Doek valt voor scholen Heide en Vredepeel Venray maakt weer vuist tegen borstkanker Comité Shermantank Overloon Vredepeel zoekt ander schoolbestuur CDA-fractieleider Van Stelten stopt iiioinSÉi Wij zijn verhuisd naar STOKS MEUBELEN Julicher Meijer PEEL EN MAAS Donderdag 28 oktober 2010 - Pagina 3 Adviesgroep: vijftig kinderen per basisschool is ondergrens De adviesgroep heeft het lang verwachte rapport uitge bracht. Het is een reactie op het omstreden toekomstplan van schoolbestuur SPOV, dat begin dit jaar tot veel com motie leidde. De adviesgroep komt eveneens tot de conclusie dat sluiting van kleine scholen onontkoombaar is. Voor de Venrayse scholen wordt een minimum bestaansgrens van vijftig leerlingen voorgesteld. Dit betekent dat na dit school jaar het doek valt voor Regina Pacis in Vredepeel (23 leerlin gen) en De Hei in Heide (22). De adviesgroep bestaat uit vertegenwoordigers van SPOV, gemeente, ouderraden en wijk en dorpsraden. De opzet was tot een rapport te komen waarin alle partijen zich konden vinden. Dat is niet helemaal gelukt. De dorps raden van Castenray en Vredepeel keren zich tegen de ondergrens van vijftig kinderen per school. Voor de school van Vredepeel betekent dit het einde, terwijl Castenray (met 78 leerlingen) over een aantal jaren de kritische grens nadert. De Antoniusschool in Veulen zit met 64 leerlingen nog dichter bij de ondergrens. Bert Arts, voorzitter van de dorps- raad in Castenray, vreest dat hij het doodvonnis van basisschool De Stek zou hebben getekend. De adviesnota wordt op dinsdag 16 november behandeld in een extra vergadering van de gemeen teraad. Nog belangrijker is wat het schoolbestuur er mee gaat doen. SPOV kan zelfstandig beslissen over het al dan niet opheffen van basisscholen. Het schoolbestuur hanteerde een norm van minimaal 76 leerlin gen, maar dit werd in de praktijk nooit toegepast. Anders waren er al veel eerder scholen opgedoekt. De landelijke opheffingsnorm is 23 leerlingen. Dit is wél een hard criterium. Alhoewel dit getal wei nig zegt over de kwaliteit van het onderwijs. De norm is ooit reken kundig vastgesteld zonder inhou delijke onderbouwing. Aan de hand van literatuur en de praktijk - over organisatie en inhoudelijke vorm het van onder wijs - komt de adviesgroep tot de norm van 50 leerlingen. Hierbij is uitgegaan van een gewenste ver deling van zes kinderen per leer jaar. Er is dan nog een werkbare groepsindeling te maken van drie klassen: een combinatie van de groepen 1-2-3, 4-5-6 en 7-8. Dan de financiële kant van het verhaal. Leerlingenprognoses laten een jaarlijkse afname zien van 3 pro cent. Dit betekent dat de inkom sten van SPOV de komende jaren fors afnemen. Van 15 miljoen euro in dit schooljaar tot 12.4 miljoen euro in het schooljaar 2015/16. Momenteel worden al 26 lokalen niet meer benut voor het onder wijs. In de dorpen staan zeven van de 59 lokalen (12 procent) leeg en in de wijken 19 van de 135 lokalen (14 procent). Een oplossing is herbestem ming voor kinderopvang, peuter speelzalen of andere maatschap pelijke functies. Het gedeeltelijk slopen van schoolgebouwen of door fusies de gebouwen hele maal afstoten is ook een moge lijkheid. Alhoewel in de wijken de leegstand groter is dan in de dorpen, zijn er in Venrayse wijken meer mogelijkheden de leegstand te verminderen. Het rapport blikt ook terug op de omstreden aanpak van SPOV. De adviesgroep veroordeelt de voorlichtingscampagne van SPOV. Die heeft een averechts effect gehad, waardoor het onbegrip juist toenam. De ouderraden en de dorpen voelden zich overval len waardoor er een vertrouwens- breuk ontstond. De adviesgroep vindt dat SPOV te eenzijdig heeft ingezet op sluiting van scholen om bezuinigingen op te vangen. 'Het lijkt dat vermindering van het aantal scholen als oplossing voor alle vraagstukken wordt gezien', concludeert het rapport. De toekomstnota van SPOV is ook onvoldoende onderbouwd, zoals de relatie tussen schoolgrootte en kwaliteit van onderwijs. 