Jadey schittert in Popstars Ik heb laten zien wie ik ben en wat ik kan Koester uw Monument 1 Deken Smeets 50 jaar jong! Heerlijke brunch 1 Jr B ff ff Honderdeenendertigste jaargang - week 43 - donderdag 28 oktober 2010 Popster worden: dat is de grote droom van Jadey Swin- kels uit Venray. En die droom komt steeds dichterbij. Nog één ronde en dan mag zij zich tot de laatste 20 finalisten van het tv-programma Popstars rekenen. In totaal hebben 11.000 potentiële popsterren auditie gedaan. Van planken koorts heeft Jadey Swinkels geen last. Zingen is vooral leuk voor de 17-jarige havo- leerlinge van het Raayland College. Eigenlijk zingt Jadey pas vijf jaar. "Ik zong vaak mee met het computerspel SingStar en kwam erachter dat het best leuk klonk. Drie jaar geleden besloot ik de proef op de som te nemen en heb ik meegedaan aan So You Wanna Be a Popstar. Ik ben toen één ronde doorgegaan. De jury had als commentaar dat ik me nog ver der moest ontwikkelen en zang les moest gaan volgen. Dat heb ik de afgelopen twee jaar gedaan. Daarom had ik dit jaar het gevoel dat ik klaar was voor Popstars. En ik was wel heel benieuwd om te horen of ik de afgelopen twee jaar vooruitgang heb geboekt!" Jadey is redelijk bekend met optreden. Ze heeft in Venray een keer in het voorprogramma van Nick Simon gestaan. En ze heeft ook ervaring opgedaan met een kerstviering op school. Een idool of voorbeeld heeft ze niet. Jadey zingt het liefst poprock. "Ik hou wel van gevoelige liedjes, maar ik luister naar veel verschillende muziek. Het is niet dat ik maar in één muziekstijl geïnteresseerd ben. Bij Popstars krijg ik liedjes aangewezen. Daar mag ik voor de uitzending niets over zeggen. Komende maandag zijn de opna mes van de laatste voorrondes. Echt spannend!" Popster worden is haar grote droom. Een belangrijke eigen- schap heeft ze in ieder geval: "Ik heb vrijwel geen last van plan kenkoorts. Natuurlijk ben ik voor een optreden wel zenuwachtig, maar tijdens het zingen glijden die zenuwen van me af. Op het podium staan is super leuk. Als ik nu niet doorga naar de vol gende ronde, wil ik over een tijd toch weer aan een talentenjacht meedoen. En na de havo wil ik de Rockacademie in Tilburg gaan volgen." Maar zover is het nog niet voor Jadey. Ze zit nu in haar examenjaar. "En dan is het af en toe best lastig als ik weg moet voor audities. Maar waar een wil is, is een weg."Tijdens de audities beleeft Jadey veel plezier aan het contact met de andere deelne mers. "Er doen veel goede arties ten mee. De concurrentie is groot, maar het is wel leuk en boeiend. Je leert veel mensen kennen die dezelfde interesse hebben. In de voorronde die deze week is uitge zonden, heb ik een goed optreden neergezet. De jury en het plubliek in de zaal waren heel positief. Tot maandag mag iedereen stem men op mijn optreden. Ik hoop dat veel mensen op de Popstars internetsite naar mijn optreden gaan kijken. Ik wil heel graag naar de live shows. Dus mensen: stem alstublieft op mij!" Annelie Reijnders gaat niet door naar de volgende ronde in The voice of Holland. De 26-jarige zangeres uit Venray verloor afgelopen vrijdag in de battle van deze immens populaire talentenshow van zanger Ray Klaassen. Deson danks treurt Annelie niet. Ze heeft iedere minuut genoten van deelname aan deze talen tenshow die wekelijks onge veer drie miljoen tv-kijkers trekt. En, ze vond haar nieuwe liefde Na de verloren battle afgelopen vrijdag werd een traantje weg gepinkt. Ze zocht en vond steun bij haar familie en vrienden. De teleurstelling over de uitschake ling was zichtbaar. "Ja, jammer", zegt ze een dag later als de eerste pijn weer is verdwenen. "Ik had graag wat verder willen komen, maar van de andere kant ben ik heel tevreden wat ik heb bereikt in 'the voice'." Een ding heeft ze zeker, genoten. Van de opnamen, de kans om zich voor een groot miljoenenpubliek te presenteren. Voor Reijnders was deelname aan The voice of Holland een groot avontuur. Na de eerste audities werd ze uitgenodigd voor de 'blinde auditie', een