m De Peel in Beeld (14) Liberty Park Overloon: 65 jaar Hiroshima Expositie verlengd Gezinswandeling Phoenix Park op Bijenpop Kijk! Mijn landschap Muziekshoppen met Jointoo Limiet PEEL EN MAAS Donderdag 12 augustus 2010 - Pagina 10 Het historische Annapark in Venray is zondagmiddag 15 augus tus het decor voor een luchtig en elegant zomerprogramma met Haydn en Mozart door Sinfo- nia Rotterdam met chef-dirigent Conrad van Alphen. Dit concert wordt gehouden in het kader van Klassiek op Locatie. Onder andere staat Symfonie 100 van Haydn op het programma, met als bijnaam Oorlogssymfonie. Echt krijgshaftig is deze symfonie niet. Ze heeft haar bijnaam te danken aan de delen waarin triangel, bekkens en grote trom voorko men. Sinfonia Rotterdam, tot juni 2009 bekend als het Rotterdams Kamerorkest, valt al vanaf zijn oprichting in 2000 op door zijn dynamische en energieke spel. Onder leiding van Van Alphen spat de energie er vanaf. Behalve de jaarlijkse nationale tournee reist het orkest geregeld naar het buitenland. Het speelt vaak samen met gevestigde internatio nale solisten, zoals Janine Jansen, Ronald Brautigam, Robert Holl en Quirine Viersen, maar ook met aankomend talent. Vorig jaar nog trad het orkest in Venlo op met violiste Simone Lamsma. Naar het Annapark in Venray komt Sinfonia Rotterdam in grote bezetting: 21 strijkers, twaalf blazers, pauken en drie slagwerkers. Onder hen trom pettist Bas Duister, die zich mag uitleven in het virtuoze vuurwerk van Haydns trompetconcert. Het concert begint om 15.00 uur en reserveren is mogelijk via www.klassiekoplocatie.nl. Lions Club Venray houdt op zaterdag 18 september het derde ProminentenKunst Gala in muziektheater The Zenith te Venray. Iedere twee jaar laat Lions Club Venray twaalf prominente Nederlanders een schilderij maken. Die kunst werken worden tijdens een groots opgezet gala met uitge- serveerd diner en entertain ment geveild ten behoeve van kinderen die lijden aan spier dystrofie. (door Jan Loonen) Alsof er geen verkiezingen waren geweest op 9 juni jongstleden waar zijn partij flink had verloren. Alsof er geen onderhandelingen lopen over een nieuwe regering. Alsof er geen onrust is ergens in de wereld die bestreden moet worden. Alsof er geen dringende vergadering van het kabinet nodig is over zaken die het landsbelang raken. Dat alles was niet aan de orde. Maandagoch tend 28 juni stond in het teken van het maken van een schilderij voor het Prominent en Kunst gala op zaterdag 18 september. Toen enke le maanden geleden de afspraak werd gemaakt om op deze dag te verschijnen op het Ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag, ook wel de Apenrots genaamd, hielden we er een beetje rekening mee dat de afspraak verzet zou kunnen worden. Maar niets van dat alles. Er heerste op het minis terie een serene rust en er was alle tijd om te schilderen. Bij de poort van de garage konden we eenvou dig doorrijden en de lift bracht ons vlot met al onze spullen naar de verdieping waar de minister kantoor houdt. Maxime Verhagen, Maastrichte naar van geboorte en nog steeds herkenbaar aan de zachte tongval, is een echt politiek dier. In de let terlijke zin wordt hij door zijn politieke vijanden ook wel eens omschreven als een rat. Maar wel iemand die voor zijn idealen staat en daarvoor te vuur en te zwaard wil strijden. Vader Verhagen was ook al actief in de politiek in het Limburgse en Maxime heeft het stokje in de familie meer dan over genomen. Van raadslid tot Euro parlementariër en van kamerlid tot fractievoorzitter in de Tweede Kamer en sinds bijna vier jaar Minister van Buitenlandse Zaken in het Kabinet Balkenende IV. Een politiek zondagskind met een mooie carrière. Wie weet waar het hem nog brengen zal. Daarom maar met spanning het verdere verloop van de kabinetsforma tie blijven volgen. Of misschien lonkt een baan in het bedrijfsle ven waar ook zijn broer Jerome zijn sporen heeft verdiend en die nu directeur bij het