Vrijwilligerswerk springlevend Congres voor managers Ondernemers steunen goede doelen Gratis openbaar vervoer Veolia Ouders van een overleden kind Fairtrade Restaurant Week VAN DIJCK „orfbalP»**»65' PEEL EN MAAS Donderdag 21 oktober 2010 - Pagina 9 Het vrijwilligerswerk in Limburg scoort in een onder zoek van Centraal Bureau voor de Statistiek lager dan elders in Nederland. Daarmee wordt voeding gegeven aan het beeld van cultuurpessimisten die uitgaan van een geïndividua liseerde samenleving waarin mensen weinig oog hebben voor elkaar. Dat beeld klopt niet met de werkelijk, ook niet in Limburg. De afgelopen jaren hebben bewoners in dorpen en buurten zich juist in toenemende mate verenigd om samen te werken aan de leefbaar heid. Het aantal leden van de Ver eniging Kleine Kernen Limburg (VKKL) is in de afgelopen vijf jaar gestegen van 20 naar 85 leden. En er is nog geen einde gekomen aan deze groei. De bewonersorganisa ties in dorpen manifesteren zich niet alleen als belangenbehartigers, maar juist als betrokken bewoners die de sociale cohesie in dorpen vergroten. Dorpsraden stimuleren nieuwe initiatieven van bewoners en verenigingen zoals de bouw van multifunctionele gemeen schapshuizen, eettafels, dagvoor zieningen, vervoersprojecten en speeltuinen. Mensen vinden het prettig om iets te kunnen doen voor een ander. Voor veel activitei ten melden zich meer vrijwilligers dan kunnen worden opgenomen. Steeds meer dorpsraden onder steunen de oprichting van starters- verenigingen die zelf hun eigen woningen bouwen. Limburg loopt landelijk voorop met de proef tuin Zelfsturing in de gemeenten Peel en Maas en Valkenburg aan de Geul. Zelfsturing betekent dat gemeenten bewust ruimte maken voor initiatieven en oplossingen van bewoners en hen verantwoor delijk laten zijn voor de leefbaar heid in hun dorp of wijk. Dat wil niet zeggen dat ze hun handen ervan aftrekken, maar ze geven de bewoners de kans om de dingen zo te regelen dat iedereen zich er prettig bij voelt. Gemeenten en instellingen stemmen hun dienst verlening af op datgene wat er in de gemeenschappen van dor pen en wijken gebeurt. Daardoor komen er oplossingen op maat en wordt de betrokkenheid bij het eigen dorp of wijk vergroot. Het sociale klimaat in Limburg is juist springlevend. In het CBS-onder- zoek komt ook naar voren dat in Limburg en in Noord-Brabant, het hoogste aantal mensen lid is van een vereniging. Bewoners hebben de ideeën en de kracht die hun dorp of wijk nodig heeft. Op vrij dag 29 oktober brengt de VKKL al die actieve bewoners bij elkaar in het provinciehuis om het gesprek aan te gaan met Statenleden en Gedeputeerden in het 3e Plat- telandsParlement Limburg. Dan wordt ook aandacht besteed aan al die vernieuwende vormen van zelfsturing en gemeenschapsont wikkeling in Limburg. Vorige week donderdag werd het jaarlijkse HRM-con- gres van de Vereniging Per- soneelsmanagers fActor 73 gehouden. Personeelsmana- gers van bedrijven en instel lingen uit de regio kwamen naar De Witte Hoeve in Venray om zich te laten informeren over trends en ontwikkelin gen in hun vakgebied. De 150 genodigden konden, na de opening door burgemeester Hans Gilissen van Venray, work shops bezoeken waarin een grote verscheidenheid aan onderwer pen aan bod kwam, die betrekking hebben op het werk van de perso- neelsmanager en de ontwikkelin gen daarin. Zo konden de bezoe kers zich laten voorlichten over de recente ontwikkelingen op de regionale arbeidsmarkt, kennisma ken met mindfulness (het afleren van piekeren), e-learning (leren op afstand via internet), met andere ogen te kijken naar het personeel van de toekomst, en het benutten van verschillen tussen medewer kers. Tijdens de workshops kon den de bezoekers actief meedoen en meedenken, waardoor het levendige bijeenkomsten werden. Tijdens de workshops, en in de gesprekken die tussendoor en na afloop plaatsvonden werd duide lijk dat veel personeelsmanagers met dezelfde problemen te maken hebben; bevindt de organisatie waar je voor werkt zich in een cri sis, of niet meer, hoe vind je in de toekomst geschikt personeel en hoe ga je met je medewerkers om ze te behouden voor je organisa tie. Het programma bood genoeg gelegenheid voor de deelnemers om ook bij te praten over hun ervaringen en de ontwikkelin