Werkplein krijgt straks onderdak in gemeentehuis Sinterklaas geniet.... ft 'Venrays comité tegen azc extreemrechts' 'Kafka tracht ons zwart te maken' Gestolen kunstwerk terug in Odapark Sterke stijging tarieven voorlopig van de baan Minder auto's in centrum STOKS MEUBELEN PEEL EN MAAS Donderdag 18 november 2010 - Pagina 3 Venray, Gennep en Mook en Middelaar slaan handen definitief ineen Het Werkplein gaat vanaf 1 januari 2011 van start in het gebouw van UWV Werkbedrijf aan de St. Jozefweg in Venray. Vijfendertig medewerkers van de gemeente Venray nemen dan hun intrek op de twee de etage van het voormalige Arbeidsbureau. Na de renova tie krijgt het Werkplein in 2012 onderdak in het gemeente huis. Tegen die tijd zullen ook medewerkers van de gemeen ten Gennep en Mook en Mid delaar naar Venray verhuizen. Ondanks het afhaken van de gemeente Bergen, en eerder Horst aan de Maas, gaat het Werkplein gewoon door. Afgelopen donderdag vond in het gemeentehuis een informatie bijeenkomst plaats. Koos Blauw is sinds april in dienst bij de gemeen te Venray om het Werkplein - een vergaande samenwerking tussen gemeente en UWV Werkbedrijf - op te zetten. Een snelle, rigou reuze samenvoeging blijkt onhaal baar. Dat heeft volgens Blauw vooral te maken met de cultuur verschillen tussen beide instanties. "UWV Werkbedrijf heeft een eigen rechtsvorm. Er is niet direct één organisatie van te maken. Dat heb ben we daarom los gelaten. De tijd is er nog niet rijp voor. We kiezen voor een groeimodel." De verbouwing van het gemeen tehuis is een mooi moment om medewerkers van de gemeente alvast in een gebouw onder te brengen met die van UWV Werkbe- drijf. "We streven naar één locatie voor werk en inkomen. Dat biedt veel voordelen voor de klanten. Ze hoeven niet meer op en neer tussen UWV en gemeente", aldus Koos Blauw. In de oorspronkelijke opzet zouden vijf gemeenten mee doen. "Het afhaken van Horst aan de Maas was geen verrassing. Die gemeente heeft nooit voluit mee gedaan. Ze wil de klanten in Horst blijven bedienen." Ook het recente afhaken van Bergen zet het Werk- plein niet op losse schroeven. "Bergen kampt met een groot gra nieten bestand. Zeventig procent van de uitkeringsgerechtigden komt niet meer aan de slag", ver klaart Blauw. Vorige week donder dag hebben de drie overblijvende gemeenten afgesproken samen verder te gaan. Binnen twee jaar moet het Werk- plein in volle omvang draaien. De hoofdactiviteit is en blijft begelei ding naar werk. Er komt wellicht een jongerenloket. Blauw meldde dat het aantal werkloze jongeren in de Wet WIJ dit jaar met bijna negentig is toegenomen. Andere activiteiten zijn: het opzoeken van werkgevers, re-integratie, schuld hulpverlening en schuldsane ring, inburgering, inkomen (zoals WWB), leerwerkloket, wachtlijst- beheer van de WSW en een star- tersloket. "In oktober 2012 wil len we volledig operationeel zijn, met medewerkers van Gennep en Mook en Middelaar", aldus Blauw. "Het doel is een extra uitstroom van klanten naar werk. Dat beeld laten alle Werkpleinen zien." Voor de drie gemeenten wordt gere kend op een uitstroom van veertig mensen extra uit de WWB (bij stand). Als dit wordt gehaald, dan levert het per jaar een voordeel van 560.000 euro. De invoering van een Werkplein is per 1 januari 2011 voor alle gemeenten verplicht. Het is nu al bekend dat het niet overal haal baar is. Het ministerie van Sociale Zaken heeft nog geen pressiemid del of sancties aangekondigd. Het streven is de werkelozen zo snel mogelijk aan een baan te helpen. Door de economische crisis is het aantal WWB'ers afgelopen jaar ook in Venray flink toegenomen. Na de slechte ervaringen met bureaus voor re-integratie, heeft de gemeente besloten