'Dit heeft tot veel onbegrip en discus sie geleid.' Tevens wordt SPOV ver weten geen aandacht te hebben voor de leefbaarheid in de dor pen. Het schoolbestuur heeft zich te veel 'technisch' gericht op de organisatievorm en de optimale schoolomvang. Terwijl leefbaar heid een cruciaal thema is op het platteland. 'De commotie die met name in de dorpen is ontstaan, is dan ook begrijpelijk', meldt het rapport. SPOV voerde aan dat ze niet primair verantwoordelijk is voor de leefbaarheid in het dorp. De adviesgroep bestrijdt deze benadering. 'Als maatschappelijk ondernemer moet het schoolbe stuur daar wel degelijk oog voor hebben.' Het schoolbestuur op haar beurt voelde zich onvoldoende begrepen en gesteund door de gemeente. De gemeente zou te laat in de gaten hebben gehad wat de gevolgen zijn van krimp en het dalende leerlingenaantal. SPOV moet forse maatregelen nemen om het aantal personeelsleden in overeenstemming te brengen met het rijksgeld, dat op basis van het leerlingenaantal wordt ontvangen. Om te voorkomen dat wordt inge teerd op de reserve. In overleg met de vakbonden is een sociaal plan opgesteld en er is hiervoor een voorziening getroffen. Uit berekeningen blijkt dat elke school over voldoende middelen kan beschikken, ongeacht het leer lingenaantal. Mits er geen sprake is van leegstand. De praktijk wijst anders uit. SPOV dat nu nog een solide financiële positie heeft, is in de komende jaren niet in staat de kosten van leegstand te dra gen. Samen met de gemeente, als eigenaar van de schoolgebouwen, moet krachtig worden ingezet op het tegengaan van leegstand. De adviesgroep vindt dat het beleid er op gericht moet zijn de school zo lang mogelijk open te houden. Als een alternatieve invul ling van de lege leslokalen niet mogelijk is, dan zal de gemeente moeten opdraaien voor de kosten van de leegstand. Met z'n allen wandelen voor Pink Ribbon. Op zondag 31 oktober maakt Venray voor de derde keer een vuist in de strijd tegen borstkanker. Dan wordt de Pink Ribbon wan deltocht georganiseerd, met een afstand van 7,5 kilometer. In de voorgaande jaren werd al meer dan 5000 euro voor dit goede doel opgehaald. Het deelnemersveld varieerde van jong tot oud. Ook dit jaar is weer iedereen welkom die zich betrokken voelt bij Pink Ribbon. Twee medewerkers van Sport centrum De Sprank in Venray wilden een paar jaar geleden iets doen voor een goed doel. Volgens Ingrid Driessen, samen met Arna van Ool organisatoren van het eerste uur, stond het vrij snel vast dat het Pink Ribbon zou worden. Het fenomeen Pink Ribbon is actueel en leeft onder de mensen. "Wij doneerden elk jaar aan Pink Ribbon en wilden daarom iets extra's doen voor dit goede doel. Dat is de wandeltocht geworden. In totaal werken we met tien tot twaalf vrijwilligers, zonder budget, om de wandeltocht tot een succes te maken." De wandeltocht trok in het eerste jaar 120 en in het tweede jaar 170 deelnemers. De organisa tie hoopt ook dit jaar op een stij gende lijn. "Veel mensen hebben al één of twee keer meegelopen en doen nu weer mee. In totaal hebben we tijdens de afgelopen twee edities meer dan 5000 euro binnengehaald. Dus we hopen nu weer zo'n 2500 euro op te halen. De inkomsten komen uit het inschrijfgeld, de verkoop van hapjes en ballonnen, maar ook uit sponsoring. Ook hebben we een loterij met gesponsorde pro ducten. De fitnessinstructeurs van Sportcentrum De Sprank organiseren een spinningmara- thon waarvoor mensen zich kun nen inschrijven. Zo proberen we zoveel mogelijk geld bij elkaar te krijgen." Al het geld dat wordt opge haald, gaat naar Pink Ribbon. "Tot aan de laatste cent," vertelt Ingrid Driessen. "Wij zetten ons volledig vrijwillig in voor Pink Ribbon en krijgen hierbij steun van Sport centrum De Sprank. Iedereen kent wel iemand uit zijn of haar omgeving die met borstkanker geconfronteerd is. Hierdoor is het een ziekte die heel dichtbij komt. Ook ik ken mensen in mijn direc te omgeving die aan borstkanker