Venray uitzonderlijk goedkoop met bouwleges Jan Janssen vindt zelf de weg in ondernemend China E nopruiminq tot 60°/c' TTJ in Gemeentearchief ruimt boeken en posters op Slag om Overloon Dé specialist in oogmeting III: I Gunhoek ^hop voor bijna nop! Julicher Meijer ook voor uw tuin Mijling Speciaal Optiek beschikt over de meest moderne oogmeetapparatuur. Dit om u het beste advies te kunnen geven! Loop eens binnen of maak een afspraak vooreen gratis oogmeting PEEL EN MAAS Donderdag 19 augustus 2010 - Pagina 3 Gemeenten zien bouwvergunning vaak als extra inkomstenbron Er is ophef ontstaan over de hoge bouwleges die sommige gemeenten doorberekenen aan de burgers. De Vereniging Eigen Huis heeft in haar jaar lijks onderzoek de enorme ver schillen aan de kaak gesteld. Venray springt er uitermate gunstig uit. Na Heerlen is Ven- ray de tweede goedkoopste gemeente van Limburg. De Vereniging Eigen Huis pleit al langer voor de instelling van een maximumtarief. Enkele gemeen ten gebruiken de bouwleges als melkkoe, terwijl weer andere gemeenten de gemaakte kosten voor het verlenen van een bouw vergunning niet geheel doorbere ken aan de klant. In Venray gelden kostendekkende tarieven. "Het is verheugend dat de productiekos ten bij ons zo laag zijn. Blijkbaar gebeurt het redelijk efficiënt", licht burgemeester Hans Gilis- sen toe. In Venray zijn de bouw vergunningen ook ontdaan van allerlei bureaucratische poespas. Daardoor hebben de ambtenaren er minder bemoeienis mee, waar door de kostprijs wordt gedrukt. Een bouwvergunning voor een dakkapel van 10.000 euro kost in Venray 134 euro. Daarmee staat de gemeente landelijk op de dertien de plaats. In buurgemeente Bergen kost dezelfde lichte bouwvergun ning 424,90 euro. De gemeente Horst aan de Maas is met 246,44 euro bijna dubbel zo duur als Venray. In Limburg is alleen Vaals (130 euro) nog iets goedkoper. De bouwleges voor een aanbouw van 45.500 euro kost 750,75 euro. Een inwoner van Bergen is 1.344 euro kwijt en Horst aan de Maas brengt 1.098 euro in rekening. Venray staat in Limburg op de derde plek en landelijk 25e (van de 430 gemeenten). Voor een vergunning van nieuwbouw van 130.000 euro vraagt Venray 1.950 euro. Na Leu- dal (1.865 euro) het tweede laag ste bedrag in Limburg en lande lijk bezet Venray de negentiende plaats. Bergen berekent 2.610 euro en Horst aan de Maas 2.957 euro. De gemeente Maastricht spant de kroon met liefst 4.226 euro. Het stoort de Vereniging Eigen Huis dat de gemeenten de enorme prijsverschillen vaak niet kunnen verklaren. Huiseigenaren hebben daardoor het gevoel overgeleverd te zijn aan willekeur. Zo vraagt de gemeente Voorschoten 635 euro voor een dakkapelvergunning en buurgemeente Leiden 35 euro, dat is liefst 18 keer meer. Gemeenten moeten de komen de jaren fors bezuinigen en zullen op zoek gaan naar extra inkom sten om de begroting sluitend te krijgen. De inkomsten uit de bouwleges staan onder druk door een sterke afname van het aantal bouwvergunningaanvragen. De nieuwe omgevingsvergunning Wabo, die per 1 oktober 2010 ingaat, zal naar verwachting niet leiden tot een daling van de tarie ven. De Vereniging Eigen Huis houdt zelfs rekening met een scher pe stijging van de leges in het komende jaar. Gemeenten kun nen immers straffeloos en naar eigen inzicht kosten doorbelasten aan een vergunningaanvrager. Zo hebben Den Haag en Amster dam recent en onverwacht voor bepaalde bouwprojecten de tarie ven al flink verhoogd. De Vereni ging Eigen Huis pleit daarom voor een onmiddellijke invoering van een wettelijk maximumtarief. vergunning niet geheel doorbere- Horst aan de Maas is met 246,44 en Horst aan de Maas 2.957 euro. bouwvergunnmgaa Eerste grote opdracht Eco Save was vervangen tl-armaturen op basisscholen In september vertrekt een Noord-Limburgse delegatie naar Shanghai. Niet alleen om de World Expo 2010 te bezoe ken, vooral ook om het Chine se bedrijfsleven beter te leren kennen. De Venrayse wethou der Jan Loonen reist mee. Hij wil graag in contact komen met bedrijven die zaken doen in China. Zo'n tien onderne