Kiwanispoppen voor ziekenhuis Bijna vier ton stormschade Geen varkensbedrijf langs A73 "Impuls voor recreatie" Alle topmerken op één plek! Cartier Gunhoek ook voor üw tuin PEEL EN MAAS J.F. REY PRADA alain mikli TAGHeuer ifenray 10478 58 34 40 www.mijlingoptiek.nl PEEL EN MAAS Donderdag 12 augustus 2010 - Pagina 3 Ook volgend jaar wordt op zondagochtend zeven keer de hoogmis vanuit de Grote Kerk in Venray live op televisie uit gezonden op Nederland 2. KRO-RKK wil, gezien de vele positieve reacties, nog graag een jaar doorgaan met Venray. Deken Harrie Smeets, bisdom, kerkbestuur en alle vrijwil ligers hebben hiermee inge stemd. Vanaf 2012 zal waar schijnlijk een andere kerk uit het bisdom Roermond aan de beurt zijn. "We zijn onlangs naar het Mediapark in Hilversum geweest voor een evaluatie", vertelt deken Smeets. "Daar kregen we te horen dat RKK erg graag nog een jaar naar Venray komt. De kijkcijfers zijn hoger dan vorig jaar. Ze vinden dat het hier zo soepel loopt, dat de organisatie goed is en dat de kerk altijd mooi gevuld is." Na afloop van de kerkdienst is er een telefonisch spreekuur. Daar wordt gretig gebruik van gemaakt. Smeets: "In zo'n uur kan ik vijftien tot twintig mensen te woord staan. De gesprekken zijn inderdaad kort, hooguit enkele minuten. Nee, ik krijg bijna geen telefoontjes uit Venray. De men sen hier spreken me zo wel aan. De bellers komen overal vandaan, van Friesland tot in België toe. Op een enkele uitzondering na zijn ze heel positief. De meesten vinden het echt geweldig. 'Goh, hebben jullie iedere week in Venray zo'n mooie mis', krijg ik vaker te horen. Soms wordt er gevraagd waarom het in het Latijn moet. Ik antwoord dan dat we de mis doen, zoals we die normaal altijd doen. Dat is ons ook zo gevraagd." Smeets krijgt in dat uur niet alleen telefoontjes over de zojuist gehouden dienst. "Nee, het is ook een stukje pasto raal werk. Mensen bellen ook over hun verdriet en hun zorgen." Vanaf dit jaar heeft zendgemach tigde RKK voor een andere opzet gekozen, met alleen uitzendingen vanuit Nederlandse kerken. Tot eind vorig jaar werd iedere zon dag een eucharistieviering vanuit IJsselstein bij Utrecht of uit Bel gië uitgezonden. Er kwam een einde aan het mediapastoraat in de parochie van IJsselstein, door dat pastor Peter Denneman per 1 januari 2010 met pensioen ging. De bisschoppenconferentie heeft toen besloten dat vanaf dit jaar alle zeven bisdommen meewerken aan de tv-uitzendingen. Ieder bisdom komt zeven keer aan de beurt. Het bisdom Roermond heeft de Grote Kerk van Venray aangewezen. "Zowel RKK, het bisdom als wij hebben toen afgesproken het voor een jaar aan te gaan. Halverwege het jaar zou er een evaluatie zijn. De meeste bisdommen wisselen straks van kerk. Ik weet alleen van Venray en Leeuwarden dat ze nog een jaar doorgaan", aldus Smeets, die het verzoek van RKK eerst heeft besproken met de lec toren, de koster, misdienaars en alle andere vrijwilligers. "Want er komt toch heel wat bij kijken. De koster moet er die zondagochtend bijvoorbeeld al om vijf uur zijn. Ik heb zelf alleen al twee volle dagen werk aan de voorbereiding. Toch wilde iedereen graag doorgaan. De vrijwilligers zien het vooral als een eer en een compliment. Het tweede jaar zal wellicht ook het laatste zijn." Van de zeven uitzendingen van dit jaar zijn er nu vijf in Ven ray geweest. De laatste dienst, op kermiszondag 1 augustus, werd voorgegaan door bisschop Wiertz. Het is ook de afspraak dat de bis schop een mis voor zijn rekening neemt. De twee laatste tv-uitzen- dingen uit De Grote Kerk zijn dit jaar op zondag 24 oktober en zondag 12 december. De data voor volgend jaar zijn nog niet bekend. De bewoners van de Schut tersveldflat in Venray stoorden zich al langer aan de onaan trekkelijke aanblik van de kale galerijen in hun