Avontuurlijke voettocht naar Oostenrijk Verzet tegen uitbreiding varkenshouderij Roojse Huus Jubileumprins De Zoepneus IN BEELD SONY W320 'mm accraler1 2.7" ltd Humssumsmn BRAUN LCD HIST neen beelduerllcs 'afstandsbediening 'voor usb&sd kaart fenMTE BflMM F HIJS! fl. i CMDlfOPEB MH MET? dom melskens auto rots 45x zoom: filmen op sd kaam super lo-lux PEEL EN MAAS Donderdag 18 november 2010 - Pagina 9 In 2004 maakte beeldend kun stenaar Pepijn de Jonge uit Ven- ray een avontuurlijke voettocht naar Oostenrijk, om een bekende kinderboekenschrijfster in Wenen een eigen sprookje te overhandi gen en uit bewondering voor de schilder en ecoloog Friedensreich Hunderwasser. Vanaf deze week ligt het boekje Te Voet naar Tulln bij boekhandel Van den Munck- hof in Venray. De Jonge heeft het boek in eigen beheer uitgegeven en beschrijft daarin hoe hij drie maanden lang op goed geluk door Nederland, Duitsland en Oosten rijk zwierf. Het boekje is ook te bestellen via www.pepijndejonge.nl en kost 12,50 euro. De rubriek 'ingezonden brieven' staat open voor reacties op arti kelen in deze krant. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den brieven te redigeren, in te korten of niet te plaatsen. Plaatsing van een brief betekent niet dat de redactie de mening of opvatting van de schrijver deelt. Anonieme brieven worden niet geplaatst. De brieven worden in de krant uitsluitend ondertekend met naam en woonplaats. Bijdragen, van maximaal 250 woorden, kunnen gestuurd worden naar: redactie@vandenmunckhof.nl. Schuttersveld Na de berichten over de wan toestanden in Het Schuttersveld ga ik onwillekeurig terug in mijn herinnering, toen mijn schoon moeder moest verhuizen naar dit 'zorgcentrum', tien, vijftien jaren geleden. Tijdens de introductie werd haar verteld dat er rekening gehouden moest worden met een tijdelijke gedwongen verhuizing, omdat het gebouw voor de bewo ners 'aan de maat' gemaakt ging worden. Toen ik het artikel las, kon ik niet anders doen dan me even te schamen dat ik in deze gemeen te woon. In al die jaren is dit 'zorg centrum' inderdaad verworden tot een zorgcentrum, maar dan in de letterlijke zin van het woord. De foto met de opknapbeurt van de woningen aan de Hoenderstraat doet dan wel heel wrang aan. Wel plannen ontwikkelen voor.... ja voor wie eigenlijk? Huurflats die niet verkocht en verhuurd wor den, leegstand overal in Venray en meer dan fraaie bejaarden- en ver zorgingscentra in de directe omge ving. Je moet je schamen om als manager te spreken van 'domme pech', schamen moet je je om in een gemeente te wonen die de afgelopen jaren miljoenen uit kon geven om haar centrum riant op te knappen. De zorg voor oude ren wordt echter door meerdere partijen aan de laars gelapt. De bejaarden worden door gemeente, woningbouwvereniging en de Zorggroep Noord-Limburg in een gebouw gehuisvest dat bij lange na niet meer van deze tijd is. Het wordt heel hoog tijd om hier actie te ondernemen, zodat de eerstvol gende generatie goed gehuisvest kan worden. Wanneer Aart Rekers begrip heeft voor de ophef en consternatie en daarna weer over gaat tot de orde van de dag rijst bij mij de vraag of hij nu liever manager of zorgaanbieder is. Het antwoord mag u zelf invullen. Verheijen, Oostrum. De gemeente Venray heeft de milieuregels gemanipu leerd om de uitbreiding van varkenshouderij Van Ass te kunnen vergunnen. Dat stel den omwonenden van het bedrijf aan de Kiekweg in Ven- ray donderdag