Venrayse biografieën (6) i Midwintervuur in Mariakapel Dansvoorstelling Spirit in Venray Haïdée Henry in Odapark Tentoonstelling in Jerusalem The Tannahill Weavers Concert Parels uit Spanje Concert koren Jointoo en Knus 1 r -. fl-. PEEL EN MAAS Donderdag 18 november 2010 - Pagina 21 In de Venrayse geschiede nis kom je veel Venraynaren tegen die op een of andere wijze een rol hebben gespeeld in de lokale geschiedenis. Zij genieten nu nog steeds lokale, maar soms ook landelijke en internationale bekendheid. Het Historisch Platform Ven- ray heeft het initiatief geno men om van deze plaatsge noten biografieën samen te stellen. Maandelijks zal in Peel en Maas een biografie verschijnen. Deze biografie zal vervolgens ook op Rooynet.nl na te lezen zijn. In deel 6 Karel Wijnen. Karel Jacobus Wijnen, geboren 11 maart 1898 in Bergen aan de Maas en overleden op 12 februari 1970 in Venray. Karel Wijnen was tweede kind van een akkerman; zo werd zijn vader genoemd in een oude acte. Het boerenbedrijfje stond op de Geitenberg in Bergen, Limburg dus. Bij een bakker in Boxmeer leerde hij het bakkersvak. Vroeg op was geen probleem, zijn hele leven niet; maar almaar binnen zitten beviel hem niet. Hij werkte zich op tot vertegenwoordiger in bakkerijartikelen en levensmidde len. Een baan op zijn lijf geschre ven: veel onder de mensen, vrolijk, goedbespraakt en ondernemend; vitaal en energiek, met een groot sociaal gevoel. Als hij binnen kwam, kwam er iemand binnen! Toen zijn eerste vrouw stierf, bleef hij met zoon Chris, toen negen jaar, alleen achter in Vierlingsbeek. Als vertegenwoordiger leerde hij in Venray Ger Wijnhoven kennen in de kruidenierszaak van haar moeder, haar vader was architect en aannemer, onder andere van het oude postkantoor. Het klikte tussen die twee en in 1934 trouw den zij. Ze kregen vijf kinderen, een dochter en vier zoons. Ook zakelijk klikte het: ze bouwden samen een grossierderij op, Karel op de baan en Ger op kantoor. Karel Wijnen, in Levensmiddelen, Koloniale waren, Borstelwerk, Tabak en Suikerwerk. Tijdens de oorlog van '40-'45 werd met paard-en-wagen of een auto met houtgas-generator en een met kogelgaten doorzeefd wagentje heel Noord-Limburg bestreken. Na de oorlog met twee oude legerwagens. Eerst vanuit de Henseniusstraat, waar ook nog de winkel was; later van uit een nieuw, onder eigen regie gebouwd, kantoor met magazijn aan de Wilhelminastraat. Op een gegeven moment werk te er ruim dertig-man personeel in administratie, verkoop en dis tributie. Met collega's uit het hele land werd eind veertiger jaren een samenwerkingsverband opgezet: De Kroon. Het eigen merk: Moe der wil geen ander was een voor loper van de huidige huismerken. In zijn vrije tijd werd met vrienden van de VVV (Vereni ging Venray Vooruit) en het Ven- ray's Mannenkoor in 1938 plan nen gesmeed voor een carnaval in Venray. Want Karel wilde ook wat bereiken voor de Venrayse gemeenschap. Carnavalsvereni ging De Piëlhaas werd opgericht en Karel werd benoemd tot voor zitter en tot vorst. In 1939 ging carnaval in Venray van start. Met Vorst Karel met burgemeester Janssen. grote inzet en de hele familie werd erbij betrokken. Zijn vrouw Ger, stille kracht op de achter grond en Grootvorstin in de Orde van De Piëlhaas, schreef de mees te speeches; schoonzus Marie streek de moeilijke plooikra gen en naaide de medailles vast; schoonzus Truce kookte de Haze- paeper. Ook drie van de zoons waren actief: Chris als lid van de Hofhouding, Lo en Karel als adjudant. 