LLTB vreest verhogen toeristentaks Gemeente verhuist in december Mooiland en De Keg Wateroverlast in Meerlo en Tienray "Het wordt nog een hete winter" Pilot grondprijs Vredepeel zonder resultaat IN BEELD CANON1000H 18-55 EF SUPERSTUNT!; de kleinste,rellex^iiitra compact variangle led fiill-hd filmen creatieve functies 'SPOTGOEDKOOP-1! GOEDKOPERKAN Nlfffj dom melskens 10 MEGAPIXEL! 2.5INCH LCD CMOS SENSOR INGEBOUWDE FLITS LICHT EN COMPACT 'SCANNEN! 'KOFIEREN "PRINTEN FULL NR MOVIE PRINT 'IDEAAL VOOR THUIS S PEEL EN MAAS Donderdag 18 november 2010 - Pagina 7 De LLTB vreest dat Limburg se gemeenten de financiële tekorten in de begroting op gaan vangen met forse ver hogingen van de toeristenbe lasting. Een voorbeeld is de gemeente Venray, die heeft besloten om in 2011 de toeris tenbelasting te verhogen van 0,70 euro naar 1,10 euro, een verhoging van ruim 57 pro cent. Sommige andere gemeenten lij ken aanstalten te maken dit voor beeld te volgen. "Deze tariefstij gingen duperen de ondernemers op het platteland en werken kos tenverhogend voor de bezoekers. Daardoor lijdt het toerisme en daarmee de vitaliteit van het plat teland schade. Gemeenten bijten zo in hun eigen staart, omdat zij het toerisme juist willen bevor deren", aldus Elian Vanderheyden, voorzitter van de LLTB-commissie Agrotoerisme. Ze licht toe, dat in het buitengebied juist heel veel jonge gezinnen met kinderen en 50-plussers kamperen of logeren. Zij verblijven vaak een langere periode bij de boer. Dat betekent dat zij bij een vakantie van twee weken al snel een bedrag van 56 euro aan toeristenbelasting ach terlaten voor vier personen. Van- derheyden: "Daarmee tref je juist de groep gasten die de gemeenten graag willen aantrekken omdat ze houden van rust en van natuur, geen overlast veroorzaken en ook nog eens ruim besteden bij de plaatselijke horeca en winkeliers. En dat komt weer de leefbaarheid van met name kleine dorpen ten goede". De hoogte van de toeris tenbelasting verschilt sterk per gemeente en verdere verhogingen kunnen de ongelijke concurrentie in Limburg verder aanscherpen. Met deze explosieve stijgingen maken gemeenten zich bovendien tot een onbetrouwbare partner voor de recreatieondernemer en de toerist, vindt Vanderheyden. Ze voert aan het ook onrechtvaardig te vinden dat de gemeenten het geld toevoegen aan de algemene middelen. "De toerist betaalt een belasting waar hij niets voor terug krijgt." De LLTB heeft de gemeen ten aangeboden mee te denken over een toeristenbelasting die ondernemers op langere termijn zekerheid geeft, bijvoorbeeld door een eventuele verhoging toe te passen op basis van prijsinfla- tie. Bovendien zou de opbrengst bestemd moeten worden voor maatregelen die het toerisme bevorderen, zoals investeringen in een mooi landschap. Het gemeentehuis aan de Raadhuisstraat in Venray wordt gerenoveerd. De gemeente raad heeft in mei van dit jaar ingestemd met het definitief ontwerp voor de renovatie. Met de werkzaamheden wordt in januari 2011 gestart. Om die reden zal de gemeente tijdelijk verhuizen naar het gebouw van Gilde Opleidingen aan de Westsingel 1. Op 20 december kunnen inwoners op dit adres terecht voor de gemeentelijke diensten. Een aantal medewerkers van de gemeentelijke sociale dienst zal tijdelijk verhuizen naar de st. Jozefweg, waar de klant alleen op afspraak terecht kan. De betrok ken klanten zullen hierover per soonlijk worden geïnformeerd. De reguliere dienstverlening verloopt via het gemeentehuis aan de West singel. Het zal best even wennen zijn voor zowel inwoners als mede werkers van de gemeente. Het gebouw, een voormalige school, is namelijk enigszins aangepast om dienst te doen als gemeentehuis. Toch zal het in enkele gevallen wat beperkingen opleveren. Deze accepteert de gemeente omdat het gaat om een tijdelijke situatie. Aan de kwaliteit van de gemeen telijke dienstverlening verandert volgens de gemeente echter niks. 