bij de Raad van State. Het bedrijf breidt uit met hon derden varkens en zorgt er tege lijkertijd voor dat de uitstoot van ammoniak afneemt. Maar dat is volgens de bezwaarmakers scho ne schijn. In feite ontloopt het bedrijf volgens hen de plicht om bij uitbreiding te zorgen voor een beter milieu. Volgens hun raads man A. van Hoof is de regel dat bij veranderingen zoals uitbreidingen de uitstoot afneemt. Maar veehou ders zorgen er al te vaak voor dat die uitstoot bij uitbreiding nauwe lijks afneemt en tegelijkertijd toch fors wordt uitgebreid. Ze doen zo eigenlijk niet hun best voor een beter milieu doordat ze besparen op milieu-investeringen. Ook bij de maatschap Van Ass lag die kans er. Bij de uitbreiding met een nieu we stal wordt zoveel milieuwinst bereikt, dat het verbeteren van een oudere stal niet eens meer nodig is. Dat mag echter maar in bepaalde gevallen. En volgens de raadsman van de omwonen den mocht dat in het geval van de maatschap Van Ass juist niet. Dat gebeurde volgens Van Hoof doordat de gemeente de regels naar zijn hand heeft willen zet ten. "Men wil in de wetgeving iets lezen wat er niet staat." Maar de woordvoerster van de gemeente stelt dat de wetgeving niet helder genoeg is. Of dat inderdaad zo is, zal de Raad van State nu moeten uitmaken. Duidelijk werd wel dat de raad de gemeente op min stens één punt zal corrigeren. De gemeente wil namelijk dat een bezwaarmaker buitenspel wordt gezet, omdat hij niet belangheb bend zou zijn. Hij woont op een afstand van ruim 500 meter van de maatschap. Volgens de gemeen te heeft de Raad van State eerder bepaald dat men bij een afstand van meer dan 500 meter niet meer belanghebbende kan zijn. Maar dat heeft de gemeente vol gens de raad verkeerd begrepen. Zolang de bezwaarmaker overlast ondervindt van de varkenshoude rij is hij belanghebbend, stelt de Raad van State. De afstand is van minder belang. De raad doet over zes weken uitspraak. 't Roojse Huus staat dit jaar op het Henseniusplein in Ven- ray. Van woensdag 15 tot en met zondag 19 december draaien de dj's Nico Broers, Mario Kremers, Paul Verhoeven en André van der Heijden van Omroep Venray 100 uur non-stop voor het goede doel. Dit jaar is de keuze gevallen op Stichting Calebas. Deze stichting ondersteunt het ontwikkelings werk in de regio van Bolgatanga in het noordoosten van Ghana. Calebas is in 2007 opgericht met als doel de activiteiten van ont wikkelingswerker Wiljo Fleurkens uit Veulen te ondersteunen. Na het overlijden van Fleurkens, in 2008, heeft de stichting Calebas haar doelstellingen bijgesteld. Ze ondersteunt nu de stichting Kala- bash in de regio Bolgatanga, een van de armste regio's in Ghana. Kijk op www.stichting-calebas.nl voor meer informatie. Gedurende de tijd dat de dj's in 't Roojse Huus zitten, ontvangen zij gasten en artiesten. Wie zelf getuige wil zijn van dit spektakel of de mannen wil ondersteunen, kan deze dagen naar het Henscheniusplein komen en tegen een betaling een ver zoekje aanvragen. Omroep Venray gaat deze actie 100 uur live uitzen den via radio (90.2 FM - 87.5 FM kabel) en via www.roojsehuus.nl. Wereldwijd hebben ruim 200 miljoen kinderen hon ger. Ze zijn in veel opzichten slecht af. Het risico dat ze sterven voor hun vijfde ver jaardag is groot, zelfs acht keer groter dan bij een goed gevoed kind. Om ondervoede kinderen te helpen, en onder voeding te voorkomen, start Unicef dit najaar een nieuwe campagne onder het motto: 