Toch goedkeuring voor tankstation Ingeborg weer in Het Lagerhuis? Q embrace i Gunhoek - ook voor üw tuin PEEL EN MAAS Donderdag 28 oktober 2010 - Pagina 5 Samenwerking wil gemeente financieel gezond houden "Bezuinigen is nooit leuk en het is voor niemand, zeker niet voor politici, een favo riete bezigheid", zegt fract- leider Martin Leenders in de begrotingsbeschouwing van Samenwerking. In de raads vergadering van 9 november wordt de begroting van 2011 vastgesteld. Samenwerking wil de gemeente Venray financieel gezond houden. Dit betekent bezuinigen en keuzes maken. "Maar stilstand is achteruit gang", aldus Leenders. "De gemeente moet niet alleen overeind zien te houden wat er al bereikt is. We moeten ook vooruit kijken en durven investeren in het Venray van morgen, voor de toekomstige generaties." Bezuinigen biedt volgens Samenwerking ook ruimte voor creativiteit en vernieuwing. "Het is zoeken naar nieuwe kansen in plaats van kijken naar de bedrei- gingen", stelt Martin Leenders. "Dat verlangen wij niet alleen van het college en de ambtenaren maar ook van al onze maatschap pelijke partners. Laten we samen deze klus klaren." Het is nog onduidelijk wat het nieuwe kabinet Rutte-Verhagen voor de gemeenten in petto heeft. De eerste optimistische geluiden klinken al door. Maar Samenwer king wil niet te vroeg juichen. De gemeenten zullen worden opge zadeld met nieuwe taken, waar van de kosten hoger zijn dan de inkomsten. Samenwerking hoopt bij de voorjaarsnota in 2011 op meer duidelijkheid. Leenders: "Op dat moment zullen we de inge zette maatregelen opnieuw beoor delen." Een sluitende meerjarenbe groting staat voor de lokale partij bovenaan. Mochten er dan nog meevallers zijn, dan wil de partij de bezuinigingen versoepelen. Als eerste wil Samenwerking de bevriezing van de subsidies weer ongedaan maken. Het college heeft besloten dat de subsidies de komende vijf jaar niet meer zullen meestijgen met het inflatiepercen tage. Zorgen heeft de partij over de meerjarenbegroting. Het ver wachte tekort loopt op tot ruim 1,1 miljoen euro. Het college zal alle zeilen moeten bijzetten om de volgende begrotingen sluitend te krijgen. De kans bestaat dat dit zal leiden tot nog meer bezuini gingen. Als dit het geval is, dan wil Samenwerking hierover nog voor de komende voorjaarsnota een gedachtewisseling met het college. "Zeker als het gevolgen heeft voor het grondbedrijf", zegt Leenders. "De gemeenteraad kan zo vroeg tijdig de richting aangeven." Het gemeentelijk grondbedrijf heeft te kampen met de gevolgen van de economische crisis. Woningbouw projecten worden uitgesteld en de verkoop van kavels stagneert. Ondanks het mislukte experiment in Vredepeel, denkt Samenwer king dat verlaging en differentiatie van de grondprijs wel degelijk kan leiden tot het vlottrekken van de verkoop. Het college is voortvarend van start gegaan met vijf nijpende huisvestingsvraagstukken van ver enigingen: Odeon, St. Christoffel, sportpark Meerlo-Wanssum, Bou- ledrome en PopPodium. Samen werking wijst er op dat hiermee de klus nog niet is geklaard. Naast de schouwburg en het Venrays museum kan ook het stadspark aan het lijstje worden toegevoegd. Venray streeft naar een attractief centrum. Samenwerking vraagt zich af of een extra verhoging van de parkeertarieven hierbij wel past. "Betaald parkeren mag geen melkkoe worden", vindt Leenders. "Zelfs niet in economisch minde re tijden of juist niet in econo misch mindere tijden." Samenwer king zegt ronduit teleurgesteld te zijn dat de regionalisering van de brandweer niet heeft geleid tot een verbetering en snellere uit- ruktijden. De lokale partij is blij met de komst van extra buiten gewone opsporingsambtenaren (boa's) in 2011. Samen met het inzetten van straatcoaches, zal het leiden tot een verbetering van de veiligheid en het veiligheidsgevoel in Venray. De uitkomsten van een nieuwe 'veiligheidsmonitor' zullen dit moeten uitwijzen. Minder blij is Samenwerking dat ook andere gemeenten kunnen gaan bepalen waar en wanneer de boa's wor den ingezet. Dit zal ook buiten