flat. Na overleg tussen de bewoners vereniging, Wonen Venray en docent tekenen Henk Vissers van het Raayland College werd de oplossing gevonden: muur schilderingen. "In september 2009 werd ik benaderd door mevrouw Treffer, voorzitster van de bewonersver eniging van de Schuttersveldflat in Venray, met het verzoek te komen praten over de verfraaiing van de galerijen van de flat. De bewoners stoorden zich name lijk al langere tijd aan de onaan trekkelijke aanblik van deze kale galerijen", vertelt tekendocent Henk Vissers over het eerste con- tact tussen de betrokken partijen. "Samen met Wonen Venray werd besloten om de galerijen van de zeven verdiepingen tellende flat te voorzien van muurschilderin gen. Ik heb al vaker met leerlin gen gewerkt aan kunstopdrachten buiten de school. Dit was uiter aard een geweldige uitdaging om deze klus te klaren en de opdracht meteen te voorzien van een maatschappelijke kant." Zeven muurschilderingen van 7.50 bij 2.50 meter bleek uiteindelijk te hoog gegrepen. "Het bleek om praktische redenen onhaalbaar", aldus Vissers. "Er werd dan ook besloten om in plaats van op de muren te gaan werken op grote panelen die later ingelijst en opge hangen zouden kunnen worden. Gedurende een half jaar hebben leerlingen individueel of in groep jes gewerkt aan deze uitdaging. Met als resultaat dat prachtige en kleurrijke schilderijen zes verdie pingen van de galerijen in de flat sieren." Twee leerlingen, Jeroen van der Meij en Kushtrim Bislimi van VWO 6, liet het idee van een muurschil dering op zo'n groot formaat ech ter niet los. Met hun kunstzinnige capaciteiten gingen zij de uitda ging aan. Na overleg met Wonen Venray kregen ze groen licht om hun megaproject uit te voeren. De eerste stap was het treffen van de juiste voorbereidingen. Kushtrim Bislimi: "We werken rechtstreeks op de muur. Dat riep meteen een aantal vragen op. Hoe ziet de muur er uit? Wat is er nodig om een schildering fatsoenlijk op de muur te krijgen? Samen met tekenleraar, meneer Vissers, hebben we een budget gemaakt en opgestuurd naar Wonen Venray. Via hen heb ben we vervolgens alles kunnen halen. We zijn vervolgens begon nen met de muur te beschermen, zodat niet alle verf wordt opgezo gen. Daarna hebben we een latex laag aangebracht voor een dek kend effect. De eerste aanzet was vervolgens het schilderen van de lucht. Eerst het blauw en daarna in lagen over laten gaan van de wolken naar de balustrade." Jeroen van der Meij bedacht het onderwerp van de muurschil dering voor zijn schoolexamen, samen met Kushtrim werkt hij het nader uit. De klus is nog niet geklaard. "Dat klopt", bevestigt Jeroen, "We zijn nog wel zo'n twee maanden bezig. De achtergrond en de balustrade staat er prachtig op, maar we willen nog een aan tal personen op het balkon zet- Jeroen van der Meij en Kusht rim Bislimi werken in hun vrije tijd aan een muurschildering in de Schuttersveldflat. ten. Links komen twee meisjes te staan die een regenboog in de lucht aan het schilderen zijn. In het midden komt nog een jongen en rechts een postbode die een brief aan het lezen is. Het duurt nog wel even voordat de muur schildering klaar is. We hebben beiden een zomerbaantje, dus we moeten het in onze vrije uurtjes afmaken. Het duurt iets langer dan gepland, maar we willen het zo mooi mogelijk maken. Dat kost gewoon tijd." Op de vraag hoe de bewoners reageren, schiet Jeroen in de lach. "Die zeggen 'is het nog niet klaar?'