deze trajec ten in eigen beheer uit te voeren. Volgens Blauw zijn de resultaten bevredigend. "Met het ons team zitten we qua uitstroom iets boven het landelijk gemiddelde." Reportage op Peel en Maas TV Sinterklaas bracht zondagmid dag een bezoek aan Venray. Veel ouders en kinderen trotseerden het slechte weer om de goedhei- ligman en zijn knechten welkom te heten. Op het moment dat de sint op de Grote Markt in Venray arriveerde, werd het plotsklaps droog. Wethouder Patrick van der Broeck ontving Sinterklaas met open armen op het bordes van het oude raadhuis. Op Peel en Maas TV was afgelopen week een uitgebreide reportage te zien van het bezoek van Sinterklaas aan het centrum van Venray. Uit zending gemist? Kijk dan op www.peelenmaastv.nl. Onderzoeksgroep Kafka: 'Oprichters hanteren geheime agenda' Een paar maanden geleden is het comité 'Venray tegen azc' opgericht. De actiegroep verzet zich tegen de komst van een asielzoekerscentrum op het St. Annaterrein. De antifascistische groep Kafka onderzoekt extreemrechtse stromingen in Nederland. Ze volgt de handel en wan del van rechts-extremisten en hun organisaties. Kafka deed onlangs onderzoek naar woordvoerder Tom van den Hoek (25) en andere initiatief nemers van het Venrayse actie comité. 'Niet alles is hier wat het lijkt. De oprichters van het comité hanteren een geheime agenda. Ze zijn veel extremer dan ze zich voordoen.' Op de website van Kafka staan ook foto's van Tom van den Hoek die gemaakt zijn tijdens demon straties van de neonazistische par tij Nederlandse Volks-Unie (NVU). Begin september hield het actie comité een folderactie in het cen trum van Venray. Daar werd Van den Hoek vergezeld door Willem van Dijk uit Deurne en Florens van der Kooi uit Rotterdam. Vol gens Kafka probeert het comité de publieke opinie te beïnvloeden. Via de website, folder- en poster acties, door inbreng tijdens voor lichtingsavonden en in gesprek ken met lokale politici. Kafka meldt dat de drie drij vende krachten achter het comité de kunst van het actievoeren stuk voor stuk hebben geleerd bij nazistische en extreemrechtse actiegroepen. Van den Hoek, Van Dijk en Van der Kooi zijn alle drie betrokken bij het actiecomité. Tevens zijn ze actief bij demon straties en bijeenkomsten van de NVU en de extreemrechtse actie groep Voorpost. Oprichter en woordvoerder van het actiecomité 'Venray tegen azc' is Tom van den Hoek. De 25-jarige Venraynaar is sinds 2004 politiek actief. Hij begon zijn politieke car rière bij het Verenigd Nederlands Arisch Broederschap (VNAB). Deze club zette zich in 'voor een blanke Nederlandse samenleving'. Verschillende leden van het VNAB hebben een gewelddadig politiek verleden. Toch heeft deze organi satie zich voornamelijk bezigge houden met het verspreiden van folders. VNAB ging al snel op in de NVU. Deze partij deed in 2006 in Venray zonder succes mee aan de gemeenteraadsverkiezingen. Tom van den Hoek werd secretaris van de jongerenorganisatie Germaan se Jeugd in Nederland (GJN). Hij is sindsdien bij tientallen nazistische bijeenkomsten en demonstraties in Nederland, Duitsland en België geweest, aldus Kafka. In 2005 zijn er spanningen tus sen groepen jongeren in Venray. Minister Verdonk brengt op 14 april 2005 een bezoek aan Venray. Ze spreekt onder meer met Van den Hoek. Hij is bezoeker van jon gerencentrum Dingus, destijds de uitvalsbasis van een aantal 'Londs- dalejongeren'. Later dat jaar voert hij met andere Venrayse jongeren een gesprek met Tweede Kamerle den in Den Haag over spanningen tussen allochtone en autochtone groepen in Venray. Sinds 2008 is hij naast de NVU ook actief bij het extreemrechtse Voorpost. Begin 2010 voegt Willem van Dijk zich ook bij Voorpost waar hij her enigd wordt met actieleider Flo- rens van der Kooi. Samen geven zij het comité 'Venray tegen azc' vorm. Ze maken gebruik van de strategie die Voorpost hanteert: het inspelen op maatschappelijke spanningen. Ze laten niet het ach terste van hun tong zien en ze spreken niet openlijk over hun nationaal-socialistische overtui ging. Wel gebruiken ze de kennis en ervaring die ze in nazistische actiekringen hebben opgedaan. 