'Deze blijft op het niveau zoals inwoners gewend zijn. Wanneer de renovatie is afgerond mogen de inwoners nog meer verwachten op het gebied van dienstverlening: het aangepaste gebouw onder steunt hierbij. En ook de medewer kers werken dan eindelijk in een gebouw dat aan de arbonormen voldoet en weer jaren meekan'. Het jaarlijkse symposium van de LLTB vindt dit jaar plaats op donderdag 18 november in De Oranjerie in Roermond. Het centrale thema van het symposium is Wereldwijs Boeren. Mooiland, het centrum voor Land bouw, Natuur en Milieueducatie voor de gemeente Horst aan de Maas en Venray, is gevraagd om het educatieve programma op het plein te verzorgen. In vier work shops worden de thema's lucht, grond, water en energie uitge werkt. Zo gaan de melkveehou ders Jacqueline Custers uit Oirlo en Fons Kersten uit Sevenum het thema Energie op de boerderij behandelen, het Citaverde Col Brugman tweede op conceptlijst GroenLinks Carla Brugman staat op de tweede plaats op de conceptkan didatenlijst van GroenLinks voor de Provinciale Statenverkiezingen van maart 2011. De Blitterswijck- se is momenteel fractievoorzitter in Venray van de lokale progres sieve partij PP2. Daarvoor zat ze in de gemeenteraad van de per 1 januari 2010 opgeheven gemeen te Meerlo-Wanssum. Daar was ze ook drie jaar wethouder voor PK Meerlo-Wanssum.Margriet van Tulder uit Venlo is voorgedragen als lijsttrekker. Zij is momenteel fractievoorzitter. Derde op de conceptlijst staat Gert-Jan Krab bendam uit Itteren en vierde Cees Moison uit Herten. GroenLinks heeft momenteel twee zetels in het Limburgs Parlement. Mocht Carla Brugman op zaterdag 20 november worden gekozen als tweede op de definitieve lijst en vervolgens na de verkiezingen als Statenlid dan wil ze het provinci ale werk gaan combineren met het fractievoorzitterschap van PP2. "Ik blijf PP2 in ieder geval trouw. Als de leden van GroenLinks willen dat ik kies tussen de Staten of PP2, dan gaat mijn voorkeur naar PP2 uit. Het begint politiek de laatste tijd steeds interessanter te wor den in Venray. En er is hier nog heel wat werk te doen." lege uit Horst neemt de workshop Grond voor zijn rekening. Het thema Water wordt verzorgd door Atelier De Stal uit Sevenum en het CNME uit Venlo gaat aan de slag met Lucht. Mooiland plaatst mid den op het plein een grote Arcade die aangekleed wordt door de Dynamic Design-afdeling van het Citaverde College uit Heerlen. De Arcade wordt tevens gebruikt als etalage voor de creatieve verwer kingsopdrachten die voortkomen uit de workshops. De bovenbouw van basisschool De Keg uit Ven- ray (136 kinderen) reist met drie bussen naar Roermond af om deel te nemen aan de workshops. Ook neemt een klas deel aan de opening van het symposium in De Oranjerie. Gedeputeerde Ger Driessen en staatssecretaris Henk Bleker zijn ook van de partij op dit symposium. Het is voor Mooiland een kans om te laten zien dat de combinatie van landbouw, natuur en milieueducatie een prima mid del is om kinderen kennis te laten maken met de grote thema's van deze tijd. En voor de 136 kinderen van basisschool De Keg wordt het een leerzaam uitstapje. Jeugdgevangenis Overloon sluit in maart Jeugdgevangenis De Hunner- berg in Overloon gaat per 1 maart volgend jaar dicht. De sluiting is voorlopig. Ook vijf andere jeugd gevangenissen in Nederland gaan voorlopig dicht. Dit heeft staats secretaris Fred Teeven (VVD) van Veiligheid en Justitie aan de Twee de Kamer bekendgemaakt. De reden is dat er sinds 2005 steeds minder jongeren naar de cel wor den gestuurd. Het is daarom te duur om alle 17 jeugdgevangenis sen in Nederland open te houden. De Hunnerberg in Overloon bood plaats aan 64 jonge gedetineerden. Het ministerie wil het pand verhu ren als opvang voor alleenstaande minderjarige asielzoekers (ama's). Momenteel vindt overleg plaats met Immigratie en Asiel over de opvang van ama's in Overloon, waar nu al