Castenray wil alternatieve plek woningbouw Open Coffee bij Tante jet Extra trein Kralenpad nieuw project Castenrayse jongeren Pluimveehouder moet kippen ruimen Dorpen willen bibliotheken behouden Directeur bibliotheek weg STOKS MEUBELEN Julicher Meijer PEEL EN MAAS Donderdag 11 november 2010 - Pagina 3 Defecte liften zorgen voor consternatie bij zorgcentrum Het Schuttersveld Bij zorgcentrum Het Schut tersveld in Venray ontstond vorige week woensdagmid dag beroering. Al dagenlang waren beide liften van het flatgebouw aan de Bergweg buiten gebruik. Op de derde verdieping kwam woensdag een oudere bewoonster ten val, waarbij ze haar heup brak. De brandweer moest eraan te pas gekomen om de vrouw uit haar woning te bevrijden. Met de brandweerladder werd ze door het raam uit het gebouw getakeld om per ambulance naar het ziekenhuis te worden ver voerd. Het incident leverde veel verontruste reacties op van bewo ners van het zorgcentrum en van familieleden en bezoekers. Vanaf vorige week zondag konden de liften al niet meer gebruikt wor den. Bewoners zaten dagenlang 'gevangen' op hun etage. Het Schuttersveld behoort tot Zorg groep Noord-Limburg maar het gebouw is eigendom van Wonen Venray. Manager Aart Rekers spreekt van domme pech. "Een lift was buiten gebruik voor renovatie en toen ging ook nog de tweede lift defect. Ontzettend vervelend voor de bewoners, want ze kon den niet meer naar beneden toe." Wonen Venray formeerde snel een team van twaalf medewerkers, dat in wisselende samenstelling hulp bood. "Want er konden ook geen maaltijden meer geserveerd wor den", vertelt Rekers. "Dat hebben we via de trappen moeten doen. En met behulp van een evacuatie- stoel hebben we toch mensen van boven naar beneden kunnen bren gen." Woensdagmiddag kon de noodhulp geen uitkomst bieden toen een bewoonster haar heup brak. Rekers: "Nee, want zij moest plat op de brancard blijven liggen. Het kon daarom niet via de trap. Een heel vervelende samenloop van omstandigheden. De enige oplossing was het inschakelen van de brandweer. Het was de meest humane manier. Dat hebben we na overleg met de politie en de gemeente besloten." PP2-raadslid Tiny Grebenjak woont tegenover Het Schuttersveld. "Ik maak me al jaren zorgen over de situatie daar. Je wilt toch niet dat ouderen bij een calamiteit als ratten in de val zitten." Een bezoekster spreekt er schande van: "Een mensonteren de en schandalige handelwijze", vindt ze. "Bezoekers moeten er toch veilig kunnen wonen en ook veilig naar het ziekenhuis worden gebracht als het nodig is." Aart Rekers heeft begrip voor de ophef en consternatie. "Het was woensdag een heel ongelukkige situatie. Daags erna is de nieuwe lift geplaatst en sinds vrijdag zijn beide liften weer in gebruik. We hopen nu maar dat we van verde re calamiteiten bespaard blijven." Herontwikkeling van historisch kwartier De Laathof is de nieuwe naam voor de plannen voor het driehoekige terrein tus sen de Hoenderstraat, Eind- straat en Bontekoestraat. De eigenaar van de witte hui zen in de Hoenderstraat, de oudste woningen in Venray, is in onderhandeling met projectontwikkelaar Suyder- land-Venrode over de ver koop van de huizen. De pro jectontwikkelaar heeft bij de gemeente een voorlopig plan ingediend voor vervangende nieuwbouw. In april van dit jaar heeft het college op advies van de bezwa- rencommissie besloten de panden Hoenderstraat 6 en 8 (de 'witte huizen') van de gemeentelijke monumentenlijst af te voeren. Met dit