Venrayse biografieën (4) Venray gaat bedrijven nummeren Mia naar Las vegas ■tal Cindy weekwinnaar fotowedstrijd LETSELSCHADE? pun, he... zen vakante! Ingezonden UW SCHEIDING Advocaten Ga naar een specialist bij u in de buurt! PEEL EN MAAS Donderdag 19 augustus 2010 - Pagina 5 Op zaterdag 28 en zondag 29 augustus vinden opnieuw de straattheaterfietstochten plaats in Venray en Horst aan de Maas. Theater snuiven voor de liefhebbers, fietsen en genieten van theater, scootmo- bielen en theater. De fietsroutekaartjes zijn te vin den bij diverse locaties in deze regio. Deelname is gratis. Voor degene die geen kaartje heeft kunnen vinden, zijn ze gratis te downloaden via www.liefdevoor- limburg.nl/evenementen. Net als vorig jaar is er ook weer een scoot- mobielroute voor mindervaliden. Het Limburg Festival is bedoeld om cultuur dichter bij de men sen te brengen. Door mensen op straat te laten genieten van gratis theater kunnen ze kennismaken met de wereld van theater. Daar- naast is de fietstocht eraan toege voegd om de vele gasten die in de streek verblijven kennis te laten maken met onze mooie omgeving. Het programma in Venray start op zaterdag 28 augustus om 14.00 uur op het Schouwburgplein met de act Motionhouse. Motionhouse is een acrobatische dansact erg leuk voor jeugd en jongeren. Ven- ray centrum staat die middag in het teken van muziek. Zo zullen er in de straten diverse orgeltjes te horen zijn. Voor de kleintjes is er schminken en rond de klok van 15.00 uur is er een demonstratie Zumbadansen op het Schouw burgplein. De fietstocht vertrekt rond de klok van 15.00 uur naar de volgende straattheateract. Om 16.00 uur start bij Tante Jet in Blitterswijck de act Tumble Cir cus. Knappe circusstaaltjes, brute kracht, vertrouwen in elkaar en een vleugje romantiek, zullen het publiek het publiek boeien. Voor en na de act bij Tante Jet zal mid deleeuws troubadour Peter van de Water met accordeon, gitaar en vrolijke zang de sfeer verho gen. Rond de klok van 17.30 uur kunnen de deelnemers aan de fietstocht genieten van een uitleg over de cultuurhistorie van het centrum van Geijsteren. Als laat ste zal om 20.00 uur de act Elastic optreden op de Grote Markt in Venray. Elastic heeft spieren waar er bij andere mensen geen zitten, doet elke beweging minstens drie keer zo snel, en denkt even onge looflijk vlug. Het Wilhelminaplein in Horst aan de Maas staat op zondag 29 augustus de hele middag in het teken van muziek uit de eigen streek en theater. Er voor de klein- tjes een springkussen. Ook voor de mindervalide onder ons een deel in het programma opgeno men. Het programma begint om 12.45 uur. De fietsroute start om 13.30 uur. Bij de start worden cultuurhistorische beschrijvingen van de fietsroute uitgedeeld met wetenswaardigheden over het gebied waar doorheen gefietst wordt. Om 14.30 uur start de thea- teract Joel Salom in Grubbenvorst. Een mix van jongleren, pop, klas siek, metal en jazz. Een drie-tal dat samen een boeiende act verzorgt, het publiek bespeelt en..de oren wast. Rondom de act is er een cul tuurhistorisch programma in het centrum van Grubbenvorst. De volgende halte op de fietstocht is Meerlo. Daar zal om 17.00 uur Claire het publiek boeien met een indrukwekkende mix van dans, acrobatie, elegantie en humor. Rondom de act zal de Ruthbach- kapel uit Meerlo haar klanken laten horen op het tijdelijke the aterplein (De Hoofdstraat zal tij dens het evenement zijn afgeslo ten!). De theaterfietstocht