gen in het vakgebied zoals zij die beleven.Vereniging Personeelsma- nagers fActor 73 is een regionale vereniging met zo'n 100 leden, die ieder in hun eigen organisatie verantwoordelijk voor het per soneelsbeleid. Onder de leden bevinden zich bedrijven en onder nemingen, overheden, maar ook onderwijs- en zorginstellingen. Ongeveer zes keer per jaar wor den bijeenkomsten georganiseerd waarin de leden elkaar ontmoeten en zich laten voorlichten over een of meerdere actuele thema's. Voor zitter Dré Geurts was na afloop van het HRM-congres tevreden: "Als vereniging ben je alleen maar interessant als de leden inbreng hebben en actief willen meedoen aan bijeenkomsten. In de loop der jaren hebben we een actief leden bestand opgebouwd, waarin we de kennis bundelen van de perso- neelsmanagers in de regio Venray- Horst-Sevenum." Om ook andere belangstellenden kennis te laten maken met de vereniging is het altijd mogelijk om als introducé een bijeenkomst te bezoeken. In Nederland wordt van maandag 1 tot en met zondag 7 november de Week van het Pin nen gehouden. Ondernemers krijgen tijdens deze week van de banken de transactiekosten voor het pinnen vergoed en kunnen dit geven aan een goed doel. De projectgroep Horst aan de Maas Cashless heeft de dorpsraden verzocht goede doelen aan te dra gen en vraagt aan alle ondernemers met een pinbetaalautomaat deze te ondersteunen. Horst aan de Maas is hiermee de eerste gemeente in Nederland met een centrale aan pak tijdens de Week van het pin nen. Ondernemers kunnen zich aanmelden via www.mkblimburg. nl/afdelingen of via mkblimburg- horstaandemaas@home.nl. Op de site wordt een volledig overzicht van alle deelnemers gepubliceerd en staat ook het bankrekeningnum mer waarop het geld na afloop van de Week van het pinnen kan wor den gestort. De ondernemer kan met de reeds geleverde posters zelf aan klanten aangeven dat hij de goede doelen steunt. Aanmelden kan tot uiterlijk 30 oktober. Onder nemers die nog geen pinbetaalau- tomaat hebben kunnen gebruik maken van een speciale subsidiere geling. Met de actiecode Pinnenin- Horsta/dM.2010 kunnen zij op de website www.slimmepinpakket- ten.nl een subsidienummer aan vragen en ontvangen zij 100 euro korting op de aanschaf van een Slim Pinpakket. De actie is alleen geldig voor ondernemingen die gevestigd zijn in Horst aan de Maas en beginnen met pinnen. Meer informatie en voorwaarden zijn te vinden op de website van slim- mepinpakketten.nl. De 100 euro korting is geldig tot 31.12.2010. Pinnen is snel, makkelijk en veilig. Maar er wordt nog veel met con tant geld betaald. Om dit snel te veranderen wordt de Week van het pinnen gehouden. Want pinnen is niet alleen goed voor de onderne mer, maar ook voor de klanten. Van 1 tot en met 7 november maakt de klant kans op het winnen van 250 euro. Het enige dat men moet doen, is betalen met de pinpas. Meer informatie is te vinden op www.weekvanhetpinnen.nl. Tai chi In het Toon Hermans Huis in Venlo, open centrum voor men sen met kanker, hun naasten en nabestaanden start op vrijdag 29 oktober een nieuwe groep tai chi. De begeleiding is in handen van tai chi docente Kitty Nijs. Tai chi is een Chinese gezondheidsoe fening voor lichaam en geest en kenmerkt zich door een langzame en aandachtige manier van bewe gen. Tai Chi, ook wel 'meditatie in beweging; genoemd kan hel pen innerlijke rust te ervaren en daarmee de balans in het leven te hervinden dan wel te behouden. Er wordt elke vrijdagmorgen van 9.30 tot 10.30 uur een les gegeven. Informatie en aanmelding: bij het Toon Hermans Huis Venlo aan de Nieuwstraat in Venlo, via telefoon (077)3211433, e-mail info@toon- hermanshuisvenlo.nl of bij Kitty Nijs via telefoon (077)4752625. Reportage op Peel en Maas TV Ben jij al donor? Dat was de vraag die in de afgelopen Donor- week centraal stond. De nationale Donorweek is onderdeel van de campagne Nederland zegt Ja, die tot doel heeft dat meer mensen zich als orgaan- en weefseldonor in het Donorregister registreren. Tijdens de Donorweek trok de Donorroadshow, met onder meer een speciale Donortruck, door het land. Woensdag deed de show ook Venray aan. Op Peel en Maas TV is komend weekend een reportage te zien over het bezoek van de Donorroadshow aan Venray. De uit zending begint zaterdag om 