. Ze moeten nog even geduld hebben, maar krijgen er dan wel iets moois voor terug." Toos Wintels en Bernadette van Casteren van Kiwanis Club Rooyse Ladies uit Venray hebben 150 Kiwanispoppen feestelijk aangeboden aan kin derarts Roel Dekkers en spel leider Berry Geurts van het Maasziekenhuis in Boxmeer. De Kiwanispop kent zijn oor sprong in 1993 in Amerika. Hierna is de pop geadopteerd in Australië waar het een groot succes is sinds zijn invoering. Sinds 1994 zijn wereldwijd al meer dan 50.000 poppen aan kinderen uitgedeeld. De poppen symboliseren de grondgedachte van Kiwanis Inter national: Serving the children of the World en worden vervaardigd in een werkplaats voor (jonge) mensen met een verstandelijke handicap. De Rooyse Ladies uit Venray hebben het poppeninitia- tief opgepakt voor de eigen regio tijdens het charterfeest in 2009 en hebben dit kunnen realiseren dankzij de bijzondere sponsoring van met name Summa Advies groep en RBC De Oelderse Halte. Wanneer kinderen in het zieken huis worden opgenomen is het vaak moeilijk uit te leggen wat er precies gaat gebeuren. Met een Kiwanispop (een kale pop van ongeveer 40 cm lang, gemaakt van katoen en gevuld met polyester of katoen) kunnen dokters en ver pleegkundigen uitleggen welke ingrepen het kind zal ondergaan waardoor het allemaal iets minder eng wordt. Het popje wordt zo een troostend vriendje tijdens de behandelingen. Het Maaszieken huis in Boxmeer is bekend met de Kiwanispop en weet hoe waarde vol de poppen zijn voor de kinde- ren.Vaak kunnen emoties duidelijk afgelezen worden aan de beschil dering die de kinderen zelf maken op de poppen. Uiteraard worden de poppen vaak gekoesterd door de kinderen en als maatje overal mee naar toe genomen. De Kiwa- nispop is een tolk, vertrouweling en een beetje een beschermengel van het kind. De poppen werden feestelijk overhandigd samen met de clowns Tippie en Zippie die de kinderen verblijdden met vro lijke heliumballonnen, ze op hun gemak stelden en enkele patien tjes een Kiwanispop overhandig den. Na de zomervakantie worden de overige Kiwanispoppen uit deze sponsoring aangeboden aan de kinderafdeling van het Viecuri ziekenhuis in Venlo. bedoek Stub site; www.gunho ek. ril Venray De Hoveniers Het opruimen en herstel len van de stormschade van woensdag 14 juli kost de gemeente 380.000 euro. Een grote financiële tegenvaller waarvoor de algemene reserve moet worden aangesproken. De gemeente is niet voor de schade verzekerd. Verreweg is grootste kostenpost is met 265.000 euro het oprui men en afvoeren van 350 grote bomen. Ook enkele monumen tale bomen zijn gesneuveld. Daar naast worden 2500 beschadigde bomen gesnoeid en bijgewerkt. De gevaarlijk hangende takken worden verwijderd. Op sommige plaatsen moeten bermen, groen stroken en straatwerk worden hersteld. "Deze schadepost valt ons rauw op het dak", zegt bur gemeester Hans Gilissen. Hij ging een dag later met eigen ogen kij ken in de meest getroffen dorpen Leunen, Veulen, Heide, Ysselsteyn, Geijsteren en Blitterswijck. "De storm heeft geweldig huis gehou- den. In sommige dorpen, zoals in Leunen, leek het wel oorlogsge bied", aldus Gilissen. De brand weer heeft die woensdagavond en -nacht 450 meldingen ontvangen. "De hele nacht is er met veertig, vijftig man hard doorgewerkt om de grootste ravage op te rui men." De gemeente heeft vijftien bedrijven ingeschakeld om de stormschade te herstellen. De werkzaamheden gaan ook de komende weken nog door. De verkoop van stamhout en snip pers levert wat extra geld op. Er worden ongeveer tweehonderd nieuwe bomen geplant. De ver zekering keert alleen de schade uit, die is ontstaan aan gebouwen en de kosten die gemaakt zijn om schade aan verzekerde opstallen te voorkomen. De gemeente rekent op slechts een kleine uitkering. Ook in de gemeentelijke bossen is er schade. Vooral naaldbomen en populieren zijn omgewaaid. In de bossen zijn vrijwel geen bomen opgeruimd, alleen wegen en paden zijn vrijgemaakt. De familie Marcellis is al ruim twee jaar met de gemeen te in de slag om een varkens stal te bouwen langs de A73 in Castenray. Daarvoor kocht Marcellis een perceel van een boomkweker. De veehouder wil hier graag