besluit werd de mogelijk heid gecreëerd om over te gaan tot sloop en vervangende nieuw bouw op deze locatie. Met de eigenaar zijn vervolgens gesprek ken daarover gevoerd. Het college van B en W van Venray is enthou siast over de plannen die zijn inge diend voor de Laathof. "De plan nen liggen in het verlengde van de ontwikkeling in deze noord westhoek. We zijn blij dat stukje bij beetje alles wordt opgeknapt. Met de facelift van het Mgr. Gou- mansplein, de herbestemming van het vroegere Dinguspand en de nieuwe ontwikkelingen in deze driehoek wordt dit gebied Venray waardig. Daarmee wordt tevens een einde gemaakt aan de onge wenste leegstand en de bouwval lige staat waarin de witte huizen sinds een lange periode verkeren", aldus wethouder Patrick van der Broeck. Op basis van een historisch des kundig advies is de naamgeving van historisch kwartier gewijzigd in de Laathof. Deze naam herin nert aan het bezit van de hertog van Gelre, waarvan hij de belas tingopbrengsten in 1220 aan de munsterabdij in Roermond schonk. De pastorie was het bestuurlijk centrum en de rest van het gebied besloeg 25 boer derijen en huizen, vooral aan de Eindstraat, de Hoenderstraat en de Bontekoestraat. De projectontwikkelaar wil ook de andere locaties binnen het his torisch kwartier opnieuw ontwik kelen. In de plannen voor nieuw bouw aan de Hoenderstraat met zes appartementen in het goed kopere segment, is er ook ruimte voor commerciële ruimte in de dienstverlening en ambachtelijke zaken. In de nieuwbouw aan de Bontekoestraat zijn nog drie grondgebonden woningen opge- Een schets van De Laathof. Bron: Novares Architecten. nomen. Dat er opnieuw plannen zijn voor appartementen in het centrum van Venray, is volgens Van der Broeck aanvaardbaar. "Het gaat om appartementen van 40 tot 60 vierkante meter die niet concur rerend zijn met bijvoorbeeld de appartementen van de Gouden Leeuw. Volgens de projectontwik kelaar is er wel degelijk een markt voor. Voor Suyderland-Venrode zijn de appartementen ook een vorm van belegging. Ze worden hoe dan ook gebouwd. Worden ze niet verkocht, dan is verhuur een tweede optie." Een jaar geleden reageerde Castenray verheugd op het goede nieuws. Na een jaren lange impasse bereikte de gemeente begin oktober 2009 overeenstemming van het loonbedrijf Hendrix Smits over de grondaankoop. Op de bedrijfslocatie aan de Lol- lebeekweg kan een wijk van twintig woningen verrijzen. Een ideale plek dicht bij het centrum waarmee het dorp vijf tot tien jaar vooruit zou kunnen. Het enthousiasme in Castenray is inmiddels behoorlijk getem perd. De locatie zou eind 2011 beschikbaar komen voor woning bouw. Ambtenaar Han Verkuijlen meldde vorige week woensdag in de dorpsraadvergadering dat er een vertraging van vijf, zes maan den is opgetreden. "Het overleg met de provincie en het archeo logisch onderzoek hebben meer tijd gevergd." De woningbehoefte voor Castenray is voor 2025 naar beneden bijgesteld van 45 naar 30 woningen. "In overleg met de dorpsraad zullen we bekijken hoeveel en welke type woningen er moeten komen", aldus Verkuij- len. Het college is vorige week akkoord gegaan met de verplaat sing van het loonbedrijf naar de nieuwe locatie aan Lollebeekweg 30. De dorpsraad reageerde onaan genaam verrast. "Woningbouw is hoge noodzaak voor ons dorp. Er is in de afgelopen twaalf jaar amper iets gebouwd", zegt dorps- raadvoorzitter Bert Arts. Vooral met het oog op de dreigende slui ting van de basisschool, wil het dorp niet