mingen en twee stagiaires heb ben zich gemeld. Een ervan is Jan Janssen uit Melderslo. Van huis uit runt hij eenmansbe drijf Eco Save, dat zich bezig houdt met energiezuinige ver lichting. Jan Janssen trok een jaar gele den de stoute schoenen aan en hij reisde op eigen houtje naar Shang hai. In China bezocht hij acht bedrijven waarmee hij mogelijk zaken wilde doen. Inmiddels is hij er drie keer geweest. Zijn eerste project is met succes afgerond. De nieuwe tl-armaturen in de meeste basisscholen van Venray en Horst aan de Maas heeft Eco Save gele verd. De verlichting is gefabri ceerd in Shanghai. Steeds meer regionale bedrijven richten zich op China. Het land, met ruim 1,3 miljard inwoners, kent een zeer snel groeiende economie. Jans sen is bewust zelf op onderzoek uitgegaan in China. De zakenman heeft het niet zo begrepen op hulp of advies van 'logge instan ties'. Na zijn eerste grote opdracht, heeft hij de smaak te pakken. Toch is niet alles van een leien dakje gegaan. Jan Janssen doorliep het Bos- chveld College in Venray. Daarna ging hij werken bij de belasting dienst in Venlo. Na 25 jaar nam hij ontslag, dat was in 1998. "Ik was 42 jaar en ik was het moe bij de belastingen. Steeds moeilijker kon ik me verenigen met de manier van werken. Ik had de keuze: of me erbij neerleggen of iets anders gaan doen." Het werd de financi- ele wereld van pensioenen en ver zekeringen. Hij werkte samen met een verzekeringskantoor in Venray. Door ziekte van de eigenaar stop te dat bedrijf in 2006. Opnieuw stond hij voor een keuze. De stap was nu rigoureuzer. Hij stortte zich op de markt van de energiezuinige verlichting. "Nee, ik heb geen tech nische achtergrond. Maar ik kwam in contact met een Duits bedrijf dat oude tl-armaturen ombouwde. Het leverde een energiebespa ring van 50 procent op terwijl de lichtsterkte gelijk bleef. Het gaat niet alleen om lagere energie kosten. Bedrijven en instellingen willen duurzaam zijn en hun ver antwoordelijkheid nemen voor het milieu." De schoolbesturen SPOV (Ven- ray) en Dynamiek (Horst) heb ben in hun schoolgebouwen de verlichting vervangen. Ze maak ten gebruik van de provinciale Limburgse Energie Subsidie. Ook de gemeenten betaalden mee aan energiebesparende maatre gelen. Eco Save haalde in 2009 de opdracht binnen. Het ging in totaal om 3.000 verlichtingsbak- ken. Janssen ging naar de groot handel. Ze kostten 125 euro per stuk. Voor drie monsters kreeg hij 60 procent korting. Toen hij er even later 3.000 wilde bestel len, was de korting 63 procent. "Belachelijk, dat staat toch in geen enkele verhouding. Met pijn en moeite kon ik uiteindelijk 65 pro cent korting krijgen", vertelt Jans sen, die thuis gekomen een zoek tocht begon op internet. Er bleken over de hele wereld talloze leve- intratuin ranciers te zijn die hem aanbie dingen deden. China sprong eruit vanwege de lage prijzen. Janssen wilde zeker zijn van de kwaliteit. CE is de minimaal vereiste norm. Hij lette op de certificering door een onafhankelijke firma, zoals Kema-Keur. Na een schifting ble ven er acht leveranciers over. Allen in China, waarvan de meeste in Shanghai. Juni vorig jaar pakte Janssen het vliegtuig. Hij nam een installateur mee en de acht bedrij ven werden bezocht. "Het waren grote en kleine ondernemingen en ook fabrieken waar ze led verlich ting maken. De gesprekken gaan in het Engels, de taal is er geen probleem." Hij had zich van tevoren ver diept in de Chinese gewoonten en cultuur. "Ja, ik wist hoe ik mijn visitekaartje moest overhandigen", lacht hij. "Je reikt het met twee handen aan en je maakt dan een lichte buiging." De Chinezen zijn dol op eten. Iedere deal wordt beklonken met een heus diner waarbij iedereen aanschuift. "Ja, je zit eigenlijk steeds aan tafel. Niet alleen met de directeur maar ook met mensen van de R D en uit de fabriek. Roken is er nog geen taboe. Ook tijdens het eten blijven ze sigaretten rondstrooien. Het was een hele gewaarwording." Terug in Nederland besloot hij zaken te doen met Fucida. Het bedrijf telt 750 werknemers, waarvan 150 op de afdeling R D (Research en Development). De contacten liepen via Joylee, een jonge, goed opgeleide Chinese. "Zij regelde alles. Zoals het visum en het hotel. En de auto met chauffeur was altijd op tijd. En als we een dag wat van de omgeving wilden zien, dat zorgde zij ervoor. Ik heb me in China ook nog geen moment onveilig gevoeld, ook 's avonds niet. Nee, er is niet veel politie op de been. Maar de straf fen zijn wel zwaar. Dat schrikt blijkbaar af." Jan Janssen keek zijn ogen uit in Shanghai. De stad telt 20 miljoen inwoners. Het nieuwe vliegveld, de supersnelle magneettrein die 430 kilometer haalt en de immens grote containerhaven. "Daar is de haven van Rotterdam echt niets bij", vindt Janssen die ook de keer zijde heeft gezien. Langs de wegen naar de World Expo zijn super moderne, hoge bouwwerken opgetrokken. "Maar het contrast is groot. Soms waan je je in Las Vegas en een paar straten verder ben je terug in de Middeleeuwen..." Fuci- da fabriceerde de stalen bakken en monteerde het eindproduct. De elektronica bestelde hij bij Osram, een dochter van Siemens. Een Duits bedrijf dat ook in Shang hai zit. Janssen durfde het met de goedkopere Chinese elektronica niet aan. "Nee, ik zocht naar een combinatie van Chinese nijver heid met Duitse degelijkheid." Voor Fucida was Eco Save maar een kleine klant. "Ze produceren er meer dan honderdduizend tl-armaturen per maand", weet Janssen. "Maar ik was wel een van de eerste Europese klanten." Hij besloot voor de verzending van zijn order eerst naar China terug te reizen om de boel te contro leren. Dat was in augustus. Zijn voorgevoel bedroog hem niet. De bestelling stond weliswaar klaar maar er was iets mis. De verkeerde elektronica was erin gemonteerd. Het had QTP moeten zijn, maar het was QT. "Een iets mindere kwaliteit met een kortere levens duur. Het was voor ons allebei een teleurstelling. Wat moest ik doen? Ik kon korting krijgen, maar dat heb ik afgewezen. Ik besloot voet bij stuk te houden." Hij stond sterk omdat in het contract het juiste product duidelijk stond vermeld. Fucida besloot daarop de partij terug te nemen en de elektronica te vervangen. "Daarvoor moest ik tien dagen langer blijven. Ik trof in die tijd andere Nederlandse zaken mensen, zoals van DSM. Ik vertel de hen mijn verhaal. Ik kreeg de bevestiging dat ik goed gehandeld had. Het was een geruststelling. En uiteindelijk hebben ze het juiste product geleverd." Voor het transport schakelde hij het Venlose bedrijf Seacon in, dat wereldwijd opereert. Per zee container, een reis van zes weken, werd zijn bestelling naar Rotter dam gebracht. Seacon heeft het keurig afgeleverd tot in de loods van de installateur in Horst-Ame- rica toe. Eind 2009, begin 2010 is in zo'n veertig basisscholen de verlichting vervangen. "Voor de inkoopprijs die ik hier bij de groot handel zou moeten betalen. Ieder schoolbestuur bespaart nu 20.000 tot 25.000 euro per jaar op de energielasten. In drie jaar tijd heb ben ze de investering al terugver diend. En in de lokalen is nu ruim 20 procent meer licht. Bovendien zijn deze dunnere tl-buizen veel rustiger. Ze flikkeren niet meer. Het is veel beter voor de ogen en de kinderen kunnen zich beter concentreren. De totale energie besparing bij beide schoolbestu ren is ongeveer 260.000 kWh, dat is 124.800 kilo CO2 uitstoot min der. De gemiddelde personenauto in Nederland stoot 2.700 kilo CO2 uit. Dus hierdoor neutraliseren de scholen de uitstoot van 46 auto's." In oktober 2009 is Jan Jans sen voor de derde keer naar China gevlogen voor een nieuwe opdracht. Logistiek bedrijf DHL toont interesse in energiezui nige verlichting. "Zaken doen met China is vanwege de afstand, negenduizend kilometer, toch lastig. Mensen moeten zich besef fen dat ze voor de reis al 24 uur kwijt zijn. Het grote voordeel is de goedkope productie. Een arbeider verdient slechts honderd euro per maand. Chinese productie moet je zien te koppelen aan hoogwaar dige elektronica uit Europa. Dat is de succesformule", weet Jans sen na een jaar ervaring. Hij heeft ook zijn voelhorens uitgestoken in