Zestien pups voor mama Belle Koester uw Monument Ik doe het met veel liefde SS* Eerste weekwinnaar fotowedstrijd Zomer... barbecue! vanaf 7,45 p.p. ff ff Honderdeenendertigste jaargang - week 32 - donderdag 12 augustus 2010 WfM- 18 'iÊÊÊÊÊws Het was onlangs groot feest bij familie Van den Brand in Holthees. Een van hun hon den beviel van maar liefst zes tien gezonde pups. De afgelo pen weken is de familie druk geweest met het verzorgen van de kleine hondjes en over drie weken zullen de eersten het nest alweer verlaten. Door Sanne Claessens De honden van de familie Van den Brand hebben op Hoeve de Hoef een mooie en ruime plek om rond te rennen en te spelen. De zestien pups, inmiddels vijf weken oud, liggen op en over elkaar samen uit te buiken. Het is natuurlijk een prachtig en bijzon der gezicht. Net als de geboorte die uitzonderlijk is. Moeder Belle (4), een Rhodesian Ridgeback, was zelf ook afkomstig uit een nest van zestien, maar gemiddeld krijgt dit hondenras zo'n tien tot twaalf jongen per keer. "Het mooi ste van alles is natuurlijk dat alle Mandeep Kaur uit Venray is voor haar gevoel geboren om mensen te helpen. Van kinds af aan wist ze al dat ze iets bijzonders kon en dat anderen daar baat bij konden hebben. Met haar Centrum voor Lichaam en Geest, Shakti, probeert ze zoveel mogelijk mensen te bereiken. Ook de mensen voor wie de drempel hoger ligt dan voor anderen. Zo gaat ze voor mensen met een psychiatrische achter grond yoga gratis aanbieden. Door Sanne Claessens Yoga betekent voor veel men sen een vorm van ontspanning. Soms om na een lange dag even weer op adem te komen of puur om dichterbij zichzelf te zijn. Veel mensen die bijvoorbeeld met pijn, angst of stress kampen, hebben veel aan de werking van yoga. Toen Mandeep Kaur zelf in aanraking kwam met yoga, was het voor haar al snel duidelijk dat dit iets was, waarmee ze echt iets wilde. Waarmee ze anderen kon helpen. "Er zijn verschillende soorten van yoga. Kundalini is een van de hoofdtakken van yoga en de vorm waar ik mee werk. Het leert je houding en ademhaling te verbeteren, maar het wordt ook wel de yoga van het bewustzijn genoemd. Men wordt zich meer bewust van zijn mens zijn", aldus Mandeep Kaur. In haar eigen centrum heeft Mandeep Kaur al veel mensen geholpen. Ze is in het bezit van een officieel erkend diploma en heeft haar levensstijl daarop aan gepast. "Dit is mijn leven, dit is wie ik ben. Er komt meer bij kijken dan sommige mensen misschien pups gezond zijn", vertelt Wouter van den Brand, die sinds 1996 samen met zijn vrouw en drie kin deren op de boerderij in Holthees woont. Hij is vroeger op een boer derij opgegroeid tussen de dieren en heeft ook altijd honden gehad. Na het lezen van een artikel over de Rhodesian Ridgeback was hij meteen verkocht. Nadat hij meer informatie had opgezocht, beslo ten ze in 2003 voor het eerst deze rashond te kopen. "Ami was de eerste die we kochten. Ik hield me in die tijd bezig met het houden van melkkoeien en vond het toen altijd al interessant om de juiste stier aan de juiste koe te koppelen. Fokken is soms gokken. Je pro beert het ras te verbeteren, maar ik vind gezondheid en gedrag van de honden uiteindelijk wel het belangrijkste", aldus Wouter. De Rhodesian Ridgeback is van oorsprong een leeuwenjager en waakhond uit Zuid-Afrika. Daar is ooit de rasstandaard ontstaan, waaraan de fokkers van tegen- weten. Sinds ik officieel erkend ben, wordt er van mij verwacht dat ik altijd witte kleren draag, net als een tulband, en dat ik vegeta risch eet", legt Mandeep Kaur uit. Ze heeft besloten om een speci fieke doelgroep aan te gaan spre ken en voor hen de mogelijk hoge drempel te verlagen. "Ik heb goede resultaten gezien bij mensen die yoga beoefenen. Vooral voor men- woordig zich nog steeds moe ten houden. De naam van deze rashond is vooral te danken aan de zogenaamde 'ridge' die wordt gevormd door een streep in tegen gestelde richting groeiend haar, midden over de rug van de hond. Wouter is lid van de Nederlandse Ridgebackclub, waardoor hij ook aan bepaalde eisen moet voldoen om te mogen fokken. In 2005 heeft hij examen gedaan en weet nu dus ook alles van de honden af. "Deze honden zijn in mijn ogen heel intelligent. Ze hebben een betrouwbaar karakter, maar heb ben wel