Candlelight, Laura en Drum Cat Fygi Tc Tc "V Musicalmaand in schouwburg Dutch Floyd in De Witte Hoeve De Kantfabriek toont textielkunst APK-plak 2011 voor René Poels Uit de geschiedenis van Euterpe (7) Fergal in Koningskerkje Jazz in Cambrinus Beukfeest in Gryphus De nevelprins RUIZ^ï ZAFÓN CARLOS PEEL EN MAAS Donderdag 18 november 2010 - Pagina 19 Programma Schouwburg Venray Schouwburg Venray presen teert komende week vier voor stellingen: het theaterconcert Classics by Candlelight, ama teurkunst door Koninklijke harmonie Euterpe en zange res Laura Fygi, de percussie/ wereldmuziekavond Drum Cat en de jongerentoneelvoorstel- ling Veronika besluit te Ster ven. Het theaterconcert Classics by Candlelight wordt op donderdag 18 november vanaf 20.00 uur opgevoerd in de schouwburg van Venray. Het publiek kan zich in een bijzondere en sfeervolle ambiance laten trakteren op de bekendste achttiende-eeuwse klassiekers! De hits van toen. Het in authentieke kostuums en pruiken gestoken Classics by Candlelight Orches tra (bestaande uit twaalf musici) en de Franse sopraan Mèlody Louledjian, onder leiding van de Engels/Nederlandse dirigent en violist Daniël Rowland, brengen in het sfeervolle licht van kandelaars de bekendste klassiekers. Op vrijdag 19 november kunnen de bezoekers in de schouwburg genieten van amateurkunst door Koninklijke Harmonie Euterpe en zangeres Laura Fygi. Fygi is een veel gevraagde artieste in binnen- en buitenland. In 1991 verscheen haar eerste album Introducing die met een Edison werd bekroond. Er volgden nog diverse albums. In het kader van haar 150-jarig bestaan heeft Euterpe deze zange res gecontracteerd. De bezoekers worden verrast met een gevari eerd programma van herkenbare songs van Euterpe met Laura Fygi als een rode draad door het pro gramma. Aanvang 20.00 uur. In Schouwburg Venray kun nen belangstellenden op zondag 21 november vanaf 20.00 uur de percussie/wereldmuziekavond Drum Cat bezoeken. Drum Cat is een show, gestoeld op de thema's sexy, snelheid, grappig, krachtig en wild. Het combineert de techniek van traditionele Koreaanse slag werk met het moderne geluid van tegenwoordig. Veel muziekstijlen komen voorbij, van rock tot jazz tot techno, Latin en zelfs klassiek. De jongerentoneelvoorstel- ling Veronika besluit te Sterven wordt op dinsdag 23 november Foto: Drum Cat opgevoerd in Schouwburg Vernay. Veronika is jong, mooi, intelligent en..wil dood. Ze neemt een over dosis slaappillen en wordt vervol gens wakker in een psychiatrische inrichting. Daar ontdekt ze dat ze niet per se dood wil maar 'gewoon' een ander leven. Juist dan hoort ze dat ze binnen week zal sterven. Haar hart is door de pillen onher stelbaar beschadigd. Wat kan dok ter Igor nog voor haar betekenen? En wat moet ze met haar gevoe lens voor de schizofrene Eduard? Durft ze nog iets van het leven te maken, nu het eigenlijk te laat is? Aanvang 20.00 uur. Voor meer informatie kijk op www.schouwburgvenray.nl. Twee jaar geleden heeft Schouwburg Venray de Musi calmaand geïntroduceerd. Hierbij maakten belangstel lenden kans op een extra prijs als ze kaarten voor een musi cal bestelden. Dit bleek een groot succes. Dit jaar wordt de actie weer gehouden. Het Munttheater in Weert, Theaterhotel Oranjerie in Roermond en theater de Maas poort in Venlo nemen nu ook deel aan dit initiatief. Dit initiatief is ontstaan omdat deze theaters meer aandacht willen vragen voor musicals. De geschiedenis van musical is breed en gevarieerd. Musical zijn namelijk niet alleen leuk voor families of musicallief hebbers. Ook maatschappelijke thema's zoals homofilie komen aan de orde en ook musicals met een klassiek thema