'Deze misleiding heeft geleid tot de nodige media-aandacht en enige sympathie bij de bevolking', concludeert Kafka. Actievoerder Tom van den Hoek (25) van het comité 'Ven- ray tegen azc' kijkt niet echt op van de publicatie van Kafka. "Het viel te verwachten. Dit doen ze stelselmatig. Ze pro beren ons zwart te maken met hun lastercampagnes." Kafka (Kollectief Anti Fascistisch en Kapitalistisch Archief) heeft connecties met de AFA (Anti Fascistische Actie). Volgens Van den Hoek is AFA een extreemlinkse organisatie die het geweld niet zou schuwen. "Kafka is wel goed geïnformeerd. Wat ze schrijven klopt meestal wel, alleen wel op hun manier uit gelegd." De AIVD meldt dat Kafka gegevensbestanden en informatie beschikbaar stelt aan antifascisten zoals AFA. Deze organisatie zou de directe confrontatie met rechts zoeken. AFA heeft als motto 'hou rechts van de straat'. Van den Hoek zegt dat hij bovenal betrokken is bij de maat schappij. "Ik woon in Venray en ik sta al drie jaar op de wachtlijst voor een woning. Dan komt het heel dichtbij", zegt hij. "Het heeft weinig met extreemrechts te maken dat ik opkom voor woning nood. Iemand die voor de Hart stichting langs de deur gaat, wordt toch ook niet gevraagd naar zijn politieke achtergrond. Er staan in Venray duizend mensen op de wachtlijst en dan is het toch heel vreemd dat er wel huisvesting kan komen voor twaalfhonderd asiel zoekers. Bovendien is bijna heel Venray tegen de komst van het asielzoekerscentrum." AIVD: dreiging extreemrechts neemt flink af De bedreiging van de Neder landse democratie door extreemrechts en rechts extremisme is de laatste jaren behoorlijk afgenomen. Dat concludeert de Algemene Inlichtingen- en Veiligheids dienst (AIVD) in het rapport 'Afkalvend front, blijvend beladen' dat onlangs is ver schenen. Extreemrechts en rechts-extre- misme zijn organisatorisch ver snipperd, ze hebben een kleine achterban en er zijn onderling grote meningsverschillen, conclu deert de AIVD. Uit het onderzoek blijkt het aantal actieve aanhan gers van extreemrechts en rechts extremisme daalt. In 2007 schatte de AIVD het aantal nog op onge veer zeshonderd. Als gevolg van scheuringen en het uiteenvallen van groepen, is het aantal actieve aanhangers afgenomen tot min der dan driehonderd. Groepen die een nationalistisch gedach tegoed met democratische mid delen nastreven, noemt de AIVD extreemrechts. Voorbeelden zijn Voorpost en de Nationale Volks beweging (NVB). De NVB is de laatst overgebleven groepering van de 'centrumstroming' uit de jaren negentig, waar ook partijen als Centrumdemocraten, CP'86 en Nieuw Rechts toe behoorden. Rechts-extremisten kenmerken zich door antidemocratische doel stellingen waarvoor zij ondemo cratische middelen kunnen inzet ten. Voorbeelden hiervan zijn de Nederlandse Volks-Unie (NVU) en de Racial Volunteer Force. Volgens de AIVD zijn deze antidemocrati sche doelen vooral met de mond beleden ideaalbeelden. De NVU nam in 2006 in Venray nog deel aan de gemeenteraadsverkiezin gen. De partij vergaarde slechts tachtig stemmen (0,4 procent). Steeds meer last van vandalisme Het kunstwerk van Pascalle Mansvelders, dat sinds afge lopen weekeinde werd ver mist, is terecht. Het doek, met daarop een zwarte engel, werd dinsdag teruggevonden. In