eindigt op het Wilhelminaplein in Horst. Om 19.00 start daar de act El Nino del Retrete. Een voorstelling met prominente rol voor een toilet-pot en een acteur die erg goed op zijn handen kan staan. Ook dit jaar is er weer een scootmobielroute van ongeveer 24 kilometer. De route start om 14.30 uur in Grubben- vorst met de theateract Joel Salom. Routekaarten zijn verkrijgbaar bij ijssalon Clevers of downloaden via www.liefdevoorlimburg.nl/ evenementen. Ook de scootmo- bielroute eindigt om 19.00 uur op het Wilhelminaplein waarna nog genoten kan worden van de act van El Nino del Retrete. In de Venrayse geschiedenis kom je veel Venraynaren tegen die op een of andere wijze een rol hebben gespeeld in de lokale geschiedenis. Zij genie ten nu nog steeds lokale, maar soms ook landelijke en inter nationale bekendheid. Het His torisch Platform Venray heeft het initiatief genomen om van deze plaatsgenoten biografieën samen te stellen. Maandelijks zal in Peel en Maas een biogra fie verschijnen. Deze biografie zal vervolgens ook op Rooynet. nl na te lezen zijn. In deel 4 de gebroeders Jacques en Victor Fonck en hun motoren. In de zomer van 1905 staat Ven ray plots op zijn kop. Jan Fonck, die aan de Grotestraat een fabriek en reparatiewerkplaats van fietsen en metaalwaren runt, verstoort luid ruchtig de zondagsrust, door met een uit Duitsland geïmporteerde 370 cc eenpitter Adler onthutste dorpsgenoten de stuipen op het lijf te jagen. Het puffende werk tuig, de eerste in zijn soort in Ven- ray, wordt natuurlijk het gesprek van de dag. Dit is het begin van het verhaal van de motorenfa- briek De Vulkaan. De twee zonen van Jan zien de nieuwe hobby van vader wel zitten. Jacques en Victor helpen dan al mee in de zaak, die floreert doordat men ook zelf fiet sen maakt onder de merknaam Vul kaan. Die naamgeving duidt op het oorspronkelijke beroep van Jan. Hij was smid en Vulcanus was de Romeinse god van het vuur en van de smeden. Vooral de oudste telg, Jacques, raakt met het motorvirus van vader besmet. Als Jacques in 1909 de zaak overneemt en een nieuw bedrijfspand aan de Hof straat laat zetten, zit hij voortdu rend te piekeren en te tekenen om zelf een motorfiets te bou wen. In het voorjaar 1911 heeft hij een frame rond een bestaand motorblok (Terrot uit Pontarlier Frankrijk) ontworpen en start hij de bouw van de eerste Vulkaan. Jacques is ook fanatiek rijder en de eerste Venrayse motorsporter. Fonckie doet mee aan vele wed strijden en niet zonder succes. Er komt in 1913 een Vulkaan met zij span en een zwaarder model. Dan gooit het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog roet in het eten en wordt Fonckie opgeroepen voor dienst en natuurlijk wordt hij op zijn Vulkaan motorordonans. Broer Victor (in Venray Vikske genoemd) neemt intussen in de fabriek de zaken waar. De levering van moto ren uit Frankrijk stokt. Een tijdlang levert de Zwitserse firma Moser nog. In 1915 is ook dat niet meer mogelijk en kunnen er geen Vul kaan motoren meer gemaakt wor den. In totaal zijn er dan driehon derd motoren gebouwd. De broers gaan niet bij de pakken neerzitten en vooral Victor treedt meer op de voorgrond en gaat fanatiek op zoek naar nieuwe mogelijkheden. Hij is getrouwd met de dochter van een rijke baksteen fabrikant en hoeft niet op de kleintjes te letten. Eind 1915 laat hij zich inschepen voor een reis naar Amerika en komt terug met het importeurschap van twee merken: Dayton en Cle veland. Dit wordt geen