Jubileumeditie twee dagen uitverkocht Kunstwerk Odapark maakt opmerkelijke tour Eerste prijs voor St. Catharina Laura Fygi op galaconcert Natuurcursus van start Geslaagde Praagreis Euterpe Concert Symfonieorkest Helmond-Venray Kom Op speelt Dino Toast U. PEEL EN MAAS Donderdag 21 oktober 2010 - Pagina 20 Geslaagde 25e jaargang festival Zomaarpop De jubileumeditie van het festival Zomaarpop in Oirlo is geslaagd. Met op beide dagen een uitverkocht huis kunnen de vrijwilligers van jongeren- soos OJC Watjang?!?, de bands en het publiek met een tevre den blik terugkijken op de zil veren editie van het populaire muziekspektakel. Wat ooit begon als eendaags fes tival, is inmiddels uitgegroeid tot groots regionaal tweedaags festi val waar zowel regionale, nationa le en internationale bands de kans krijgen om zich te presenteren. Vele jongeren uit de hele regio komen naar het muziekspektakel toe om gedurende twee dagen te genieten van goede bands en heel veel gezelligheid. Op zater dag opende de band The Dirty Denims het festival met een knal lende rockset met invloeden van AC/DC,The Donnas en Danko Jones. Na de openingsact van The Dirty Denims op de main- stage begonnen de mannen van de Landidandidixodildosoundpa- rade in een uitpuilende soos aan hun comeback op Zomaarpop. De soos puilde uit en werd er flink gedanst, gesjanst en lol gemaakt, zoals de mannen al enkele malen eerder deden op Zomaarpop. Ook de bands Garcia Goodbye uit België (vervanger This Is Total War) en Daily Bread bezorgden de bezoekers van Zomaarpop een lekkere set en lieten zien waarom ze beide flink aan de weg tim meren. Ook op de tweede festi valdag brachten veel jongeren een bezoek aan het festival. Na de openingact Bite My Wire en de 25 jaar Zomaarpopshow stonden op de mainstage de jonge gasten van de Paceshifters. Daarna volg den MakeBelieve en de hoofdact Go Back To The Zoo. Deze forma tie speelde de zaal plat met haar grote hits 'Electric' en 'I'm the Night'. Het feestje werd bekroond De 25e editie van Zomaarpop was zowel zaterdag als zondag uitverkocht. Het publiek kon onder meer genieten van optre den van Go Back To The Zoo, Nobody Beats The Drum, Make- Believe Daily Bread. met een dj-set van de mannen van Nobody Beats The Drum. In de soos speelden onder meer DJ Sjoza, Puch Maxi en Andere Koek. De Cultuurbarbaren verzorgden het laatste optreden. Op Peel en Maas TV was afgelopen week een terugblik te zien op Zomaarpop. Uitzending gemist? Kijk dan op www.peelenmaastv.nl. De sculptuur De Zetel der Wijsheid, die in Odapark Ven- ray is geplaatst, is eigenlijk een reizend werk. Het beeld van de Venlose beeldend kunstenaar Pascalle Mansvelders maakt namelijk een opmerkelijke toer: het reist van het Vrijthof in Maastricht tot Paradiso in Amsterdam, maar het keert steeds terug in Venray. Zetel der Wijsheid is een bijna drie meter hoge, zittende zwarte Madonna. Het is een variatie op het thema van de Sedes Sapientiae, de zittende Maria met het kind Jezus op schoot, dat in de kunstgeschie denis al sinds de Vroegchristelijke tijd wordt gebruikt. In dit kunst werk is echter het kind Jezus weg gelaten en blijft Maria alleen als stoel over; ze is een schoot waarin iedereen plaats kan nemen. Beel dend kunstenaar Pascalle Mans- velders voert in De Zetel der Wijs heid een aantal gedachten radicaal door. Om te beginnen: zonder publiek is het geen kunst, is het beeld niet af. De sculptuur wordt aan het publiek gepresenteerd in de kwetsbare staat van een lege schoot, met het openlijke verzoek erin plaats te nemen en het kunst werk