Gregoriaans Koor zoekt nieuwe leden Uit de geschiedenis van Euterpe (4) Presentatie cd En Bloc Sfeerconcert in stijl Zet je laars V* Om •- De Peelklank en Schwalbe Doe mee met het literair café LEO Leunen Live-festival Val der titanen W BEZORGEN? Lezing IVN Accordeonfestival /'"HÉB. i 1 4 PEEL EN MAAS Donderdag 28 oktober 2010 - Pagina 16 Het Venray's Gregoriaans Koor heeft onlangs een nieuwe diri gent in de persoon van Ad Voesten aangetrokken. Voesten studeerde kerkmuziek, kerkorgel en koor directie aan het Conservatorium Maastricht en is op velerlei gebied werkzaam in de Noord Limburgse muziekcultuur. Gregoriaans zingen is bij uitstek een manier om heden en verleden te combineren. De ontstaansge schiedenis van de gezangen zor- gen voor prachtige verhalen uit de Westerse muziekcultuur. Men zingt liederen die al meer dan duizend jaar geleden ontstaan zijn. De aard van het gregoriaans is ook meditatief, waardoor, mits goed gezongen, het een intense voldoening geeft om samen te zingen. Het Venray's Gregoriaans Koor heeft met de komst van Voesten gekozen voor samen zin gen in een plezierige sfeer met aandacht voor de finesse van deze oude maar frisse melodieën. Ach tergrondverhalen, stemvorming en een fijne sfeer zorgen ervoor dat het zingen van deze muziek een feest is. Het koor bestaat momenteel uit vijftien leden die niet alleen uit Venray maar ook uit omliggende plaatsen afkom stig zijn en een vaste organist. Er wordt gezocht naar nieuwe leden. Het koor is niet vast verbon den aan een kerk maar is wel regelmatig te gast in kerken in en rond Venray. Belangstellen den zijn welkom op een repe titie. Deze worden eens keer in de veertien dagen op maandag van 18.30 tot 19.30 uur gehou den in de kapel van verpleeg huis Beukenrode in Venray. Voor meer informatie kan men contact opnemen met Piet Roelofs via telefoon (0478)585458, met Thijs Albeda-Jelgersma via telefoon (0485)531515 of met Ad Voesten via telefoon (077)3662479. In een serie artikelen over de Koninlijke Harmonie Euterpe een kennismaking met bijzondere muziek, perso nen, fotoös en gebeurtenissen uit het 150-jarig bestaan. De onderwerpen waarover wordt geschreven vindt u terug op de tentoonstelling Van Toe ten en Blazen in het Venrays Museum (www.museumven- ray.nl). In de vierde bijdrage: Fanfare Sint Caecilia, concur rent van Euterpe. Begin vorige eeuw waren er in Venray twee muziekkorpsen: Fanfare Euterpe opgericht in 1860, en Fanfare Sint Caecilia, opgericht in 1899 als Stafmuziek van schutterij Het Zandakker. Tot aan de komst van Caecilia had Euterpe geen enkele concurrentie te duchten. Maar dat veranderde snel, toen de nieuwe fanfare ten tonele verscheen. In 1899 werd de schutterij nieuw leven inge blazen en werd besloten om een eigen muziekafdeling op te rich ten, de Stafmuziek of zoals men in Venray zei: Öt StefkeÖ. In korte tijd werden enkele jongelui de beginselen van de muziek bijge bracht door Johan Broeder uit Mook, die onderwijzer was aan de Venrayse Normaalschool. De Staf- muziek stond onder de algehele leiding van Majoor Commandant Th. Slits. Muziekdirecteur was Jean Kemps, maar hij werd al snel opgevolgd door Henri Michielsen die een sigarenwinkel had aan de Frontespiestraat, de huidige Hen- seniusstraat. Iemand met verstand van sigaren, zal ook wel verstand hebben van muziek, zo heeft men waarschijnlijk geredeneerd. In 1904 besloot de Stafmuziek om zelfstandig te worden en noemde zich voortaan Fanfare Sint Cae- cilia. Victor Fonck werd tot voor zitter gekozen en bankier Willem Laurensse werd de nieuwe direc teur. Hij was de vader van Lambert Laurensse de latere president van de Koninklijke harmonie Euterpe. Het boterde niet erg tussen de beide fanfares. Integendeel. Om de haverklap was er herrie in huis. Het gemeentebestuur en de pastoor