"Het geheim? Er is geen geheim!" Koester uw Monument Muurkranten in wijk Brukske "Leefbaarheid voorop" Zomer... barbecue! vanaf 7,45 p.p. www.HenkAarts.com Honderdeenendertigste jaargang - week 33 - donderdag 19 augustus 2010 Gouden bruidspaar Rutten in Oirlo Het begon allemaal met een paar vonkjes hier en daar. Jan Rutten (74) en Gerd Rut- ten-Jacobs (74) kennen elkaar al sinds ze klein waren, maar tijdens een feest, als ze beiden zeventien zijn, slaat de grote vonk over. Vandaag, donder dag 19 augustus, is het maar liefst vijftig jaar geleden dat ze elkaar voor de wet hun jawoord gaven. door Sanne Claessens Jan en Gerd komen beiden oorspronkelijk uit Grubbenvorst waar ze elkaar voor het eerst tegenkomen op de lagere school. "We waren nog maar een jaar of acht, toen Gerd al met een stok achter me aan zat", vertelt Jan lachend. Van de basisschool tot aan de tweede klas zitten ze bij elkaar in de klas, maar worden daarna gescheiden. Jan gaat naar de jongensschool en Gerd naar de meisjesschool. In 1953 wordt Jan met zijn team voetbalkampioen en op het feest dat georganiseerd wordt, ontmoeten de twee elkaar weer en laten ze elkaar niet meer los. Jan is de vierde van elf kinde ren en heeft altijd meegeholpen op de boerderij thuis. In 1955 gaat hij in militaire dienst terwijl Gerd, de oudste van zeven kinderen, thuis blijft om mee te helpen in de kapsalon van haar ouders. Als Jan uit dienst komt, besluit hij een studie op te pakken. Na vier jaar studeren, vindt hij in 1958 werk bij de Boerenbond in Blitterswij- ck. Zeven jaar nadat ze officieel verkering kregen, stappen Gerd en Jan in het huwelijksbootje. Op 19 augustus 1960 voor de wet en vier dagen later trouwen ze in de kerk. Ze betrekken een woning in Blitterswijck. Drie jaar later, wan neer Jan een functie aangeboden krijgt bij de Boerenbond in Oirlo, verhuizen ze naar het Venrayse kerkdorp. Ze komen eerst terecht in een noodwoning. Twee wonin gen later zitten ze nu op de plek, waar ze inmiddels al achtendertig jaar samen vertoeven. In Oirlo vinden ze snel hun draai. Gerd komt met de jeugdbe weging in aanraking en hoewel ze nog niet zo bekend is met de gemeenschap op dat moment, heeft ze wel alle papieren en stort ze zich op haar taken. Na acht jaar wordt ze uiteindelijk voorzit ter van de (destijds) Limburgse Vrouwen Beweging. "Uiteindelijk ben ik gestopt, omdat ik het ook belangrijk vond thuis wat rust punten in te bouwen. Dat was een goede beslissing." BANDEN MET FAMILIE Na veertig jaar trouwe dienst voor de Boerenbond gaat Jan in december 1995 met de vut. Het verenigingswerk bouwen ze beetje bij beetje af. Gerd en Jan hebben het goed samen. Op de vraag of de twee samen kinderen hebben, antwoordt Gerd: "Die zijn er nooit gekomen, dat was geen bewuste keuze, maar dat heb je gewoon niet voor het zeggen." Het is echter nooit stil geweest in huize Rutten. Er kwamen altijd wel kinderen van familie of vrien den over de vloer. "We hadden een vriendin in België", vertelt Gerd, "die kende ik nog van de oorlog. Sinds de dochter van die vrien din een jaar of drie was, kwam zij iedere zomervakantie voor een paar weken naar ons. Dat was altijd heerlijk, maar ook wel weer heel jammer als ze vertrok." Jan en Gerd onderhouden dikke vriend schappen en hechte banden met familie en vrienden. Van familie uit Australië, waar ze zelf ook een paar keer naar toe zijn gereisd, komen de kinderen ook wel eens richting Nederland. "Die kinderen zijn inmiddels natuurlijk allemaal opgegroeid en gehuwd, maar de lijnen staan nog allemaal open. Dat is heel prettig", aldus Gerd. Tegenwoordig zijn ze beiden actief lid van de KBO en is Jan voorzitter van de biljartclub. Ze brengen hun tijd graag samen thuis door en houden alle ban den met hun grote familie goed bij. Gerd schrijft veel kaarten en brieven en leest graag en samen ondernemen ze nog geregeld trip jes naar bijvoorbeeld België om vrienden te bezoeken. Wat betreft het geheim van een goed huwe lijk? Volgens hen is er geen geheim. "Het is meer geven dan nemen. Je moet met elkaar in gesprek blij ven en alles leefbaar maken en ook zo houden", aldus Gerd. Vol gens Jan wordt er tegenwoordig nog maar weinig getolereerd van elkaar. "Geen enkel leven gaat over rozen, maar je moet wel achter elkaar blijven staan. Blijven praten en samen een weg zoeken." Het feest dat gepland stond, is voorlopig even vooruitgeschoven in verband met