Kruudwis maken Streekproducten bij Plus Venray Kletske Boer helpt bever aan leefgebied Eigen paviljoen voor ondernemers op GRATIS 500 PRODUCTEN VOOR DISCOUNTPRIJZEN Bij PLUS valt heel wat te besparen. PLUS Judith en Guido van Dijck - Venray, SS PLUS Beleef het verschil. PEEL EN MAAS Kruidenlaan 159 T: 0478-553900 maandag - vrijdag 8.00 - 21.00 uur, zaterdag 8.00 - 20.00 uur, zondag 16.00 - 20.00 uur ELKE ZONDAG OPEN In de traditie van de Vereni ging Veldeke Venray, een ver eniging voor het behoud van dialect en volkscultuur, wordt op 15 augustus aandacht gege ven aan opmaak en zegening van de kruudwis. Naar oud gebruik worden de kruudwis- sen bij het kerkelijk feest van Maria Hemelvaart samenge steld en gezegend. Op zaterdag 14 augustus wor den de kruudwissen tussen 13.00 en 14.00 uur door een werkgroep van Veldeke Venray samengesteld. Belangstellenden kunnen deze dag een kruudwis komen maken en deze voor een van de genoem de diensten bij het altaar leggen voor de zegening. Na de opmaak worden de ze naar de Grote Kerk gebracht voor de zegening. Tij dens de plechtige heilige missen op zaterdag 14 augustus om 19.15 uur en zondag 15 augustus om 9.30 uur worden de kruudwis- sen door deken Smeets gezegend. Kerkbezoekers kunnen na de mis een gezegend takje mee naar huis nemen. Het ligt in de bedoeling om de kruudwissen tot maandag morgen 16 augustus de kerk te laten versieren. Na de zegening werden in het verleden delen van de kruudwis aan het vee gegeven om ziektes te voorkomen. Appel of peer werden door de mensen geconsumeerd; thee, gemaakt van alsemkruid, diende om het bloed te zuiveren. De hazegaerf werd verbrand, en de as ervan diende bij onweer om blikseminslag te voorkomen. Vanuit deze traditie heeft Veldeke Venray zijn eigen tijdschrift Hazegaerf genoemd, naar een van de onderdelen van de kruudwis. Liefhebbers van pure Hol landse streekproducten kunnen deze zomer weer genieten bij Plus Judith Guido van Dijck in Venray. De supermarkt heeft dit zomerseizoen wederom volop zomerverse producten van haar streekproductenlijn Gijs in het assortiment. Kersen uit Cothen en Arnemuiden en aardbeien uit het Brabantse Oirschot en Heer- le. Rechtstreeks van de telers. Komende weken kan er ook weer worden genoten van pruimen, oogmeloenen, kassperziebonen en witte en kastanje champig nons van Nederlandse bodem. De producten worden allemaal op authentieke wijze geteeld. Gijs is de naam van het assortiment authentieke streekproducten van Nederlandse bodem dat Plus Supermarkten exclusief in de win kels heeft. Plus beschikt over meer dan negentig streekproducten van Gijs; van groenten en fruit tot pan nenkoekenmeel, sappen en jams. Met het assortiment garandeert de supermarktketen producten van oorspronkelijke receptuur en de beste grondstoffen, die op tradi tionele en eerlijke wijze worden geproduceerd. niet ontvangen? Bel 582877! In de tuin van de pastorie staat een appelboom. Die geeft niet de mooiste appels, maar er is heerlijk appelmoes van te maken. Toen ik verleden jaar een gevallen appel van de grond raapte, inspecteerde, afveegde en mijn tanden erin zette, vroeg een kind dat in de buurt stond oprecht verbaasd: "Kun je die eten?" "Wat dacht jij dan?", vroeg ik. Het verbijs terend antwoord luidde: "Dat appels van Albert Heijn kwa men". De oudste generatie kent de afhankelijkheid van de natuur nog terdege. De jongste generatie staat er blijkbaar niet altijd meer bij stil dat al ons eten uit de natuur komt. De mens is verbluffend knap en technisch geworden, we kunnen van alles. Maar het is de mens nog nooit gelukt om ook maar een appel, zelfs maar een levend grassprietje, te maken. We kunnen kweken, we kunnen veredelen, we kunnen appels harder laten