19.00 uur en wordt om het uur herhaald tot zondagavond 23.00 uur. In de uitzending komt onder meer Jean- tine Reiger, manager communica tie en donorvoorlichting van de Nederlandse Transplantatie Stich ting, aan het woord. Snel, geruisloos, wendbaar, aanspreekbaar De politie van Venray heeft sinds kort de beschikking over een professioneel bike- team. Het team bestaat uit drie getrainde politiemannen en een politievrouw. Zij waren voor het eerst opvallend en herkenbaar aanwezig op hun mountainbike met politiestri- ping tijdens de kermis. Het biketeam is flexibel inzet baar en heeft geen last van paal tjes of andere verkeersbeper kende maatregelen. Ideaal voor toezicht in de wijk. Dat is ook vooral de reden geweest om het biketeam in het leven te roepen: projectmatig surveillancetoezicht in de wijken van Venray. Het is de bedoeling dat zij met name op die locaties in de wijk worden ingezet waar veelvuldig strafbare feiten en overlast plaatsvinden, maar ook tijdens grote evenemen ten en als openbare ordedienst komen de bikers uitstekend tot hun recht. Het grote voordeel is volgens de politie het feit dat zij door hun speciale uniformkleding als zichtbare politie in de wijken functioneren. De politieagenten zijn optimaal aanspreekbaar voor de burger. Daarnaast kunnen de bikers over een groter oppervlak intensiever surveilleren dan bij voorbeeld een voetsurveillance. Ook de reactiesnelheid binnen de wijken in de gemeente Venray is veel groter dan een surveillance te voet of per auto. Op het gebied van bijvoorbeeld jeugdoverlast bewijst de fiets goede diensten. De jeugd ziet en hoort een politieauto vaak al van ver aankomen. Met de fiets wor den ze verrast. Maar uiteraard zijn de jonge agenten ook opgeleid om contact met de jeugd te leg gen om tot een dialoog te komen. Het biketeam is snel, stil en wend baar waardoor ook de pakkans bij een achtervolging veel groter is. Steegjes, gangetjes of trappen zijn geen probleem. De fiets is niet alleen bedoeld als vervoermiddel maar is een stuk Het biketeam: Nico Ouden hoven, Frits Meelkop, Roy van Hoenselaar, Stevie Snels. gereedschap met vele mogelijkhe den. Hij kan gebruikt worden als handig hulpmiddel om vluchten de verdachten te onderscheppen, als afzetmiddel en als barrière bij moeilijkheden. Korpschef Bryan Rookhuij- zen van de regiopolitie Lim burg-Noord heeft maandag de eerste Veoliabus met het logo van het Meldpunt Agressief Weggedrag op pad gestuurd. "Ik vind het erg belangrijk dat met dit meldpunt burgers zelf actie kunnen ondernemen tegen wegmisbruikers", aldus de korps chef, "en vanuit de politieorgani satie ook direct antwoord krijgen op hun melding." En het meldpunt geeft de politie meer informatie over verkeersmisdrijven. Maandag morgen 9.30 uur reed een grote Veoliabus bij het regiobureau aan de Rijnbeekstraat voor. De hele achterkant van de bus was beplakt met het logo van het meldpunt. Burgers hebben inmiddels een scala van mogelijkheden om ogen en oren voor de politie te zijn. Ze hoeven niet meer passief te blij ven, maar kunnen hun betrokken heid bij de maatschappij en haar reilen en zeilen tonen. Naast SMS- alert, Amber alert en het Burger servicenummer heeft de politie nu nog een contactmogelijkheid. Het alom bekende landelijke tele foonnummer politie 0900-8844 kan nu ook voor het melden van wegpiraten gebruikt worden. Ook Bart Pastoor, secretaris van het Regionaal Orgaan Verkeersveilig heid Limburg (ROVL), was aanwe zig bij de start van het meldpunt. De provincie heeft de busreclame gefinancierd om zodoende bij te dragen aan een statement op het gebied van verkeersveilig heid. "Hiermee kan ook de pro vincie bijdragen aan ons streven naar nul verkeersslachtoffers". In dat kader hanteert de provincie de slagzin: maak van de nul een punt. "Elke activiteit die hieraan bijdraagt steunen wij van harte", aldus Bart Pastoor. Met ingang van 1 novem ber kunnen Wmo-pashouders voor de regiotaxi in Noord en Midden-Limburg gratis gebruikmaken van het norma le openbaar vervoer zoals dat door Veolia wordt verzorgd. Dit hebben de gezamenlijke gemeenten in Noord- en Mid den-Limburg besloten, na overleg met Veolia en de pro vincie Limburg. De invoering van het gratis openbaar vervoer betekent niet dat de mensen een keuze moe ten maken tussen