nog jarenlang wachten. "Afgelopen jaar zijn er alweer vijf jongeren verhuisd naar Horst en Venray", weet Hay Strijbos. "Er moet daarom snel iets gebeuren." Een van de jongeren die op zoek is naar een woning in Cas- tenray is Dirk van de Ven. Hij heeft zijn oog laten vallen op de locatie van het loonbedrijf. De vertraging is ook voor hem een tegenvaller. "Ik ben al aan het kij ken om in Ysselsteyn of Oirlo te gaan bouwen. Dat betekent dat ik de eerste tien jaar zeker niet terugkom." Jan Strijbos betreurde het dat er alweer een jongere uit Castenray vertrekt. "Er zijn enkele jongeren die direct in Castenray een woning willen betrekken. De namen zijn bekend, we moe ten contact met ze houden. Want ieder jong gezin is er een. Iedere leerling kan straks cruciaal zijn voor het behoud van de school", zegt Jan Strijbos, die erop wijst dat er enkele woningen te koop staan en dat er aan de Horsterweg en Lollebeekweg nog genoeg open plekken zijn die bebouwd kunnen worden. De vraag is alleen of jon geren hiervoor voldoende financi- ele armslag hebben. De gemeente wordt onder druk gezet om te zoeken naar alternatieve locaties waar voor alle doelgroepen gebouwd kan worden. Dorpsraadlid Rose van Eck: "Bij Hendrix Smits gaat het nog wel vier, vijf jaar duren. Tegenover deze locatie is ruimte voor tien woningen. We moeten snel op zoek naar een tweede bouwplan." Dat vonden alle aan wezigen. "Want het gaat zo veel te lang duren. Anders zijn we straks te laat", merkte iemand op. Hay Strijbos wist nog een andere plek waar zo gebouwd kan worden: op het speelveld aan de Gerrit Artsstraat. "Dat is gemeentegrond. Daar kunnen we morgen al aan de slag." Tevens werd geopperd om voor Castenray de grondprijs te verlagen, zodat starters en jon geren meer kans krijgen een kavel te kopen. Han Verkuijlen legde uit dat het voor de gemeente financieel niet eenvoudig is om nu al een tweede bouwlocatie te ontwikkelen. De gemeente heeft het terrein van het loonbedrijf gekocht en hier voor kosten gemaakt. Het geld zal terugverdiend moeten worden met de verkoop van kavels. Boven dien blijkt in andere dorpen (Veu len, Vredepeel en Ysselsteyn) dat de daadwerkelijke belangstelling voor kavels vaak tegenvalt. In de volgende dorpsraadver gadering staat het onderwerp opnieuw op de agenda. Naast amb telijk projectleider Frans Geurts wil de dorpsraad ook wethouder Patrick van der Broeck voor deze bijeenkomst uitnodigen. Geurts zou afgelopen woensdag al tekst en uitleg komen geven. Maar hij was afwezig. Bert Arts: "Heel ver velend, hij bleek een dubbele agenda te hebben. Daar ben ik best boos over. Die afspraak stond al lang gepland." In restaurant Tante Jet in Blitterswijck start op vrijdag 19 november de eerste van een serie speciale bijeenkom sten Open Coffee. Een korte en krachtige ochtendkoffie- meeting voor professionals en ondernemers. Het is de eerste Open Coffee in Nederland die gekoppeld is aan zuivere koffie. De bijeenkomst begint om 8.30 uur en duurt tot 10.00 uur en is vrij toegankelijk voor alle ondernemers en profes sionals uit de regio. Het idee van Open Coffee is door de oprichter van Skype in Engeland gestart en kreeg al snel opvolging in Neder land. Op tientallen plaatsen in het land zijn nu al van deze meetings, waar professionals en onderne mers elkaar ontmoeten in een informele en laagdrempelige sfeer. Een plaats waar mensen ideeën en inspiratie opdoen, brainstormen en kennis uitwisselen. In Meerlo- Wanssum is het idee ontsproten