een klein aantal min derjarige asielzoekers verblijft. Groote Molenbeek bereikte zondagmiddag hoogste punt Door de hevige regenval van afgelopen weekeinde is de Groote Molenbeek ver buiten zijn oevers getreden. Dit zorgt vooral in Meerlo en Tienray voor grote waterover last bij woningen, gebouwen en landerijen. In de nacht van zondag op maandag zakte de waterstand in de Groote Molenbeek en de aansluitende beken weer. De gemeente Horst aan de Maas heeft zaterdag drie straten in Meerlo afgesloten: Veestraat, de Keuter en De Ham. Deze stra ten zijn zondag blank komen te staan. Bij woningen aan Over de beek in Tienray en Elshout in Meerlo assisteerde werknemers van de gemeente met het vullen van zandzakken en leggen van een dijk. Maandagmiddag is de Veestraat alweer begaanbaar. Scha penhouder Vissers meldt dat het hoogtepunt zondagmiddag rond 15.00 uur is bereikt. "Toen stond het water zeker dertig centime ter hoog op straat. Ik heb het zien aankomen. Ik zei zaterdag al tegen mijn vrouw: let maar op, morgen staat hier de straat onder water. En zo was het zondagmorgen ook. En vanochtend (maandag, red.) was het water alweer weg." Het was voor het eerst sinds vijftien jaar dat de Veestraat onderliep. Vissers vertelt dat bij de laatste grote overstroming van de Maas, in 1995, het water nog een halve meter hoger stond. "Maar nu is het anders. Het komt nu puur door de regen en niet door de Maas. Er is hier in drie dagen tijd vijfenzeven tig centimeter gevallen." De Groote Molenbeek kan de overvloedige regenval niet aan. Vanaf Tienray stroomt de beek naar Meerlo. Het knelpunt is de onderdoorgang van de Hoofd straat. Zondag loopt het water hier over de weg heen. Maandag kan het weer net onder de brug door. Even verderop staat De Keu ter nog blank. Maar dinsdag zijn alle straten in Meerlo weer hele maal watervrij. In Tienray hebben de staties in het lager gelegen kruiswegpark, aan de achterzijde van de kerk, natte voeten gekre gen. Na het weekeinde is ook hier het ergste leed geleden. Terwijl de Maas pas in de loop van dinsdagmiddag zijn hoogste punt bereikt in Well. De gemeen te Venray heeft maandag voor de zekerheid vier lager gelegen wegen langs de Maas in Wans- sum en Blitterswijck afgesloten. Het zijn De Kooy, Haalweide, Maasstraat en Maasweg. Vooral in Geijsteren en Blitterswijck zijn veel weilanden onder water gelo pen. De flessenhals in Wanssum is opnieuw een groot knelpunt. Hier stroomt de Groote Molenbeek bij het tankstation en de C1000 onder de Venrayseweg door om Een kijkje vanaf de brug in Wanssum op de Groote Molen beek. via de haven de Maas te bereiken. De beek zorgt voor een immense waterzee tussen de dijken langs de Meerloseweg en sportpark De Broekberg. Ondanks dat de Maas dan nog stijgende is, is dinsdag het water ook hier aan het zakken. In Well bereikt de Maas in de loop van dinsdagmiddag het hoog ste punt van 13,60 meter boven NAP Dat is tweeënhalve meter hoger dan zaterdag. De dagen ervoor schommelt het peil rond 11 meter. Het water blijft bijna twee meter onder de topstanden van de laatste twee grote overstro mingen in de jaren negentig. Op 1 februari 1995 is het toppunt 15,42 meter en op 25 december 1993 wordt de piek van 15,33 meter bereikt. Het record in Well dateert van 3 januari 1926: 16,18 meter. Stakingen TNT krijgen volgende week een vervolg Duizenden postbodes gin gen dinsdag naar Den Haag om te protesteren tegen de voorgenomen bezuinigings operatie van TNT Post. In het kader hiervan wil het bedrijf 3100 mensen gedwongen ontslaan. De vakbonden vin den dat te veel. Ook vanuit Venray gingen bussen met stakende postbodes richting Den Haag. De stakingen krijgen volgende week donderdag en vrijdag een vervolg. Ook op die dagen wordt er geen post bezorgd. Volgens kader Ton Fleurkens van Abvakabo voert TNT een ongelijke strijd met concurrerende bedrijven. "Het is oneerlijke concurrentie. Wij heb ben als