hebben geleden. Na het wandelen van de tocht hebben we toch het gevoel dat we een klein steentje heb kunnen bijdragen. Onze steun betekent toch weer extra geld om onderzoek te doen." BALLONNENFINALE Als afsluiting van de wandel tocht is er een ballonnenfinale. Ook deze keer. "Na de wandel tocht heerst er een groot gevoel van saamhorigheid. Iedereen komt ongeveer tegelijk binnen en er wordt een afsluitend woord gesproken. Mensen krijgen dan de kans om een wensballon te kopen; aan de ballon kan een kaartje bevestigd worden met daarop een persoonlijke noot. Vervolgens worden deze ballonnen tegelijk losgelaten. Dat is een heel mooi moment. Voor sommigen is het ontroerend, omdat het herinnerin gen oproept aan hun geliefden die tegen borstkanker hebben gestre den of een andere ziekte hebben gehad." Iedereen is welkom om deel te nemen aan de wandeltocht. Mensen die liever niet meelopen, mogen een kopje koffie bij ons komen drinken. Ook dan kan er nog geld worden gedoneerd. En er is een vrijwilligster van de Stichting Pink Ribbon aanwezig, die desgewenst meer over het werk van de stichting kan ver tellen. Leuk is dat de afgelopen jaren steeds meer mensen in het roze kwamen of roze accessoires droegen. Ook nu willen wij ieder een weer uitnodigen om iets roze mee te nemen of aan te trekken." De sponsorloop begint zondag 31 oktober om 10.00 uur bij ver trek- en eindpunt Sportcentrum De Sprank aan de Kempweg 70 in Venray. De tocht is 7,5 kilometer en de inschrijving is ter plaatse vanaf 09.15 uur. De minimale inzet bedraagt 3,50 euro, meer mag natuurlijk ook. De loop wordt om 13.00 uur afgesloten. Het sponsorformulier kan worden gedownload via www. pinkribbon.nl. Meer informatie: Ingrid Driessen (06-22157769, i.b.driessen@home.nl) of Arna van Ool (06-48031026, arnavanool@ live.nl). In oktober 1944 vond in het verlengde van de slag om Arnhem de Slag om Overloon plaats. Deze slag staat ook bekend als De slag in de schaduw of De vergeten slag. Een strijd tussen de geallieerde en de Duitse troepen, met grote ver liezen aan beide zijden. De Ameri kaanse 7e pantserdivisie (The 7th Armored Divison, bijgenaamd The Lucky 7th) was een van de par tijen in deze slag. Om deze divisie de eer te brengen die ze toekomt wordt momenteel door een groep vrijwilligers een Shermantank opgeknapt die als monument gaat dienen. Het comité heeft bij uitzonde ring het Ministerie van Defensie bereid gevonden daartoe een tank over te dragen aan de gemeente Boxmeer. Vanuit het comité gin- gen daar ook vruchtbare onder handelingen met het Amerikaanse Ministerie van Defensie en de Amerikaanse ambassade aan voor af. De betreffende tank is jaren lang gebruikt als schietobject op een Nederlandse basis. De geres taureerde tank wordt geplaatst op het Museumplein in Overloon naast het reeds bestaande monu ment van de 7e pantserdivisie. De inhuldiging van de tank is voor lopig gepland in mei 2011. Op www.shermantankoverloon.nl waarop alle informatie met betrek king tot dit project wordt gepubli ceerd zal tevens de totale tankres tauratie kunnen worden gevolgd. Ook wordt door het comité een officiële documentaire gemaakt over The Lucky 7th en hun strijd in de Peel- en Maasstreek. Belang rijk onderdeel zal daarin de slag om Overloon vormen. Naast een eerbetoon aan de divisie zal deze documentaire het monument project ondersteunen. De opna men starten naar verwachting in november. Qua financiën van de restauratie van de tank is het comité afhankelijk van donaties, het is geen gesubsidieerd project. Daartoe is een speciaal banknum mer geopend waarop bedrijven en particulieren die dit project een warm hart toedragen hun donatie kunnen storten. Banknum mer 1435.88.850 Ten name van Comité Shermantank Overloon in Nederweert (Rabobank Weerter- land en Cranendonck) onder ver melding van Sponsoring Sherman- tank. Het comité wil met nadruk stellen dat de donaties alleen voor de restauratie worden aangewend, niet voor de documentaire. Om