binnen de werkgroep communica tie en netwerken van SOS Meerlo- Wanssum. De organisatie in Meer- lo is in handen van Myrke Stalman en Chiel van der Linden. "We heb ben het idee gelanceerd tijdens de Hiltho en de ondernemers uit de regio reageerden enthousiast", aldus Van der Linden. De Open Coffee Meerlo-Wanssum e.o. heeft als thema mondiaal bewustzijn. Dat is ook de reden dat tijdens de Open Coffee bij Tante Jet fairtra- dekoffie en -thee wordt geschon ken. Tijdens de Open Coffee is er geen programma en er worden geen verkooppraatjes gehouden. Wel is er een drie minuten duren de inspirerende inleiding rond de thema's mondiaal bewustzijn en maatschappelijk ondernemen vanuit SOS Meerlo-Wanssum. In verband met de grote drukte op de Maaslijn - het tra ject Venlo-Nijmegen - zet Veo- lia Transport Limburg sinds maandag een extra treinstel in. Ieder jaar bij de start van het nieuwe schooljaar neemt het aantal reizigers op de noordelijke Maaslijn,Venlo-Nijmegen, toe. Deze reizigersgroei wordt met name veroorzaakt door studenten. De ervaring leert dat deze toename tijdelijk is, maar dit jaar is de toe name volgens Veolia langduriger en groter dan andere jaren. Om de grote aantallen reizigers toch zo snel mogelijk naar hun bestem ming te brengen, huurt Veolia Transport Limburg een extra trein stel in van de Nederlandse Spoor- wegen. De overige maatregelen die Veolia neemt zijn:de inzet van alle treinstellen tijdens de och tendspits en de inzet van langere treinen tussen Venlo en Nijmegen (de treinen tussen Roermond en Venlo zijn daardoor iets korter). Verder neemt ook in zijn alge meenheid het aantal reizigers op de Maaslijn toe sinds de start van Veolia in december 2006. In 2009 verlengde Veolia om die reden al vier treinstellen op de Maaslijn. Als de reizigersgroei doorzet, gaat Veolia ook een oplossing zoeken voor de langere termijn. Over de noodzaak van een structurele oplossing voor dit probleem voert Veolia overleg met de betrokken overheden, de provincie Brabant, de stadsregio Arnhem-Nijmegen en de provincie Limburg. 'Kleur in Castenray voorbeeld voor andere dorpen' Vorige woensdag tijdens de dorpsraadvergadering hielden enkele jongeren van Kleur in Castenray een presentatie. Met een terugblik op het opknap pen van de jeugdontmoetings- plek (JOP) en de aankondiging van het nieuwe project: een 'kralenpad' in het Castenrays Broek. Kleur in Castenray heeft in korte tijd veel goodwill gekweekt. Ook buiten de dorpsgrenzen. Andere dorpsraden willen in hun dorp ook graag zo'n actieve jeugd groep zien. Zo kwamen woensdag in Castenray dorpsraadleden van Heide en Leunen vol belangstel ling luisteren naar de initiatieven die de jongeren, tussen 12 en 21 jaar, hebben ontplooid. Het begon in 2008 met het beschilderen met graffiti van de fietstunnel onder de A73. Kleur in Castenray is ver bonden aan de dorpsraad. Iedere maand zijn de jongeren ook aan wezig bij de dorpsraadvergade ring. Kleur in Castenray richt zich op buitenactiviteiten. Het wil de jeugd in het dorp meer bewust maken van de eigen leefomgeving. Door zelf de handen uit de mou wen te steken kunnen jongeren zelf een bijdrage leveren aan hun omgeving en de leefbaarheid in het dorp. In de dorpsraadvergadering oogstte de presentatie van Lon- neke Duijkers, Ilse Claessens, Maxime Classens en Stan Vullings veel lof en waardering. "De jeugd timmert op een heel positieve manier flink aan de weg", zegt dorpsraadvoorzitter Bert Arts. "Het is een voorbeeld