daarmee compleet te maken. Voor het moment althans. Please be seated, zegt een bordje bij het werk: neem plaats! Dat is niet gebruikelijk bij beeldende kunst. De bezoeker kan, in Maria's schoot plaatsnemend, op zoek naar een gedachte of inspiratie. Wat brengt kunst teweeg in het hoofd van de beschouwer? Die vraag is al tallo ze malen gesteld, maar misschien nooit eerder met de rug naar het kunstwerk toe, maar wel in de fysieke intimiteit van aanraken. De bezoeker kan het hoofd tegen Maria's hand leggen. En dan is er nog de omgeving die continu ver andert. De Zetel der Wijsheid maakt een tour. Mansvelders' Maria stond onder andere in Maastricht op het Vrijthof en arriveert deze maand nog in Paradiso in Amsterdam waar ze dienst doet als entourage bij diverse popconcerten. In sep tember sierde ze een expositie van Amnesty International en was ze te zien in een voorbeschou wing van de Floriade; in augustus stond ze te midden van een men senmassa op het Zomerparkfeest in Venlo en eind oktober wordt ze geëxposeerd tijdens de Dutch Design Week in Eindhoven. Eind van het jaar is ze het hart van een solo-expositie van Pascalle Mans- velders in Cultuurwerf de Willem3 in Vlissingen. Op elke locatie zijn van de actieve deelname van toe schouwers aan het beeld foto's en filmpjes gemaakt die online zijn gezet. Als registraties van de ver schillende momenten en manie- ren dat het werk 'af' is. Daarmee opereert het werk op het snij vlak van de virtuele en de fysieke wereld van de beeldende kunst. En op die van vragen over kunst. Transformeert het drukke leven De Zetel der Wijsheid tot steeds weer een andere verschijning? Wat is de dynamiek van kunst? En de reikwijdte? Wat gebeurt er met een beeld als bezoekers het op uiteenlopende manieren 'bezit ten'? Kortom: wat doet kunst met een mens en vice versa. Vragen die Odapark van belang acht in het hedendaagse kunstklimaat. Steeds weer keert het beeld terug in Oda- park in Venray. Maar gezien de tour die het beeld door het land maakt zal het geregeld voorkomen dat bezoekers van Odapark het niet op de plek aantreffen. Het werk is te volgen via www.odapark.nl en twitter.com/TheSeatOfWisdom. Op youtube.com/pascallemansvel- ders zijn films te zien van de instal- latie per locatie. Wie zelf filmpjes of foto's maakt van De Zetel der Wijsheid met daarin mensen die daarmee het kunstwerk voltooien, wordt uitgenodigd dit materiaal in te sturen via e-mail info@pascalle- mansvelders.com of info@odapark. nl als bijdrage aan het project. Het Odapark is gelegen aan de Mer- seloseweg in Venray en geopend van dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Zie ook www.odapark.nl. Harmonie St. Catharina Leu- nen-Veulen-Heide heeft deelge nomen aan het LBM-concours in het Parkstad Limburg Theater in Heerlen. De jury waardeerde het optreden van het harmonie orkest onder leiding van dirigent Geert Jacobs met 80 punten en een eerste prijs. Het orkest bestaat uit een grote groep jeug- dige leden die voor de eerste keer op concours gingen en een groep leden die al een of meer keren op een LBM-concours speelden. Op vrijdag 19 november treedt de bekende zangeres Laura Fygi op tijdens het gala concert van de Koninklijke Harmonie Euterpe. Voor de liefhebbers een niet te missen kans om dit fenomeen life te horen zingen in de Venrayse schouwburg samen met de harmonie. De voorstelling begint om 20.00 uur en is bijna uitverkocht. Nog ongeveer 100 kaarten zijn verkrijg baar aan de kassa van de schouw burg. Laura Fygi is een fantastische zangeres met een uniek stemgeluid. Zij zingt