of juist heel Hollands zoals Volendam, de musi cal passeren de revue. Ook kin deren worden niet vergeten: De 101 Dalmatiërs en Dokter Dolittle zijn voor hen uitermate geschikt. Kortom. musicals zijn voor ieder een. wellicht wordt men beloond voor een theaterbezoek, want boekt men in de maand novem ber kaarten voor een musical die dit theaterseizoen in een van de deelnemende theaters te zien is, onder vermelding van musical- maand, dan maakt men kans op een prijs: eerste prijs (1 maal); theaterreis voor twee personen ter waarde van 500 euro. Tweede prijs; verrassingsavond met eten en een voorstelling in een van de andere theaters van Noord- of Midden-Limburg (4 maal). Derde prijs; podium cadeaukaart ter waarde van 5 euro (veertig maal). De musicals waaruit dit theater- seizoen gekozen kan worden: De gelaarsde Kat, Dokter Dolit- tle, Otje, 101 Dalmatiërs, Lichtjes in je Ogen, Rocky over the Rain bow, Legally Blond, Urinetown, Zorro, Spangaz, In de schaduw van Brel, Volendam, Herinnert u zich deze Nog, Coming Out en Je Anne. Op zaterdag 27 novem ber geeft Pink Floyd- tribute Dutch Floyd een optreden in de Witte Hoeve in Venray. Na een aantal kleinere optredens is dit het eerste avondvul lende programma van deze Limburgse band met twee Ven- rayse muzikanten in de gele deren. Bart Logtens (gitaar, zang) en Maurice Mater (drums, zang) maken al sinds het eerste uur deel uit van de formatie. Pink Floyd behoort tot de grootste rockbands die de wereld gekend heeft. in 1966 stonden de bandleden aan de wieg van de psychedelische rock en in 1973 braken ze alle records met het opus The Dark Side Of The Moon. In 1979 nogmaals met The Wall en in 1994 waren ze een onnavolgba re liveact die met hun gigantische licht- en videoshow de standaard zette voor iedereen die volgde. Dutch Floyd is opgericht in 2009 en brengt op indrukwekkende wijze een ode aan Pink Floyd. De bezetting van ervaren muzikan ten, een oog voor detail, en een enorme gedrevenheid, staat garant voor een onvergetelijke show. "We hebben het rigoreus aangepakt", aldus Bart Logtens. "We wilden de livesound van Pink Floyd zo dicht mogelijk benaderen, en zijn daarin behoor lijk geslaagd." Dutch Floyd zet classic rock weer terug op de kaart en brengt onvergetelijke versies van onder andere Shine On You Crazy Diamond, Time, Wish You Were Here, High Hopes, Run Like Hell en natuurlijk Com fortably Numb. Het optreden begint om 21.30 uur, de deuren van de zaal gaan om 20.00 uur open.Kijk voor meer info op www.dutchfloyd.nl Mediawijsheid Media zoals de mobiele tele foon en internet zijn niet meer weg te denken uit het dagelijks leven. Maar niet voor iedereen is het gebruik van deze media van zelfsprekend. Daarom wordt van 24 november tot en met 1 decem ber de Week van de Mediawijs- heid gehouden in veel Nederland se bibliotheken. Bij BiblioNu kan men in deze week onder andere kennismaken met e-readers en e-books. Leerlingen uit het voort gezet onderwijs gaan belangstel lenden uitleggen hoe een e-reader werkt. Ook omgaan met de mobie le telefoon, e-mailen en telefonie via internet komt aan bod. De e-reader is de nieuwe manier van lezen. In De Week van de Media- wijsheid kan iedereen in de ves tigingen Grubbenvorst, Horst en Venray kennis komen maken met deze nieuwe manier van lezen. In deze vestigingen van BiblioNu zijn bij de inlichtingenbureaus de e-readers te bekijken. Zo kun nen leden van BiblioNu zelf erva ren hoe een e-reader leest. Na 1 december zijn een beperkt aantal e-readers ook te leen, zodat leden in hun eigen omgeving kennis kunnen maken met deze nieuwe manier van lezen. Veel ouderen weten niet goed om te gaan met hun mobiele