eerste instantie leek het erop dat het kunstwerk was gestolen. "Het doek hing in een glazen kas langs het Theehuis", vertelt Marij ke Cieraad. "Een ruitje van de kas was er vakkundig uitgesneden, waarna zorgvuldig het doek uit de kas was verwijderd. De zorg waarmee dat was gebeurd, deed ons vermoeden dat het om dief stal van het kunstwerk zou gaan." Dinsdag werd het kunstwerk teruggevonden in de 'Vietnamese loempiakraam', een kunstwerk dat elders in het Odapark op het gras veld is geplaatst. Het doek is overi- gens een replica van het originele schilderij dat in het bezit is van de Venlose kunstenares. Het Odapark heeft tot nu toe nog maar een keer meegemaakt, dat een kunst werk uit het park is verdwenen. In de zomer werd het kunstwerk Klein's bottle ontvreemd. Dit was een bronzen kunstwerk. Daarna heeft het Odapark alle bronzen beelden uit het park laten verwij deren om te voorkomen dat er nog meer kunst zou worden gestolen. De laatste tijd heeft het Odapark wel meer last van vandalisme. "We houden zelf het park goed in de gaten, maar af en toe gebeurt er toch wat", aldus Marijke Cieraad. Twee weken geleden werd het kunstwerk Ecce home erectus van Doyle en Mallinson vernield. Van dit kunstwerk, een schedel met een doornenkrans, werden de doornen vernield. Een ander werk van dit tweetal, Ecco homo tesco, werd afgelopen jaar in het cen trum van Venray vernield. Dit is inmiddels gerestaureerd en heeft een plek in het park gekregen. - Teak meubelen - Meubels op maat in alle houtsoorten Gemeenteraad wil eerst duidelijke visie op parkeerbeleid De forse verhoging van de parkeertarieven met ingang van 1 januari 2011, is voorlo pig van de baan. De gemeente raad wil eerst praten over het toekomstig parkeerbeleid. Pas daarna wordt bekeken welke tarieven daar bij passen. In de raadsvergadering van maart 2011 staat het parkeerbeleids- plan op de agenda. Afgelopen donderdag vond in het gemeentehuis een informatie bijeenkomst plaats over het par- keerbeleidsplan, voor de periode 2011 tot 2020. In 1993 is in Ven- ray betaald parkeren ingevoerd. Maar er is nog nooit een parkeer- visie op papier gezet. Dat gaat nu wel gebeuren. Een belangrijk onderdeel zijn de tarieven. Is het parkeren alleen maar kostendek kend? Of gebruikt de gemeente het parkeergeld ook als inkom stenbron om andere voorzienin gen van de betalen? "Of bewande len we de gulden middenweg?", voegde verkeerswethouder Ike Busser (Samenwerking) er nog een derde optie aan toe. De poli tiek gaat zich hierover uitspreken in het debat over het beleids plan. De gemaakte keuze heeft gevolgen voor de hoogte van de tarieven. Theo Francken (PP2) en Toon Loonen (CDA) pleitten daarom voor uitstel van de aange kondigde verhoging per 1 januari 2011. In het collegevoorstel gaan de tarieven met 20 cent per uur omhoog. Dit betekent een stijging die varieert van 13 tot 18 pro cent. Het levert de gemeente jaar lijks 140.000 euro extra op. "We moeten eerst een besluit nemen of we afstappen van het prin cipe van kostendekkendheid", zei Theo Mulders (Samenwerking). De andere partijen stemden met dit voorstel in. Wethouder Busser stelde voor de tarieven per 1 janu ari alleen met het inflatiepercen tage te laten stijgen. "We moeten inderdaad eerst het beleid vast stellen en daarna de tarieven. Dat zal in april of mei gebeuren." Ike Busser schetste het ontstaan. "In 1993 was het een rommeltje met parkeren in het centrum. Door de komst van betaald parkeren is het flink verbeterd. Het hoefde voor de gemeente in eerste instantie niets op te brengen." Tot 1993 werden de beste parkeerplekken in het centrum vaak de hele dag bezet door winkelpersoneel dat 's ochtends als eerste arriveerde. In de eerste