uitbreiden. Het huidige bedrijf aan de Wuster- weg zit op de slot. Alhoewel de plek langs de snelweg in het zoekgebied van een LOG (landbouw ontwikkelingsge bied) ligt, steekt de gemeente er toch een stokje voor. De komst van nieuwe bedrij ven in open gebieden wordt niet meer toegestaan. De verwachting is namelijk dat de komende jaren veel agrariërs gaan stoppen met hun bedrijf. Varkensstallen en ook pluimveehouderijen moeten worden aangepast aan de nieuwe regelgeving, die de dieren meer ruimte geeft. Het vergt een flinke investering aan de stallen. Oudere ondernemers of kleinere veehou derijen overwegen daarom voor goed te stoppen. De gemeente denkt daarom dat er straks genoeg locaties vrijkomen voor verplaat sende bedrijven of ondernemers, zoals Marcellis, die willen uitbrei den met een tweede locatie. Daar om werkt de gemeente niet mee aan nieuwbouw in open gebieden, waar geen andere bedrijven liggen. Hergebruik van stoppende bedrij ven zal door de overheid worden gestimuleerd. Bijvoorbeeld door subsidies voor de sloop van oude bedrijfsgebouwen. Daarnaast kunnen in LOG's, waar al andere bedrijven liggen, nieuwe stallen worden ingepast. Het beleid is dat inbreiding de voorkeur krijgt boven uitbreiding. De gemeente zegt belang te hechten aan het behoud van de bestaande open In de oude gemeente Venray telden recreatie en toerisme nauwelijks mee. Venray kent ook geen grote publiekstrek kers zoals recreatie- of pretpar ken. Met de komst van de drie nieuwe dorpen aan de Maas, vindt wethouder Jan Loonen van economische zaken het de hoogste tijd de sector een flinke impuls te geven. Loonen spreekt voortaan over vijf sterke economische pijlers. Van oudsher zijn dat de maakin dustrie, agrarische sector, logistiek en zorg. "Recreatie en toerisme hoort daar als vijfde bij", vindt Loonen. Venray kent sinds kort een toeristisch platform en naast de VVV's is nu ook de stichting Promotie Noord-Limburg (SPNL) actief. "Met de komst van Blitters- wijck, Geijsteren en Wanssum krij gen we een kans die we moeten aangrijpen. Deze drie Maasdorpen zijn echte aanwinsten die aantrek kelijk zijn voor toeristen. Maar we hebben ook park De Witte Ven nen in Oostrum, dat verder kan uitbreiden. Daarnaast bieden de Loobeek en de Diepeling nieuwe mogelijkheden voor recreatie. En vergeet het opgeknapte Venrayse winkelcentrum niet." Er verschijnt straks een nieuwe nota recreatie en toerisme. "Ook al is de huidige tijd niet gemakkelijk, toch moet deze sector een injectie krijgen", vindt Jan Loonen. "We moeten zorgen voor goede wegen en fiets paden. Het valt of staat met een goede ontsluiting. Zo kunnen we de toeristen uit de bungalowpar ken trekken." Het college kreeg ondanks veel kritiek door de aangekondigde extra verhoging van de toeristen belasting. Komend jaar gaat het tarief met 57 procent omhoog. Loonen: "In het verleden zijn er blijkbaar andere verwachtingen gewekt. Maar een tariefsverhoging is nu eenmaal noodzakelijk, gezien de financiële situatie. Het liefst zou ik de toeristenbelasting helemaal afschaffen. Maar dat gaat niet. Ven- ray moet ook in de pas lopen met de omringende gemeenten." Gemeente wijzigt straatnaam Ysselsteyn Onlangs heeft de gemeente drie nieuwe straatnamen vastgesteld in Ysselsteyn, voor het bouwplan achter de Jera. Al snel ontstond er in het dorp discussie over de Pascher Harriestraat. Deze straat is vernoemd naar Harrie Jennis- kens, die in de volksmond Pascher Har werd genoemd. De dorpsraad en enkele inwoners vonden dat de naam alsnog gewijzigd moest worden. Ze vonden gehoor bij de kinderen van Harrie Jenniskens. Zoon Joos, die in Heythuysen woont, heeft zelfs een brief naar het college gestuurd om er alsnog Pascher Harstraat van te maken. 