'Het was knal' was vaak zijn uitspraak. De aanbieding van het beeldje De Pielhaas (Piet van Dongen) in 1964 was voor hem een emotionele gebeurtenis. Het beeldje stond, met een Ode aan Vorst Karel, bij de Schouwburg en is op 11 november 2009 ver plaatst naar de Grote Markt nabij het oude raadhuis. In 1969 startte de Ald Prinsen Kompeneej met de APK plak en werd de eerste Plak uitgereikt aan Karel Wijnen, 25 jaar vorst van de Piëlhaas. Op aswoensdag vastelaovend 1970, overleed de oud-vorst. In de Mariakapel in Holthees start op zondag 28 november de inmiddels elfde serie december- concerten. Dit ter voorbereiding op het kerstfeest, om stil te staan bij de midwinterzonnewende, en gewoon om zich in de donkere dagen te laten verwarmen door prachtige muziek. Iedere zondag van de advent kan het publiek in de Mariaka pel terecht voor een gevarieerd muzikaal programma, dat aansluit bij deze tijd, en dat bijdraagt aan het creëren van de goede sfeer voor Kerstmis. Het eerste con cert wordt verzorgd door het Trio d'affaire, die het programma Midwintervuur brengt. Het con cert begint om 15.30 uur. Het trio bestaat uit Caroline Erkelens, zangeres, whistle en percussie, Renate Jörg, accordeon, zang en percussie, en Anne Koene, harp en zang. Al meer dan 10.000 jaar viert en vreest de mensheid de winter zonnewende. Trio d'affaire brengt liederen uit alle windstreken rond dit thema ten gehore: een afwisse lend programma, dat de balans weet te vinden tussen volks, folk en klassieke muziek, tussen ver halen over heksen en goden. Het programma baseert zich voor een deel op Keltische rituelen rond midwinter. Rond mythische verha len zijn in het verleden diverse lie deren en muziekstukken ontstaan, en het is uit deze verzameling volkse, soms ook klassieke muziek dat het trio het programma Mid- wintervuur heeft samengesteld. Kaarten voor dit concert kunnen besteld en gereserveerd worden bij de bekende voorverkoop adressen in Holthees: de familie Ermers, Kapelstraat 3, telefoon (0478)636480, en bij de familie Wijenberg, Gildestraat 6, telefoon (0478)636390. Kaarten kunnen ook besteld worden via www. mariakapel.nl en bij de ingang van de kapel, vanaf een half uur voor aanvang van het concert. De overige decemberconcerten in de Mariakapel: 5 december treedt op het Anemos Arts Ensemble, een kwintet van houtblazers, op 12 december is het kerstconcert in orthodox-byzantijnse stijl van het Arnhems Slavisch Koor en op 19 december vindt het concert van fanfare OLV Holthees-Smakt in de kapel plaats. Voor deze concerten kunnen nu al kaarten besteld worden bij bovenvermelde verkoopadressen. Leerlingen van de afdeling dans en theater van Kunstencentrum Jerusalem in Venray verzorgen op vrijdag 3 december vanaf 19.00 uur en op zaterdag 4 december vanaf 14.00 uur in Schouwburg Venray de dansvoorstelling Spirit. De voorbereidingen zijn al vanaf maart in volle gang, maar in september begonnen de dansers daadwerkelijk met de eerste repe tities voor Spirit. Het zijn inten sieve maanden geweest en zo net voor sinterklaasavond presenteert Kunstencentrum Jerusalem zich aan belangstellenden. Frank van den Berg regisseert het dansver- haal en de algehele leiding is in handen van Myrna van Rens: "Ik ben heel blij dat we in een tijd als deze een voorstelling kunnen doen en dat we kunnen laten zien hoe belangrijk en hoe mooi het is samen kunst te maken." Iedereen kan komen kijken, het is een voor stelling voor de hele familie. In de voorstelling komen dro men tot leven en waan je je in een andere wereld. De voorstel ling laat zien en voelen hoe ritu elen en denkbeelden van mensen kunnen verschillen of op elkaar lijken. Allerlei dansstijlen, muziek en culturen van ver weg en dicht bij komen samen in deze afwisse lende en kleurrijke voorstelling. Deze voorstelling heeft een bij zondere samenwerking gebracht. Het Venray-Helmonds symfonie orkest begeleidt een gedeelte van de voorstelling; het orkest wordt gedirigeerd door Jacco Nefs. Aan de voorstelling doen ruim twee honderd leerlingen mee vanaf vier jaar. De choreografieën, gemaakt door Lonneke van der Meijs, Karin Lucassen, Malou Linders en Myrna van Rens, worden samengebracht in een dansverhaal. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo wordt in het weekein de van 20 en 21 november bieten- stroop gemaakt. De suikerbieten zijn inmiddels gerooid en worden in deze peri ode vervoerd naar de grote sui kerfabrieken. Een klein deel van deze bieten wordt bij De Locht afgeleverd voor de verwerking tot de eigen beroemde bietenstroop. De medewerkers laten in de eigen stroopmakerij zien hoe een meng sel van 90 procent suikerbie ten en 10 procent appels wordt gekookt in de authentieke kook potten, die nog met hout worden gestookt. Vervolgens wordt deze prut uitgeperst en ingekookt tot een dikke stroop. Dergelijke stroopmakerijen stonden vroeger in vele dorpen. De Locht brengt het verleden weer tot leven. De bezoekers kunnen deze stroop kopen. Op de zolder in de ruimte voor de wisseltentoonstellingen is een tentoonstelling ingericht over de emigratie vanuit deze regio naar Noord-Amerika in de periode van 1870 tot 1935. In die periode ver trokken tenminste 600 mensen uit deze regio en deze tentoon stelling geeft een beeld van deze emigratie. Venrodsen Aovend Veldeke Venray houdt op dins dag 23 november voor het 21e achtereenvolgende jaar de Ven- rodsen Aovend. De avond begint om 19.30 uur en wordt gehouden in De Witte Hoeve in Venray. De inmiddels traditionele Venrodsen Aovend mag zich steeds weer ver heugen in een grote belangstelling in Venray en wijde omgeving. Ook voor dit jaar heeft Veldeke Venray een uitgebreid programma kun nen samenstellen met verschil lende nieuwe elementen. Hierbij zijn optredens uit de nieuwe kerk dorpen Geijsteren en Blitterswijk. Zang, voordracht, kijken, luisteren en lachen zijn de ingrediënten van deze avond. In een gemoedelijke sfeer en met een spontaan karak ter worden een elftal optredens gegeven met een recordaantal deelnemers. De gezongen teksten en voordrachten zijn allemaal in de eigen streektaal, waarbij meer dere artiesten speciaal voor deze Venrodsen Aovend, eigen of aan gepaste teksten geschreven heb ben. De presentatie is in de ver trouwde handen van Frits Basten, waarbij Ad Haans de deelnemers muzikaal gaat ondersteunen en begeleiden. De finale van het uit gebreide programma is voor 23.00 uur gepland. De avond begint om 19.30 uur. 3 Nog tot en met 5 december 2010 presenteert Odapark Venray de indringende solotentoonstel ling Coquelicot (klaproos) van de Franse kunstenares Haïdée Henry. Voor deze tentoonstelling maakte Henry de betoverende enscene ring Dortoir des Filles (de meis jesslaapzaal), geïnspireerd op het pensionaat van de zusters Ursuli- nen die in de vorige eeuw in Ven- ray het eerste meisjesgymnasium stichtten. Daarnaast worden vier nieu we sculpturen en tekeningen getoond. Het is de eerste keer dat de Franqaise in Nederland een solotentoonstelling heeft. Oda- park en de tentoonstelling zijn gratis toegankelijk. In Coqueli- cot creëert Henry een mythische droomwereld, vol erotiek, angst en geweld, waarin de vraagstel ling over de vrouwelijke identiteit centraal staat. Dortoir des Filles, de installatie die Henry speciaal voor deze tentoonstelling heeft gemaakt, verbeeldt moeiteloos de emotionele gesteldheid van de meisjes in het pensionaat. Zelden smelten beeld, geluid en lokaliteit zo geruisloos samen tot één bele ving. Tegenover deze indringende beleving van kostschoolmeisjes, speelt zich het geraffineerde spel af van vrouwelijke verleidings kracht en agressieve mannelijke dreiging, waarin de tegenstelling tussen de seksen centraal staat. Het uitblijven van enige hiërar chische rangschikking, erotiseert, inspireert en dwingt de kijker tot het loslaten van conventionele denkbeelden. Provocerend en paradoxaal, vaak schrijnend en verontrustend maar altijd vol van psychologische betekenislagen. Op die manier lukt het Haïdée Henry als