'Honger. Je moet er niet aan denken. Je moet er wat aan doen.' Ook in Venray wordt door Unicef campagne gevoerd. Hon ger heeft grote impact op het leven. Kinderen die in de eerste duizend dagen van hun leven essentiële voedingsstoffen tekort komen, lopen onherstelbare ach- terstand op. Ze groeien minder goed, zijn, ook op latere leeftijd, vatbaarder voor ziektes, en hun IQ is lager dan bij goed gevoede kinderen. Dat leidt tot slechte schoolprestaties, minder kansen en lagere lonen, waardoor de cir kel van armoede en ondervoe ding in stand blijft. Ondervoeding kan worden teruggedrongen met eenvoudige maatregelen. Unicef bestrijdt ondervoeding met het zogenoemde 1.000-dagen-plan. Het plan bevat verschillende maatregelen die zich richten op de eerste duizend levensdagen van een kind. Hulp in deze perio de, en die begint al in de baarmoe der, is extra belangrijk voor de ver dere ontwikkeling van kinderen. Unicef geeft (aanstaande) ouders onder meer voorlichting over gezond voedsel, het belang van borstvoeding, hygiëne en schoon water. Ook zorgt de VN Kinder rechtenorganisatie voor voedings supplementen, voedselverrijking en prenatale zorg, wordt medisch personeel getraind en worden ondervoede kinderen opgespoord en geholpen. In de campagne van Unicef staat Guatemala centraal. In dit Zuid-Amerikaanse land leeft de helft van alle kinderen in armoede en is ruim 43 procent van alle kin deren jonger dan 5 jaar chronisch ondervoed. Daarnaast worden steeds meer kinderen in Guate mala getroffen door acute hon gersnood. De situatie is zo ernstig dat de Verenigde Naties in maart 2010 hebben opgeroepen het land snel te helpen. Unicef Neder land geeft gehoor aan die oproep. In de bovenbouw van diverse basisscholen gaat de spreekbeurt dit jaar over dit onderwerp. Op 19 november, de dag voor de rechten van het kind, praten leer lingen samen over ondervoeding en over de mogelijkheden om dit probleem op te lossen. In de bibli otheek van Venray staat een kleine tentoonstelling over dit onder werp. Verkoop Unicef-producten: Hema Venray: Donderdag 18 november vanaf 11.00 uur. Vrijdag 19 november vanaf 9.00 uur. Don derdag 25 november vanaf 11.00 uur. Vrijdag 26 november vanaf 9.00 uur. Intratuin Venray; Donder dag 2 december vanaf 11.00 uur. Vrijdag 3 december vanaf 9.00 uur. Donderdag 9 december vanaf 11.00 uur. Vrijdag 10 december vanaf 9.00 uur. In de foyer van de Venrayse schouwburg is de jaarlijkse Haze- paeper gehouden door carnavals vereniging De Piëlhaas uit Venray. Tijdens dit goed bezochte evene ment werd traditioneel de eerste carnavals-cd uitgereikt en werd het nieuwe boerenbruidspaar bekendgemaakt. Tevens werd Jan Arts geïnstalleerd als nieuwe voor- zitter van De Piëlhaas. Onder lei ding van de commissie Liedje van De Piëlhaas is er ook dit jaar weer een cd gemaakt. David Janssen, De Stappers, 2VR en Now Weej staan met hun nummers op de cd, even als een megamix gemaakt door de SRV-mannen, een nummer van De Hazekeutelgarde en een liedje van Tamara Koonings. De eerste cd werd uitgereikt aan Jack van Els. Na het aftreden van Marc en Angelique, het boerenbruidspaar van 2010, werd het nieuwe paar bekendgemaakt. Opperboer Edgar van Kessel verwelkomde het nieuwe gezelschap, waarvan brui degom Wim de Schrijver en bruid Monique Dings de voorgangers zijn. Zij worden op carnavalsdins- Bruidegom Wim de Schrijver en bruid Monique Dings (Foto: Saskia Hoedemaekers, Venray). dag in de onecht