Nieuwe bussen voor Spring Lintjes voor vrijwilligers brandweer Lintje voor Hay Philipsen M i W. Verleden komt tot leven Prijs voor familie Heldens www.omroepvenray.nl PEEL EN MAAS Donderdag 18 november 2010 - Pagina 12 Spring Kinderopvang uit Box meer heeft vier nieuwe bussen aangeschaft voor het vervoer van de kinderen in de plaatsen Venray, Sevenum en Vierlings beek. De bussen zijn opvallend en vrolijk zodat niemand om de springbussen heen kan. Manager Kindcentrum Gonnie op 't Veld van Spring Kinderopvang: "Wij zijn erg blij met onze nieuwe bus en ook de kinderen vinden hem heel stoer. We hebben al aller lei leuke uitstapjes met de bus gepland." De bussen zijn aange schaft omdat helaas niet alle kin deren lopend of op de fiets naar de buitenschoolse opvang (BSO) kunnen komen. Daarvoor zijn de afstanden soms te groot en is een percentage kinderen te jong. Tot voor kort werd hiervoor veel gebruikt gemaakt van taxi's. Op 't Veld: "Met de nieuwe bussen halen wij een extra stuk kwaliteit en flexibiliteit in huis. De bussen, geleverd door Autobedrijf Van Haren B.V. uit Venray, zijn veilig, ruim en ze zien er ook nog eens mooi uit. Arjen van Splunder van autobedrijf Van Haren: We hebben samen gekeken naar de mogelijkheden en voordelen van verschillende auto's. We zijn toen op de Ford Transit Kombi uitgeko men. Een prima keuze." De vrolij ke belettering is aangebracht door Jordans Sign Promotion uit Beu gen. Zij hebben er voor gezorgd dat de bussen helemaal bij Spring passen. Een bus waar ieder kind graag in gezien wil worden. Spring Kinderopvang biedt vrolijke en kleurrijke kinderopvang via kin derdagverblijven, peuterspeel zalen, tussen- en buitenschoolse opvang en het eigen gastouderbu reau. In Venray heeft Spring twee kinderdagverblijven en zes loca ties voor buitenschoolse opvang. Kijk voor meer informatie op www.spring-kinderopvang.nl. JeugdRechtenDag De provincie Limburg nodigt alle Limburgse kinderen en jeugd van harte uit om zaterdagmid dag 27 november de Limburgse JeugdRechtenDag te komen vie ren in 't Gasthoês in Horst aan de Maas. Met dit evenement wor den de jeugdrechten gevierd. Tus sen 13.00 en 14.30 uur kan men genieten van het kinderprogram ma Kinjerkraom. Daarnaast zijn er vanaf 14.00 uur veel doe-, kijk- en luisteractiviteiten. Burgemeester Gilissen heeft vrijdagavond tijdens de jaarverga dering van de vrijwillige brand weer van Venray een koninklijke onderscheiding uitgereikt aan Leo Troisfontaine (foto links) en Piet Swinkels. Zij zijn beiden benoemd tot lid in de Orde van Oranje Nas sau. Troisfontaine is 35 jaar lid van de vrijwillige brandweer en Swin- kels 30 jaar. Beide heren waren aangenaam verrast, toen de burge meester hen in kennis stelde van het koninklijk besluit. De jaarver gadering veranderde vervolgens in een feestavond. Hay Philipsen uit Horst aan de Maas is zaterdagavond benoemd tot lid in de Orde van Oranje Nassau. De koninklijke onderscheiding werd hem tijdens het Vorstenraadsbal opgespeld door burgemeester Hans Gilissen van Venray. Gilissen reikte de onderschei ding uit omdat Philipsen vooral grote verdiensten heeft gehad voor de Castenrayse gemeenschap en Venray. Hay Philipsen zet zich bijvoorbeeld al 33 jaar lang in voor het carnaval. Zo was hij bestuurs lid van carnavalsvereniging De Schanseknuppels in Castenray en sinds 1985 vicevoorzitter. Sinds 2001 is hij tevens penningmeester van de Vorstenraod Rooy.Van 1985 tot 1993 was Philipsen bovendien woordvoerder namens de vor- stenraad bij de installatie van de prins in Venray. Hij was verder ook actief als bestuurslid en voorzitter van de Jonge Boeren en Tuinders Bond (JBTB), lid van de oprich tingscommissie en bestuurslid van fanfare Dorpsklank Castenray, veilingmeester van de jaarlijkse vlooienmarkt van de Limburgse Vrouwen Bond in Castenray en medeoprichter en lid van het comité Caselse Bierfeesten. Aange zien de verdiensten waarvoor Hay Philipsen werd onderscheiden volledig