telefoon. Leerlingen van het Raayland College en het Dendron College geven in het kader van een maatschappelijke stage uitleg in De Week van de Mediawijsheid over het gebruik van verschillende digitale media. Kijk op www.biblionu.nl voor de juiste data en tijden, Beheerwerk De Werkgroep Behoud De Peel gaat op zaterdag 20 november ver der met het beheer op de Vlakte van Minke. Wie mee wil doen, kan zich opgeven bij het WBdP-kan- toor via telefoon (0493)354411 of via (0493)319610. Er wordt gewerkt tot ongeveer 14.00 uur. Iedereen (vanaf tien jaar) die mee wil werken, is deze dag welkom om 9.00 uur bij het kerkje in Griendtsveen. Er wordt gewerkt op de Vlakte van Minke. Het open houden van het vochtige hoog veenachtige gebied is het eerste doel van de werkgroep. Samen met Staatsbosbeheer is besloten de werkzaamheden zo uit te voe ren dat de gladde slang meer leef- kansen krijgt. Het werk bestaat uit het afknippen en omzagen van berken die vervolgens netjes wor den opgestapeld. CV De Zagewetters Tijdens een ledenvergadering is Leon Aarts benoemd tot nieuwe voorzitter van de carnavalsvereni ging uit Merselo. 3 De tentoonstelling Pfaff Art Embroidery Challenge 2010: Land scape-Let us travel,is het resultaat van een wereldwijde wedstrijd die de borduur- en naaimachinefa brikant Pfaff heeft gehouden. Dit is een tweejarige wedstrijd waar voor textielkunstenaars werden uitgenodigd de uitdaging aan te gaan. Het is de vierde tentoonstel ling, gesponsord door Pfaffm sinds 2004.De tentoonstelling was eer der te zien in Londen en Parijs. Pfaff art is tot en met 8 februari 2011 te zien in museum De Kant- fabriek. De subtitel voor deze expositie is Landscape, met een verwijzing naar het schilderen van landschappen. Die vorm van schil- deren bereikte zijn hoogtepunt in Frankrijk in de tweede helft van de 19de eeuw door de impres sionisten. Deze stroming vormde de het uitgangspunt voor de tex tielkunstenaars die meededen aan de Pfaff Art Embroidery Challenge 2010. Een wedstrijd voor iedereen die kunstwerken maakt op de bor duur- of naaimachine. Het muse um laat de textielindustrie en textielnijverheid in de regio zien. De Kantfabriek aan de Americaan- seweg in Horst is geopend van dinsdag tot en met zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kun nen dagelijks terecht op afspraak. Voor verdere informatie kijk op www.museumdekantfabriek.nl. De APK-plak die jaarlijks wordt uitgereikt door de Ven- rayse oud-prinsen aan een persoon of vereniging die zich zowel op maatschappelijk als cultureel gebied heeft ingezet voor Venray e.o., gaat dit jaar naar René Poels uit Meerlo. Al tijdens zijn loopbaan als jour nalist was Poels actief als voorzit ter van Stichting Jongeren Bewe ging Meerlo. Hij organiseerde in het dorp onder meer het tot ver in de regio bekende Midsummer- Popfestival. Daarnaast zette hij zich, als voorzitter van de Dorps raad Meerlo, in voor de kleine kernen door het maken van twee films: Noord-Limburg wordt Wak ker en Bedreigd Gebied. Deze films werden op talloze plaatsen in Zuid-Nederland vertoond. Maar ook de derde wereld had zijn volle aandacht. Naast vicevoorzit- ter van de Stichting Martinus, die zich inzet voor de straatkinderen van Rio de Janeiro, zette Poels zich ook in voor het Venrayse pro ject Divinolandia, de koffieboeren in Zuid-Mexico (Max Havelaar) en, in het kader van een vastenpro- ject, voor de boeren in Zaïre. Op cultureel gebied was hij medeop richter en bestuurslid van Klas siek op Locatie en medeoprichter van het literair café in Venray. Op dit moment is Poels voor zitter van de Stichting Wereld paviljoen, een paviljoen dat gerealiseerd gaat worden