts hebben ieder 10 punten. Het gedicht, dat deze maand gezocht werd, was van de hand van Michel van der Plas en Frans Halsema. Het heet Zondagmiddag Buitenveldert. Het gedicht behoeft geen nadere toelich ting voor mensen die weten hoe storend, met name als men verliefd is, het geluid van opstijgende en dalende vliegtuigen is! Zondagmiddag Buitenveldert Het weer is net wat opgehelderd. 't Is zondagmiddag, Buitenveldert. De flats zijn hoog en goedgebouwd. Daartussen is het kaal en open. De jongen en het meisje lopen er eenzaam en verliefd en koud. De groenstrook langs de supermarkt ligt nog te jong, te aangeharkt, tussen de voorrangswegen. Hij zegt: "Ik wil met jou naar bed." Zij hoort het niet, want er daalt net, gierend, een D.C.-negen. Mannen met stomme-filmgebaren staan doelloos uit het raam te staren, tot het begin van "Monitor", en volgen langs de AVRO-bode daarbuiten, om de tijd te doden, de twee in 't troosteloos decor. Het meisje zegt: ik hou van jou", de jongen denkt: waar kan het nou? de hele boel zit tegen. Hij drukt zijn nagels in haar hand, en laag scheert over 't wijde land, alweer, een D.C.-negen. Ze staan verloren in de vlakte. Hij denkt: als ik haar hier eens pakte, voor 't oog van heel de nette buurt? Zij denkt: wat ze in de verte bouwen is misschien klaar als we gaan trouwen, maar God weet hoe lang dat nog duurt. 't Is zondagmiddag, eindeloos. In blokkendoos na blokkendoos zeggen ze: "er komt regen". De twee gaan schuilen in 't portiek voor regen, leegte en publiek. Er gaat al licht aan hier en daar. Zondag half vijf, het glas staat klaar. Er worden zakjes frites gehaald. Laag over Buitenveldert daalt, Huilend een D.C.-negen. Michel van der Plas Op zondag 12 december treedt Mallemoer in het Literair Café op in het kerstprogramma. De Raadselige rozen voor proza en poëzie wor den, voor de achttiende keer, op zondag 23 januari 2011 uitgereikt. Op 20 februari 2011 verzorgen Marlène Lunter en Annemie Jans een lezing over Nobelprijswinnares Herta Müller. Verder komen in het voorjaar Arthur Japin (20 maart) en Yasmine Allas (15 mei) naar Venray. Wie ook donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio kan contact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt men de activiteiten van het Venrayse Literair Café. Men krijgt het programma thuisgestuurd en bovendien ontvangt men reductie op de entreekosten van de bijeen komsten. Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café is verkrijgbaar bij het secretariaat aan de Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, telefoon (0478)582948. Zie ook www.literair- cafe-venray.nl. A

Peel en Maas | 2010 | | pagina 13