Ingezonden Bevlogen van Venrayse historie k-rental Documentaire in première Centrum officieel heropend Leerlingen in India Lezing over sterven IN BEELD CANON EOS 000 mmmemswm FUJIAX-20C ffliuufif KMUM!!!! 0 GO OSB STICK TT» SPOTGOEDKOOP! dom melskens i<Lrenzal 18 megapixel I*iso6400 variangle Icdl full-hd films creatieve functies 5X zoom 12.2 megapixel' Groot led scherm HD opnames dane-elee ideaal voor foto's nooit meer foto's kwijt super compact PEEL EN MAAS Fietsroute Alle lof voor de plannen voor de vernieuwing van het Goumans- plein en omgeving. Er komt een gebruikerspark, het Venrays Von delpark. Wel pleit ik voor de aanvul ling met een oost/west fietsroute boven de Grote Kerk via het ver nieuwde Goumansplein waardoor de huidige route over de markt kan vervallen. Een zodanige fietsroute herstelt om meerdere redenen een weeffout bij het project Centrum op de Schop. Bij dit project wilden we immers een fietsvrij centrum. Duidelijkheid. Nu mag je buiten het centrum gewoon fietsen en het centrum is fietsvrij maar op de pleinen en dus ook op de markt is de fietser 'te gast'. In totaal 3 fiets- regimes, zeker voor vreemdelingen verwarrend; wie heeft er voor rang, de wandelaar of de fietser? Veiligheid is in het geding. Door onduidelijkheid ontstaat er irrita tie en mogelijk zelfs ongevallen. Door de renovatie van de Grote Markt is er een gewild horecaplein ontstaan. Er zal nog meer publiek gaan komen en dientengevolge zal er weinig of geen ruimte meer zijn voor fietsers. Voor de fietsers is er maar een kans op een fatsoenlijke oost/west route en wel boven de Grote Kerk. Realisatie kan maar eenmaal plaatsvinden, nu of nooit. Daarom pleit ik uitdrukkelijk, net zoals Theo Swinkels van het Wijk- platform Centrum deed bij de informatieavond over het plan voor het Goumansplein en omgeving, voor genoemde nieuwe oost/west fietsroute. Ook nog zinvol voor de knooppuntenroutes en deze in te plannen route vormt tegelijkertijd een extra toezicht op het toekom stige park. De gemeenteraad heeft uiteraard het laatste woord. Frans Lemmers, Venray Paul Hulsman mag bouwen Eindelijk, eindelijk... met blijd schap las ik het bericht dat Paul Hulsman zijn café met daarbo ven een hotel mag gaan bouwen. Ik loop vaak over het Schouw burgplein, ben erg gecharmeerd van de gepimpte omgeving, maar elke keer weer vraag ik me af, wanneer wordt het 'gat' van Hulsman gedicht! Ik volg de soap op de voet. Volgens mij ken ik de familie Sijbers niet, maar ik heb echt te doen met deze mensen die kennelijk niets anders te doen hebben dan een positieve ondernemer het vuur aan de schenen te leggen. Elke keer weer houden ze het proces op met, naar later steeds blijkt, ongegronde klachten en argu menten. Nu het bezwaarschrift ongegrond verklaard is, kan het eindelijk beginnen voor Paul. Of kan Sijbers nog in beroep gaan.? Ik hoop echter dat Sijbers iets positiefs gaat ondernemen. Mijn advies is: ga lekker iets voor de Overloonse gemeenschap doen. Want wie goed doet, goed ont moet. Misschien krijg je dan mijn sympathie terug. Mijn roots lig gen tenslotte in Overloon. Ik kijk al uit om de eerste vastelaovend bij Paul te vieren. De gezellig heid van toen mis ik nog steeds. Ik heb de vastelaoveskraker voor het Piëlhaasseizoen 2012 al klaar. Twee regeltjes van het refrein zal ik alvast verklappen; 'Went beej Paul ien 't kafeeke daor baove 't buffet, daor hingt 'n papierke dat heej 't het gered'. Paul veel succes. Bert Snijders, liedjesschrijver en ook ondernemer. Vanavond uitreiking 't Silveren Swaentje Peter Teeuwen krijgt op don derdag 28 oktober, vanavond, 't Silveren Swaentje uitgereikt. 