op het Floriadeterrein. Met dit initiatief wil Poels de jeugd interesseren voor de derde wereld en de pro blematiek die zich in dit deel van de wereld afspeelt. Poels krijgt de APK-plak voor al zijn verdiensten. De plak wordt op 6 februari 2011 aan hem uitgereikt in De Rooijerie in Venray. In een serie artikelen over de Koninklijke Harmonie Euterpe een kennismaking met bijzondere muziek, perso nen, fotoös en gebeurtenissen uit het 150-jarig bestaan. De onderwerpen waarover wordt geschreven vindt u terug op de tentoonstelling Van Toeten en Blazen in het Venrays Museum (www.museumvenray.nl). In de zevende bijdrage: Muziek voor Koning Willem II. Nadat in 1815 Napoleon was verslagen en wij bevrijd waren van de Franse overheersing, werden de grenzen in Europa opnieuw vastgesteld. Daarbij werd de grens met Duitsland ver legd van de Peel naar de oostkant van de Maas. Van de ene dag op de andere ontstond er een nieu we provincie die deel uitmaakte van het Koninkrijk der Neder landen en bovendien de status kreeg van Hertogdom. De Koning van Nederland was zowel onze Koning alsook Hertog van Lim burg. Dat duurde tot 1830. Toen scheidde Belgi' zich af en werd een zelfstandig koninkrijk en Limburg werd bij Belgi' gevoegd. En zo werden we opeens Belgen. Tijdens die Belgische tijd werd in Venray het Philharmonisch Gezel schap opgericht, de voorloper van onze harmonie Euterpe. Om precies te zijn in 1838. Een jaar later werd de provincie weer bij Nederland gevoegd en waren we weer ÖHollandersÖ. Veel mensen begrepen er niks meer van. In juni 1841 besloot de Koning om een uitgebreid bezoek aan zijn her togdom te brengen en alles werd in het werk gesteld om zijn door tocht door Limburg zoveel moge- lijk te veraangenamen. De Konink lijke reis voerde van Nijmegen via de oostelijke Maasoever naar Maastricht waarbij in Venlo en Roermond werd overnacht. De terugreis een week later ging ging langs de westelijke Maasoever, via Meerlo en Wanssum naar Geyste- ren waar de Koning op het kasteel van baron Weichs de Wenne een rustpauze hield. En daar waren de Venrayse muzikanten present om de Koning te vergasten op een stukje muziek. Zij werden daarbij vergezeld door enkele dorpsnotabelen voor wie het een bijzondere eer moet zijn geweest om de Koning in hoogsteigen persoon te kunnen aanschouwen en te kunnen begroeten. De Ven- rayse muzikanten grepen deze gelegenheid aan om de Koning een brief te schrijven en hem om geld te vragen voor de aanschaf van muziekinstrumenten. ÖAl ware het maar tweehonderd Hol- lansche GuldensÖ zo schreven ze. De Koning honoreert het verzoek met honderd gulden waarvoor je toen vier muziekinstrumenten kon kopen. De correspondentie met per soonlijke aantekeningen van Koning Willem II zijn in de archie ven teruggevonden en zijn nu te bewonderen op de expositie in museum 't Freulekeshuus ter gele genheid van 150 jaar Euterpe. Accordeonfestival Het Trio Buddiger houdt op zon dag 21 november een accordeon- en harmonicafestival met open podium in café-feestzaal Cox aan de Herstraat in Horst aan de Maas. De aanvang is om 13.00 uur. In het Koningskerkje in Vierlingsbeek kunnen belang stellenden op zaterdag 20 november een optreden bezoeken van de muziekband Fergal. De groep Fergal brengt Engels talige folk en Iers/Schotse bal lads, afgewisseld door swingende muziek. De teksten zijn soms ernstig, maar vaak vrolijk en met veel humor. De meerstemmige zang wordt begeleid door gitaar, banjo, mondharmonica en cajon. De band bestaat uit vijf muzikan ten: Miek van Berkel (zang), René Elbers (zang, gitaar, banjo, mond harmonica), Wil van den Elzen (zang, gitaar, banjo), Marjan van den Elzen (zang, tin