oefenden op beide ver enigingen druk uit om te fuseren. Tegen zoveel pressie van boven af was men niet bestand en in 1911 werden beide verenigingen samengevoegd. Maar voordat het zover was, haalde Fanfare Caeci- lia in 1910 nog een huzarenstukje uit door op een groot muziekcon cours in Rotterdam de 2e prijs te behalen waarbij bovenstaande foto werd gemaakt. Meer over Caecilia en de strijd met Euterpe kunt u lezen in het boek over de Venrayse muziekge schiedenis dat september 2010 verschijnt. Twan van Els Blokfluitensemble En Bloc uit Venray bestaat dit jaar 25 jaar. In 1983 is in Venray een oproep geplaatst om een muziekgezelschap op te rich ten. Tal van instrumentbe spelers meldden zich aan. De orkestvereniging Venray was een feit. De blokfluiten wer den echter overstemd door de andere instrumenten. Dat leidde in 1985 tot de oprich ting van het blokfluitensemble En Bloc. En Bloc repeteert iedere woens dagavond onder muzikale leiding van Ans Thijssen en bestaat uit op dit moment uit zeven leden uit Venray en omgeving. Het ensemble heeft als doel blokfluitmuziek spelen zoals het moet: mooi en goed. Met elkaar bespelen de leden blokfluiten van sopranino tot en met bas. En Bloc brengt blokfluitmuziek uit alle tijden en is regelmatig te beluis teren bij speciale gebeurtenissen, tijdens kerkdiensten en concerten met andere gezelschappen, bij voorbeeld koren. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan heeft het blokfluitensemble dit jaar een cd opgenomen met een selectie van de verschillende muziekstukken die zij in de loop van de jaren regelmatig ten gehore hebben gebracht. Op zondag 7 november wordt deze cd feestelijk gepresenteerd. Het programma begint om 15.00 uur met een concert met mede werking van Kamerkoor Contrast, blokfluitkwartet Tamino en drum mer Jan Voermans. Aansluitend vindt vanaf onge veer 16.15 uur de presentatie van de nieuwe cd plaats. Iedereen is van harte welkom om te komen luisteren. Handwerk- tentoonstelling In café D'n Terp in Oirlo wordt op zaterdag 6 november van 10.00 tot 17.00 uur een hand werk- en hobbytentoonstelling gehouden. De trekking van de loterij is om 17.00 uur. Vleermuizen Kring Venray van het NHGL houdt op donderdag 28 oktober een bijeenkomst. Het onderwerp is vleermuizen. Paul van Hoof en Neeltje Hui- zenga zijn beide gespecialiseerd op dit gebied en zeer kundig. Zij gaan samen deze avond verzorgen. Van Hoof gaat in het eerste deel in op welke soorten vleermuizen er in Nederland voorkomen en hoe men deze kan herkennen. Verder geeft hij uitleg over de levens wijze en de ecologie van deze bijzondere dieren. In het tweede deel geeft Huizenga uitleg over de inventarisatiemethodes voor vleermuizen en gaat ze dieper in op de verspreiding van de Neder landse soorten. Ze maakt daarbij gebruik van de verspreidings kaartjes die in de onlangs versche nen Zoogdierenatlas zijn opgeno men. Iedereen is op deze avond van harte welkom, leden en niet leden. De avond wordt gehouden in gemeenschapshuis De Oes terham in Oostrum en duurt van 20.00 tot 22.00 uur. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo kan men op zaterdag 30 oktober onder deskundige begeleiding wandelen in de omge ving. De begeleiders lopen met de deelnemers het Blauwe Bes- senpad en vertellen onderweg allerlei wetenswaardigheden. De wandeling van zes kilometer lang is ook geschikt voor min der ervaren wandelaars. Vertrek om 11.00 uur vanaf het museum. Op zondag 31 oktober wordt de authentieke oven in het originele bakhuisje warm gestookt en bak ken de bakkers ouderwets brood, dat de bezoekers uiteraard kun nen kopen. Kinderen mogen meewerken met de bakkers. Zij mogen hun eigen broodjes kne den en versieren, die daarna in de traditionele oven door de bakkers worden gebakken. Het museum is dagelijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, op afspraak, ook op andere tijden terecht. De demonstraties beginnen om 11.00 uur. Voor nadere algemene informatie zie www.museumde- locht.nl. Workshop harmonica De workshop Mondharmonica voor beginners die zondag 31 oktober in Cambrinus in Horst staat gepland is volgeboekt. Meer dan zestig aanmeldingen kwamen binnen voor de workshop van Hans de Vries, een in Nederland een gerenommeerd bluesharpspe ler. Waarschijnlijk krijgt deze eer ste workshop een vervolg in een halfjaarlijkse cursus onder leiding van harmonicavirtuoos Ben Bou- man. Geïnteresseerden kunnen zich melden bij Cambrinus via e-mail cambrinushorst@home.nl. Het Trio Buddiger houdt op zondag 31 oktober een accor deon- en harmonicafestival met open podium in zaal De Buun aan de Kasteellaan in Well. Aanvang 13.00 uur. In zaal Onder de Linden in Well wordt op zondag 31 oktober door Muziekmakerij Meerlo-Wanssum een middag gehouden met veel liveoptredens, maar ook met cabaret en drama. Het publiek krijgt een niet alledaags kijkje in de wereld van de muzikant door middel van een minirevue, die zich afspeelt in een slecht lopend vestzaktheatertje. Tussen de scè nes door treden onder andere Vocal Group Sonoor uit Nieuw- Bergen, zanggroep Knus uit Swol- gen en enkele solo-artiesten op. De slagroom op de taart is het huisorkest, dat speciaal gevormd is voor deze gelegenheid, en dat bestaat uit musici van Boxmeer tot Venlo. Deze jazz-revue is deels een metafoor voor de toekomst van Vocal Group Sonoor. Na bijna twintig jaar als popkoor furore gemaakt te hebben, is de groep te klein geworden om voort te kun nen bestaan. De zangers en zan geressen van Sonoor willen graag met dit muzikaal feestje afscheid nemen. Na afloop is er de moge lijkheid tot een open podium of jamsessie. De zaal gaat open om 13.30 uur en de voorstelling begint om 14.00 uur. Afgelopen zaterdag was er een speciale aangelegen heid in Schouwburg Venray. Sinterklaas is nog niet in het land, maar de leerlingen van de Petrus' Banden School kon den in de herfstvakantie al hun mooiste laars zetten bij de Schouwburg. Alle deelnemende leerlingen hebben zich zaterdag verzameld bij het theater om te kijken of dat zij in de prijzen waren geval len. Deze actie vond plaats in het kader van de voorstellingen de Gelaarsde Kat en Lisa en Amy en Shelley van afgelopen weekend en alle andere kindervoorstellingen die dit seizoen aan bod komen. Er zijn verschillende mooie prijzen uitgereikt aan de kinderen met de mooiste laarzen zoals vrijkaarten voor deze voorstellingen en het boek 'Dolfje Weerwolfje' waarvan de gelijknamige musical in april in de Schouwburg speelt. Voor meer informatie kunt u ook de web site: www.schouwburgvenray.nl bezoeken. Programma Schouwburg Venray Schouwburg Venray presen teert komende week vier voor stellingen: de musical Legally Blonde, een avondvullend showprogramma van muziek vereniging De Peelklank, pia nist Daniël Wayenberg en de cabaretvoorstelling Schwalbe! van Klaas van der Eerden. De musical Legally Blonde wordt op woensdag 27 en don derdag 28 oktober vanaf 20.00 uur opgevoerd in de schouwburg van Venray. Hoofdrolspeelster is Kim-Lian van der Meij als Elle Woods. De blonde Elle Woods leeft een zorgeloos leven in het zon nige Beverly Hills: hippe vrienden, de laatste designerfashion en het coolste vriendje van haar school. Tot het moment dat haar vriendje haar dumpt! Hij vindt haar te dom en te blond en ze schaadt daar mee zijn toekomst... Hij vertrekt naar de universiteit en laat Elle in vertwijfeling achter. Dan neemt Elle het heft in haar eigen, perfect gemanicuurde, handen en volgt hem, samen met haar Chihuahua, naar Harvard. Die stap zet niet alleen haar eigen leven volledig op zijn kop, Harvard schudt op zijn grondvesten