Twijfels over onzekere financiële positie Odeon Buurtzorg in Venray Andere koers kunstencentrum Week van de Geschiedenis Renovatie foyer oude wens Renovatie carillon s psychiatrie Ptzt mm-. WEK m PB GeSCHmm beste verfó9,n9 verzorgw^ulS 06139410*4 Advocaten Gunhoek VAN DER PUTT ook voor uw tuin PEEL EN MAAS Donderdag 21 oktober 2010 - Pagina 5 Buurt Hoenderstraat vreest geluidsoverlast muziekverenigingen Koninklijke Harmonie Euterpe en muziek-, mars- en showkorps St. Petrus Ban den (MMSK) gaan hun intrek nemen in het monumentale pand Hoenderstraat 10-12. Sinds het vertrek van jonge rencentrum Dingus, in maart 2006, staat het gebouw leeg. Euterpe en MMSK hebben samen de stichting Odeon opgericht. Odeon moet zes ton investeren in het verval len pand, terwijl de gemeente bijna 550.000 euro bijdraagt. In de commissie Maatschap pelijke Diensten wezen enkele partijen op de onze kere financiële positie van Odeon. De gemeente zal garant moe ten staan voor de financiële ver plichtingen die Odeon aangaat. De gemeente heeft slechts een beperkt inzicht in de administra tie, terwijl een accountantscontro le ontbreekt. Euterpe blijkt finan cieel sterker te staan dan MMSK. De stichting Odeon is nog niet zo lang geleden opgericht en kent geen financieel verleden. Ook de gemeente zet vraagtekens bij de continuïteit, alhoewel het Odeon- bestuur vertrouwen wekt. Tijdens het spreekrecht voor de commis sievergadering uitten buurman Henk Willems en bewoner Vogel- zangs van de Bontekoestraat hun zorgen over mogelijke geluids overlast van beide muziekvereni gingen. Vooral als het gebouw straks vijf, zes avonden wordt gebruikt voor repetities en uitvoe ringen. Ed Stevens (PvdA) vond in de nota niets terug over geluidsover last. "Daar moet wel aandacht voor zijn", aldus de PvdA'er die pleitte voor overleg met de buurt. De PvdA vroeg zich af of Odeon wel voldoende financiële draagkracht heeft voor de grote investeringen die gedaan moeten worden. Odeon betaalt een derde deel (246.000 euro) van de noodzakelijke ver- bouwingskosten. Daarnaast moet de stichting 350.000 euro investe ren voor het horecagedeelte, dat wordt verhuurd aan leerwerkbe- drijf Floris. Daar staan straks wel huurinkomsten tegenover. Martin Leenders (Samenwerking) eiste meer inzicht in de financiën van Odeon en de voorwaarden die de bank stelt. Leenders vroeg zich af wat de gevolgen zijn als Floris er onverhoopt mee stopt. "Dan ont staat er een groot gat in de exploi tatie en zitten we met een ruimte die helemaal ingericht is voor horeca." Afgesproken is dat 20 pro cent van de activiteiten van Floris commercieel mogen zijn. Inge borg de Barbanson (VVD) heeft wel vertrouwen in Floris. "Want het zijn gerenommeerde horeca ondernemers." Ook de VVD wees op de onzekere financiële situ atie. Roland van hal (SP) vroeg om een goede communicatie met de buurt. "Het pand moet een goede geluidsisolatie hebben en er moe ten afspraken zijn over op welke tijden er gespeeld mag worden." Harrie Francken (PP2) noemde het een 'gevaarlijk precedent' nu de gemeente met een jaarlijkse vergoeding van 16.500 euro het exploitatietekort dicht. "Ook wij hebben onze zorgen als Floris niet succesvol blijkt te zijn. Dan wordt het tekort nog groter", aldus Francken, die wil voorkomen dat er volledig commerciële horeca in het pand komt. "Want dat hoort er niet thuis." John Michels (CDA) is net als Samenwerking blij dat er einde lijk schot komt in een langlopend dossier. Michels keek nog even terug. In 2004 kon de Perdstal, het huidige onderkomen van Euterpe, nog voor drie ton worden ver bouwd. "Anno 2010 gaat het om heel andere bedragen, wel zeven ton meer." Het CDA eist dat het pand aan de wettelijke geluidsnor men voldoet zodat de buurt geen overlast ondervindt. Wethouder Patrick van der Broeck (CDA) beloofde voor de raadsvergadering met een brief te komen. Daarin zal hij de raadsle den meer duidelijkheid verschaf fen over de financiële positie van