succes. In december 1919 vliegt Victor met de zojuist opgerichte KLM - hij is een van de eerste klanten van die maatschappij - naar Londen om de Olympia Show te bezoeken. Op die tentoonstelling ontdekt hij een interessante Britse nieuweling, de 250 cc tweetakt Cedos. Speciaal voor vrouwen heeft Cedos ook een frame met lage instap in de aanbieding, zodat de goede zeden geen geweld wordt aangedaan. De firma Vulkaan wordt de hoofdver tegenwoordiger van dit merk in Nederland en de verkoopcijfers zijn redelijk. Het huidige pand in de Hofstraat waar de Fa. van den Munckhof zetelt kent nog de tekst CEDOS op de gevel. In 1920 raken de broers in onmin met elkaar en verkoopt Jacques de hele firma aan Victor en gaat zijn eigen weg. Hij pakt de motorsport weer op en wordt dat jaar Nederlands kampioen met een 350 cc Douglas, een motormerk uit het Engelse Bristol. Vervolgens biedt Croes Co, de Douglas importeur voor Nederland en haar koloniën, hem een functie aan die Victor (Fikske) Fonck met zijn Vulkaan motor in 1921. Hij ging met deze motor op jacht en toont de buit. hij niet kan weigeren: directeur van het filiaal in Nederlands-Indië met een vast jaarsalaris en een gegaran deerd winstaandeel. In juli 1921 vertrekken Fonckie en zijn vrouw Lies (ook een fanatieke motorrijd ster) naar de gordel van smaragd en maken kwartier in Bandoeng. Helaas moet het echtpaar vanwe ge een ziekte van Lies in 1924 naar Nederland terugkeren. Zij herstelt gelukkig spoedig in Venray. Toch kan Fonckie hier niet opnieuw een motorhandel beginnen, van wege een concurrentiebeding. Op aanraden van zijn vrouw begint hij juist tegenover de zaak van zijn broer Victor een manufactu- renmagazijn, genaamd De Zon. De onderneming wordt een succes en acht jaar later opent Fonckie een tweede textielwinkel in Deurne. Inmiddels heeft dan ook Victor de pk's vaarwel gezegd. Hij exposeert in 1925 voor het laatst op de RAI. De Cedosfabriek in Engeland komt namelijk in financiële problemen. Victor legt zich daarna toe op de verkoop van huishoudelijke artike len, grammofoons en radio's. Het hoofdstuk motoren is voor beide broers definitief afgesloten. Bronnen: Leven op een Vulkaan door Yop Segers uit Promotor. Scheiden in crisistijden Dat een scheiding veel teweeg brengt in een gezin of de onderlinge relatie is een feit. Er zijn veel zaken die aan de orde komen, waar men vooraf geen weet van heeft; een echtscheidingsconvenant, verdeling van eigendommen, alimentatieregelingen, ouder schapsplan en bijvoorbeeld omgangsregelingen. Maar ook financiële en fiscale zaken komen aan de orde, zoals pensioenregelingen, hypotheken en leningen. In deze tijd is het daarom niet onverstandig om bij een scheiding een gedegen advies en de juiste ondersteuning te krij gen van een deskundige. De finan ciële situatie waarin Nederland nu verkeert brengt immers vele onzekerheden met zich mee. De ScheidingsMakelaar biedt voor U uitkomst. Zij begeleiden u en uw (ex-) partner, uiteraard objectief en onafhankelijk, door het hele traject. Ze hebben voor ieder deelgebied van de scheiding de juiste expertise in huis, stellen het belang van kinderen voorop en nemen de fiscale en juridi sche zaken rond uw scheiding uit handen. Het vaste, maar scherpe, tarief geeft u vooraf een beeld van de kosten. In crisistijden als deze wel zo prettig! Bovendien worden de bemiddelingskosten mogelijk terugverdiend door de fiscale kennis en expertise van De Schei dingsMakelaar. Zij geven u name lijk