acht jaar zijn de tarieven nooit verhoogd. In 2002 is er een inhaalslag gemaakt met een stijging ineens van 50 procent. Sindsdien zijn de tarieven jaarlijks omhooggegaan. Het leverde het parkeerbedrijf zo veel winst op, dat er jaarlijks een bedrag naar de gemeentekas kon vloeien. Van 2003 tot 2009 is er 872.000 euro aan parkeergeld in de gemeente kas gestort. Vanaf 2009 is met de afdracht gestopt, vanwege de ver liesgevende parkeerkelder in De Gouden Leeuw. Busser legde uit dat het parke ren in de loop der jaren een 'pro duct met toegevoegde waarde' is geworden. Daar heeft de komst van de parkeergarage, het par- keerverwijssyteem en de invoe ring van belparkeren aan bijge dragen. Verkeerskundige Roel van den Bekerom vertelde dat er genoeg gedateerde rapporten zijn in het gemeentehuis, maar dat het beleid ontbreekt. "Dat moet er wel komen omdat er veel ontwikkelin gen en nieuwe inzichten zijn." De meeste politici toonden zich tevreden over de huidige parkeer- Het aantal geparkeerde auto's in het winkelcentrum van Venray is afgenomen. Uit de meting van september 2010 blijkt dat er 7 procent minder auto's in het centrum gepar keerd staan dan vier jaar gele den. Verkeerskundige Roel van den Bekerom verklaart de daling vooral door de economische cri sis. "Ook in andere steden is er een duidelijke afname." Tevens blijken werknemers hun auto's steeds vaker in woonstraten neer te zetten. Theo Mulders (Samen werking) verklaart de afname ook door de verplaatsing van Praxis en LeenBakker uit het centrum naar De Brier. De parkeerplaats op De Brier ligt buiten de singels en valt daarom buiten de telling. De grootste parkeerdrukte is op zaterdagmiddag, gevolgd door de koopavond op vrijdag. Het aantal parkeerplaatsen in de binnenring is sinds 2006 toegenomen van 1275 naar 1560. Dit komt vooral door de komst van de parkeerkel der in De Gouden Leeuw. Van den Bekerom voorspelt voor 2020 een tekort aan parkeerplaatsen. De vrijdagavond zal dan drukker zijn dan de zaterdagmiddag. Haalt u voldoende business uit uw site? Flyers Internet Communicatie gelegenheden. Petra van Duijnho- ven (CDA) vond de parkeerkelder een aanwinst. "In de zomer staat de auto er koel en in de winter droog en warm." Martin Leenders (Samenwerking) pleitte voor een regeling voor mensen die in het centrum werken, zoals zorgmede- werkers. "Die zouden goedkoper of gratis moeten kunnen parke ren." Lucien Peeters (CDA) deed het voorstel de eerste tien minu ten helemaal gratis te maken. "Als ik in het centrum een frietje wil halen, ga ik niet eerst tien minuten op zoek naar een parkeermeter." Henk Bisschops (PvdA) wees op de keerzijde. "Als we het deels gra tis maken, dan betekent het wel dat de andere tarieven omhoog gaan. Er moet een balans zijn." Bisschops vond dat het onver harde parkeerterrein aan de Hoenderstraat veel te goedkoop is. Hier kan voor 1 euro de gehele dag geparkeerd worden. "Vijftig meter verderop ligt de parkeer plaats bij Emté waar het normale tarief geldt." Aan de Hoenderstraat wordt veel geparkeerd door men sen die in het centrum werken. "Werknemers moeten verder af parkeren, bijvoorbeeld bij sport park De Wieën", stelde de PvdA'er voor. Leonie O'Garro (PP2) vond dat er te weinig parkeerplaatsen voor gehandicapten zijn, en dat ze bovendien lastig te vinden zijn. Overeenkomsten Incasso's Aansprakelijkheid Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) In de molen Sportlaan 10 Venray 0 06-549141 www.sto Wij verhogen de response via uw website. Onderzoek Advies Training Coaching Ontwerp Ontwikkeling Productontwikkeling info@flyers.nl www.flyers.nl 0478 546293 INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray

Peel en Maas | 2010 | | pagina 3