de gemeentegrenzen van Venray zijn, en dat is niet wat de partij voor ogen heeft. Samenwerking heeft twijfels over het Werkplein, nu de gemeen ten Bergen en eerder Horst aan de Maas zijn afgehaakt. De partij vraagt om een herbezinning en vindt bovendien de uitstroom van bijstandsgerechtigden naar werk niet echt ambitieus. De 23-jarige Venrayse stu dente Malou Buddiger loopt de komende maanden stage bij het Wereldpaviljoen Venlo Greenpark en COS Limburg in Roermond. Haar opdracht is de organisatie van de mondiale boomfeestdag 2011 in kaart te brengen en te implementeren. Bovendien stelt zij een natuur educatief pro gramma op rondom de bomen- cirkels. Tijdens boomfeestdag op 23 maart 2011 wordt op het terrein van het wereldpaviljoen een bomencirkel aangelegd met een aantal vruchtbomen. Buddi- ger gaat ook via Limburgse orga nisaties contacten leggen met partners in de derde wereld en mede organiseren dat ook daar bomencirkels worden geplant door kinderen, net als op het ter rein van het Wereldpaviljoen. Bud- diger studeerde in Breda Inter national Tourism Management and Consultancy en volgt nu in Wageningen de opleiding Mas ter International Development. "Ik heb ontzettend veel zin om aan deze klus te beginnen", aldus Buddiger, die 1 november van start gaat. De Venrayse studen te is ook de initiatiefneemster van het jongerenpanel van het Wereldpaviljoen. Het CDA staat achter de bezuinigingsoperatie die het college wil doorvoeren. In de beschouwing op de begroting van 2011 roept het CDA op de keuzes goed uit te leggen aan de burgers. "Laten wij onze volgende generaties niet opza delen met torenhoge schulden, maar nu orde op zaken stel len", vindt fractieleider Gerda van Stelten. Het CDA steunt het belastingvoorstel, inclusief de forse verhoging van de toe ristenbelasting. Bij twee onderwerpen wil het CDA de begroting wijzigen. De geestelijke bedienaren en de dorps- en wijkraden moeten min der rigoureus worden gekort. De subsidie voor geestelijke bedie naren mag niet volledig worden geschrapt, maar gekort met 20 procent. De dorps- en wijkraden gaan wel tot 40 procent van hun subsidie inleveren.Terwijl bij ande re organisaties 10 tot 20 procent wordt gekort. Dat gaat het CDA te ver. "Dit zal negatieve gevolgen hebben die onaanvaardbaar zijn", meent Van Stelten. "Juist in deze tijd, waarin met name de kleinere dorpen het moeilijk hebben door dreigende sluiting van scholen en terugloop van voorzieningen, is het voor het CDA belangrijk dat er voldoende initiatieven door de dorps- en wijkraden kunnen wor den ontplooid." Het CDA komt tijdens de begrotingsbehandeling met het voorstel geen vast bedrag te hanteren, maar bij ieder dorp en wijk 10 procent te bezuinigen op het leefbaarheidbudget. De subsidie voor de klankbord groep WMO wordt volledig weg- bezuinigd. "Het CDA vindt het niet gepast de WMO-klankbordgroep meer taken uit te laten voeren en hen aan de andere kant financieel helemaal niet meer te ondersteu nen", aldus de fractieleidster. Het project Centrum op de Schop is afgelopen weekeinde feestelijk afgesloten, tot volle tevredenheid van de ondernemers en gebrui kers. Het CDA kijkt ook tevreden terug op het project, dat binnen de begroting is gebleven. De partij constateert wel dat het nog wen nen is aan de nieuwe verkeerssi tuatie. Van Stelten: "Nog niet voor iedereen is duidelijk wat wel en niet mag in ons nieuwe centrum. Hier dient aandacht aan besteed te worden." Het college wil het aantal eve nementen fors laten toenemen. Maar aan de andere kant wor den de subsidiebudgetten juist verlaagd. Dit betekent dat er per evenement veel minder subsidie beschikbaar komt. Het CDA vreest dat dit zal leiden tot kwantiteit in plaats van kwaliteit. Nu er weer in bijna alle dorpen kan worden gebouwd, blijkt de belangstelling af te nemen. Ondanks de verlaag de grondprijs, raken de kavels in Vredepeel niet verkocht. Voor de loting van de zeven kavels in Veu len heeft zich niemand gemeld. En ook in andere dorpen en wijken stagneert de vraag. Het CDA wil van het college weten hoe het