India. "Het is daar dubbel zo duur als in China. Dan zijn in Tsjechië de prijzen nog lager." Het kwaliteitsdenken is in China nog niet zo goed ontwikkeld, weet hij inmiddels. "De Chinezen kijken niet op een deukje of een kleine beschadiging aan het product. Ik heb hen ook verteld dat zoiets in Nederland niet geaccepteerd wordt. Wat dat betreft zijn Korea en Taiwan een stuk verder. Deze landen hebben al een langere traditie. China komt als industrie land nog maar net kijken. Maar het ontwikkelt zich razendsnel. Echt ongelooflijk. Het is ook een fascinerend land. Ik wil op zoek gaan naar kleinere bedrijven. Die zijn vaak flexibeler. Ik heb van mijn eerste opdracht in China veel geleerd. Daar doe ik mijn voordeel mee. Ik zal nog beter letten op de kwaliteit. Het is ook belangrijk in China iemand te vinden die te vertrouwen is. Die heb ik in Joylee gevonden. Want je weet echt niet hoe daar de lijntjes lopen.Voor meer informatie: www.eco-save.nl. Oorlogsaffiches gaan naar Liberty Park in Overloon Vooruitlopend op de grote verhuizing is het gemeentear chief de archieven en collecties aan het opschonen. Overtolli ge boeken en posters worden weggeven of verkocht. Eind 2010 verhuist het gemeente huis voor ruim anderhalf jaar naar het pand van Gilde Oplei dingen aan de Westsingel. Het gemeentearchief, dat zich gro tendeels in de kelder bevindt, wordt tijdelijk opgeslagen in een depot. De verhuizing is een goed moment om eens kritisch naar alle spullen te kijken. Zo bezit het gemeentearchief een groot aantal posters uit de Tweede Wereldoor log. Alle dubbele exemplaren gaan naar oorlogs- en verzetsmuseum Liberty Park in Overloon. Het zijn affiches van de rijksoverheid maar vooral van de Duitse bezetter om bijvoorbeeld arbeidskrachten te werven. Daarnaast is er een groot aantal posters uit de jaren vijftig van aankondigingen van cultu rele manifestaties door het hele land. Omdat ze geen betrekking hebben op Venray, hoeven ze niet bewaard te worden. "Deze posters laten we via internet veilen door een veilinghuis", zegt archivaris Paul van Meegeren. "De opbrengst komt ten goede aan de gemeen tekas." Ook antiquarische boeken, die niet over de geschiedenis van Venray gaan, worden verkocht. Dit gebeurt door een gespeciali seerd antiquariaat. Andere boeken die niet bewaard hoeven wor den, gaan gratis naar de stichting 'Boeken steunen mensen.' Deze stichting houdt jaarlijks een grote boekenmarkt in Venlo. Daarmee worden meer mensen bereikt dan met de kleinere boekenbeurs in Venray. De opbrengst van de Ven- lose boekenmarkt gaat naar pro jecten in de Derde Wereld. Paul van Meegeren meldt dat collecties die in bruikleen zijn gegeven of geschonken zijn, niet worden opgeruimd. Ook bestan den die onder de Archiefwet val len, blijven in het depot. "Bij het opruimen komen we veel spul len tegen die we weg kunnen doen", zegt burgemeester Hans Gilissen. "We gaan ze zo waardig mogelijk verkopen of schenken. Het bespaart ons ook geld aan opslagruimte." Na de renovatie van het gemeentehuis keert het archief terug in de kelder. Door de opruiming is er weer wat ruimte vrij gekomen. Het is nog niet bekend of de huidige studie zaal op dezelfde plek blijft. "De studiezaal blijft in ieder geval in de publieksruimte, zo dicht moge lijk bij de hoofdingang", aldus Van Meegeren. Echtscheiding? Alimentatie? Omgang? Tel.: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray Hans Ooms uit Westerbeek heeft het boekje Ze vielen als regendruppels geschre ven. Het boekje gaat over een groepje evacués die ten tijde van de slag om Overloon een veilig heenkomen elders zoch ten. Zij hielden zich in nabu rige dorpen op, waaronder in Oostrum en Wanssum. Het boekje beschrijft de gevol gen voor een groep burgers die werd geëvacueerd tijdens en na de Slag om Overloon. Door het steeds weer naderende front werden de evacués van hot naar her gestuurd, volledig aan hun lot overgelaten. Uiteindelijk von den de mensen waarover het in dit boekje gaat, schuiladressen in Holthees,Oostrum en Wanssum. Het relaas is gebaseerd op aan tekeningen