moeiteloos in het Engels, Frans, Spaans en Portugees (zelfs in het Chinees) en beweegt zich door de genres met groot gemak. Haar platen worden in meer dan 30 landen verkocht. Haar levens verhaal is genoegzaam bekend. Het klinkt ook als een sprookje: Philips directeur krijgt met Egyp tische buikdanseres beeldschone dochter, ze wonen eerst in Mon tevideo, Uruguay, dan in Neder land. Dochter kan al zingen voor ze kan lopen en als Nederlands meest sexy groep wordt gefor meerd, Centerfold, is de inmiddels volwassen dochter daar het stra lende middelpunt van. Centerfold toert zeven jaar de zeven zeeën over. Dan wordt de manager van Centerfold, Herman van der Zwan, A&R director bij een platenmaat schappij en hij belooft Laura een solocarrière. En zo is het precies gegaan. Want sommige sprookjes worden werkelijkheid. Laura ging doen wat ze altijd al had willen doen. Jazz zingen. Onder produc tionele leiding van Ruud Jacobs en met behulp van een aantal van 's werelds beste solisten waaron der Toots Thielemans en Philippe Catherine gaat zij de studio in voor de plaatopname als begin van haar solocarrière.De prachtige songs uit het Great American Songbook die zij op een verrassende, prachtige en volstrekt eigen manier vertolkt. Meerdere opnames volgden met gastoptredens van beroemde solis ten en zangers zoals Clark Terry en Michael Franks. Met name Watch what happens, haar unieke samen werking met Michel Legrand, dwong internationaal en nationaal veel respect af. Toen iedereen zich afvroeg wat de volgende stap zou zijn, gaf zij een eenmalig concert met het Metropole Orkest. Hier van werd een prachtige registratie gemaakt en Carré was uitverkocht. De Nederlandse en Amerikaanse televisie zonden het concert uit en de cd en dvd gingen als warme broodjes over de toonbank. IVN De Maasdorpen, Jeugd- natuurwacht Venray, Natuur en Jeugd Horst aan de Maas en de stichting Mooiland bieden samen een laagdrempelige cursus waarin de deelnemers de basis leren over natuurbe leving, de diverse landschap pen en de dier- en planten soorten in Noord-Limburg. De cursus start op 1 november 2010 en duurt tot aan de zomer van 2011. Er zijn nog enkele plaat sen vrij. De cursus Samen Natuur beleven is bedoeld voor ieder een die meer wil weten over de natuur. Tijdens zo'n achttien the oriebijeenkomsten en excursies komen de volgende thema's aan bod; natuurbeleving, natuuredu- catie, de bodem als basis, geschie denis van het landschap, de mens en de natuur, planten en dieren en natuurbeheer. Alle theoriebij eenkomsten vinden plaats op de maandagavond en de excursies op de zondagmorgen. In de cur susbrochure staan de locaties, de tijden en de docenten vermeld. Tijdens de bijeenkomsten krijgen de cursisten vooral les van loka le deskundigen. Andy Liebrand van Staatsbosbeheer vertelt over natuurbeheer en Edmond Staal van het Limburgs Landschap doet uit de doeken hoe ons landschap is ontstaan en neemt de deelne mers mee naar een karakteristiek natuurgebied. Gerard de Baaij van De Marke richt zijn pijlen vooral op het thema natuurbeleving en Joof Teeuwen geeft antwoord op de vraag welke invloed de mens heeft op natuurontwikkeling, zowel vroeger als nu. Aan het eind van de cursus ontvangen de cursisten tijdens een feestelijke afsluiting een certificaat. Namens de organisaties treedt Mooiland op als contactpersoon. De cursusbrochure is ook te vin den op de website www.mooi- landlimburg.nl. Zin om mee te doen? Bel dan naar 06-54901099 of stuur een mailtje naar pieter@ mooilandlimburg.nl. De Koninklijke Harmonie Euterpe maakte afgelopen weekend een concertreis naar Praag. In het jubileumjaar waarin Euterpe haar 150-jarig bestaan viert, kon een concert reis natuurlijk niet ontbreken. Het muziekgezelschap verza melde zich in alle vroegte zater dagochtend voor De Perdstal. Na een lange busreis was het zondag ochtend tijd voor cultuur met een stadsrondwandeling door de oude en nieuwe stad. Ook de Joodse buurt met de Joodse begraafplaats werd bezocht. 