Odeon en de geluidsisolatie." Martin Leenders vroeg om een extra commissievergadering, nog voordat de raad op 2 november een besluit neemt. "Ik wil geen spelbreker zijn, maar wellicht is het beter die brief eerst in com missieverband te bespreken." Vol gens Van der Broeck dient de brief meer als geruststelling. "Want we gaan echt niet verder met Odeon, als de stichting financieel niet draagkrachtig is. En het geluid moet gewoon aan de wettelijke eisen voldoen." Van der Broeck is eveneens ver heugd dat er binnenkort een einde komt aan dit langlopende traject. "Odeon krijgt een mooie plek in Venray in een leegstaand gemeen telijk monument dat gelukkig weer in gebruik wordt genomen." De wethouder probeerde tevens de ongerustheid rond Floris weg te nemen. "Het is een leerwerkbe- drijf voor jongeren en niet gericht op het commerciële deel. Er is geen reden om aan te nemen dat Floris op de fles zal gaan. Boven dien gaat niet de gemeente, maar Odeon een relatie met Floris aan." Van der Broeck haastte zich te zeggen dat de bijdrage van de gemeente 'geen weggegooid geld' is. "Het is een investering in een strategisch object in het centrum van Venray. De communicatie met de buurt gaan we nog actief oppakken. Het is vervelend dat er zo veel zorgen leven." In Venray is sinds kort de organisatie Buurtzorg gestart. De landelijke Thuiszorgorgani satie, die staat voor deskundi ge en persoonlijke verpleging, verzorging en begeleiding, toegespitst op elke individuele situatie, heeft nu ook een team in Venray. Het concept van Buurtzorg is al in het hele land bekend en nu dus ook in de gemeente Ven- ray. Het team is bekwaam om de totale zorg te geven, van basis zorg tot infusietherapie, reke ning houdend met de wensen en mogelijkheden van de cliënten en hun omgeving. Het grote verschil met de algemeen bekende thuis zorgorganisaties is dat Buurtzorg zelfsturend is, waardoor er géén tussenlagen nodig zijn in de orga nisatie. Het nieuw opgezette team van Buurtzorg Venray bestaat uit drie ziekenverzorgenden en zes verpleegkundigen, van wie twee gespecialiseerde verpleegkundi- gen. Om de persoonlijke benade ring te behouden, komen cliënten met zo min mogelijk verschillende verpleegkundigen in contact. In samenspraak met de behandelend arts of specialist kan Buurtzorg nagenoeg alle voorkomende zorg bieden; zoals bijvoorbeeld pal- liatieve zorg, specialistische zorg zoals pompjes voor pijnbestrijding, antibioticatoediening via infusie en bloedtransfusie, maar ook basis- zorg."Het mooie van deze organisa tie is dat we meer tijd hebben voor de mens", aldus de medewerkers. Hierdoor kunnen we ook extra aandacht besteden aan de familie en mantelzorg. Bovendien hebben we korte lijnen met huisartsen, specialisten en andere hulpver leners. Andersom heeft de cliënt ook een directe lijn met ons; er is namelijk 24 uur per dag direct een teamlid bereikbaar. Buurtzorg Ven- ray, gevestigd in huisartsenprak tijk De Wildenberg in Ysselsteyn, is voor iedereen beschikbaar, ook voor mensen die al lid zijn van een andere zorgaanbieder. Buurtzorg is een landelijke organisatie en net als bij andere thuiszorgaanbieders is men voor de geboden zorg een eigen bijdrage verschuldigd die geïnd wordt door het Centraal Administratie Kantoor. (CAK). Vanwege het groeiende aantal zorgaanvragen is Buurtzorg Ven- ray op zoek naar verpleegkundi gen en ziekenverzorgenden. Voor informatie kan men het Buurt zorgteam Venray bereiken via telefoon 06-13941014. Om korting subsidie gemeente op te vangen Kunstencentrum Jerusa lem kiest noodgedwongen voor een andere koers, nu de gemeente opnieuw het mes zet in de subsidie. Bij de vori ge bezuinigingsoperatie heeft Jerusalem al zijn weerstands vermogen moeten aanspre ken om de negatieve gevolgen binnen de perken te houden. Met een lege kas is het kun stencentrum momenteel niet in staat om de bezuiniging van 10 procent op te vangen. Want deze nieuwe korting gaat onherroepelijk ten koste van het personeel. Vanwege doorlopende contracten kan Jerusalem pas op zijn vroegst bij het volgende schooljaar, in september 2011, bezuinigingen doorvoeren. Het ontslag van personeel gaat gepaard met frictiekosten, zoals wachtgeld en herplaatsing. Daarvoor ontbre ken de middelen, zo laat directeur Ko van der Velpen in een brief aan de gemeenteraad weten. De direc teur vraagt aan de raadsleden om rekening te houden met het maat werk, dat het kunstencentrum wil leveren. 