whistle) en Harrie Gerrits (cajon). Aanvang: 20.00 uur. Kaarten zijn te reser veren via telefoon (0478)632172, 06-10467598 of via e-mail koningskerkje@home.nl. Cambrinus in Horst maakt zich op woensdag 24 novem ber op voor de intense jazz van het Roelofs2Lauscher Trio. De aparte naam van dit trio slaat op de aanwezigheid van twee Roelofsen (die overigens geen familie zijn) en een Lauscher. De twee naamgenoten zijn pianist Mike en drummer Geert, beiden Nederlanders die samen met de Duitse bassist Werner Lauscher dit trio vormen. De in Nederland gelauwerde Grubbenvorstenaar Mike Roelofs is de muzikale bezie ler van dit project. Lauscher en Geert Roelofs speelden tien jaar lang in het trio van de overleden Venlose pianist Glenn Corneille. Met Mike Roelofs gaan de twee opnieuw in zee met een pianist in topvorm en hun lichtvoetige muziek heeft onder de naam Catharsis de cd bereikt. Dit con cert begint om 20.30 uur. Meer informatie is verkrijgbaar via telefoon (077)3983009. Zie ook www.cambrinusconcerten.nl. Bij Gryphus in Vierlingsbeek is het op zaterdag 20 november weer beuken geblazen tijdens de negende editie van het Beukfeest. Er zijn optreden van de bands Massive Assault, Caedere en Grind pad. Aan het Utrechtse Grindpad de eer om het Beukfeest te ope nen. Deze vijf mannen mengen deathmetal met invloeden uit de thrashmetal. De band won de Nederlandse Metal Battle 2010. Het Overijsselse Caedere speelt brutaldeathmetal. Caedere heeft twee langspelers op zijn naam staan, waarvan de laatste, Clones Of Industry, uitgebracht in 2009, lovende kritieken ontving van de pers. Massive Assault sluit het Beukfeest af. Deze metalforma- tie bracht vorig jaar haar eerste album Dystopian Prophecies uit, en is ook bekend vanwege haar overweldigende liveshow. Gryphus is geopend vanaf 20.30 uur en de eerste band betreedt het podium om 21.00 uur. Kaarten voor dit feest zijn te reserveren via www.gryphus.nl. Boekrecensie in Peel en Maas 1943: de vader van Max Car ver - horlogemaker, uitvinder en eeuwig optimistisch dro mer - besluit met zijn gezin naar een dorp aan de kust te verhuizen, naar een oud huis aan het strand dat ooit toebe hoorde aan een beroemde chi rurg, dokter Fleischmann. Maar het huis bevat veel eigen geheimen en verhalen en erachter ligt een naargeestige, ommuurde tuin met een poort waarop een zespuntige ster troont. Als Max een kijkje gaat nemen in die tuin, krijgt hij de schrik van zijn leven. Terwijl het gezin Carver zich installeert en probeert te wennen, sluiten Max en zijn zus Alicia al snel vriend schap met Roland. Door hem ontmoeten ze zijn grootvader, de vuurtorenwachter. Hij was 25 jaar geleden de enige overlevende van een schipbreuk met de Orpheus, een wrak dat daar voor de kust ligt. Bij een duik naar het schip ziet Max iets wat hem onaange naam treft: aan de mast golft een halfvergane vlag met een afbeel ding van dezelfde zespuntige ster die hij aantrof op de tuinpoort. Wanneer de drie vrienden Rolands grootvader onder druk zetten om meer te weten te komen, begint het huiveringwekkende verhaal DE NEVELPRINS van de nevelprins zich in al zijn gruwelheid te openbaren. Car los Ruiz Zafon brak internationaal door met wat wel zijn debuutro man wordt genoemd, De schaduw van de wind. Maar voor hem was dat in feite zijn vijfde roman! In zijn leven voor dat van internatio nale bestsellerauteur schreef hij vier boeken: spannende avontu renromans met bovennatuurlijke elementen en veel mysterie, waar in de eeuwenoude strijd tussen goed en kwaad wordt gevoerd. De nevelprins is te koop bij boekhan del Van den Munckhof in Venray. Prijs: 15 euro.

Peel en Maas | 2010 | | pagina 19