'Omdat mijn vader in Ysselsteyn vooral bekend was onder deze naam.' Tevens deed hij de suggestie een verklarende tekstregel op het straatnaambord te vermelden. Ook dit verzoek is door het col lege ingewilligd. Het onderschrift luidt: Harrie Jenniskens, Peelpio- nier 1906-1981. Dronken automobilist Een 49-jarige automobilist uit Oostrum is zaterdagavond om 21.00 uur aangehouden voor het rijden onder invloed. Op de Gro testraat in Vierlingsbeek kreeg de man een stopteken, omdat surveillerende agenten zagen dat het kenteken van de auto scheef hing. Agenten roken een alcohol- lucht en een blaastest wees uit dat de man bijna vijf keer teveel had gedronken. Zijn rijbewijs werd ingevorderd. 'Meer aandacht Venrayse bedrijven' Jan Loonen, de nieuwe wethou der van economische zaken, wil dat de gemeente meer aandacht krijgt voor de lokale ondernemers in het midden- en kleinbedrijf (mkb). Komend jaar komt hij met een mkb-actieplan. In het verleden kreeg de gemeente vaker het ver wijt dat de grote (internationale) bedrijven met open armen wer den ontvangen, terwijl de plaat selijke ondernemingen op weinig medewerking konden rekenen. "De Venrayse bedrijven draag ik een warm hart toe", zegt Loonen, die zijn voorganger Lei Heldens niet wil berispen. "Nee, ik zeg niet dat het in het verleden fout is gegaan. Maar ik vind wel dat het beter kan." Jan Loonen wijst er op dat 75 procent van alle ontwikkelingen afkomstig zijn van de eigen Ven- rayse bedrijven. "Er is geen beter relatiebeheer dan aandacht te schenken aan de bestaande klan ten", vindt de wethouder. "In het mkb zijn er ook veel doorgroei ers en nieuwkomers. We willen inzicht hebben in wat ze willen. Ook gezien de grote ontwikke lingen die in de regio Venlo staan te gebeuren. De Floriade in 2012 zorgt voor een geweldige impuls maar daarna mag het niet dood bloeden. De ontwikkelingen moe ten doorgaan. De provincie steekt daarom 20 miljoen euro in de nieuwe agenda voor de regio." terreinen in het buitengebied. 'Dit algemeen belang weegt zwaarder dan het individueel belang van een onder nemer die wil uitbrei den', redeneert de gemeente. De Castenrayse veehouder kan tegen het besluit in beroep gaan bij de rechtbank in Roermond. Afkoopregeling? Functiewijziging? Concurrentiebeding? Julicher Meijer Vervolg voorpagina Nieuwe impuls voor bedrijventerrein Naast verplaatsende onderne mingen uit het buitengebied, zijn ook nieuwe vestigingen toege staan. Voorwaarde is dat ze een meerwaarde zijn voor het bedrij venterrein. Van de percelen uit fase twee is er nog slechts één beschikbaar. Twee ondernemin gen willen zo snel mogelijk aan de slag. Cornelissen, een bedrijf dat huisstijlen ontwerpt, en een ander bedrijf dat pallets fabriceert en repareert. Als alles meezit kan eind dit jaar de schop in de grond. Vitelia maakt op zijn beurt haast met de ontwikkeling van fase drie. "Ysselsteyn is geen concurrent van de bedrijventerreinen in Venray", aldus Arie Janssen. "De kavels zijn maximaal 5000 vierkante meter. Er is een uitzondering mogelijk, maar grotere bedrijven horen in Venray thuis." Het bedrijventerrein in Ysselsteyn heeft de afgelopen jaren een groene uitstraling gekre gen. Naast de aanplant van bomen en struiken is een ook een groene geluidswal gekomen. De komst van de Agrobaan zorgde voor een goede bereikbaarheid en er is een aparte ontsluiting voor hulp- en nooddiensten. De gemeente gaat nu ook de bestemmingsplannen van vijf andere bedrijventerreinen binnen de gemeente Keizersveld, Smakterheide, De Hulst II, de Witte Vennen en Intratuin) herzien, zodat ze een vergelijkbare opzet krijgen. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) Ook volgend jaar tv-mis Grote Kerk in Venray Muurschildering siert galerij Schuttersveldflat niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray D A K L E Y L I N D B E R G mm SPECIAAL OPTIEK

Peel en Maas | 2010 | | pagina 3