spectaculai re, nieuwe vorm die nog in geen enkele talentenshow is toegepast, waarbij juryleden de kandidaten niet zien en dus alleen op hun vocale kwaliteiten beoordelen. "En geloof me, dat is echt dood eng. Normaal sta je gewoon op het podium en zing je. Nu ben je anderhalf minuut alleen maar bezig met draait iemand zich om. Het was op het nippertje raak. Met dank aan Jeroen (van der Boom, red.). Van de andere kant is het wel de meest eerlijke vorm van beoordeling. Alle kandidaten worden op hun zang beoordeeld en niet op hun uiterlijk." Van der Boom was een van de coaches die talentvolle zangers en zangeres sen onder zijn hoede nam. Samen met Nick en Simon, Angela Groot huizen en VanVelzen selecteerde hij de talenten die meteen met een vierkoppige liveband op een echt podium hun zangkwaliteiten mogen tonen. De talenten worden tijdens The voice of Holland bege leid, gecoacht, gedrild en gesteund door deze Nederlandse toparties ten. Coach Jeroen van der Boon koppelde in een van zijn battles Annelie Reijnders aan zanger Ray Klaassen. Bij de blinde auditie kozen vier coaches voor de zang talenten van de 38-jarige zanger uit Amerongen. Annelie Reijnders wist vooraf dat het heel moeilijk zou worden om de battle te win nen. "Ray was al een beetje als favoriet neergezet. Ik was echt benieuwd wat we zouden gaan zingen. Toen ik hoorde dat het One van U2 werd, toen dacht ik dat komt wel goed. Het was een nummer waar ik meteen heel blij mee was. Ik heb het nummer vaker met Rooy2U gezongen." Na afloop van haar optreden was ze heel tevreden. "Absoluut. Wat ik heb laten zien is echt wel wie ik ben en wat ik kan. Ik kan me dan ook geen verwijten maken dat ik niet alles heb gegeven." Het uitein delijke oordeel van coach Jeroen van der Boom was onverbiddelijk. Ray Klaassen mocht naar de vol gende ronde en voor de Venrayse zangeres was het avontuur ten einde. Een droom viel in duigen? "Nee, het enige wat je op zo'n moment denkt, is hier stopt het wat de voice betreft. Daar slaap je een paar nachtjes over en vervol gens kijk je terug op de leuke din gen. Zoveel miljoen kijkers heb ben je op televisie gezien, je bent op de radio geweest, ik heb laten zien wie ik ben en wat ik kan. Dit stopt hier niet." VERLIEFD Plannen heeft ze nog genoeg de komende tijd. "Ik ga eerst lekker afstuderen aan de acteursschool in Amsterdam. Daar ga ik me nu op focussen. Daarnaast blijf ik lek ker zingen, onder andere bij Thea ter op Bezoek in Hotel Asteria in Venray. Dankzij the voice zijn er nu wat dingen aan het borrelen. De show is goed geweest voor mijn podiumpresentatie. En staat ook goed op mijn cv." Ze woont al heel wat jaartjes in Amsterdam, maar thuis komen doet ze altijd in Venray. "Ja, bij pap en mam. En vrienden. Maar als ik een weekje in Venray ben, verlang ik ook weer Annelie Reijnders heeft geno ten van haar deelname aan The voice of Holland (Foto: Fotogra fie Aerts, Leunen). naar Amsterdam. Als ik het rinkel- tje hoor van de tram, dan voel ik me daar weer echt thuis. Ik hou veel van Venray, maar Amster dam is in die jaren echt mijn stad geworden." Ze won dan niet The voice of Holland, maar hield er wel een nieuwe, leuke vriend aan over. Annelie Reijnders begint spontaan en hard te lachen. "Ja, dat klopt. Ik ben heel erg ver liefd geworden tijdens de voice. Op Rick, van de tweeling die ook meedoet. Rick is samen met Bob vrijdag aan de beurt. Hij is heel erg goed en gaat het ook heel goed doen. Dat weet ik zeker." Het oude priesterkoor van de huidige R.K. kerk St. Catha- rina (Rijksmonument) aan de Kapelweg in Leunen is deel van een oorspronkelijke kapel op die plek. Voor het stichten van die kapel gaf de bisschop van Luik in 1433 zijn goedkeuring. Het oude koor gedeelte kon in de loop der jaren in stand worden gehouden. Toen de herstellingen daaraan na de Tweede Wereldoorlog gereed waren, wilde pastoor G. Vorster- mans het priesterkoor verfraaien met schilderingen en glas-in- loodramen van Charles Eyck. De levering zou echter te lang duren en