regiotaxi of openbaar vervoer. Van beide kan gebruik worden gemaakt. Alle huidige Wmo-pashouders regio taxi krijgen een nieuw taxipasje. Dat pasje wordt voorzien van een pasfoto. Op vertoon van het regiotaxipasje met pasfoto kan de betreffende Wmo-houder gratis van het openbaar vervoer gebruik maken. De regeling geldt alleen in het concessiegebied Noord en Midden-Limburg en betreft de trein (Maaslijn), de lijnbussen en de buurtbussen. Het NS-vervoer is uitgesloten. De regeling geldt gedurende de normale openings tijden van het openbaar vervoer en op alle dagen van de week. Het beleid van de Wet maatschappe lijke ondersteuning (Wmo) is er op gericht om mensen met een beperking zoveel mogelijk deel te laten nemen aan het normale maat schappelijke verkeer. Daarin past het om mensen zoveel als moge lijk van het reguliere openbaar vervoer gebruik te laten maken. Dit streven wordt zowel landelijk als provinciaal onderstreept. Met het besluit van de gemeenten in Noord- en Midden-Limburg wordt in feite uitvoering gegeven aan dit beleid. Met Veolia en de provincie Limburg is overleg gevoerd om de invoering van het gratis open baar vervoer mogelijk te maken. Voor meer informatie over deze regeling kan men terecht bij het projectbureau regiotaxi Noord en Midden- Limburg via telefoon (0475)772121. Bitumen-zink-lood- ij Weverstraat 1 5801 SZ Venray Telefoon 58 32 26 Fax 510139 De Vereniging Ouders van een Overleden Kind (VOOK) houdt op zaterdag 13 novem ber om 14.00 uur in Oirsbeek een herdenkingsdienst voor overleden kinderen. Onder het thema Jij, onzicht baar bij mij wordt deze dienst gehouden in de St. Lambertuskerk in de Raadhuisstraat in Oirsbeek. Ouders zijn welkom,broers en zus sen en andere familieleden, maar ook vrienden van overleden kin deren of hun familieleden, die van nabij het verdriet hebben gevoeld en nog voelen dat hun naasten heeft getroffen. Pastoor Corde- wener gaat de dienst begeleiden. Ook zijn er vertegenwoordigers aanwezig van de Vereniging van Ouders van Overleden Kinderen. Er is voor het thema Jij, onzicht baar bij mij, gekozen omdat de ervaring is dat iedereen die een kind verloren heeft, dit voelt als verlies van een stukje van jezelf. Het is fijn om dit immens verdriet te kunnen delen met anderen die kunnen en willen luisteren, een arm om je schouder leggen of er "gewoon" voor je zijn, zelfs zonder woorden kunnen anderen veel voor je betekenen. Tijdens deze herdenking gaan de aanwezigen samen proberen om het onzeg bare te zeggen. Met gedichten, liedjes, verhalen en momenten van stilte voor ieder zijn eigen gedachten. De muzikale omlijsting tijdens deze dienst wordt door lot genoten verzorgd. De ouders van de kinderen die overleden zijn en naar de dienst komen, wordt gevraagd om een foto in een lijst mee te brengen. De kinderen en hun namen krij gen nadrukkelijk een plaats tij dens deze dienst. Voor informatie kan contact worden opgenomen met Kitty Huisman via telefoon (045)5641255 of via e-mail ceg- huisman@kpnplanet.nl. Zie ook www.vook.nl. Restaurant Hotel Brasse rie De Zwaan in Venray doet van maandag 25 tot en met zondag 31 oktober mee aan de Fairtrade Restaurant Week. Tijdens deze week serveert De Zwaan een driegangen Fair- trade-menu voor de speciale actieprijs vanaf 34,50 euro. De Fairtrade Restaurant Week is een landelijke actie, die dit jaar voor de tweede keer wordt gehou den. De initiatiefnemers zijn Puur! uit eten, dé duurzame culinaire gids en Stichting Max Havelaar, verantwoordelijk voor het Fair- trade- keurmerk. Fairtrade bete kent dat producten onder eerlijke voorwaarden zijn geproduceerd en verhandeld. Wanneer een pro duct het Max Havelaar-keurmerk voor Fairtrade heeft, weet men zeker dat de boeren een eerlijke prijs hebben ontvangen en kun nen investeren in een betere toe komst. In de Fairtrade Restaurant Week kan men tijdens een avond uit het verschil maken. Meer informatie is te vinden op www.fairtraderestaurantweek.nl. meldpunt agressief weggedrag: i0900-8844 ^riamel alle cv Venray- Alleen bij Judith Guido van Dijrk- Kruidenlaan 159 Venray 0478 553900 Ben jij al donor? Biketeam politie aan de slag in Venray Meldpunt voor agressief weggedrag L-J» *Vraag naar de voorwaarden Actie loopt tot en met 12 december 2010

Peel en Maas | 2010 | | pagina 9