het herstel van Gerd na een operatie. "Maar we vieren het feest nog wel. We zijn nu 57 jaar samen. Dat is toch bij zonder", klinkt het in koor. In de Venrayse wijk Brukske is een aantal kleurrijke muur kranten vanuit Brukske Mooi Anders geplaatst. Daarmee worden de wijkbewoners op de hoogte gehouden van acti viteiten en ontwikkelingen in de wijk. De muurkranten op groot formaat zijn in eerste instantie geplaatst bij wijkcentrum de Kiosk, bij basisschool de Estafette, in het winkelcentrum, op de hoek Tarantellastraat/Brukske en bij een woning aan de Handelstraat 25. Het is de bedoeling dat iede re editie van de muurkrant een paar maanden hangt. Zo wordt er steeds nieuwe informatie over Brukske Mooi Anders voor de bewoners gepubliceerd. Bijvoor beeld over activiteiten voor bewo ners of over de stand van zaken als het gaat om verbouwing- en renovatie. Ook de ontwikkeling van het hart van Brukske, het zogenaamde centrumgebied met het winkelcentrum, sportvoorzie- ningen en bijvoorbeeld sociale voorzieningen komt aan bod. De muurkranten zijn uiteraard niet de enige middelen warmee bewoners van Brukske op de hoogte gehou den worden over het nieuws in hun wijk. Ook zijn er regelmatig informatiebijeenkomsten, wordt een nieuwsbrief uitgegeven en staat er een bijdrage vanuit Bruks- ke Mooi Anders in het wijkblad, de Wijkinfo. Voor actueel nieuws kunnen bewoners bovendien terecht op twee website: www.brukskemooi- anders.nl en www.brukske.nl. Teilhard Herraets nieuwe voorzitter dorpsraad Tienray De voormalige hofboerderij De Clockert aan de Raadhuisstraat 36 in Venray is in zijn geheel een gemeentelijk monument. In het voorgaande artikel werd aan dacht besteed aan het complex in het algemeen en aan bijzondere bouwkundige kenmerken van de buitenkant van het gebouw. Dit artikel verhaalt over de vroegere bewoner Cornelis Raedts (1821 1896), een grote leider van de Grote Schaapscompagnie, en over interieur elementen. In het Monu- mentenregister staat over het inte rieur vermeld: "Waarschijnlijk is het interieur van het woonhuis en de potstal nog in originele staat en daardoor zeer waardevol". Corne- lis Raedts werd geboren in Seve- num. Zijn vader had daar een land bouwbedrijf annex bierbrouwerij. Cornelis hield een rekenboekje bij, waardoor er veel over hem en de Grote Schaapscompagnie bekend is. Dat rekenboekje wordt bewaard in het Venrays museum. Hij werd in 1845 lid van de Grote Schaapscompagnie en was veel op reis. Koopman Cornelis Raedts trouwde in 1856 met Johanna Smits, oud 29 jaar, geboren in Merselo. Zij zijn na hun huwe lijk in de boerderij De Clockert gaan wonen. Die stond aan het Eind in Venray en was eigendom van het echtpaar Verblakt, oom en tante van Johanna Smits. Het echtpaar Raedts heeft de boerde- "Jaarlijks brengen twintig- a der tigduizend pelgrims een bezoek aan Tienray. Wij vinden dat Klein Lourdes best nog een beetje mag worden uitgebouwd. Zo hebben we nu een concreet plan voor een Lourdesbron op het pleintje voor de kerk. Die bevordert hopelijk het aantal bezoekers en maakt ons aantrekkelijker voor horeca- exploitanten en leidt bovendien tot verfraaiing van de dorpskern." Herraets beschouwt zichzelf intussen als een echte Tienray- naar: "Ik zou hier nooit meer weg willen. Wat ik zo mooi vind aan Tienray is de gastvrijheid van de mensen. Het is een heel open gemeenschap. Ik weet dat er een ander beeld is ontstaan ten tijde van de komst van het asiel zoekerscentrum, maar dat was meer een kwestie van onwetend heid en slechte communicatie dan wat anders. Mijn ervaring is echt dat iedereen hier hartstikke welkom is." Brand in tbs-kliniek In een slaapvertrek van een patiënt van tbs-kliniek De Rooyse Wissel in Oostrum is donder dagavond even voor twaalf uur brand uitgebroken, De bewoner kon snel en zonder letsel uit zijn kamer worden gehaald. De brand was snel onder controle. Er was geen gevaar dat de brand zou overslaan. Evacuatie of ontrui ming van de tbs-kliniek was dan ook niet aan de orde. De patiënt had de prullenbak in zijn kamer in brand gestoken. rij later ge?rfd dan wel gekocht. In de periode 1872-1876 heeft Cornelis Raedts de boerderij door het huidige pand vervangen. Hij heeft zeker zijn stempel gedrukt op nieuwbouw en inrichting. Zo is het herenhuis op de begane grond voorzien van spouwmuren met een spouw van vier centime ter. Raedts had deze constructie in Duitsland gezien en heeft