met nieuwe woningbouwlocaties wil omgaan. Binnenkort worden de resulta ten verwacht van het onderzoek dat Wonen Venray heeft gedaan naar het aantal buitenlandse werk nemers dat zich blijvend in Venray wil vestigen. Het CDA denkt dat het een middel kan zijn om de krimp van de beroepsbevolking deels op te vangen. In de regionale woonvisie moet er extra aandacht zijn voor de buitenlandse werkne mers die hier willen blijven. Het CDA heeft zich sterk gemaakt voor de komst van speciaal onderwijs naar Venray. Een expertisecampus is niet haalbaar gebleken, en ves tiging bij een bestaande school is evenmin gelukt. Het CDA wil nog steeds een dependance van speciaal onderwijs naar Venray halen. De partij vindt het een prima gedachte het te huisves ten in vrijkomende scholen en lokalen, zoals in Heide. Ook het management van het SPOV zou kunnen verhuizen naar een lege schoolruimte. Speerpunten op economisch gebied zijn: toerisme, kleine en middelgrote bedrijven, revitaliseren van bestaande bedrij- venterreinen en de aanpak van de haven van Wanssum. Het CDA blijft voorstander van meer regio nale samenwerking. De Floriade in 2012 en Greenpark Venlo zijn goede voorbeelden. Maar hoe gaat het verder na 2012? Het CDA wil een politieke discussie over welke rol Venray moet spelen in de toe komstige regionale samenwerking. De Raad van State gaat toch akkoord met de bouwvergunning en vrijstelling van het bestem mingsplan voor een onbemand tankstation aan de Henri Dunant- straat in Venray. Dat heeft de Raad van State vorige week bekendge maakt. Onlangs bleek de raad kri tisch over het project na bezwaren die werden ingediend door auto bedrijf de Alde Smidse in Leunen. Dit bedrijf verdenkt de gemeen te Venray van het bevoordelen van de exploitant van het nieuwe tankstation. De Alde Smidse was zelf lange tijd bezig om een ver gunning te verwerven voor een tankstation aan de Henri Dunant- straat. Dat ging uiteindelijk niet door vanwege te zware eisen van de gemeente. Nu mag het bedrijf Aqua Mentha wel aan de over zijde van de Henri Dunantstraat een tankstation openen. Dat is weliswaar in strijd met het daar geldende bestemmingsplan, maar de gemeente verleende daarvoor vrijstelling. De Raad van State zette flinke vraagtekens bij de handel wijze van de gemeente, maar con stateert nu dat het besluit om het nieuwe tankstation te laten bou wen juridisch wel klopt. Het nieu we tankstation valt namelijk onder een ander bestemmingsplan. En daar kan de gemeente minder zware eisen stellen. "Het opzetten van het Werk- plein Venray gaat gestaag ver der. Want een werkplein biedt voordelen, in de eerste plaats voor de mensen die werk zoe ken en een uitkering hebben. Maar ook voor de deelnemen de gemeenten is het werkplein een goede ontwikkeling. Door de samenwerking met UWV Werkbedrijf krijgen we betere contacten met de werkgevers. De gemeente Venray blijft dan ook vol overtuiging de kar van het werkplein trekken." Aan het woord is Twan Jansen, als wethouder verantwoordelijk voor de oprichting van het Werk- plein Venray. Samen met de buur gemeenten in noordelijk Noord Limburg en het UWV Werkbedrijf is Venray bezig om de krachten van de gemeentelijke sociale diensten en die van het UWV te bundelen tot één slagvaardige organisatie. Zodat mensen voor alle zaken rond werk en inkomen op één adres terecht kunnen. En ze zo snel mogelijk passend werk vinden. De oprichting van Werkpleinen is een opdracht van de Rijksover heid, die Venray enthousiast heeft opgepakt. Samen met Bergen, Gen nep, Horst aan de Maas en Mook en Middelaar. Horst aan de Maas koos voor een eigen koers en ook Bergen liet onlangs weten zich niet aan te sluiten bij Werkplein Venray. "Dat is jammer", reageert Jansen, "maar er is geen man over boord. Financieel en qua organisa tie krijgen we het Werkplein ook met de overige partners rond. De extra kosten van het Werkplein zijn namelijk heel beperkt en als we maar een handvol werkzoe kenden meer aan een baan hel pen, verdienen we ze al terug." De gemeente Venray voegt de daad bij het woord als het om