sluiting te voorkomen, wil Vredepeel de basisschool onderbrengen bij een ander schoolbestuur. Dit kan zijn Dynamiek - dat ook de scho len in Geijsteren, Wanssum en Blitterswijck onder zijn hoede heeft - of een schoolbestuur net over de provinciegrens in Brabant. De Regina Pacisschool telt 23 kinderen. In het onlangs uitge komen adviesrapport wordt de ondergrens van 50 leerlingen genoemd. Dit betekent dat de scholen in Heide en Vredepeel na dit schooljaar hun deuren moeten sluiten. De dorpsraad en ouders in Vredepeel leggen zich er niet bij neer. Er zijn al gesprekken gevoerd met andere schoolbestu ren. SPOV geeft Vredepeel tot 1 februari de tijd. Er zijn geen wet telijke obstakels of andere belem meringen om over te stappen naar een ander schoolbestuur. "Ja, dat klopt. Het is mogelijk", zegt Theo Kooter, secretaris van de dorps raad. "SPOV weet ervan en wil ook meewerken. Met alle lasten en lusten." Voordat aansluiting bij een ander schoolbestuur een feit kan zijn, wil de dorpsraad eerst de toezegging van de ouders dat ze hun kinderen ook daadwerkelijk in Vredepeel op school houden. Er is een werkgroep opgericht. Vorige week is de kwestie bespro ken met alle ouders en het onder wijzend personeel. Vredepeel balanceert op een dun koord. De komende jaren blijft het leerlin genaantal net zweven boven de landelijke opheffingsgrens van 23 kinderen. "De basis is dat de ouders er volledig achter staan", zegt Kooter. "Het heeft alleen kans van slagen als alle kinderen van Vredepeel in hun eigen dorp naar Gerda van Stelten (52) trekt zich per 1 januari terug als fractievoor zitter van het CDA. "Ik heb lang getwijfeld. Deze beslissing valt mij zeer zwaar, maar mijn gezond heid is al sinds langere tijd niet optimaal", schrijft Van Stelten in een brief aan burgemeester Gilis- sen en de gemeenteraad. Gerda van Stelten kwam in 2002 in de gemeenteraad. Twee jaar later volgde ze Ton Teeuwen op als frac tieleider. Bij de verkiezingen van 2006 en 2009 was ze lijsttrekker. Bij de verkiezingen van november 2009 kreeg de partij tien zetels. Van Stelten werd opnieuw geko zen tot fractievoorzitter. Amper een jaar later moet ze deze taak neerleggen. "Ik heb deze functie altijd met veel plezier ingevuld", aldus Van Stelten. "Maar de rust die ik zal moeten nemen, om weer zo gezond mogelijk te worden, is niet te combineren met de toch wel zware taak als fractievoorzitter van een grote coalitiepartij met al haar verantwoordelijkheden." Ze blijft wel raadslid van het CDA. De fractie zal binnenkort een nieuwe voorzitter kiezen. John Michels en Toon Loonen lijken de belang rijkste gegadigden. Michels zit sinds 2006 in de gemeenteraad en Loonen vier jaar langer. Vervolg voorpagina 'Maak van hele wijk 30-kilometerzone' "Bewoners hebben bezwaar gemaakt. We gaan eerst met ze in overleg", vertelde projectleider Schreven. Het grootste bezwaar is dat door de komst van de bus halte het stukje ventweg aan de zijde van Klaproos wordt afgeslo ten. Het verkeer kan straks alleen nog vanaf de Kruidenlaan in- en uitrijden, wat voor gevaarlijke situ aties zorgt tussen de geparkeerde auto's, fietsers en voetgangers in. Bloem Civiel Techniek uit Pan heel gaat de komende twee maan den het werk uitvoeren. Afgelo pen maandag werd gestart bij de Sleutelbloem. De aanleg van een inritconstructie duurt ongeveer een week. Schreven: "In die peri ode zullen de woningen niet altijd bereikbaar zijn. U zult dan moeten parkeren in de aanliggende stra ten." Door de aanleg van het pla teau zal Klaproos tussen 6 en 17 december voor alle verkeer wor den afgesloten. Er komen borden met omleidingroutes en tevens wordt vermeld hoe het winkel centrum te bereiken. Eind decem ber moet het werk grotendeels klaar zijn, tenminste als een vroeg invallende winter geen spelbreker is. De rode fietssuggestiestroken worden pas in het voorjaar van 2011 aangebracht. Martijn Schreven vertelde dat Landweert na de werkzaamhe den nog niet helemaal af is. Er is te