groeien en mooier laten uitzien, maar een appel maken kunnen we niet. Komend weekend wordt in de Grote Kerk de kruudwis weer gezegend. De Veldeke-kring maakt daar altijd veel werk van. De zeven verschillende gewassen waaruit de kruudwis is samengesteld, wij zen op de diverse krachten in de natuur. Daarom drie gedachten bij de krachten van de van God gege ven natuur, waar de kruudwis ons attent op maakt. De voedende kracht van de natuur, zoals appel of peer. Een potje appelmoes wordt niet door Hak gemaakt, maar komt van de gegroeide vrucht. De natuur geeft ons de middelen om het leven in stand te houden. Het is de natuur die ons voedt. De genezende kracht, die bij voorbeeld aan het saliekruid wordt toegeschreven. De natuur heeft in zichzelf genezende krachten. Wie een schrammetje oploopt ,vindt het heel gewoon dat zo'n wondje vanzelf geneest. Wie een kras op de lak van zijn auto maakt en wacht tot die vanzelf verdwijnt, kan heel lang wachten. Mensen kunnen genezen door de gegeven krachten in de natuur. De natuur beschermt ons leven. De verwoestende kracht van de natuur, waarvoor we bescher ming vragen, bijvoorbeeld in het alsemkruid. De natuur geeft en beschermt niet alleen leven, maar neemt het ook. Op dit moment zijn overstro mingen weer aan de orde van de dag. En de zomerstorm die een paar weken geleden over Venray trok was ook niet flauw. Met de zegening van de kruudwis vragen we ook bescherming tegen ver woestende krachten die sterker zijn dan de mens.. Komend weekend worden ze weer gezegend: de kruudwissen. Om God te danken dat hij ons leven geeft, beschermt en in stand houdt. En wie na de mis een takje als symbool van dat gelovig besef wil meenemen, die is van harte welkom. Deken Smeets, Venray. PEEL EN MAAS Donderdag 12 augustus 2010 - Pagina 6 Met dank aan de Lions Club Venray is een groep van acht kinderen met spierdystrofie weer een week op vakantie geweest in vakantiehuis het Tesselhuus in badplaats de Koog op Texel. De acht rolstoelpatiëntjes wer den tijdens deze week begeleid door tien vrijwilligers die voor een weekje de dagelijkse zorg voor deze ernstig gehandicapte kin deren hebben overgenomen van hun ouders. Het Tesselhuus is een vakantiehuis dat in beheer is van de stichting Tesselhuus en in het leven geroepen door de Rotary- en de Lions Club Texel. Hier heb ben de kinderen vakantie gevierd, hier werden ze een week lang ver wend. Met de rolstoel hebben ze op het strand geragd en konden ze vanuit een sportvliegtuig het eiland Texel bekijken. Op een gar- nalenkotter maakten zij een boot tocht over de Waddenzee, hebben zij een bezoek gebracht aan het zeehonden opvangcentrum Eco- mare en mochten zij een paar uur- tjes dollen in de disco. Op een van de avonden genoten zij smullend van een uitgebreide barbecue, die hen aangeboden werd door beide bovengenoemde serviceclubs. Het Tesselhuus project wordt mede gedragen door de leden van de Lions Club Venray, die de gelden voor het project via fondswerving verkrijgen. Al 23 jaar op rij heeft de club dergelijke vakanties kun nen realiseren, steeds voor een groep van acht, door spierdystro fie getroffen en aan een rolstoel gekluisterde, jongens. Voor ieder van de clubleden is het altijd weer een bijzonder moment deze jonge kinderen vanuit Merselo te zien vertrekken en, na 'n weekje vakan tie, uitgebreid lachend terug te zien komen. Bij het afscheid in de Koog bedankte Jan Loonen, president van de Venrayse Lions Club, Mieke Koolen van SOT (Secretariaat en Organisatie Tesselhuus) en haar medewerkers voor de door hun geleverde inspanningen met grote bossen bloemen. De LLTB heeft met de provin cie afgesproken de leefgebieden van bevers in Limburg te verbete ren. Boeren kunnen op vrijwillige