LIOF is. Terug naar de bewuste maandagochtend. De deur zwaait ver open en breed lachend heet de minister ons wel kom. Of er voldoende inspiratie of schilderskunst aanwezig is mag de vraag zijn, het humeur is in ieder geval goed. Voorzichtig installeren we alle schildersspullen op de mooie grote tafel en op het mooie tapijt. Enkele doekjes van ons moe ten voorkomen dat we geen tast bare herinneringen achterlaten op het ministerie. Na een kop koffie en de con statering dat Maxime geen enkele ervaring heeft met schilderen volgt er een ruwe schets op een klein papiertje als opzet voor wat er komen gaat. Maar al snel wordt overgegaan tot het grote werk op het echte linnen. Of het te maken heeft met de geest van de politicus is niet duidelijk maar er volgde geen figuratieve schildering maar een abstract werk. Zorgvuldig wer den daarbij de kleuren in overeen stemming gebracht met de poli tieke werkelijkheid. Paars werd in eerste instantie gemeden, groen was bescheiden aanwezig. Blauw en rood hielden gelijke tred. Oran je werd uiteindelijk de hoofdkleur en een groot publiek kijkt op het schilderij toe. Of het een voorbode zal zijn voor een nieuw kabinet zijn is nog de vraag, feit is dat met deze ideeën in het achterhoofd Maxime die middag verder ging Ondanks de hectiek van de dag creëert Maxime Verhagen, met de van hem bekende toewij ding zijn schilderij. onderhandelen over een nieuw kabinet. Het kabinet is er tot nu toe nog niet. Maar wij togen ech ter tevreden richting Venray met alweer een schilderij van een pro minent. Niet het landsbelang maar in ieder geval wel het belang van kinderen met een spierziekte was daarmee gediend. Als Maxime nu nog zorgt dat er een kabinet komt en dat hij weer Minister wordt, dan brengt het schilderij mogelijk dub bel zo veel op tijdens de veiling op 18 september in The Zenith. De Peel in Beeld is de nieu we tentoonstelling in museum 't Freulekeshuus in Venray. De tentoonstelling bestaat uit ruim 90 schilderijen, tekenin gen en foto's van ruim twin tig kunstenaars die de vele gezichten van natuurgebied de Peel laten zien. De tentoon stelling is open op woensdag zaterdag- en zondagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur, tot en met 12 september 2010. Voor meer informatie zie www. museumvenray.nl. In een serie artikelen stellen we u een aan tal schilders voor.Toon Voster- mans (Antonius Leonardus, Til burg, 29 januari 1902) woonde en werkte in Tilburg tot 1937. Daarna in Helmond. Hij was een autodidact. Hij schilderde Bra bantse landschappen in olie- en waterverf en ook bos- en hei- delandschappen in impressio nistische stijl. Hij werkte veel buiten. In het museum Liberty Park in Overloon kan men de ten toonstelling de Hiroshima Nagasaki Atomic Bomb Exhibi tion bezoeken. Deze voorstel ling gaat over de gevolgen van de atoombommen in Japan. Op 6 augustus 1945 viel de eerste atoombom op Japan. Na Hiroshima ontplofte drie dagen later de tweede atoombom boven Nagasaki. Alles bij elkaar kwamen hierbij voor het einde van 1945 een kwart miljoen mensen om het leven. Nu, 65 jaar later, staat de tel ler van het aantal slachtoffers op ruim 650.000 personen. Daarvan is ongeveer tweederde overleden aan de gevolgen van de drukgolf na de explosies, de enorme hitte die daarbij vrijkwam, maar vooral ook door de radioactieve straling. Vele andere mensen raakten als gevolg van de atoomaanval ver minkt of werden langdurig ziek. Ze waren daardoor getekend voor het leven en bleven in veel geval len ongehuwd. De atoomaanvallen betekende ook de zichtbare start van de nucleaire wapenwedloop. Het onderzoek naar dit soort mili taire machtsmiddelen was al in de dertiger jaren van start gegaan. In Duitsland en in de Verenigde Sta ten waren al eerste stappen gezet. Naarmate de spanning in Europa opliep, kwamen steeds meer wetenschappers uit Duitsland in Amerika terecht. Die concentratie van kennis leidde tot een voor sprong voor de Verenigde Staten bij