heel erg veel beweging nodig en zeker een consequente opvoeding." Vijf jaar geleden stopt Wouter met het houden van de melk koeien en komt hij in de bloemen terecht, maar de honden blijven een wezenlijk onderdeel van het gezinsleven. "Het is vooral een hobby van mij, van mijn vrouw en het is ook goed en leuk voor de kinderen. We hebben ongeveer sen met een psychiatrische ach tergrond kan yoga een belangrijke rol spelen om beter in hun vel te komen. Om deze doelgroep te bereiken, ga ik voor hen, en voor mensen in de bijstand, yoga gratis aanbieden", vertelt Mandeep Kaur. Volgens haar is het juist voor men sen met een flinke hoeveelheid bagage prettig om herkenning en erkenning te vinden. In alle rust te eens per jaar een nestje en tus sendoor lopen onze honden ook shows." Bij de familie Van den Brand lopen drie Ridgebacks rond. Ami, inmiddels zeven jaar oud en Bibi, twee jaar oud, die afgelopen win ter al elf pups kreeg, en de trotse moeder van de zestien pups, Belle, is de dochter van Ami. Het is nu een drukte van belang op de boer derij met de zeven kleine teefjes en negen reutjes. Nog voordat de pups geboren waren, ston den er al verschillende mensen op de wachtlijst en die popelen nu om een van de kleintjes, wan neer ze acht weken zijn, op te komen halen. Volgens Wouter is het belangrijk dat mensen goed geïnformeerd zijn voordat ze een kleine Ridgeback in huis halen. "We nodigen de mensen vaak uit voor een gesprek. Mensen moeten weten dat deze hond veel energie heeft die eruit moet, want als dat niet gebeurd kunnen ze vervelend worden", lacht Wouter. "Daarnaast Mandeep Kaur is gestart met een nieuw project, yoga voor mensen met een psychiatrische achtergrond of in de bijstand zit ten kunnen werken aan ontspanning en leren met zichzelf om te gaan. "Ik heb gezien wat het met de mensen kan doen. Door een doel gerichte vorm van yoga, kan er is elke gezinssituatie natuurlijk verschillend, net zoals iedere hond. Het karakter is in feite gene tisch bepaald, maar de ene hond is natuurlijk wel dominanter dan de andere. Ze kunnen bijvoorbeeld terughoudend zijn bij vreemden, maar gaan van de andere kant wel door het vuur voor hun gezin." Als de pups zes weken zijn, kent Wouter de honden goed genoeg om in te kunnen schatten hoe de pups zullen opgroeien. Dit is ook het moment dat de mensen langs mogen komen om er eentje uit te kiezen, op basis van de volgorde van de wachtlijst. "Maar uiteinde lijk is het ook wel een beetje de hond die kiest, die laat vaak zelf goed merken met welke mensen hij of zij een klik heeft", aldus Wouter. Iedereen die meer informatie wil over de pups, over de ken nel van de familie of over de Rhodesian Ridgeback in het alge meen, kan daarvoor terecht op www.hoevedehoef.nl. zelfs bereikt worden dat mensen eventuele medicatie afbouwen of van hun verslavingen afkomen." Bij Shakti kan iedereen die interesse heeft in Kundalini yoga, meditaties, mantra's zin gen, numerologie en diverse hea lings, terecht. Wanneer mensen voor de eerste keer komen, volgt er een intakegesprek. Mandeep Kaur vindt het belangrijk voor iedere persoon de juiste vorm van yoga gezocht wordt. "Groe pen worden op elkaar afgestemd, maar er kan ook sprake zijn van individuele begeleiding. Wanneer mensen met een psychiatrische achtergrond bij mij komen, werk ik graag samen met hun huisarts. Het is belangrijk dat ik weet waar iemand precies aan wil werken en of diegene bijvoorbeeld ook medi catie gebruikt." Door de groepen zorgvuldig samen te stellen, wil Mandeep Kaur bereiken dat men sen zich veilig voelen, maar dat er ook ruimte is om ervaringen met groepsgenoten of lotgenoten uit te wisselen. Het is dan ook meer dan alleen yoga, een vorm van begeleiding. Mandeep Kaur staat altijd open voor vragen, binnen en buiten de groep, en weet dat de mensen die bij haar komen dat fijn vinden. Het nieuwe 'project', waarin ze men sen met een psychiatrische ach tergrond en mensen in de bijstand wil bereiken door hen gratis yoga aan te bieden, komt nu dus van de grond. Mensen moeten uiteraard wel kunnen aantonen dat ze in bepaalde normen zitten. "Ik doe het met heel erg veel liefde en plezier, om de mens te helpen. Voor meer informatie over Shakti kunt u terecht op de web site www.3ho.nl. De voormalige hofboerderij