weinig geld om de Kruiden laan volledig mee te nemen. Het werk stopt nu voorbij Plusmarkt. "De rest van de Kruidenlaan en Lisdodde vergeten we niet", zei de projectleider. "Het blijft op het wensenlijstje staan en zodra er geld is, wordt ook hier de herin richting uitgevoerd." Vervolg voorpagina 'Nieuwbouw moet passen bij historische gebouwen' "Het moet wel veilig zijn. Daarom moeten er we het eerst inrichten met looproutes en ver lichting." Er is nog geen duidelijk heid over vervangende parkeer gelegenheid. Alleen langs de oprit naar de Grote Kerk blijven er aan de kant van het grasveld enkele parkeerplekken over. Dat is veel te weinig. Onder de nieuwbouw van het Mgr. Goumansplein komt weliswaar een parkeerkelder, maar die is voornamelijk bestemd voor de bewoners. Mieke Beer- kens (Gehandicapten Platform Venray) vraagt om voldoende parkeerplaatsen dicht bij de kerk. "Voor gehandicapten en mensen die slecht ter been zijn." Beerkens verzoekt ook de paden door het park zo in te richten dat ze goed begaanbaar zijn voor mensen met een scootmobiel, een rolstoel of een kinderwagen. Cees de Vocht heeft moeite met de bouw op het Mgr. Goumans- plein. Er komen woningen die gericht zijn op de Eindstraat en aan de achterzijde op het stads park. "Deze bouwblok is een raar geval", vindt De Vocht. "Het past niet in de historische bebouwing en bovendien missen de mensen die de kerk verlaten de pleinbe leving." Johan Coenders, steden bouwkundige van de gemeente, legt uit dat het geen recht bouw blok wordt. "Het is de uitdaging voor de architect er iets moois van te maken dat past in de omgeving. Zoals detaillering in de gevels en het laten verspringen van de nok en de dakgoten. De historische panden in de buurt dienen als inspiratiebron." KEIZERSVELD 20, 5803 AN TE VENRAY! school gaan." Vredepeel wil voor komen dat de school in een klap gehalveerd wordt, zoals onlangs in Heide is gebeurd. Dan is het defi nitief over. Theo Kooter hoopt bin nen anderhalve maand duidelijk heid te hebben. "Anders heeft het geen zin om er zo veel energie in te steken. De eerste signalen zijn in elk geval positief." - Teak meubelen - Meubels op maat in alle houtsoorten www.stoksmeubelen.nl Steun voor fietspendeldienst De gemeente Venray wil tot en met 2012 jaarlijks 8000 euro beschikbaar stellen om de fiets- pendeldienst op de Maas tus sen Baarlo en Blitterswijck in de vaart te houden. Volgens het college van Burgemees ter en Wethouders van Venray kan daarmee een voor Noord Limburg onderscheidend toeris- tisch-recreatief product, minimaal tot en met de Floriade behouden blijven. Sinds 2005 verzorgt rede rij Odin Travel met haar Maashop per deze fietspendeldienst tussen Baarlo en Afferden. Er zijn diverse opstap- en afstapplaatsen die aansluiten op het bestaande fiets- knooppunten-netwerk in deze regio. De fietspendeldienst fun geert als een toeristisch boegbeeld voor de regio en verbindt diverse kernen, waaronder Blitterswijck, met tal van andere Maasdorpen, Venlo, en in 2012 ook het Flori- ade-terrein. Ook Venlo (12.000 euro), Peel en Maas en Horst aan de Maas (beide ook 8000 euro) nemen een deel van de totale kosten (36.000 euro) voor hun rekening. Drugs in woning Venray Tijdens een controle in een woning aan de Gitaarstraat in Ven- ray heeft de politie enkele kilo's hard- en softdrugs in beslag geno men. In het huis werd ook een busje pepperspray aangetroffen. Een 37-jarige bewoner van het pand is aangehouden en overge bracht naar het politiebureau. Hij is vrijdag voorgeleid aan de rech- ter-commissaris. ADVOCAAT DUUR? PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) Genomineerd voor de VenTayse PARTY CATERINGSERVICE U BENT VAN HARTE WELKOM OP ONZE OPEN DAG OP ZONDAG 14 NOVEMBER A.S. VAN 12.00 UUR TOT 18.00 UUR. In de molen Sportlaan 10 Venray 0478-58 06-54914131 Wij lossen uw probleem op! Vraag naar de voorwaarden INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray

Peel en Maas | 2010 | | pagina 3