de ontwikkeling van atoom wapens. De atoombommen bete kenden het einde van de Tweede Wereldoorlog. De vraag blijft of dat niet met andere militaire middelen had gekund. De inzet van zulke zware wapens tegen Japan werd verde digd met het argument dat zo een groter aantal slachtoffers voorko men kon worden. Dat klinkt tegen strijdig, gezien het aantal slachtof fers van Hiroschima en Nagasaki. Niettemin is in ieder geval dui delijk geworden wat de vernie tigende kracht van dergelijke wapens is. Dat kan eraan hebben bijgedragen dat atoombommen in de decennia daarna voortdu rend onderwerp van gesprek en competitie waren, maar in ieder geval niet meer daadwerkelijk zijn gebruikt bij militaire gevechten. De tentoonstelling is te zien tot en met 30 september. De expositie met werken van Theo Houben en Arty Grimm in het kantoor van Synthese Venray is verlengd tot maandag 6 septem ber. Houben is autodidact met als kritische leermeesters onder meer Mirso Bayramovic en de eigen omgeving. Hij heeft zijn eigen stijl gevonden in het schilderen van mens en kleur, met nu en dan uitstapjes naar een andere stijl. Grimm (Rotterdam, 1950) maakt zeefdrukken. Ze volgde haar oplei ding aan de Art Academy in Jakarta. De meeste werken zijn een inner lijk gevecht. Het blijft telkens een uitdaging. Ze werkt vanuit impul sen, schildert vanuit haar buik en vanuit sferen. Het kunstwerk stelt zich stilzwijgend op. Het heeft geen woorden nodig, hoeft niet benoemd te worden. Het kantoor van Synthese ligt aan de Leunse- weg in Venray. In het openbare gedeelte van het gebouw is de expositie te zien tijdens de ope ningstijden en van maandag tot en met donderdag van 9.00 tot 12.30 en van 13.00 tot 17.00 uur. Het ook mogelijk de expositie in het kantoor op de eerste etage te bekijken op dinsdag van 18.00 tot 20.00 uur en op vrijdag van 9.00 tot 12.30 uur. Deze kantoor ruimtes zijn toegankelijk na het maken van een afspraak via tele foon (0478)517317. Zie ook op www.synthese.nl. IVN Geijsteren-Venray houdt op zondag 15 augustus vanaf 10.00 uur een gezinswande ling in het Castenray^s ven. Er kunnen geen kinder- en wandelwagens mee omdat de tocht door moerassig bos en natte weiden gaat. Het Castenray's Ven, in de volks mond De Paes genoemd, ligt in het brede dal van de Lollebeek. Deze is in het kader van de ruil verkaveling recht getrokken maar de oude kronkelende loop is nog duidelijk waar te nemen in het bosgebied waar we door heen wandelen. Oude turfgaten, ook wel petgaten of moerkuilen genoemd, zijn nog in het gebied te vinden. Deze zijn weer langzaam aan het dichtgroeien. Ook krijgt men de koningsvaren langs het wandelpad te zien. Men wandelt langs de heldere afwateringsbeek, door het spannende, moerassige, dichtgegroeide bos, om dan over de brug, weer langs de Lollebeek te gaan. Daar ontdekt men de spo ren van aanwezigheid van heksen en hele dikke eiken. Men komt door een natte wei met veel ver schillende grassen, om dan in het grote moerasbos te belanden. Op de voormalige paardenwei grazen nu Schotse hooglanders die het maai- en snoeiwerk verrichten voor SBB. Deze tocht is bedoeld voor gezinnen met iets grotere kinderen. Voor deze wandeling zijn ste vige en waterdichte schoenen of laarzen nodig. Wie zin heeft om deze tocht mee te lopen is van harte welkom. De start om 10.00 uur is voorbij de kerk rechts de Rietweg in. Daar aan het einde begint de tocht. Sprinters Bibliotheek Venray kent een spe ciale sprinterservice voor lezers die graag de nieuwste titels in huis halen. Sprinters zijn pas ver schenen boeken waarvoor over het algemeen een grote belang stelling bestaat. Vrijwel direct na verschijning worden de boeken door de bibliotheek uitgeleend. Normaal gesproken moet de lener enige maanden wachten. Sprin ters mogen maximaal twee weken geleend worden. Zo is een grote doorstroming van de boeken mogelijk en kunnen meer mensen van de service gebruik maken. Het assortiment wordt voortdurend up-to-date