De Clockert (gemeentelijk monu ment) aan de Raadhuisstraat 36 in Venray werd gebouwd in de periode 1872-1876 op een plek waar eerder een ander gebouw had gestaan. Het huidige pand is een voormalig woonstal huis en had tot begin 1930 een boer derijfunctie, daarna uitsluitend een woonfunctie. Het bestaat uit een herenhuis aan de kant van de Raadhuisstraat en een potstal daarachter. In een potstal wordt de mest op gezette tijden bedekt met een nieuwe laag stro, waar door een compact mengsel met gerijpte mest ontstaat. De potstal is voor Venray uniek. Hofboerde- rijen bestaan uit een aantal gebou wen rondom een hof, een binnen plaats. Op foto 1 is uiterst links het verbouwde pand Akkerweg 49 te zien, dat eerder als schuur bij de hofboerderij hoorde, maar daar nu geen deel meer van uitmaakt. Rechts daarvan de toegangspoort tot de hof en de kleine loopdeur, en verder rechts het herenhuis op het westen. De binnenplaats was eerder nagenoeg gesloten door een stal die in 1900 aan de oos telijke kant achter de potstal was gebouwd en die na de Tweede Wereldoorlog werd afgebroken. Foto 2 laat de zuidgevel zien met links het herenhuis en rechts de potstal. Op foto 3 de oostelijke kopgevel van de potstal. Muur en May van der Zanden uit Over- loon is de eerste weekwinnaar geworden van de fotowedstrijd die Combi Dom Melskens en Nieuws blad Peel en Maas deze zomer voor de achtste keer houden. Van der Zanden stuurde drie prachtige foto's in, waarbij uiteindelijk werd gekozen voor een avondfoto met het mooie uitzicht op een klein Siciliaans dorpje in Italië. Van der Zanden kreeg uit handen van Theo Klabbers van Combi Dom Mels- bomen omzomen op een fraaie manier het bij het pand horende erf. Tijdens de renovatie van het woonstal huis in 2000 werden funderingen hersteld, werden de frontispice en de houten kozijnen van het herenhuis gerenoveerd en werd het geheel opgeknapt. Het pand is een laagbouw van rode baksteen in kruisverband op plint en heeft een zadeldak met oud Hollandse pannen. In de voorge vel die in het midden iets vooruit springt, zit een dubbele deur met ijzeren hekwerkjes in de deuren. Daarboven een zich verbredend frontispice met rijk versierd met selwerk. Op de hoeken van de gevels zijn blokkenpilasters toe gepast. De ramen hebben hard stenen dorpels en zijn voorzien van rijk versierd metselwerk in de vorm van gestileerde guirlandes van gele steentjes. Ook de ramen in de overige gevels van het heren huis zijn zo afgewerkt. Onder de sterk geprofileerde dakgoot is een rijk versierde gemetselde fries met gele steentjes en muizentan- den aangebracht, zie foto 4. In de voorgevel fraai smeden sierankers. Voor het huis een eigen stoep van gele tegeltjes met diagonaal wafel patroon, 6 stenen paaltjes en aan beide einden een ijzeren dwars hekje, zie ook foto 5. Het complex De Clockert werd bewoond door Cornelis Raedts (1821-1896), een grote leider van de Grote Schaaps- kens een waardebon voor 100 gratis afdrukken op het formaat 10x15 centimeter, beschikbaar gesteld door de Venrayse fotos peciaalzaak, een waardebon van vijftien euro voor een felicitatie op de Kabelkrant Venray en een boekenbon ter waarde van 12,50 euro. De laatste twee prijzen zijn beschikbaar gesteld door nieuws blad Peel en Maas. De komende weken worden nog drie weekwin- naars bekendgemaakt en de win- compagnie. Het volgende artikel zal nader ingaan op bewoner Cor- nelis Raedts en het interieur van het herenhuis. Foto en tekst Frans de Roos. Bronnen: Monumentenregister, SVM-archief, Ernest Raedts. Stich ting Venray Monumentaal (SVM): secretariaat Vliezenweg 1 5801 JC in Venray, e-mail venraymonumen- taal@live.nl. HENK AARTS] www.HenkAarts.com May van der Zanden ontvangt de prijzen uit handen van Theo Klabbers. naars van de jury- en de publieks prijs. De hoofdprijzen zijn dit jaar een jaar lang gratis fotograferen en een Olympus spiegelreflexcamera. Vakantiefoto's kunnen nog steeds worden ingeleverd bij Combi Dom Melskens aan de Schoolstraat in Venray. Misschien bent u wel de volgende weekwinnaar? Gratis yoga voor mensen met psychiatrische achtergrond Ier EN MAAS 1 1 Beleef de barbecue! Wouterstraat 36 America 077 464 04 20 06 53 18 45 34 info@henkaarts.com v^RN rkleinbeeK W5 *n dujitl

Peel en Maas | 2010 | | pagina 9