voor alle andere dorpen. Ook buiten Castenray wordt erover gepraat. Ik hoor veel complimenten voor wat de jonge ren hier allemaal voor elkaar krij gen." Ook andere dorpsbewoners lieten hun waardering blijken. "De jeugd is hier op een prettige manier bezig met mooie activitei ten", vindt Jan Strijbos. "Het is een stimulans voor de andere jeugd." Wethouder Twan Jansen heeft afgelopen zomer de opgeknapte jeugdontmoetingsplek mogen openen. "Een heel mooi project. Het sluit goed aan bij wat leeft in Castenray. Al jullie projecten bete kenen een versterking van het dorp. Als gemeente ondersteunen we het graag, het is een dankbare club." Kleur in Castenray doet een beroep op wensgeld van de gemeente maar werft zelf ook met succes sponsors. Het project kra- lenpad is bedoeld om de jeugd op een leuke en spannende manier kennis te laten maken met een stukje natuurhistorie in het dorp: het Castenrays Broek. Het natuur gebied wordt beheerd door Staats bosbeheer. De jongeren gaan toe stemming vragen om de bestaande wandelroute te mogen gebruiken als kralenpad. Het is een speur tocht waarbij de kralenketting als oriëntatie dienst doet. "De kleur van de kraal zegt of je rechtsaf of linksaf moet of rechtdoor moet lopen", vertelt Ilse Claessens. "Tij dens de route komen de wande laars allerlei opdrachten tegen." Het kralenpad is een toevoeging aan de bestaande Casselse Ven- nenroute. Het is een mooie acti viteit voor kinderfeestjes, een familiedag of een schooluitje. "We gaan in de kerstvakantie beginnen met het uitzetten van de route en het bedenken van de vragen", zegt Ilse Claessens. "In de zomer van volgend jaar willen we het project openen." Kleur in Castenray maakt voor de opdrachten gebruik van de kennis van het heemkundig genootschap, dat onlangs een boek uitbracht over de Casselse vennen. Het budget voor het kra- lenpad is 2350 euro. Het meeste geld gaat op aan materialen zoals aanschaf van kralenkettingen, verf voor de bomen en hout en ijzer om voorwerpen (vlinders en pad denstoelen) voor de opdrachten te maken. - Teak meubelen - Meubels op maat in alle houtsoorten www.stoksmeubelen.nl Pluimveehouder P. Clas sens uit Oirlo moet voor 31 december 42.000 legkippen ruimen uit een opslagloods van zijn bedrijf. Doet hij dit niet, dan moet hij iedere dag een dwangsom van 2500 euro betalen tot een maximum van 50.000 euro. De gemeente Venray is over gegaan tot het opleggen van een dwangsom omdat de pluimvee houder, ondanks een eerdere waarschuwing, de legkippen nog steeds niet heeft verwijderd. Het bedrijf aan de Castenrayseweg in Oirlo mag volgens de geldende Groen labelvergunning niet meer dan ruim 154.000 legkippen heb- ben. Bij een eerdere controle in augustus van dit jaar was al gecon stateerd dat er 42.000 legkippen te veel op het bedrijf waren. Per brief was de pluimveehouder toen al gesommeerd om de legkippen te ruimen, omdat er sprake zou zijn van een ernstige overschrijding van de emissiefactor. Tijdens een tweede controle, vorige week, con stateerde de gemeente Venray dat de kippen nog steeds niet waren verwijderd. De gemeente besloot het bedrijf daarom een dwang som op te leggen, als Classens niet alsnog overgaat tot ruiming. Clas sens Pluimveebedrijven VOF heeft twee bedrijven, een opfokbedrijf in Vredepeel en het legkippenbe- drijf in Oirlo. De zonder vergun ning gehuisveste 42.000 kippen zijn afkomstig uit het opfokbedrijf. Deze kippen waren over en moes ten ergens anders worden onder gebracht. De