vele tips en adviezen waarmee u fiscale voordelen kunt behalen! De ScheidingsMakelaar kan zich zelf hiermee terugverdienen. Ook na uw scheiding biedt de Scheidingsmakelaar desgewenst ondersteuning in de vorm van het unieke nazorgabonnement. Er wordt een gesprek met de ex-part ners gepland om relevante kwes ties en struikelblokken omtrent gemaakte afspraken te bespreken. Als dat nodig is, wordt ook de reeds gemaakte alimentatiebereke ning of het ouderschapsplan her zien. Door dit regelmatige contact worden afspraken tussen ex-part ners beter nageleefd en kunnen zij tijdig inspelen op nieuwe situ aties. Voor u en uw (ex-) partner breekt er een nieuwe periode aan waarin u beide een onbezorgde nieuwe start kunt maken. Neem voor een gratis intakegesprek of vragen over onze dienstverlening gerust contact met ons op! De ScheidingsMakelaar, Ben Roskam, telefoonnummer 06-83170070 www.scheidingsmakelaar.nl PEEL EN MAAS een abonnement waard Namen industrieterreinen verdwijnen op wegwijzers langs wegen Alle bedrijven in Venray krij gen nog dit een jaar een uniek nummer. Op de verkeersbor den langs de grote invalswe gen verdwijnen de namen van de bedrijventerreinen. Smak- terheide wordt bijvoorbeeld vervangen door 0-1000. Bij ieder bedrijf komt een bordje met het nummer. De hele operatie wordt nog dit jaar uitgevoerd. Het bedrijf Agmi past de borden langs de A73 aan. De ANWB neemt de provinciale en de gemeentelijke wegen voor haar rekening. Revis Verkeerstechniek verzorgt de bewegwijzering op de bedrijventerreinen en de plaatsing van de individuele bedrijfsnum mers. Het gaat om de terreinen Smakterheide, Keizersveld, De Hulst, De Blakt, De Brier, Agrobaan in Ysselsteyn en De Witte Vennen in Oostrum. Het vergt een totale investering van 455.000 euro. De provincie betaalt een subsidie van 178.000 euro uit het Kwaliteitsnet Goederenvervoer. Rijkswaterstaat levert een bijdrage van 110.000 euro vanwege de vervanging van bewegwijzering. Voor de gemeen te blijft een kostenpost van 167.000 euro over. "Een uniforme bewegwijzering zorgt voor een betere bereikbaarheid en herken baarheid van de Venrayse bedrij venterreinen. Alhoewel het een fors bedrag is", zegt wethouder Jan Loonen. "Nu is het een kakofo- regelt u op één adres .scheidingsmakelaar.nl nie van allerlei borden omdat het particulier is geregeld. De komst van de nieuwe borden biedt een betere service ."De gemeente vindt de investering nodig ondanks dat steeds meer auto's beschik ken over navigatieapparatuur. Uit onderzoek van de stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid blijkt dat begin vorig jaar 20 procent van de per sonenauto's navigatie aan boord had en 60 procent van de vracht wagens. Nadeel is dat het kaartma teriaal meestal niet actueel is en dat het vrachtverkeer onvoldoen de informatie krijgt. De gemeente ziet navigatieapparatuur dan ook niet als een vervanger van de bewegwijzering. Door de bedrijvennummering neemt de verkeersveiligheid toe en zal het zoekverkeer afnemen. Het versterkt ook het imago van Venray als logistieke gemeente. De namen van de bedrijventer reinen verdwijnen niet hele maal van de borden. In en om de terreinen worden ze nog wel gebruikt. Voor Mia Terwijn begint de volgende vakantie alweer goed. Uit handen van Maja Kateman van reisbureau Vice Versa ontving zij onlangs een reischeque van honderd euro. Vice Versa en de gemeente organiseren al jaren lang tijdens de kermis een loterij met vele prijzen. De hoofdprijs