en kleurt voor eens en altijd blond. Waren we allemaal maar blond! Op zaterdag 30 oktober kan men een avondvullend showpro gramma bezoeken van muziek vereniging De Peelklank. Alle onderdelen van De Peelklank uit Ysselsteyn verlenen hun mede werking aan deze show die opge voerd wordt in Schouwburg Ven ray. Jeugdorkest Fanfare, Jeugd Ensemble Slagwerk, het Percussie Ensemble en de Fanfare brengen een avondvullend programma met diverse muziekstijlen, aange vuld met zang, dans en af en toe een sketch. Aanvang 20.00 uur. Pianist Daniël Wayenberg brengt op zondag 31 oktober vanaf 15.00 uur een theatercon cert in de foyer van de schouw burg in Venray. Al een halve eeuw behoort Wayenberg tot de groten van het pianospel. Zijn reputatie als vingervlugge virtuoos met een fabelachtige techniek is tot op de dag van vandaag onaangetast. Tachtig jaar oud is hij nu, maar Wayenberg blijft onvermoeibaar en hij weet nog steeds de toet sen van zijn vleugel op de juiste manier te beroeren. De kaartver koop geschiedt op 'vrije zit'. Op woensdag 3 november kan men in Schouwburg Venray genieten van de cabaretvoorstel ling Schwalbe! van Klaas van der Eerden. Van der Eerden is een rasentertainer, die geen kans onbenut laat om het publiek aan zijn voeten te krijgen. Muzikale hoogstandjes, gestoorde typetjes, hilarische verhalen passeren in snel tempo de revue. Dat hij hier en daar een vette schwalbe moet maken, draagt alleen maar bij aan de feestvreugde. Zal het hem luk ken het publiek op het verkeerde been te zetten? Aanvang 20.00 uur. Voor meer informatie kan men www.schouwburgvenray.nl bezoeken. Wil jij PEEL EN MAAS of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray IVN Geysteren-Venray houdt op maandag 8 november de lezing Hoe de Peel zijn horizon verloor door Theo Janssen. Het landschap van Noord- en Midden Limburg is sinds het begin van de vorige eeuw grondig op de schop gegaan. De woeste leegte van De Peel verschrompelde tot een paar vlekken natuur, omsingeld door agrarische bedrijvigheid. Wat nog aan weidsheid resteert, staat zwaar onder druk. De einder ligt op veel plaatsen vlakbij de achter deur. Om de veranderingen in het landschap van Noord-Limburg, en met name in De Peel goed te begrijpen is enig historisch inzicht nodig. De lezing begint om 20.00 uur en wordt gehouden in zaal De Kei in Geysteren. Het volgende fragment vormt de oktoberopgave: De jongen en het meisje lopen er eenzaam en verliefd en koud. De groenstrook langs de supermarkt ligt nog te jong, te aangeharkt, tussen de voorrangswegen. Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze twee vragen kan men insturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, tot vrijdag 19 november. Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelopen maand bekendgemaakt. Er zijn steeds 10 punten te ver dienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot. De stand na deze ronde is als volgt: de heer P Weerts heeft nu 80 punten. De heer J. van Kem pen heeft 40 punten en mevr. T. Smits behaalde 35 punten. De dames H. Craghs en T. Verschuren en de heren J. Schobben en T. Arts hebben ieder 10 punten. Het gezochte gedicht van vorige maand was van de hand van Pierre Kemp en heette De torens van Maastricht/Nachtver langen. Het gedicht zit vol melancholie en is een lofzang op het eeu wige, vrouwelijke Maastricht dat gezet wordt tegenover de sterfelijke, ouder wordende ik-figuur. De torens van Maastricht Nachtverlangen De heren torens hebben mij vannacht gegroet! De maan vloog blank en breed. De lucht was goed, als groen likeur groot over 't dal verzaamd. Er klonk een ruime klank, ook klok genaamd. De blauwe dijen van de huizen blonken. De ronde borsten van de bruggen zonken. Er zwol een naam uit iedere stratenvouw mijn zoekende ogen langs. Die naam