'Waarom ik?' was de eerste reactie van Peter, toen hem werd medegedeeld dat hij dit kleinood zou krijgen. Peter is pas immers de laatste vier jaar, nadat hij met werken was gestopt, actief bezig met het Venrays erfgoed. "Het is ook een aanmoedigingsprijs", werd mij verteld. "De intentie om er mee door te gaan is er zeker, als het mij ook gegeven is." Peter Teeuwen is altijd geïnteresseerd geweest in de Venrayse historie. "Ieder boek dat werd uitgebracht stond bij ons in de kast en had regelmatig mijn aandacht", vertelt Peter. Tijd om actief een rol te spelen, kreeg hij pas toen hij stopte bij Philips. 'Wat ik ging doen?', vroeg Twan van Els mij destijds. "Toen ik antwoordde dat ik wel wat meer wilde gaan doen met de historie van Venray, ging het allemaal heel snel. Het Historisch Platform had op dat moment geen voorzitter en met mijn bestuurlijke ervaring vanuit het werk werd ik voorzitter van de club. Daar stond op dat moment veel te gebeuren. Rooynet werd net opgestart en mij werd dan ook meteen gevraagd om in de stuur groep te stappen om de realisatie van Rooynet te begeleiden." Peter Teeuwen werd ook meer betrokken bij de realisatie van het museum. "Ik was destijds niet gelukkig met de constructie van het Museum van de Geest. Eerlijk gezegd ben ik er ook niet rouwig om dat het museum niet is door gegaan. Neemt niet weg dat er iets moet gebeuren. Ik noem het een Venrays Erfgoedhuis. Een plek en organisatie waar meerdere men sen en instanties bezig zijn met het Venrays erfgoed. 't Freulekes- huus heeft daar een rol in, maar laat nu alleen maar dingen zien. Het Erfgoedhuis gaat een stap verder." Het huidige pand van het museum is daarvoor niet geschikt. "Er liggen plannen voor een nieu we locatie op het Mgr. Gommans plein. Dat duurt echter nog enkele jaren. In de Patersstraat staat ook een mooi leeg bankgebouw. Dat is ideaal voor ons. We hebben daar alleen niet het geld voor, maar daar kunnen ze zo instappen." Er is voldoende werk voor de vele vrij willigers die zich met het Venrays erfgoed bezighouden. "Momenteel zijn we bezig met al het fotoma teriaal van Jan van der Putten. We hebben maar liefst 40.000 nega tieven die we moeten bekijken en verwerken. En dan hebben we het nog niet gehad over de vele schoe nendozen die we aangeboden krij gen met oude foto's en documen ten." 't Silveren Swaentje wordt vanavond om 20.00 uur uitgereikt in het Theehuis van het Odapark. Méér dan 1000 gereedschappen onder één dak! Modern en professioneel 100% Service! In de Venrayse schouwburg kan men vrijdagavond 29 oktober genieten van de beel den die geschoten zijn voor het monsterproject The lost history of a myth. Weliswaar in iets andere vorm dan de fantasievolle actiefilm die de makers voor ogen stond, maar zeker niet minder boeiend. In de schouwburg gaat de docu mentaire It's not always about success met veel spektakel in première. Een rode loper en limousines zullen niet ontbreken. Wie daarin zitten? Dat is de grote vraag die pas vrijdagavond wordt beant woord. Ofwel: een avond om niet te missen. Het verhaal rondom de oorspronkelijke film The lost history of a myth heeft Meerlo en omstreken jarenlang in haar greep gehouden. Het begon als een droom van Marijn Poels, die in september 2001 in Wales was toen de aanslagen op de Twin Towers plaatsvonden, maar werd al snel opgepakt door zijn vriendenclub en enorm veel vrijwilligers. "Het is aardig uit de hand gelopen", vertelt Marijn. "Ik had het idee om een film te maken over de onsterf lijke Merlijn die na de dood van Koning Arthur tot de conclusie komt dat de wereld niet leert van haar fouten. Ego blijft belangrijker dan sociale verbanden. Vroeger waren de wapens anders, maar het zijn nog steeds de gewone men sen die de klappen opvangen. De kantoorklerken in de Twin Towers zijn net zo de pineut als de boeren uit de tijd van Merlijn. Ik raakte er steeds meer van overtuigd dat het ons zou lukken om zonder budget een geweldige actiefilm met een boodschap te maken." 