dit jaar was een reis naar Las Vegas. De mensen die geen prijs hadden konden hun lot inleveren bij reis bureau Vice Versa om zo kans te maken op een extra prijs, zijnde een reischeque van 100 euro. Mia Terwijn bleek de gelukkige te zijn. www.tedscomicart.nl Cindy de Koning uit Wanssum is de tweede weekwinnaar gewor den van de fotowedstrijd die Combi Dom Melskens en Nieuws blad Peel en Maas deze zomer voor de achtste keer houden. De Koning stuurde een bijzon dere groepsfoto in met de scha duwen van twee stellen op het strand. Cindy de Koning kreeg uit handen van Theo Klabbers van Combi Dom Melskens een waar- Hannes Hannes schrijft enkele weken geleden dat het circuit er maar moet komen om uit de impasse te komen. Vorige week schreef Han nes dat we in de Peel moeten gaan recreëren, hij weet schijnbaar niet dat er dan geen Venrayse Peel meer is om te recreëren. H. Maes- sen moet zijn circuit overkapt op het industrieterrein leggen, kan hij dag en nacht racen en wij, bur gers van Venray, houden onze Ven- rayse Peel om te recreëren, in een milieuschone Peel. G. Cremers, Merselo Theatershow Bassie in Overloon Bassie, de bekendste clown van Nederland, komt op zondag 29 augustus met zijn Lachspektakel- show naar Overloon. Deze gezelli ge theatershow voor de hele fami lie is een heerlijke middag vertier voor jong en oud. Natuurlijk komt Bassie niet alleen. Evert van den Bos heeft in deze gezellige fami lieshow de taak om Bassie in het gareel te houden als hij het weer eens te bont maakt. Evert is ook samen met Bassie te zien in de tv- serie Bassie en de reis van Zwarte Piet en de nieuwe spannende avonturenserie Bassie en de Speur tocht naar Charly bij de nieuwe Nederlandse digitale kinderzender Pebble TV. De Lachspektakelshow, doorspekt met veel leuke liedjes, doldwaze sketches en heel veel Bassie, staat garant voor twee uur lachen, schateren en dikke pret. De show in het openluchttheater aan het Museumpark 1 in Over- loon begint om 14.00 uur. Kaarten zijn in de voorverkoop te verkrij gen bij supermarkt Plus Verbeeten in Overloon. debon voor 100 gratis afdrukken op het formaat 10x15 centimeter, beschikbaar gesteld door de Ven- rayse fotospeciaalzaak, een waar debon van vijftien euro voor een felicitatie op de Kabelkrant Venray en een boekenbon ter waarde van 12,50 euro. De laatste twee prijzen zijn beschikbaar gesteld door nieuwsblad Peel en Maas. De komende weken worden nog twee weekwinnaars bekendge maakt en de winnaars van de jury- Cindy de Koning ontvangt de prijzen uit handen van Theo Klabbers. en de publieksprijs. De hoofd prijzen zijn dit jaar een jaar lang gratis fotograferen en een Olym pus spiegelreflexcamera. Vakan tiefoto's kunnen nog steeds wor den ingeleverd bij Combi Dom Melskens aan de Schoolstraat in Venray. Misschien bent u wel de volgende weekwinnaar? VAN DER PlJTT Reageert uw belangenbehartiger nergens op? Duurt de afwikkeling van uw letselschade veel te lang? Theaterfietstochten in Venray -AvtOr .SadkUEi Totaalbegeleiding en bemiddeling bij alle aspecten van uw scheiding tegen een scherp en vqst tarief. Kom voor een kosteloos advies naar onze specialisten. Een adviesgesprek is altijd gratis. Van der Putt Advocaten Afdeling Letselschade Patersstraat 15-17 5801 AT Venray tel. 0478 - 55 66 77 fax. 0478 - 55 66 78 info@putt.nl www.putt.nl •is cheque dsHnbpeld, AFS en DeSCHEIDiINGSMAKELAAR Afspraak maken? 06 831 700 70 Roskam@scheidingsmakelaar.nl

Peel en Maas | 2010 | | pagina 5