TNT'ers een cao, terwijl de concurrenten werken op stuk- loon. Dat ligt ver onder de prijs, dat is nog geen minimumloon. Het breekpunt is het minimumloon dat door concurrenten niet wordt aan gehouden, waardoor wij absoluut niet kunnen concurreren met die bedrijven." Voor de actievoerders blijft het onacceptabel dat TNT duizenden mensen gedwongen wil ontslaan. "Door de voordeur worden wij naar buiten geschopt, terwijl er door de achterdeur postbezorgers binnen komen die onze banen overnemen. Daarnaast is er binnen TNT werk genoeg. Bij de pakketpost worden voldoende contracten binnengehaald", aldus het Abvakabo-kaderlid. De actie voerders uit Venray hadden dins dag het koninklijk logo van TNT Post op hun bedrijfskleding afge plakt. "Wij hebben het koninklijk logo ooit gekregen in de goede tijden van TNT, maar in onze ogen dat het bedrijf absoluut niet meer waard. Hoe er met het personeel wordt omgegaan, dat is niet meer koninklijk!" Met de acties hopende TNT- ers vooral de politiek wakker te maken. Fleurkens: "We willen de politiek nogmaals duidelijk maken dat deze concurrentie oneerlijk is. Dat het zo niet verder kan. De meeste mensen moeten een gezin onderhouden. Nederland moet de economie met z'n allen draai ende houden. Dat kun je niet als je alleen maar goedkope arbeids krachten inzet." Fleurkens denkt niet dat de postbezorgers door de stakingsacties hun krediet bij de burgers verspelen. "Ik bestel zelf in het centrum van Venray en heb tot nu toe nog niet één Venrayse postbodes in Den Haag. Foto: Peter Maas. negatieve reactie gehad. Alleen maar positieve reacties, al zullen er mensen niet vrolijk van zijn dat ze geen post hebben gekregen. We blijven dan ook strijdbaar, zeker omdat we bang zijn dat de direc tie van TNT niet wil buigen. Van daar ook dat voor volgende week nieuwe acties zijn gepland. Komt er vanuit TNT dan nog niks, dan gaan we verder. Het wordt nog een hete winter. Daar ben ik bang voor." Peel en Maas TV besteedde deze week aandacht aan de TNT-mede- werkers die vanuit Venray naar de stakingsactie in Den Haag gingen. Uitzending gemist? Kijk dan op www.peelenmaastv.nl De pilot met de tijdelijke verlaagde grondprijs in Vre- depeel heeft niet geleid tot het gewenste resultaat: verkoop van kavels en woningen. In de nota grondbeleid, die in het eerste kwartaal van 2011 aan de gemeenteraad wordt voor gelegd, wordt een standpunt ingenomen over grondprijs differentiatie tussen de kern van Venray en (een aantal van) de kerkdorpen. In september 2009 heeft het college van B en W als pilot de grondprijs voor woningbouw in Vredepeel tijdelijk verlaagd tot 180 euro per m2. Dit ter beoorde ling of het verlagen van de grond prijs invloed heeft op de vraag naar woningbouwkavels. De verla ging geldt voor de drie kavels ten behoeve van de particuliere bouw en voor de kavels van bouwbe drijf Th. Teunissen die in Vrede- peel vier twee-onder-een- kapwo- ningen realiseert. In totaal gaat het om 2239 m2. Gedurende de periode van de pilot zijn geen van de drie kavels ten behoeve van de particuliere bouw verkocht. Ook bouwbedrijf Th. Teunissen heeft geen woningen verkocht. Er zijn ook geen opties verleend. Wethouder Jan Loonen: "Het is waardevol dat we deze pilot het afgelopen jaar hebben gehouden. Tegelijkertijd is het natuurlijk teleurstellend dat de tijdelijke verlaging van de grondprijs gedu rende deze periode geen gevolgen heeft gehad voor de verkoop. Ook blijkt de hoogte van de grondprijs niet doorslaggevend in de beslis sing tot aankoop van een kavel of woning. In de nota grondbe leid die in 2011 verwacht wordt, moeten we de discussie over de grondprijzen in de volle breedte oppakken. Tot die tijd hanteren we de tijdelijk verlaagde grond prijs van 180 euro." 18-55 OSS v e KEUS P 2E O EH3 00 nwwor JL 411) ■lY NEK 5 629- HMP280 49' boxmeer venray prijs- en modelwijzigingen voorbehouden. op=op

Peel en Maas | 2010 | | pagina 7