geen ander, binnen haar ogenschijnlijk lieflijke universum de personages te ontdoen van het aura van de kinderlijke onschuld. Haïdée Henry (1978, Nïmes) woont en werkt in Parijs en Nor- mandië. Zij studeerde aan de Riet veld Academie in Amsterdam en bij Annette Messager aan de École Nationale Supérieure des Beaux Arts in Paris. Daar studeerde ze 2006 af als beste student van dat jaar. In 2008 ontving Henry het Kaiserring-Stipendium in Goslar, Duitsland. Het werk van Henry was eer der te zien bij Figge von Rosen Galerie en de Artothek in Keulen en bij Hiscox Art Projects in Lon den. Coquelicot kwam tot stand in nauwe samenwerking met Figge von Rosen Galerie in Keulen. Deze tentoonstelling is te bezich tigen van dinsdag tot en met zon dag van 11.00 tot 17.00 uur. Het Odapark is te vinden aan de Merseloseweg in Venray. Zie ook www.odapark.nl. In de aula van Kunstencen trum Jerusalem in Venray zijn tot en met 10 december zeven grote schilderijen te zien van kunstenaar en docent Roel Sanders. De tentoonstelling is te bezichtigen op vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur en op afspraak. Docent Sanders geeft onder andere de cursus modeltekenen en schilderen. Deze cursus start weer op 10 januari 2011 en er zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. De werken van Sanders zijn zon der omwegen duidelijk. Men ziet een centrale menselijke figuur, een keer ten voeten uit, of alleen maar het bovenlichaam. Het kleur gebruik is sober gehouden. De figuren zijn bevroren in een her kenbare houding. Soms bakent een opvallende lijn de figuur of alleen het hoofd af tegenover de achtergrond. Het decor waarin geposeerd wordt, varieert maar is ook sober gehouden en bestaat telkens uit een schijnbaar egale kleur. Wie van dichtbij kijkt, merkt echter wel dat dit effect bereikt is door veelvuldig overschilderen. Ook de ruimte waarin de figu ren tot leven komen, is telkens dezelfde. Sanders vertrekt uit sluitend vanuit een leeg vierkant. "Een vierkant geeft je vrijheid", zegt hij, "het dwingt je niet in een of andere richting, het is neu traal." Deze kunstenaar is dus heel bewust met alle aspecten van zijn werk bezig. Hij dwingt zichzelf in een bepaald keurslijf, beperkt zijn middelen, zijn vormtaal, zodat niets de toeschouwer kan afleiden en alle aandacht naar de essentie van het werk gaat. En wat toont hij dan? Portretten! Maar wat voor portretten. Geen enkel gezicht is ingevuld, alleen de uiterlijke vorm blijft over met soms een suggestie van een oor. De gezichten van de mensen die model voor hem ston den, heeft Sanders overgeschil derd. Soms kun je de lijnen nog door de zwarte kleur heen zien. "Je moet altijd van een levend model vertrekken", zegt hij, "want anders kloppen de verhoudingen van het gezicht niet." Het lichaam is herleid tot zijn contouren. Enkel armen en vooral de handen zijn gedetailleerd weergegeven. Wat het werk van deze kun stenaar zo boeiend en intri gerend maakt, is precies het subtiele samenspel tussen rea listisch getekende ledematen of gedetailleerd uitgewerkte kleding en het abstracte, lege hoofd. Voor nadere informatie zie www.kunstencentrumjerusalem. nl. Inschrijven peuterspeelzalen Men kan op donderdag 25 november peuters inschrijven voor de peuterspeelzalen in Ven- ray, Oostrum en Leunen. Men kan zijn kind komen aanmelden op het kantoor aan de Eindstraat, in het Sint Josephklooster, op de tweede verdieping. Men is welkom tussen 9.00 tot 16.30 uur. De inschrijving is voor de peuterspeelzalen: Blok kendoos (Kruidenlaan 161), 't Ukkenest (Kapelweg 4, Leunen), Hummeltjeshoek (Bachstraat 14a), Sam Sam (bij basisschool Esta fette, Mierenhoop (bij basisschool Coninxhof), Kleurdoos (bij basis school De Toverbal), Paddestoel (Wilgenlaan 10), Rommelhöfke (Valkenkampstraat 2, Oostrum) en Pinkeltje (Veulenseweg 57 in