'Wellicht dat andere instellingen wel een budget heb ben, maar wij hebben het niet", aldus Van der Velpen. Nu Jerusalem opnieuw een flink deel van de subsidie moet inleveren, ziet Van der Velpen geen andere mogelijkheid dan te kiezen voor een andere koers. Naast het geven van lessen en cursussen zal Jerusalem meer commerciële activiteiten moeten ontplooien om extra inkomsten te verwerven. Gedacht wordt aan het bevorde ren van kunstparticipatie, onder- steuning van amateurkunstenaars en kunstprojecten en educatie in wijken, dorpen, scholen en buurt huizen. De directeur wil voor deze omslag de tijd en de ruimte krij gen. 'Om ons in staat te stellen te ondernemen, om zo onze eigen inkomsten te verhogen.' Van der Velpen wil voorkomen dat er 'onverantwoorde tariefsverhogin gen' moeten worden doorbere kend aan de cursisten. 'Geef ons voldoende tijd om dat in te rich ten. Dan kunnen de bezuinigingen voor onze sector een positieve werking hebben voor de toekomst. Dan hoeven we wellicht niet in allerijl te reorganiseren, mensen te ontslaan en de bezuinigingen af te wentelen op onze klanten. En kan een faillissement worden voorko men', aldus de directeur. Hebt u juridisch advies nodig in een bouw- of milieuzaak? Wilt u uw echtscheiding goed geregeld hebben? Wilt u een contract laten toetsen? Of hebt u rechtsbijstand nodig in een strafzaak? Wij zijn u graag van dienst. Iedere advocaat van ons kantoor legt zich op een of enkele rechtsgebieden toe. Hierdoor kunnen wij u steeds op timale aandacht en deskundigheid garanderen! Het eerste gesprek is gratis. Tel. 0478-556677 www.putt.nl mr. Ten Brummelhuis mr. Van Hoef mr. Gerrits mr. Van Dok mr. Pelckmans mr. Van den Aker mr. Stad mr. Verrijdt mr. Jacobs mr. Verkuijlen De zevende Week van de Geschiedenis wordt gehou den van zaterdag 16 tot en met zondag 24 oktober. Het is het grootste historische evene ment van Nederland. Ieder najaar houden honderden musea, archieven en andere cultu rele instellingen speciale tentoon stellingen en activiteiten rond een wisselend thema. Dit jaar is dat Land en Water. Ook in Venray wordt aandacht geschonken aan De Week van de Geschiedenis. Op zondag 24 oktober houdt RooyNet (samenwerking tussen BiblioNu Venray, gemeentearchief, Venray's Museum en Historisch Platform Venray) historische fiets- en wan deltochten in en om Venray. De historische wandeling De Burggraaf is een korte wandeling van ongeveer anderhalve kilome ter door het centrum van Venray. De Burggraaf is een met de hand gegraven verdedigingswerk uit de 12e eeuw, een soort gracht van vijf meter breed en drie meter diep. De gracht bestaat niet meer, maar de wandeling laat zien waar De Burggraaf gelopen heeft. Deze wandeling is te lopen met een gids of individueel met een handlei ding. Tijdens de wandeling krijgen de deelnemers informatie over de geschiedenis van De Burggraaf. De handleiding is voorzien van foto's van toen en nu. De historische fiets- en wandel route De Landweer laat zien waar het verdedigingswerk De Land weer bij Venray gelopen heeft. Deze Landweer is in de 14e eeuw aangelegd, maar heeft zijn nut verloren toen het buskruit is uit gevonden. Grote gedeeltes van de loop van De Landweer zijn nog in het landschap te herkennen. Er is een boekje gemaakt met de route, met daarin uitgebreide informatie over De Landweer en is voorzien van foto's van toen en nu. De route is veertien kilometer lang en kan uitgebreid worden met een extra lus van twaalf kilometer