daarom werden de opdrach ten verleend aan de jonge Maas trichtse beeldend kunstenaar Daan Wildschut (1913-1995) die in de directe omgeving van van Eyck werkte. Daan Wildschut ont ving de opdracht in 1949 en in de loop van 1950 werden de bijzon der mooie en indrukwekkende gewelfschilderingen opgeleverd. In de uitgave van 16 december 1950 publiceerde Peel en Maas een recensie van Daan Wild- schut's kunst aan het oude pries terkoor. Dat artikel had betrekking op drie glas-in-loodramen in de oostelijke wanden van de sluiting, de wandschildering Het Laatste Avondmaal tegen de kopwand van het oude schip en de gewelfschil deringen. Hierna volgt de passage uit dat artikel die betrekking heeft op de gewelfschilderingen: 'Alleen het gewelf heeft zijn oorspron kelijke vorm bewaard. Het is een precieuze ruimte, samengesteld uit tien kleine gewelven. In elk dezer gewelven schilderde Daan Wildschut een tafereel uit het begin van Christus aardse leven: van de boodschap aan Maria tot en met de lering in de tempel. De taferelen staan in lichte kleuren tegen een homogeen lichtblauw fond. De figuren zijn geplaatst op een onregelmatig bruingrijs vlak, dat een hechte basis geeft aan de compositie en toch het muurvlak intact laat. De achter gronden zijn zeer eenvoudig: een enkel architectuurfragment, een blad- of boommotief.' Het artikel besluit met: 'Een priesterkoor, wat deze oude kerk opnieuw heeft verjongd en het heeft gemaakt tot een van de mooiste kerken van Noord Limburg. En het is geen wonder, dat het weekblad de Linie in een bespreking van Wildschuts werk dan ook zegt: "Het werk van de kerk van Leunen getuigt van een zuiver gevoel voor monu mentale vormgeving, een sterk talent en bovenal van een diepe Christelijke geest. En dit lijkt ons wel de beste kritiek, die deze jonge kunstenaar over zijn werk kan horen." Foto en tekst Frans de Roos. Bronnen: Monumentenre- gister, Parochie St. Catharina, Peel en Maas archief, Stichting Venray Monumentaal (SVM): secretariaat, Vliezenweg 1, 5801 JC in Venray, e-mail venraymonumentaal@live. nl. Je wordt maar een keer in je leven 50! Dat dacht het Ven- ray's Mannenkoor, toen het begin vorige week hoorde dat deken Harrie Smeets vrijdag zijn 50-jarige verjaardag zou gaan vieren. De deken gaf weinig rucht baarheid aan het bereiken van deze mijlpaal, maar het mannen koor wilde dit heuglijke feit toch niet zomaar voorbij laten gaan. In overleg en met medewerking van het kerkbestuur werd de deken donderdagavond verrast met een serenade van het koor. Tevens had het VMK de gebruikelijke versierselen aangebracht in zijn tuin in de vorm van een Abraham, uitgedost in een uniform van het Venray's Mannenkoor. De deken reageerde blij verrast op de hulde. Hij bedankte het VMK voor de warme attentie. Voorzitter Theo Janssen van het VMK feliciteerde hem namens het hele koor met een handdruk en wenste hem nogmaals 50 levensjaren toe, en natuurlijk een erg fijne verjaardag! Rotary Club Venray houdt op zaterdag 20 november tussen 11.00 en 13.00 uur een brunch voor mantelzorgers. Mantelzor- gers van harte uitgenodigd voor een welverdiend en gezellig samenzijn met lotgenoten. Tij dens het genieten van deze wel verdiende brunch, met muzikale omlijsting, is er volop gelegenheid om ervaringen uit te wisselen en elkaar te bemoedigen. Rotaryclub Venray is een serviceclub die zich dienstbaar wil inzetten voor de gemeenschap. Vrijwilligers vor men het cement van de samen leving en mantelzorgers nemen daarin een heel bijzondere plaats in. Rotaryclub Venray wil een blijk van waardering geven en respect tonen door deze brunch te ver zorgen. Hobbykoks van de Rotary- club vertonen hun kunsten in de keuken en andere leden zorgen voor de bediening om, in goede samenwerking met Synthese, alles op rolletjes te laten verlopen. De brunch wordt gehouden Dans school Janssen aan de Raadhuis straat in Venray. Opgeven kan tot en met 15 november bij Steun punt Mantelzorg Synthese via tele foon (0478)517317. KL EN MAAS r

Peel en Maas | 2010 | | pagina 13