Oirlose pluimvee houder had in een verweerschrift gevraagd rekening te houden met de snel opvolgende ontwikkelin gen in de pluimveesector. Volgens de gemeente rechtvaardigt dat niet om zonder emissiebeper- kende maatregelen 42.000 kippen in de loods te vestigen. Ook wil de gemeente geen rekening hou den met het feit dat de kippen in april/mei 2011 slachtrijp zijn. De gemeente stelt dat Classens al lan gere tijd, willens en wetens, bezig is met het zonder vergunning hou den van kippen in de opslagloods. De dorpsraden van Blitters- wijck, Geijsteren en Wanssum doen een dringend beroep op de gemeente Venray om de bibliotheeksteunpunten in de drie dorpen te behouden. In tegenstelling tot de tien kernen van de oude gemeente Venray, beschikken alle dorpen van de voormalige gemeente Meerlo- Wanssum nog over een eigen bibliotheek die is onderge bracht in de basisschool. BiblioNu heeft mede vanwege de bezuinigingen besloten deze bibliotheeksteunpunten niet lan ger open te houden. Het beleid van de gemeente Venray is ook om alle bibliotheekdiensten te con centreren in de hoofdvestiging in Venray. Daardoor kan iedereen over een groter en gevarieer der aanbod beschikken. De drie dorpsraden vinden het onaccep tabel dat de bibliotheken in hun dorpen verdwijnen. De voorzie ning is opgebouwd door vrijwil ligers, samen met de scholen en BiblioNu. Volgens de dorpsraden voorzien de bibliotheken in een duidelijke behoefte en stimuleren ze de jeugd tot lezen. Het biblio theeksteunpunt vervult tevens een sociale functie als ontmoe tingsplek. Ook veel ouders maken er gebruik van. De bibliotheken dragen bij aan de aantrekkelijk heid en de kwaliteit van de basis scholen. Voor de drie dorpsraden zijn dit redenen genoeg de bibli otheeksteunpunten te behouden. Ze vragen de gemeente om de scholen, vrijwilligers en bewoners de kans te geven om samen met de dorpsraden een oplossing te vinden om een andere bijdrage te leveren aan de bezuinigingen. Arnoud Bruijns, directeur van BiblioNu, gaat weg bij deze organisatie. Het contract met Bruijns wordt op 1 maart 2011 beëindigd. Bruijns is vanaf 1 november vrijgesteld van werkzaamheden en zijn werk zaamheden worden waargeno men door Marian van Leth, de huidige adjunct-directeur. De arbeidsovereenkomst is vol gens Joost van der Weiden, voor zitter van BiblioNu, beëindigd om persoonlijke en organisatorische redenen. "Als BiblioNu hebben wij van de gemeenten Venray en Horst een forse bezuinigingstaakstelling gekregen als gevolg van kleinere bijdragen van de gemeenten. In Venray is dat voor 2011 10% en in Horst 5%. Wij kunnen dus niet anders dan bezuinigingsmaatre gelen nemen. Arnoud Bruijns had daar als directeur en als persoon heel veel moeite mee. Dat paste niet bij hem en hij wilde daar ook niet de verantwoording voor nemen. Dat heeft ertoe geleid dat beide partijen in goed overleg uit elkaar zijn gegaan", aldus Van der Weiden. Bruijns is sinds 1999 directeur bij eerst Bibliotheek Venray en nu BiblioNu. Onder zijn leiding ontwikkelde de bibliotheek zich tot een groot informatiecentrum, waar computers en internet een steeds prominentere rol gingen spelen. Echtscheiding? Alimentatie? Omgang? Tel.: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) Brandweer moet vrouw met gebroken heup bevrijden Laathof vervangt witte huizen In de molen Sportlaan 10 Venray 0478-581101 06-54914131 INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN A DVO C ATEN

Peel en Maas | 2010 | | pagina 3