2400 Vrij- willigers, 650 uur ongemonteerde film en een nominatie voor de Cul tuurprijs Limburg later, wordt de film om zeep geholpen door een gecrashte harde schijf. Gelukkig zien de vrienden in de mislukking nieuwe kansen en ze benaderen Juul Thielen, student aan de film academie in Arnhem. Hij maakt een documentaire over de misluk te film met de vriendenclub van Marijn Poels als producent. "Het heeft me heel wat hoofdbrekens gekost om de filmbeelden te com bineren met interviews en daaruit de juiste boodschap te laten spre ken', vertelt Juul, "maar vrijdag vertellen we een boeiend verhaal met veel beelden uit de oorspron kelijke film. Honderden ridders in een veldslag, halve varkens wor- den verorberd in een Britse pub (lees Limburgse boerenschuur) en het Schuitwater wordt dankzij een rookmachine een mysterieus meer. Daarnaast staat de vriend schap van de makers centraal en tonen we dat falen juist nieuwe kansen creëert." "Dit filmproject is puur door vrijwilligers tot stand gekomen", vertelt Marijn. "En om in die sfeer te blijven, hebben we besloten om een deel van de opbrengst beschikbaar te stellen voor een goed doel. De actieve jongeren van de Stichting Ont wikkelingssamenwerking Meerlo- Wanssum, genaamd SOS Young, bemensen de kassa's en verko pen na afloop DVD's. Zij krijgen een deel van de opbrengst voor het huidige project van SOS: de mobiele school van Pappa Steven in India. Met deze mobiele school worden kinderen van rondtrek kende bouwvakkers in staat gesteld een opleiding te volgen en een betere toekomst voor zichzelf op te bouwen. Een mooi doel, dat prachtig past bij de boodschap van deze film: ego is niet alles in deze wereld." Op 29 oktober om 20.00 uur start het spektakel rondom de schouwburg van Venray. Om 20.30 uur wordt de documen taire It's not always about suc cess getoond. Meer informatie over de film is te vinden op www.thelosthistory.com. Kaarten zijn te koop aan de kassa van de schouwburg. Rashondenshow Kynologen Club Venray e.o. houdt op zondag 31 oktober de jaarlijkse clubmatch in sport- en feestzalencomplex 't Brugeind in Meerlo. De clubmatch is ieder jaar weer het klapstuk voor de KC en tijd nog moeite zijn gespaard om deze dag goed te laten verlopen. Circa 150 honden tonen zich deze dag op hun mooist. Meerdere keur meesters keuren de honden aan de hand van de rasstandaard op schoonheid. Het publiek krijgt via de microfoon deskundige informa tie over een aantal verschillende rassen. Ook de karakters van de rassen worden niet onbelicht gela ten. Elke hondeneigenaar die met zijn hond hier aanwezig is wil vertellen over de eigenschappen van zijn hond. Van alle verschil lende rassen wordt uiteindelijk een 'beste van het ras' gekozen, die dan weer mag deelnemen aan de rasgroepkeuringen. Er zijn tien verschillende rasgroepen zodat er na deze keuring, tien winnaars overblijven. Deze gaan samen strijden voor de titel Beste van de clubmatch. Ook worden de beste puppies en veteranen gehuldigd, evenals de beste van de meerdere hondenklasse en de beste zelfge- fokte. De show begint om 9.30 uur en eindigt omstreeks 16.30 uur. Seniorservice Seniorservice Venray is gestart met nieuwe activiteiten. Ben Winants verzorgt de cursus olie verf- en