basis meedoen aan een project om langs beekoevers extra wilgen te planten en kruiden en bloemen te laten groeien die op het beverme nu staan. De onlangs gesloten over eenkomst betekent een voortzet ting van de pilot die in 2003 werd gestart. Bedoeling was om ervaring op te doen met verschillende vor men van beheermaatregelen en boeren daar actief bij te betrek ken. Zes agrarische ondernemers namen er aan deel. Daaruit kwam naar voren, dat de bever vooral is geholpen bij het planten van wilgensoorten, zoals Schietwilg, Boswilg, Katwilg en Amandelwilg. Zonder dit actieve beheer komt de aanwas van knaaghout voor de bever onvoldoende tot stand. LLTB- dochter Arvalis zal deze ervaringen de komende drie jaar uitwerken tot een beheerpakket dat kan wor den opgenomen in de provinciale regeling voor agrarisch natuurbe heer. De regeling is uitsluitend van toepassing op plaatsen waar de bever al voorkomt en bedoeld voor boeren met aangrenzende akkers of weilanden. De beverpo pulatie in Limburg is de afgelopen jaren gestaag toegenomen. Het dier hoort er van oorsprong thuis, maar als gevolg van de levendige handel in beverbont is het in Nederland al enkele eeuwen geleden geheel uitgeroeid. Intussen leven er meer dan 100 bevers in Limburg en plan ten ze zich succesvol voort. Er is sprake van een duurzame popula tie als die uit meer dan 125 dieren bestaat. De bever speelt een belang rijke rol in het natuurlijke onder houd van beek- en rivieroevers. Vijfentwintig MKB-ondernemers uit de voormalige gemeente Meer- lo-Wanssum en de Bergense kerk dorpen Well en Wellerlooi krijgen dit jaar weer een eigen paviljoen op de grootste consumenten- en bedrijvenbeurs Hiltho in Horst. Vier jaar geleden namen de onder nemers uit Meerlo-Wanssum het initiatief om een eigen paviljoen in te richten. Volgens Rob Dekkers uit Wanssum, een van de ondernemers, was dat toen zo'n groot succes dat de ondernemers dit gaan prolon geren. En nu hebben de onderne mers uit Well en Wellerlooi zich aangesloten. Ze presenteren zich samen in het 1500 vierkante meter grote paviljoen met verrassende stands. "De impact van de Hiltho is enorm groot. Ik krijg nu nog steeds reacties van mensen die ons vier jaar geleden hebben gezien op de Hiltho. En dat hoor ik van meer ondernemers", aldus Dekkers. De ondernemers presenteren zich op een opvallende wijze door bijvoor beeld al geheel afwijkende kleur van de vloertegels te gebruiken. Bovendien tekenen Feestenrij De Smid uit Wellerlooi en restaurant Tante Jet uit Blitterswijck voor een eigen terras in het Grens en Maas paviljoen. En om zoveel mogelijk bezoekers in hun paviljoen te krij gen en te houden organiseren de gezamenlijke ondernemers een speciale actie waarbij ballonvaar ten en een reischeque ter waarde van duizend euro te winnen valt. Zo moeten de bezoekers een kar tonnen vliegtuigje in een speciaal gat gooien om mee te dingen voor een van de prijzen. Hiltho 2010 is van 1 tot en met 6 oktober in Horst en is de grootste paviljoenenbeurs van Nederland voor consumenten en bedrijven. •PLUS Perziken of Nectarines Fruit van de hoogste kwaliteit: ze zijn groter, smaakvoller en bovendien extra sappig. Geldig t/m zaterdag 14 augustus •PLUS BBQ-schotel Basis Per 500 gram 5 VOOR 175 Kaiserbroodjes Vers uit eigen oven 5 stuks Hollandse bloemkool Per stuk •PLUS Gehaktschnitzels Naturel, boeren of zigeuner 2 bakken a 5 stuks naar keuze LAAGSTE PRIJS 32/10 Aanbiedingen zijn niet bestemd voor wederverkopers en/of grootverbruikers. Prijswijzigingen en/of zetfouten voorbehouden. Wilt u per mail op de hoogte blijven van de laatste aanbiedingen bij PLUS? Meld u dan nu aan via www. plus.nl. vrijdag tussen 9.00-17.00 uur in plus

Peel en Maas | 2010 | | pagina 6