op het grondgebied van de gemeente Venray plaatsvinden, werd de onderscheiding namens de burgemeester van Horst aan de Maas uitgereikt door Hans Gilis- sen, burgemeester van de gemeen te Venray. De documentaire Mijn naam is Max, over joodse kinderen in de regio Tienray, gaat op vrijdag 26 november in Venray in première. Deze documen taire van filmmaker Marijn Poels met interviews van René Poels is gebaseerd op een achttal getuigenverhalen van Noord-Limburgse kinde ren van onderduikouders, die in de oorlogsjaren 1942-1944 plotseling een Joods broertje of zusje erbij kregen. Gedurende de oorlogsjaren wer den circa 123 kinderen door een Amsterdamse studentenverzets groep onder leiding van Piet Meer burg uit Amsterdam gesmokkeld en ondergebracht bij gezinnen in Noord-Limburg, In deze regio was de onderduikorganisatie voor deze kinderen in handen van de toen 38-jarige kraamverzorgster Hanna van de Voort uit Tienray. Zij kreeg daarbij de hulp van de 22-jarige Nijmeegse student Nico Dohmen. Op initiatief van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport is enkele jaren geleden het programma Erfgoed van de Oor log van start gedaan met als doel om zoveel mogelijk verhalen uit de Tweede wereldoorlog vast te leggen nu het nog kan. In Meerlo werd een speciale projectgroep samengesteld onder de vleugels van het LGOG, kring Venray, om de verhalen over de Joodse kinde ren vast te leggen. Deze groep bestaat uit Frans Koch (Meerlo), Harrie Raaijmakers (Tienray), Sjeng Ewalds (Venray), Sjeng Smits (Venray), Max Schrij ver (Blitterswijck) en filmmaker Marijn Poels (Swolgen) en jour nalist René Poels (Meerlo). Marijn en René Poels hebben vorig jaar tien oorlogskinderen bezocht in de regio die hun herinneringen ophaalden over de tijd dat ze er ineens een broertje of zusje bij kre- gen. Openhartig, eerlijk, boeiend, indrukwekkend en soms emotio neel zijn de persoonlijke verhalen. De uren durende opnames zijn voor het nageslacht opgeborgen in een digitaal archief (van het ministerie) waar geïnteresseerden, wetenschappers en journalisten deze getuigenverklaringen kun nen raadplegen voor onderzoek en publicaties. Het filmduo was zo onder de indruk van de verhalen dat besloten werd om een docu mentaire te maken van dertig minuten als een soort hommage aan de vele ouders die tijdens de oorlog, ondanks bedreigingen en verraad, een of meerdere joodse kinderen liefdevol onderdak heb ben gegeven. Van de 123 kinderen die via Tienray werden geholpen zijn er tien overleden in concen tratiekampen. Van de overleven den heeft een aantal nog steeds contact met de Noord-Limburgse families. Sommige families hebben na de oorlog geen contact meer gehad met de families van de Joodse kinderen. Als rode draad in de documentaire is het leven van Max Schrijver uit Blitterswijck verfilmd, die als Joods kind in Blit- terswijck onderdak heeft gekre gen bij de familie de Swart en die in dit Maasdorp is getrouwd en is blijven wonen. Namens alle Joodse kinderen dankt hij in de film de Noord Limburgse families voor de moed en het lef dat zij hebben gehad om de Joodse kinderen onder dak te geven. De première van deze documentaire is tijdens een speciale avond van het Limburgs geschied- en Oudheidkundig Genootschap, Kring Venray op 26 november vanaf 20.00 uur in conferentiecentrum De Witte Hoeve in Venray. Van de docu mentaire is een dvd uitgekomen die na afloop gekocht en die later ook verkrijgbaar is bij filmmaker Marijn Poels. De Limburgse Stichting Sint Martinus voor hulp aan straat kinderen in Rio de Janeiro (Brazilië) houdt op zondag 21 november de tweejaarlijkse Martinusdag in Meerlo. Deze dag vindt plaats in zaal 't Brug- eind in Meerlo en duurt van van 14.00 tot 17.00 uur en is voor iedereen gratis toeganke lijk. Tijdens deze dag wordt het publiek getrakteerd op muziek van de Braziliaanse samba- en per cussieband Busardo uit Leudal, wereldmuziek van Luuk Lenders and Friend uit Meerlo en verha len