acrylschilderen op maan dag van 19.00 tot 21.30 uur. Erva ring voor deze groep is niet nodig, dus ook beginners zijn welkom. Aanmelden kan bij Ben Winants via telefoon (0478)636433. Op de maandagmorgen is er een cur sus glas-in-lood. Verder is er een groep koperfolie techniek (tiffany) gestart op dinsdag van 9.00 tot 12.00 uur. Teamleider is Paul Fesll, telefoonnummer (0478)585057, e mail pauver@hetnet.nl. De derde nieuwe activiteit is Engels voor gevorderden De lessen worden gegeven door Dave Edwards. De groep gaat beginnen op 1 novem ber van 19.00 tot 20.45 uur. Men kan contact opnemen met Edwards via telefoon (0478)586019, 06 51892700 of via e-mail daveanni- eedwards@gmail.com. Alle activi teiten vinden plaats in het gebouw van Seniorservice aan de Pr. Bernhardstraat in Venray. Zie ook www.seniorservicevenray.nl. Autisme De Nederlandse Vereniging voor Autisme regio Limburg en MEE Noord en Midden Limburg houden op maandag 8 november van 20.00 tot 22.00 uur een informatieavond over autisme en pubertijd. De avond wordt gehouden in Le Tam- bourin aan de Stationsweg in Ven- ray. Aanmelden kan via aic-weert@ hotmail.com. Ella Buis is orthope dagoog en gz-psycholoog en werkt bij het Ambulant Autisme Team van Kleur/Dichterbij. Zij vertelt over haar ervaring met de begeleiding van pubers met autisme en hun ouders in de thuissituatie. Ze gaat vooral in op concrete praktische situaties zoals meedoen aan gezins activiteiten, computeren, zelfred zaamheid, taken in het gezin, huis werk maken en probleemgedrag. Men kan zich aanmelden via e-mail aic-weert@hotmail.com. Tijdens koopzondag is het centrum van Venray officieel heropend. Na jaren van plannen bedenken en ontwikkelen en ruim en 2,5 jaar werkzaamheden is het centrum klaar. De straten zijn weer dicht, de bomen zijn geplant en de laatste kunst is geplaatst. Met de onthulling van een plaquette van Liesbeth Rutten gaf burgemeester Hans Gilissen de opening een extra feestelijk tintje. Vijf leerlingen, een docente en een directeur zijn onder begeleiding van Marijke en Bart Veldpaus uit Venray veertien dagen op bezoek geweest in het opvangtehuis Udavum Karangal in Chen- nai, zuidoost India. De gasten werden door Pappa Vidyaa- kar, de initiatiefnemer, en veel kinderen en inwoners van Helpende Handen, op tra ditionele wijze zeer hartelijk ontvangen. De eerste dagen stonden in het teken van wennen en vooral con tact maken met de weeskinderen en andere inwoners. Na de eerste kennismaking met de bewoners van armzalige krottenwijken, werd het de leerlingen al snel duidelijk dat de opgevangen weeskinderen, volwassen psychiatrisch zieke, verstandelijk beperkte en of licha melijk gehandicapte vrouwen en mannen in de buitenwereld geen kans zullen hebben op een mens waardig bestaan. Samen met de directeur van de Helpende Han den school was er een uitgebreid programma opgesteld voor de Dendron leerlingen. Over en weer werd er door middel van power point presentaties en gesprekken, leerzame informatie uitgewisseld. Ook hebben de leerlingen een dag 'gewoon' in een klas les gevolgd met hun leeftijdsgenootjes. De ontmoetingen van leerlingen uit twee totaal verschillende cultu ren hebben veel indruk op ons gemaakt. Hoe verschillend ze ook opgroeien, in hart en ziel blijken ze toch hetzelfde te zijn. Binnen een dag werden er vriendschap pen gesloten die het afscheid later dan ook emotioneel maakten. De leerlingen waren vooral ook erg onder de indruk van wat één zo bescheiden man allemaal in de wereld kan zetten. Zo'n groots project, waar zoveel kansarme mensen een thuis vinden, dat maakte indruk. Ook het