Veulen). Inschrijfformulieren kan men ook aanvragen via telefoon (0478)586498. Cambrinus in Horst ontvangt op zondag 21 november Schot- lands beroemdste folkgroep The Tannahill Weavers, genoemd naar de Schotse weefindustrie. Al sinds de jaren '70 pakken deze muzikan ten uit met een combinatie van traditionele Schotse melodieën op fluit, doedelzak en fiddle met gedreven ritmes op gitaar en bou- zouki, ondersteund door drie- of vierstemmige vocale harmonieën. Het gaat bij de Weavers om tra ditionele muziek, maar dan wel pittig en ruig onder het stof van daan gehaald. Zanger en frontman Roy Gullane tekent voor feno menaal slaggitaar, Colin Melville hanteert de doedelzak. Fiddler John Martin en fluitspeler Phil Smilly weven vervolgens er hun eigen stukje tapijt onder. Leslie Wilson tot slot speelt behalve keyboards ook de bouzouki. Het concert begint om 16.00 uur. Meer informatie is verkrijgbaar via telefoon (077)3983009. Zie ook www.cambrinusconcerten.nl. Het Symfonieorkest Helmond- Venray, onder leiding van Jacco Nefs, verzorgt op zaterdag 20 en zondag 21 november het concert Parels uit Spanje. Hoogtepunt vormt het beroemde Concierto de Aranjuez met gitaarsolist Aart Strootman. Dit werk voor gitaar en orkest van Joaquin Rodrigo, is het bekendste werk van deze componist. In 1940 werd het voor het eerst opgevoerd en vele uitvoeringen volgden. De titel verwijst naar Aranjuez, ooit de zomerresidentie van het Spaanse hof. Strootman treedt met het SOHV op als solist. Strootman (1987) werkt al vanaf jonge leeftijd samen met profes sionele musici. Zo volgde hij mas- terclasses bij de bekende Engelse gitaristen David Russell en Gary Ryan. Hij heeft recent cum laude zijn master behaald aan het Fon- tys conservatorium in Tilburg. Hij doceert muziekgeschiedenis aan hetzelfde conservatorium. Ook is hij gitarist bij ensemble Luna park en programmeert hij de jaarlijkse concertserie De Link. Minder bekend is het stil Sinfo- nia a gran orquesta van compo nist Juan Crisóstomo Arriaga (De Spaanse Mozart). Zo jong als hij was, hij overleed op negentien jarige leeftijd, heeft hij een com pleet en elegant werk nagelaten. Dat hij tijdgenoot was van Mozart is goed te horen. La Leyenda del Beso betekent de legende van de kus en werd gecomponeerd door Reveriano Soutullo en Juan Vert. Het intermezzo bevat warme gloedvolle Spaanse melodieën. Tot slot staat Suite Espanola van de componist Isaac Albéniz op het programma. Het orkest speelt hieruit de delen Granada en Sevilla, in een bewerking voor orkest van dirigent Jacco Nefs. Op 20 november vanaf 20.15 uur wordt het concert gegeven in ontmoetingscentrum TOV aan de Azalealaan in Helmond en op 21 november vanaf 15.00 uur in de Paterskerk aan de Leunseweg in Venray. Kaarten zijn te reserveren via info@sohv.nl of te koop in zaal of kerk. Zie ook www.sohv.nl. r-, Jt Si "i - -'4 Shopkoor Jointoo Meerlo- Wanssum e.o. en jonge mei denkoor Knus uit Swolgen treden op zondag 28 novem ber gezamenlijk op in het Oda- park in Venray onder leiding van dirigent Marco Mariën uit Wanssum. Jointoo bestaat uit 35 zangers en zangeressen die vaak niet in een bestaand koor zingen, maar telkens aan een nieuw project werken. Ieder project duurt twaalf weken en daarin lukt het altijd weer een stuk muziek neer te zet ten. Knus bestaat uit tien jongeda- Het shopkoor JOINTOO tij dens het Wereldkerstival van SOS Meerlo-Wanssum in The Zenith. mes uit Swolgen die een vrolijk muziekprogramma laten horen. Het concert begint om 11.30 uur. Tijdens en na het concert zijn er vrijwilligers van het Odapark aan wezig die uitleg kunnen geven over de vele kunstwerken die te bewonderen zijn. Jointoo treedt vaak op voor een goed doel. Deze keer is een vrijwillige donatie voor het schoolbusproject van SOS Meerlo-Wanssum welkom.

Peel en Maas | 2010 | | pagina 21