en foto's/films over het straat kinderwerk in Rio de Janeiro. De Martinusdag wordt gepresenteerd door NOS- nieuwslezeres Liselot Thomassen. Haar roots liggen in Venray, maar ze is al weer vele jaren een vertrouwde stem bij het NOS-nieuws van alle kanten. Voorzitter Paul Raedts opent deze bijeenkomst, waarna de in Nederland woonachtige Brazili aanse arts Ana Lima vertelt over haar land en haar ontmoetingen met straatkinderen in Rio de Janeiro. Een bijzondere inleiding houdt Dirk van Asselt die vorig jaar in Latijns Amerika 12.000 kilometer fietste voor het straat kinderen project. Hij vertelt over zijn barre fietstocht en verhaalt over zijn belevenissen onderweg en zijn emotionele ervaringen bij de straatkinderen van het project AMAR, partner van de Sint Mar- tinusstichting. Bestuurslid René Poels doet verslag in woord en beeld van de ex-straatjongen Pabo Cleto Silva die een droom heeft om advocaat te worden. Poels ontmoette deze jongen twee jaar geleden in Rio en dankzij deze ontmoeting studeert Pablo nu op kosten van de Martinusstichting voor advocaat. Penningmeester Piet van den HeuveL geeft tekst en uitleg over het financiële reilen en zeilen van de stichting en over het nieuwste project: de renovatie en Ex-straatjongen Pablo Cleto Silva in Rio de Janeiro wil advo caat worden. inrichting van een speciaal nacht opvanghuis voor straatkinderen. Traditioneel wordt tijdens de Mar- tinusdag ook de Martinusspeld uitgereikt voor mensen die zich op een bijzondere wijze hebben ingezet voor het straatkinderwerk. Omdat de organisatie graag een idee heeft hoeveel mensen ze kan verwachten wordt aanmelding op prijs gesteld. Dit kan via e mail info@tandartsruyten.nl of via telefoon (0478)580057. Zie ook www.sintmartinus.newsman.com. Met zijn tekeningen en schilderijen heeft Martinus Koolen uit Venray een leven lang verslag gedaan van de zonnige én vergankelijke kan ten van het bestaan. Onlangs werd in besloten kring, in het Theehuis in het Odapark, het kleurrijke boek De schilders streken van Martinus Koolen gepresenteerd, waarin een selectie van zijn werken wordt afgebeeld en toegelicht. Het boek werd eerder dit jaar uitgegeven ter gelegenheid zijn tachtigste verjaardag. Het bevat maar liefst 100 schilderijen en tekeningen, vervaardigd in zijn leven vanaf zijn vroege jeugd tot nu. Nu is iedereen in de gelegen heid kennis te maken met het oeuvre van de kunstenaar. In 2002 won hij met het schilderij De schilder en zijn model de presti gieuze Alphons Wintersprijs. Later, in 2004 en 2006, kreeg hij in het kader van deze prijs nog twee maal een eervolle vermelding. Eerder werd in 2005 al een overzichtsexpositie van zijn wer ken gehouden in de Schouwburg van Venray. In de loop der jaren heeft de kunstenaar, oud-nota ris in Venray, geëxperimenteerd binnen diverse stijlen en stro- mingen, waarbij hij een duidelijk eigen handschrift heeft ontwik keld. Martinus Koolen laat zien waartoe gedrevenheid en talent kan leiden. Het boek is verkrijg baar bij boekhandel Venray, Pas sage 17 Venray. De prijs bedraagt 12,50 euro. De deelnemers van zorg boerderij De Haam in Veulen zijn afgelopen vrijdag op een bijzondere manier teruggegaan in de tijd. Jos de Kunder, direc teur van Streekmuseum De Locht, kwam die dag naar de zorgboerderij en bracht diver se voorwerpen uit het museum mee, waar hij een inspirerend verhaal bij vertelde. Annerie Janssen, initiatiefneem ster van de Haam: "Deze mensen zijn niet meer in staat om zelf naar een museum te gaan. Het is ont zettend fijn dat we het museum op deze manier hierheen kunnen halen. "De cliënten van zorgboer derij de Haam zijn veelal thuiswo nende ouderen die behoefte heb ben aan meer structuur in de dag. Ze reageerden enthousiast bij het zien van de oude boeren attribu ten. Annerie Janssen: "De mannen vertelden voluit bij het zien van het oude agrarische gereedschap. De dames hadden hetzelfde bij het zien van de beelden over de boe- renmarkt. De