was Vrouw! Zo zong ik het voor acht en twintig jaar. Is de lucht nu niet zo goed en klaar? Wordt Maastricht dan niet meer beleefd, als de Stad, die één Grote Liefde heeft? Maastricht beleeft nog eeuwig haar begin maar ik mijn lichaam sluimert langzaam in. Pierre Kemp Stefan Brijs is op 14 november de gast zijn van het Literair Café. Deze bijeenkomst vindt plaats in de Witte Hoeve. Arthur Japin (20 maart) en Yasmine Allas (15 mei) staan eveneens op het programma voor het komende seizoen. Op 20 februari 2011 gaan Marlène Lunter en Annemie Jans een lezing verzorgen over de Nobelprijswinnares Herta Müller. Mallemoer treedt in het Literair Café op zondag 12 december 2010. De Raadselige rozen voor proza en poëzie worden op zondag 23 januari 2011 uitgereikt. Wie ook donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio kan contact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt men de activiteiten van het Venrayse Literair Café. Men krijgt het programma thuisgestuurd en bovendien ontvangt men reduc tie op de entreekosten van de bijeenkomsten. Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café kan men ver krijgen bij het secretariaat: Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, telefoon (0478)582948. Zie ook www.literair-cafe-venray.nl. Stichting L.E.O. houdt op zater dag 30 oktober in gemeenschaps huis De Brink in Leunen het LEO Leunen Live-festival. Dit is een soort Battle Of The Bands voor artiesten van eigen bodem. Het idee is om beginnende bandjes een kans geven zichzelf te bewij zen en ze de mogelijkheid bieden zich voor een groot publiek te pre senteren. Vanaf 20.00 uur gaan de bands hun kunsten vertonen op het podium in De Brink, waar een deskundige jury ze gaat beoorde len en keiharde of opbouwende kritiek gaat geven op hetgeen ten gehore is gebracht. Er is een prijs voor de beste band, een aanmoe digingsprijs en een publieksprijs. De optredens worden verzorgd door Side-Effect, The Vet's, Casual Friday en What's Left, waarmee het programma behoorlijk divers is, maar het rock/pop genre wel de overmaat heeft. De jeugd is vertegenwoordigd in Side-Effect en Casual Friday, welke bestaan uit Leunse jongeren in de leeftijd veertien tot achttien jaar, en de 'oude garde' in The Vet's en What's Left. De zaal is geopend van 20.00 tot 01.00 uur. Boekrecensie in Peel en Maas In 1911 verandert de wereld voorgoed. Arbeiders laten zich niet langer onderdrukken, vrouwen eisen hun rechten op, de rijke aristocratie kan haar macht niet langer hand haven. En overal fluisteren diplomaten elkaar woorden in die het lot van miljoenen men sen over de hele wereld zullen veranderen. Aan de vooravond van de Eer ste Wereldoorlog proberen acht mensen hun weg in deze roerige wereld te vinden: Gus Dewar, rechterhand van de Amerikaanse president; Lev en Grigori Pesjkov, twee arme Russische broers op zoek naar een beter leven; mijn werker Billy Williams en zijn ambi tieuze zus Ethel, huishoudster van de vermogende graaf Fitzherbert; de vrijzinnige lady Maud en haar geliefde, de Duitse diplomaat Wal ter von Ulrich. Terwijl hun levens elkaar kruisen, dragen deze men sen ieder op hun eigen manier bij aan een titanenstraat die zijn weerga niet kent. Ken Follett (Cardiff, 1949) was journalist tot hij in 1978 debuteer de met Door het oog van de naald, gevolgd door Code Rebecca. Sindsdien heeft Follet uitsluitend bestsellers geschreven. Pilaren van de aarde (eerder verschenen als De kathedraal) is al sinds het boek in 1989 verscheen een inter nationale bestseller. Samen met Khaled Hosseini en Stieg Larsson werd Ken Follett onlangs uitge roepen tot bestverkopende auteur ter wereld. Val der titanen is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 29,99 euro. :_j Verspreidingsburo

Peel en Maas | 2010 | | pagina 16