cultureel bezoek aan Madurai was bijzonder en leer zaam. We hebben enkele mooie tempels bezocht en een bezoek gebracht aan het Mahatma Gandhi Museum. Het mogen bijwonen van enkele traditionele crematies was zeer bijzonder en indrukwek kend. Ook het kleine toeristische stadje Mamallapuram viel in de smaak. Dit dorpje valt bijna hele maal onder de Wereld Heritage. De Shore Tempel en het grote Bas reliëf Arjuna's Boetedoening, uit de Bagavath Gita zijn hoogte punten. In dit dorpje wonen veel 'kunste naars' die langs de straat de meest mooie beelden hakken uit natuur steen. Natuurlijk hebben wij hier de nodige cadeautjes gekocht voor thuis. Iedereen was weer blij terug te zijn op het project. Het afscheid was hartverwarmend en emotioneel Wij hebben met elkaar een mooie bijzondere leer zame tijd in India doorgebracht die ons nog lang zal heugen. De vijf nieuwe ambassadeurs staat nu de taak te wachten om, d.m.v. hun persoonlijke ervaringen, het project Helpende Handen, ver der uit te gaan dragen. Zij zijn in ieder geval zeer gemotiveerd. Voor meer informatie zie www.helpen- dehandenindia.nl. Voor de zestien nieuwe klaslokalen speciaal voor meisjes. Dendron heeft hiervoor al enkele jaren een financiële bijdrage geleverd. Op uitnodiging van Yarden Ver eniging Limburg komt professor dr. Anne van der Meiden op dins dag 9 november spreken over zijn boek In de dood kun je niet wonen, anders kijken naar weg gaan en achterblijven. We kunnen er niet omheen: in alles wat met sterven, begraven en rouwver werking te maken heeft, zijn in betrekkelijk korte tijd opvallende en veelsoortige veranderingen opgetreden. Mensen praten ope ner over de dood, ze verwerken hun verdriet in nieuwe rituelen en staan zichzelf toe na te den ken over nieuwe inzichten om uitzichtloos lijden te beëindigen. Van der Meiden (1929) studeerde theologie en communicatiewe tenschappen. Na functies in het bedrijfsleven en diverse orga nisaties was hij werkzaam als wetenschappelijk medewerker en hoogleraar communicatiewe tenschappen en pr. Hij is bekend als voorganger bij diensten voor het Koninklijk Huis en als vertaler van de Bijbel in het Twents. Aan de hand van wat hij in de praktijk meemaakte en erover las, wil hij die veranderingen in beleving van de dood en rouw proberen een gezicht te geven en anders te kleu ren. Daarbij zoekt hij naar noodza kelijke relativering van oude beel den van de dood, omdat mensen zwaar onder die beelden kunnen lijden. Hij doet dat in het besef dat elk leven tot een einde komt en dat de beleving van dood en rouw niet volledig te beheersen valt. Het is gewoon niet waar, dat de dood doodgewoon is geworden. De dood went nooit, want je kunt er niet in wonen. Deze lezing wordt gehouden in De Witte Hoeve aan de Gasstraat in Venray. Aanvang 20.00 uur. Reserveren is gewenst en kan via telefoon (080)9273280 via e-mail limburg@yarden.nl. Dorpsradenoverleg De Stichting Dorpsradenover- leg Venray houdt op maandag 1 november vanaf 20.00 uur een vergadering in gemeenschapshuis Gelderkoel aan de Heidseweg in Heide. Op de agenda staat onder meer een evaluatie van de kermis sen, het gemeentelijk beleidsplan wegennet en Advies Toekomst Pri mair Onderwijs. RAMAKRISHNA VIDYA NIKETAN GIRLS SCHOOL Donderdag 28 oktober 2010 - Pagina 7 nieuwjn I Openingstijden Ma. t/m vr. 07.30 - 17.30 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur K-Rental Venray Keizersveld 105, 5803 AP Venray T 0478-550898 F 0478-510805 E venray@k-rental.nl www.k-rental.nl VERHUUR VAN GEREEDSCHAP KEUS boxmeer venray W(Lê£ oAhfZEN X X X STEUNT ONZE ACTIE XXXf i

Peel en Maas | 2010 | | pagina 7