deze ook toegepast in zijn nieuwe huis. Ook werden toen de raamkozij nen naar Duits model gemaakt. Fraai zijn de geschilderde portret ten, een van Cornelis Raedts, een tweede van Johanna Smits, zie de portretfoto's. Ook is de aanwezig heid van de ramskop duidelijk, want de ramskop was het sym bool voor het lidmaatschap van de Grote Schaapscompagnie, zie de foto rechtsonder. De houten trap naar de zolderverdieping heeft een oplopende doorgaande leuning die is uitgevoerd als slang met beneden een gebeeldhouwde slangenkop, zie de foto's linkson der. Het herenhuis is rijkelijk voor zien van stucwerk. Op de foto's rechtsboven twee mooie plafon dornamenten uitgevoerd in kleur, die refereren aan het boerse land leven. Links een compositie met het motief 'de jacht', rechts met het motief 'de slacht'. De smaak van de 19e Eeuw is het thema van de komende Open Monumenten dagen die op 11 en 12 september worden gehouden. Het complex De Clockert is een mooi voor beeld om dat thema mede te illu streren. Foto en tekst Frans de Roos. Bronnen:Ernest Raedts,Monumen- tenregister, Die al wil koopen, wat hij ziet. Deel I en II, SVM-archief. Stichting Venray Monumentaal (SVM): secretariaat Vliezenweg 1 5801 JC in Venray, e-mail venray- monumentaal@live.nl. Nadat Anthony van Baal tot gemeenteraadslid was gekozen, moest de Tienrayse dorpsraad het een tijdje zon der voorzitter stellen. Sinds kort is in de ontstane vacature voorzien. Teilhard Herraets (41) is de nieuwe man. Hij liep eerst een half jaar mee om zich te oriënteren en kende daarna geen enkele aarzeling meer. Hoe wordt een Horstenaar van geboorte, die weliswaar al zo'n zestien jaar in Tienray woont, maar nooit actief is geweest in het plaat selijke verenigingsleven, voorzit ter van de dorpsraad? Teilhard Herraets: "Ja, hoe gaat dat? Via het DOP, het dorpsontwikkelingsplan, ben ik er ingerold. Ik zat toen in de werkgroep Verkeer en Veilig heid. Daarna kwam van het een het ander. Toen Anthony stopte als dorpsraadvoorzitter, zag men in mij een geschikte vervanger. Maar om er nu zo maar boem pats in een keer in te stappen, dat zag ik niet zo zitten. Ik kende de dorps raad nauwelijks. Daarom spraken we af dat ik eerst een tijdje mee zou lopen en daarna zou beslissen over het voorzitterschap." Na dat half jaar kende Herraets - in het dagelijks leven werkzaam bij de kappersopleiding van Gilde Opleidingen in Venlo - geen enke le twijfel meer: "Pas toen ik er zo nauw bij betrokken raakte, reali seerde ik me wat een dorpsraad allemaal doet. Hoe belangrijk een actieve dorpsraad voor het dorp is. Een dorpsraad die initiatieven neemt, die stimuleert, die ontwik kelingen in gang zet bevordert de leefbaarheid. Als je langs de zijlijn staat, ontgaat je dat allemaal." Teilhard Herraets: "Ik zou hier nooit meer weg willen." Hoe ziet Herraets zichzelf? "Als ik ergens helemaal achter sta, dan ga ik er ook vol voor. Zo ben ik vijftien jaar actief geweest bij jeugdcentrum De Vlies in Horst. Verder ben ik iemand die graag z'n mening verkondigt. Als ik ergens iets van vind, ben ik niet bang om mijn stem te laten horen. Maar dat is geen schreeuwen om het schreeuwen, ik probeer altijd met oplossingen te komen. Wat betreft de dorpsraad kan het mis schien ook een voordeel zijn dat ik als betrekkelijke buitenstaander een frisse kijk op de zaken heb." Gevraagd naar z'n ambities voor de komende jaren, hoeft Her- raets niet lang na te denken: "De leefbaarheid van het dorp hand haven en bevorderen, dat staat voorop. Leefbaarheid moet je als iets heel breeds zien. Dat is de lagere school die met voldoende leerlingen voort kan bestaan, maar ook het verbeteren van de veilig heid op de Spoorstraat/Klooster straat en de Swolgenseweg en het op peil houden van voorzieningen voor ouderen. Dat is een voor ver schillende leeftijdsgroepen aan trekkelijke kermis, maar ook het vergroten van het aantal activitei ten in het parochiehuis. Bij veel dingen is het zo dat behouden niet genoeg is, je moet zorgen dat je ze verbetert. Anders is het risico groot dat ze er over een paar jaar niet meer zijn." Een belangrijke troefkaart van Tienray is de status die het dorp heeft als pelgrimsoord. Iets dat nog wel wat meer zou mogen worden uitgevent, aldus Herraets. Beleef de barbecue! EN MAAS Brukske Mooi Anders Muurkrant Douw mon jan BrUkeke Mooi Andcn tmiend.ig Drukiki Eon nieuw hart

Peel en Maas | 2010 | | pagina 9