de voortgang van het Werkplein gaat. In december verhuizen ongeveer 35 medewerkers van de gemeente die de Wet Werk en Bij- stand (WWB) uitvoeren naar het gebouw van het UWV aan de St. Jozefweg. "Daar krijgt de samen werking al gestalte. Noem het maar een snuffelstage", zegt Jan sen. De verhuizing valt samen met de verbouwing van het gemeen tehuis. Als die verbouwing klaar is wordt het Werkplein Venray mogelijk gevestigd in het gereno veerde voormalige klooster aan de Raadhuisstraat. "Maar dat is nog ver weg. Tegen die tijd moet het Werkplein Venray zich al lang en breed hebben bewezen." bedoek site; wwvv.gi.mhuek.nl Venray De Hoveniers msnm Dag van de Vrijwilliger In de foyer van de Schouwburg van Venray wordt op zondag 7 november de Dag van de Vrijwil liger gevierd. Er zijn deze middag optredens door Dizzy Dance uit Venray, JES uit Ysselsteyn, toneel- verening 't Is Wat uit Wanssum, goochelaar Magic by Michel en zangeres Daimy Lucassen. Ook de winnaar van de Prijs voor de Vrij willigersorganisatie 2010 wordt deze avond bekendgemaakt. Genomineerd hiervoor zijn de Voedselbank,Vrijwillige Palliatieve Terminale Zorg en de Algemene Hulpdienst. Daarnaast maken deze organisaties samen met Let's Do It Venray, Jeugd natuurwacht Venray en Werkgroep Educatie Odapark ook kans op de publieksprijs, waar de aanwezige bezoekers hun stem op mogen uitbrengen. Vrijwilli gers zijn deze middag van harte welkom. De foyer is geopend vanaf 13.15 uur en het program ma duurt tot 16.00 uur. 1100 euro voor St. Catharina Harmonie St. Catharina Leunen- Veulen-Heide heeft van het Prins Bernhard Cultuurfonds Limburg bericht ontvangen, dat het fonds een bijdrage gaat verstrekken van 1100 euro in de kosten van de aan schaf van nieuwe instrumenten. Dit komt de harmonie goed van pas, mede gezien in het licht van het 90-jarig bestaan dit jaar van de harmonie. Op die manier kan de harmonie haar aantrekkingskracht voor muzikanten in stand houden en voor het dorp van grote bete kenis blijven. De aanschaf van nieuwe instrumenten stelt de har monie tevens in staat een gevari eerder aantal composities op het programma te nemen. Puberbrein Het Centrum voor Jeugd en Gezin (CJG) houdt maandag 2 november een informatiebijeen komst rond het thema 'puber brein'. Instellingen op het gebied van pubers, zoals MEE Noord en Midden Limburg, GGD Limburg Noord, GGZ Noord en Midden Lim burg, Synthese en Kleur Kinder- Jeugdzorg werken er aan mee. Op het programma staat onder meer een lezing door Huub Nelis, mede auteur van het boek 'Puberbrein binnenstebuiten'. De bijeenkomst vindt plaats in het Dendon College in Horst. Aanmelden kan tot 29 oktober via www.mijncjg.nl. Het Venrayse gemeente raadslid Ingeborg de Barban- son keert mogelijk voor een keer terug in Het Lagerhuis. In verband met het 85-jarig bestaan van de VARA wordt een extra uitzending gemaakt met een selectie van deelne mers uit het verleden. Kijkers kunnen op de website van de VARA een stem uitbrengen op kandidaten. Ingeborg is een van de geselec teerden in de leeftijdscategorie veertigers. "Natuurlijk wil ik graag weer meedoen", zegt de Venrayse fractievoorzitter van de VVD. "Ik hoop in ieder geval dat ik vol doende stemmen krijg." Om Inge borg terug op het scherm te krij gen kunt u een stem uitbrengen op de website http://85jaar.vara. nl/Veertigers.8064.0.html "Daar sta ik bij de veertigers." Ingeborg heeft in het verleden ongeveer vijftig keer meegedaan aan het programma, waarbij ze meestal de rol had om de knuppel in het hoenderhok te gooien. U kunt stemmen tot 1 novem ber. Daarna worden de deelnemers bekendgemaakt. De uitzending is tijdens de speciale jubileumuit zending op 6 november. www.embrace.nl Arcen Raadhuisplein 13, 5944 AH Arcen T 077 4731481 Tegelen Kerkstraat 20, 5931 NN Tegelen T 077 3735437 Venray Grotestraat 56, 5801 BH Venray T 0478 581517 Voorheen FIRSTLADY 'Durven investeren in Venray van morgen' Malou Buddiger organiseert mondiale boomfeestdag CDA steunt bezuinigingsplan 'Werkplein Venray gaat zeker door'

Peel en Maas | 2010 | | pagina 5