's Middags was het tijd voor muziek. Euterpe gaf een concert op de Grote Markt in hartje Praag. Voor de muzikanten was het even aanpassen aan de omstandigheden. Muziekpapieren vlogen rond door de wind, maar de muziek bleef doorklinken. Het publiek was enthousiast en mooie klanken klonken door Praag. De avond werd afgesloten met een folkloristische avond met dans en muziek. Maandagochtend gaf het orkest een concert in het staats- bejaardenhuis Domov pro seniory Haje waar de nieuwe Parkinson afdeling werd geopend. Het con- cert was zeer welkom en met name op de marsmuziek werd meegeklapt.'s Middags was het tijd om Praag verder te verkennen. De Praagse Burchtwerd bezocht onder leiding van een reisgids. De avond werd afgesloten met een boottocht over het water. Dinsdag ochtend vertrok het gezelschap met de bus richting Venray. Op 19 november wordt er een jubile umconcert gehouden en 2 januari 2011 is er het slotconcert in de schouwburg van Venray. De jeugd van Euterpe neemt op 25 novem ber deel aan een workshop van de luchtmacht met de titel Young Musicians spread theirwings op vliegbasis De Peel. De expositie van Euterpe in het Freulekeshuus is te bezichtigen tot 16 januari. Karaokeavond Wie altijd al graag wilde laten horen hoe goed hij kan zingen of een duet wil zingen met vrienden, kan binnenkort aan de bak. Pop Podium Venray houdt zaterdag 23 oktober een karaokeavond. Belangstellenden kunnen mee zingen met Singstar. De avond begint om 20.30 uur. Het Symfonieorkest Hel- mond-Venray verzorgt op zon dag 21 november vanaf 15.00 uur onder leiding van Jacco Nefs een concert in de Paters kerk in Venray. Geïnspireerd door Spanje brengt het symfonieorkest Spaan se muziek. Hoogtepunt vormt het beroemde gitaarconcert Concierto de Aranjuez voor gitaar en orkest van Rodrigo. De titel verwijst naar Aranjuez, ooit de zomerresidentie van het Spaanse hof. Het bevat fla mencoritmes en verwijzingen naar cante hondo, traditionele zang uit Andalusië. Gitarist Aart Strootman treedt op als solist. Ook mooi is de Sinfonia an gran Orquestra van de componist Arriaga. Zo jong als hij was (Arriaga overleed op negentie- narige leeftijd) heeft hij een com pleet en elegant werk nagelaten. Dan staat nog op het programma La Leyenda del Beso de legende van de kus van Soutullo en Vert. Het is een Zarzuela, een Spaans operettegenre. Het uit te voeren intermezzo hieruit bevat warme gloedvolle Spaanse melodieën vol fatale passie. Het orkest sluit het concert af met de Suite Espanola van componist Albéniz. Men kan genieten van de delen Granada en Sevilla in een bewerking voor orkest van dirigent Jacco Nefs. Kaarten reserveren kan via info@ sohv.nl of aan de zaal. Zie ook www.sohv.nl. Ook dit jaar brengt toneel vereniging Kom Op weer een blijspel op de planken. Het stuk van dit jaar heet Dino Toast en is geschreven door Wendy Stroobant. De regie is in handen van regisseur Jet Lenkens. Het stuk gaat over een aantal werknemers van een bedrijf dat met hun echtgenotes op survi val is in Rusland. Diegene die hier het beste uit de verf komt, staat een belangrijke promotie te wachten. Dit zorgt ervoor dat de spanningen