door de Overloonse Duinen. Tijdens De Week van de Geschiedenis is in de bibliotheek van Venray een kleine foto-expositie te zien van De Landweer en De Burgraaf van toen en nu. Iedereen is zondag 24 oktober vanaf 12.00 uur welkom bij de stand van De Week van de Geschiedenis. Deze staat voor het VVV-ANWB kantoor aan het Hen- seniusplein in Venray. Daar starten de fiets- en wandeltochten en zijn de routebeschrijvingen deze dag gratis verkrijgbaar. Het Rooyse Gidsengilden gaat deze dag rond leidingen verzorgen van de wan deling De Burggraaf van Venray. De rondleidingen starten om 13.00, 14.00, 15.00 en 16.00 uur. beÜ&Ê, om*; site: www.gunlTOek.nl Venray De Hoveniers De renovatie van de foyer is al vele jaren een grote wens van het schouwburgbestuur. In 2002 noemde de toenma lige voorzitter Leo Janssen de aanpak van de foyer zelfs de belangrijkste taak. Acht jaar later zet zijn opvolger Henk Janssen de renovatie opnieuw hoog op de agenda. Maar er is een groot verschil. In 2002 weigerde Leo Janssen bij de gemeente aan te kloppen. Het bestuur schakelde toen een architect in en ging zelf actief fondsen werven. In 2004 zou de verbouwing moeten plaatsvinden. Het kwam er niet van. De nieuwe voorzitter Henk Janssen doet, in tegenstelling tot zijn voorganger, wel een beroep op de gemeente. De renovatie gaat 6 miljoen euro kosten. Het schouwburgbestuur vraagt van de gemeente mee te helpen het benodigde geld bij elkaar te krijgen. Volgens Janssen is niets doen geen optie. "Stilstand is achteruitgang. Ontwikkelingen op het gebied van podiumkun sten in de omringende gemeenten halen ons links en rechts in." Het college bracht onlangs een werkbezoek aan de schouwburg. Het bestuur ontvouwde tijdens die bijeenkomst zijn ambities en toekomstplannen. B en W hebben inmiddels gereageerd op de vraag van het schouwburgbestuur. Het college begint met de mededeling dat de financiële situatie momen teel niet gunstig is. Er komen forse rijksbezuinigingen aan en de renovatie van de foyer zal moeten concurreren met andere projec ten. Het is aan de gemeenteraad om hierover een besluit te nemen. Het college zal in 2011 aan de raad een notitie voorleggen met een onderzoek naar de financiële haalbaarheid van de schouwburg plannen. De renovatiewerkzaamhe den aan het carillon van de Grote Kerk in Venray starten op maandag 25 oktober. Gedu rende de renovatie zijn de urenslag en de automatische bespeling van de klokken niet te horen omdat ze worden uit geschakeld. Ook het carillon klinkt in die periode niet. De werkzaamhe den moeten uiterlijk 24 novem ber zijn afgerond. De Grote Kerk houdt gedurende de renovatie de beschikking over twee klei nere klokken om uitvaarten en trouwdiensten te begeleiden. De Stichting Carillon Venray coördi neert de renovatie. Koninklijke Eijsbouts uit Asten, de grootste klokkengieterij ter wereld, voert de renovatie uit. Eijsbouts heeft de klokken van het carillon in 1992 ook gegoten. Arie Abbenes treedt op als technisch adviseur namens de Stichting Carillon Venray. Uiter aard is Rosemarie Seuntiëns, de beiaardier, ook betrokken bij het geheel. De renovatie aan het caril lon is noodzakelijk. Het betreft de uitvoering van groot onderhoud omdat verwering is ontstaan aan het materiaal en de bekabeling. Tevens heeft de renovatie tot doel om het carillon soepeler bespeel baar te maken voor de beiaardier door de verouderde aansturing van de klokken te moderniseren. Dit maakt een nog dynamischer bespeling van het carillon moge lijk en komt de klankkleur van de klokken ten goede. Een andere belangrijke aanpassing is dat de beiaardier na de renovatie de automatische bespeling via haar computer thuis kan wisselen en vernieuwen. Daardoor kan veel beter worden ingespeeld op de actualiteit. De renovatie wordt bekostigd uit de subsidie die de Stichting Carillon Venray in 2009 van de gemeente Venray voor dit doel heeft ontvangen. van de alfabetisering

Peel en Maas | 2010 | | pagina 5