klederdracht haalde een boel herinneringen naar boven. De deelnemers werden echt geprikkeld om over vroeger na te denken en leefden helemaal op, geweldig om mee te maken!" De dagverzorging op zorgboer derij de Haam wordt aangeboden in samenwerking met Proteion Thuis. Voor deelname aan de dagverzor ging is een indicatie nodig. Proteion Thuis helpt graag met de aanvraag van de indicatie. Bel hiervoor naar de Klantenservice, (088)8500000. Voor meer informatie kunnen geïnteresseerden contact opne men met De Haam via telefoon (0478)515292. Proteion Thuis biedt ook dagbesteding bij andere dagvoorzieningen en zorgboerde rijen in de regio. Kijk voor meer informatie op www.dehaam.nl of op www.proteion.nl. In gesprek met het waterschap Waterschap Peel en Maas vallei nodigt alle inwoners in Noord- en Midden-Limburg uit om met het waterschap in gesprek te gaan over zijn taken en werkzaamheden. Hiervoor houdt het twee watercafés. Met deze watercafés wil het waterschap de kwaliteit van zijn werk verbeteren. Op dins dag 23 november is een bij eenkomst in Meerlo. Waterschap Peel en Maasvallei is benieuwd naar de mening van zijn klanten over zijn functione ren. Wat zou anders moeten? Wat kan beter? Wat willen de klanten? In een open, informeel gesprek tijdens de watercafés wil het waterschap deze vragen beant woord krijgen. Alle onderwerpen mogen aan bod komen: maaien, snoeien, herinrichten, peilbeheer, dijkbeheer, dijkaanleg, recreatief medegebruik, handhaving en ver gunning. De bijeenkomst is op dinsdag 23 november om 20.00 uur in sport- en feestzalencom- plex 't Brugeind, De Leeuwerik 33 in Meerlo. Prijsvraag Ghielen-Hiltho De familie Heldens uit Tien- ray is winnaar geworden van de prijsvraag die was georga niseerd door Ghielen Touring- carbedrijf tijdens de Hiltho. Het gezin heeft een weeken- dreis voor twee personen gewonnen naar Weibersbrunn in Duitsland. De stand van Ghielen Touring- carbedrijf was volgens de organi satie een van de mooiste en best verzorgde stands van de beurs en werd bijzonder druk bezocht. Als blikvanger stond er een grote nieuwe, uiteraard groene, touring car. Met daarnaast een grote foto van een historische touringcar van Ghielen werd de aandacht geves tigd op het 90-jarig bestaan van het bedrijf in 2011. De bezoekers kon den deelnemen aan een prijsvraag, waarvan dan ook gretig gebruik werd gemaakt. Bijna 5000 mensen (bijna 10% van alle bezoekers) vul- den de prijsvraag in. 175 personen hadden het bouwjaar van de grote historische bus goed ingevuld. Het goede antwoord was namelijk 1962. Uit de goede inzenders zijn inmiddels de prijswinnaars getrok ken. Naast de prijs voor de fami lie Heldens ging de tweede prijs, een dagtocht voor twee naar Holi day on Ice, naar mevrouw Grutters uit Maasbree. De derde prijs, een kerstwinkeldagtocht naar keuze, ging naar mevrouw Bongaerts uit Roermond. Boekenbeurs De vrienden van verpleeghuis Elzenhorst houden op zaterdag 20 november een boeken-, platen- en cd-markt in verpleeghuis Elzen horst De Tamboerijn in Horst. De markt begint om 11.00 uur en duurt tot ongeveer 15.00 uur. De opbrengst komt ten goede aan de bewoners van Elzenhorst. ROOJSE HUUS: STEUN HET GOEDE DOEL Hoedemaekers ether 90.2 FM - kabel 87.5 FM Mijn naam is Max in première Martinusdag in teken van straatkinderen lil De schildersstreken van Martinus Koolen Van 15 december t/m 19 december staat 't Roojse Huus in het centrum van Venray. 4 dj' s van Omroep Venray draaien 100 uur non stop voor de Stichting Calabas. Om zoveel mogelijk geld op te halen vragen wij iedereen om in actie te komen voor het goede doel. Verzin een leuke actie om geld op te halen en kom hierover vertellen in 't Roojse Huus. Verder is het ook mogelijk om te sponsoren. Bv. in de vorm van een bedrijven top 5, dit kan al vanaf 50,--.Voor meer sponsormogelijkheden kunt u contact opnemen via info@roojsehuus.nl. Kijk voor meer informatie op www.roojsehuus.nl

Peel en Maas | 2010 | | pagina 12