nogal hoog op kun nen lopen. Vooral als er ook nog een paar terroristen hun pad krui sen. Kortom, genoeg ingrediënten voor een werkelijk absurd verhaal. Dit hilarische toneelstuk wordt opgevoerd op zondag 31 okto ber vanaf 14.30 uur in Plein 27 in Maashees en op woensdag 3, don derdag 4 en vrijdag 5 november vanaf 20.00 uur in 't Pelgrimshuis in Smakt. Kaartjes zijn te bestellen via telefoonnummer 06-51231298 of via e-mail toneelkomop@live. nl. Kijk voor meer informatie op www.toneelkomop.nl. Nederland Leest Nederland Leest, van 22 oktober tot en met vrijdag 19 november, is de grootste nationale leescampag- ne en werd voor het eerst gehou den in 2006. Een maand lang staat een boek centraal. Vorig jaar was dat Oeroeg van Hella S. Haasse en dit jaar is het De grote Zaal van Jacoba van Velde. Leden van de BiblioNu krijgen tijdens Nederland Leest een speciale pocketeditie van het campagneboek cadeau. Aan het boek is een lofrede toegevoegd waarin Rosita Steenbeek haar bijzondere relatie met het boek beschrijft. Bij boekhandel Van den Munckhof in Venray is tijdens en na de campagne een luxe gebonden editie te koop voor 10 euro. Deze editie is voorzien van een essay over het thema en de auteur van het boek. Bij BiblioNu en Van den Munckhof is tijdens de campagne gratis een leesgids te krijgen. Hier in staan onder meer discussievra gen, leestips en een biografie van de schrijfster. De grote Zaal behan delt de eenzaamheid van de mens en de dood als het onvermijdelijke einde van ieders leven. Het verhaal is gesitueerd in een verpleegtehuis, waar een oude vrouw haar laatste dagen slijt. Jacoba van Velde (1903 1985) leefde haar leven tussen Nederland en Parijs. Na de Tweede Wereldoorlog leerde ze Samuel Beckett kennen en fungeerde ze als zijn literair agente en vertaal ster. Later werd ze onder meer dra maturge bij theatergezelschap Stu dio. Zowel het boek als de auteur zijn bij het grote publiek in de ver getelheid geraakt. Bij verschijnen werd het boek nationaal en inter nationaal als meesterwerk bestem peld door gerenommeerde recen senten. De grote Zaal verscheen in dertien vertalingen. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo kunnen belangstel lenden op zaterdag 23 en zon dag 24 oktober bietenstroop maken en appeltjes rijgen. De suikerbieten zijn van het land gehaald en liggen in grote hopen langs de kant van de weg te wachten op transport. Voor de medewerkers van De Locht bete kent dit dat ze kunnen laten zien hoe van suikerbieten en appels stroop wordt gemaakt. In de eigen stroopmakerij worden de authen tieke pannen met hout warm gestookt en wordt met een oude pers het sap uit de gekookte bie- tenpulp geperst. Ook de smede rij is in bedrijf. Kinderen mogen appelschijfjes rijgen en thuis laten drogen. Het is een ouderwetse manier om een deel van de appel- oogst te bewaren voor de winter. Het museum is dagelijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, op afspraak, ook op ande re tijden terecht. De demonstraties beginnen om 13.00 uur. Zie ook www.museumdelocht.nl. Wandeling WSV De Natuurvrienden Mer- selo houdt in de bossen in Mer- selo op zondag 24 oktober de eer ste winterseriewandeling. Start en finish is vanaf café Den Tommes aan het Grootdorp in Merselo. De wandelaars kunnen kiezen uit verschillende afstanden. De starttijden zijn: 5 en 10 km. 8.00 tot 14.00 uur, 15 en 20 km. 8.00 tot 12.00 uur en 30 km. 8.00 tot 10.00 uur. Van 13.00 tot 14.00 uur kan er gestart worden met de puz- zeltocht. Het inschrijfbureau sluit om 17.00 uur. mmm

Peel en Maas | 2010 | | pagina 20