van één van hen, de heer J.H.B. Frericks. Frericks was destijds woonachtig in Vierlings beek en als opperwachtmeester werkzaam bij de Marechaus see. Hij maakte van zijn ervarin gen bijna dagelijks notities en beschrijft, vaak op indringende wijze, de hevigheid van de strijd en hoe dat door hemzelf werd ervaren. Het verhaal eindigt ech ter niet als de strijd om Overloon officieel is gestreden maar ver haalt ook over de strijd om omlig gende dorpen. De lezer krijgt een indruk hoe zwaar om Overloon en directe omgeving werd gestre den en wat de impact was voor de lokale bevolking. Dit document is daardoor een uniek relaas, geba seerd op het verhaal van iemand die de zware strijd aan den lijve ondervond. Het boek is te koop bij boekhandel Van den Munckhof in Venray en Modelbouw Dinnis- sen en het oorlogsmuseum, beide in Overloon. Vervolg voorpagina Financiële tegenvaller gemeente "Hier hebben we geen rekening mee gehouden. Het is een optel som van allerlei dingen. Het groot ste nadeel vormt de oplopende inflatie." Het Rijk is uitgegaan van een inflatie van 0,5 procent in 2010 en 2011. In werkelijkheid blijkt de inflatie dit jaar 0,75 pro cent te zijn. En volgend jaar wordt zelfs op 1,5 procent gerekend. "Dit betekent een kostenstijging voor de gemeente die we niet gecom penseerd krijgen door het Rijk", aldus Gilissen. De gemeenten hebben nog geen duidelijkheid over de plannen van het nieuwe kabinet, dat in wording is. Venray heeft in de meerjarenbegroting alvast rekening gehouden met een korting van 10 procent. Het aantal uitkeringen in Nederland gaat iets omlaag. Dit betekent dat de gemeenten minder geld krij gen voor de bijstand (WWB). Het is nog niet bekend hoe het voor Venray precies uitpakt. "Lokaal kan het goed of slecht uitvallen", meldt wethouder Twan Jansen. "In Venray blijft het aantal uitke ringsgerechtigden vrij stabiel." Mocht dit zo blijven dan valt het WWB-budget voor Venray lager uit. Doordat de gemeente negatief afwijkt van de landelijke trend. De bijstandsuitkering is een grote risicofactor omdat de gemeenten voortaan zelf volledig financieel verantwoordelijk zijn. Bij een stijgend aantal WWB'ers kan de gemeente niet meer aankloppen bij het Rijk voor extra geld. Vervolg voorpagina "Dit is een juweeltje" "We zijn al een soort zwart schaap in de vorm van we maken herrie, we stinken. De veiligheid van de coureurs staat bij ons dan ook voorop. Iedereen gaat na zo'n onderbreking weer netjes ach ter elkaar rijden en dan kan de race weer hervat worden. Om de veiligheid te waarborgen dragen alle coureurs ook brandwerende kleding." Volgens Wittebol is er wel degelijk een toekomst voor Raceway Venray. "Als je hier om je heen kijkt, mag het wel duidelijk zijn dat er een mooie toekomst voor dit circuit is weggelegd. Het publiek is laaiend enthousiast, met ruim vijfduizend mensen alleen al op de zaterdag. Voor Venray is dit echt een aanwinst." Wittebol geeft aan dat ook de plaatselijke middenstand profiteert van de evenementen op Raceway Venray. "We hebben al reacties van pomp houders dat ze een aantal liters benzine meer verkocht hebben. De lokale bed and breakfasts en hotels, niet alleen hier in Venray, maar ook in Venlo zitten afgela den vol. Het publiek komt uit heel Nederland. Daarnaast is er een heel contingent Engelsen naar Venray gekomen." Het laatste woord is aan eige naar Harry Maessen. Hij geniet zichtbaar van het eerste, grote evenement op zijn Raceway Ven- ray. "De sport is heel populair in deze regio. Het zou jammer zijn als die verloren zou gaan. Als je ziet hoe de mensen hier genieten, dan heeft het circuit zeker toe komst." beöbdi. Ofiie site: wwvv.gi.mheEk.ili Venray De Hoveniers PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) SPECIAAL OPTIEK Start op donderdag 12 augustus t/m zaterdag 4 september 2010. i/enray 10478 58 34 40 www.mijlingoptiek.nl Superkortingen INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN A DVO C ATEN mm Intratuin Venray Langstraat 133, 0478-588585. Vrijdag koopavond. www.intratuin.nl

Peel en Maas | 2010 | | pagina 3