verbonden. Hun motto is: Plat proate zun weej wel noeëts mèr lieëre, toch wille weej gèr mit ollie dees boerebrulleft vie- ere! De dag werd afgesloten met een optreden door De Toddezek. Voor diegene die vrijdag 5 november toevallig het wijk centrum Kiosk binnenliep, was het een bijzondere erva ring. Groepjes volwassen druk in de weer met grote tekenin gen, lijm, papier en stiften. Of met blokken schuim aan het schuiven in een maquette. Wat was daar aan de hand? Die vrijdag was de tweede workshop voor het MFC (multi functioneel centrum) Brukske. De toekomstige gebruikers (huur ders) zijn in dit geval ook de directe buren druk bezig met de voorbereidingen voor het MFC. Vrijdag werd de hele dag in groe pen gewerkt. Eerst is onder leiding van een stedenbouwkundige geza menlijk de buurt verkend. Later op de ochtend werd op basis van alle gegevens uit de eerste workshop door drie groepen op grote vel len overtrekpapier geschetst. Waar zou het MFC kunnen staan, en hoe regel je dan parkeren? Is er plaats voor een mooi plein en waar kun nen de ouders de schoolkinderen 's ochtends afzetten? 's Middags gingen de deel nemers verder met dezelfde opdracht. Nu echter niet op papier (2-D) maar met blokken schuim en een maquette (3-D). Maar ook hier weer de opgave: hoe krijgen alle toekomstige gebruikers een plek in het gebouw, hoe zou dat gebouw er dan uit kunnen zien en waar in de beschikbare ruimte kan het dan staan. De deelnemers gin gen steeds meer op professionele stedenbouwers lijken. Ideeën wer den besproken, wensen op tafel gelegd, voorstellen bekeken en weer aan de kant geschoven. Maar ook en vooral werd er geluisterd, overlegd en creatief gedacht. De beschikbare ruimte bleek verras send groot, stedenbouw een erg leuke uitdaging en zo ontstonden interessante mogelijkheden. Na een dag hard werken kon den de groepen vol trots drie voorstellen presenteren aan de gasten. Onder hen meerdere raad en commissieleden, leden van het college van B en W, direct omwo nenden uit de Klarinetstraat en leden van het Ondernemend Gezelschap Brukske (OGB). De voorstellen werden toegelicht door de deelnemers en vragenstel lers kregen antwoord op hun vra gen. Na deze presentaties zijn de maquettes meegenomen door de professionele stedenbouwers. Zij gaan de komende tijd samen met de gemeente de drie modellen uit werken. Ze kijken naar de inpas sing in het totale gebied (pleinen, verkeersroutes, haal en brengstro- ken, parkeren). Daarnaast kijken ze naar de architectonisch aspec ten en naar de relatie met de eer der door deelnemers opgestelde Programma's van Eisen. Donderdag 25 november pre senteren de stedenbouwkundigen de professionele uitwerking aan de gebruikers. Later op de dag (vanaf 18.30 uur) presenteren zij deze resultaten ook aan andere geïnteresseerden. Die presentatie vindt plaats in het gemeentehuis en is voor iedereen te bezoeken. Meer informatie over deze presen tatie volgt nog. Vastelaovesvereniging De Zoepneus bestaat dit seizoen offi cieel 1x11 jaar. Dit feestje wordt uitgebreid gevierd op zaterdag 20 november. Op de foto het nieuwe jubileumtrio van De Zoepneus: Foto: fotografie Saskia Hoede maekers Venray. prins Rob d'n urste (van Lies hout), junkfrau Gerberta (Loeffen) en bauer Rens (van Veghel). boxmeer venray prijs- en modelwijzigingen voorbehouden. op=op Nieuwe campagne Unicef van start Nieuw boerenbruidspaar Schetsen aan een MFC i KEUS Carl Zeiss

Peel en Maas | 2010 | | pagina 9