gehouden zodat steeds de nieuwste titels beschikbaar zijn. Het huidige aanbod van sprinters ziet er als volgt uit: Isabel Allende, Het eiland onder de zee. Michael Connelly, Tweede leven. Elizabeth Georg, Lichaam van de dood. Camilla Lackberg, Zeemeermin. Charles Lewinsky, De verborgen geschiedenis van Courtillon. Santa Montefiore, De affaire. Michael Robotham, Boetedoening. Tatiana de Rosnay, Kwetsbaar. Ciel van Sambeek, Bloed, zweet en tranen. Karin Slaughter, Verbroken. Simo- ne van der Vlugt, Op klaarlichte dag. In de bibliotheek worden de sprinters op een speciale plaats gepresenteerd. Het actuele sprinteraanbod en de sprinterlijsten van de voor gaande jaren staan vermeld op www.biblionu.nl. De Locht Streekmuseum De Locht in Mel- derslo houdt op zondag 15 augus tus het verleden levend met het volksgebruik rond Maria Hemel vaart, een kroetwis maken. Een kroetwis is een speciale bundel kruiden en andere planten.Volgens de overlevering geeft deze bundel bescherming tegen allerlei onheil als hoofdpijn, verkoudheid en blikseminslag. Kinderen kunnen deze dag onder deskundige bege leiding hun eigen kroetwis maken en daarmee zichzelf en hun huis beschermen. Kruidenboerderij De Songert geeft informatie over aller lei kruiden, hun heilzame werking en hun gebruik. In de ruimte voor wisseltentoonstellingen is tot en met 1 november een tentoonstel ling met als titel Staaltje van Textiel te zien. Het is een tentoonstelling van textielkunst, waarin metaal is verwerkt. Daarnaast is er in het daglonershuisje tot en met 15 sep tember een tentoonstelling te zien over de bevrijding van Horst en de kerkdorpen 65 jaar geleden. Met informatieve teksten en unieke foto's wordt een beeld gegeven van het einde van de oorlog en de binnenkomst van de geallieerden in deze regio. Het museum is dage lijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, op afspraak, ook op andere tijden terecht. De demonstraties en speciale acti viteiten beginnen om 13.00 uur. Voor nadere algemene informatie zie www.museumdelocht.nl. Het nieuwe, gratis festival Bijenpop in Venray op zater dag 18 september heeft twee nieuwe namen gecontracteerd: Phoenix Park en Moccah. Phoenix Park is een rock 'n roll band uit Arnhem, die vanaf november2009 bestaat. De sound van de band vindt zijn roots in de Britse muziek van de jaren '60 en de rock 'n roll vande jaren '70.Met Phoenix Park (Foto: tomroelofs. nl photography) invloeden van onder andere The Beatles, The Who en Led Zeppelin heeft de sound van Phoenix Park wat weg van bands als Oasis en KulaShaker. Moccah gaat op het danspodium het publiek uit hun dak laten gaan. Kijk voor meer informatie op www.bijenpop.nl. De terreinen van Stichting het Limburgs Landschap her bergen een grote verschei denheid aan plekken. Daar maken veel wandelaars en fietsers dankbaar gebruik van. Ook blijken veel kunstzinnige bezoekers de gebieden van Het Limburgs Landschap als inspiratiebron te gebruiken. De succesvolle fotowedstrijd van 2009 was daar een over duidelijk bewijs van. Er blijkt ook een grote groep (amateur)kunstenaars te zijn die al schilderend of beeldhouwend 'hun' landschap vastleggen. Wie weet maken mensen ook wel wandkleden, borduurwerken en collages met landschap als thema? Om deze mensen de mogelijkheid te bieden om hun aan anderen te laten zien is het idee ontstaan om het Infocentrum op de Groote Heide open te stellen voor ama teurkunstenaars. De nieuwe ten toonstelling Kijk! Mijn landschap start medio december. Amateur kunstenaars die werken bezitten met het thema natuur en land schap kunnen zich aanmelden. De door een jury geselecteerde werken zijn tot het voorjaar in het Infocentrum te bezichtigen. Maak een foto van een kunst werk en stuur deze naar info@ limburgs-landschap.nl onder vermelding van Kijk! Mijn land schap. Vermeld bij inzending het soort kunstwerk, gebruikte mate rialen, de formaten, de naam en adresgegevens en telefoonnum mer. Aanmelden kan tot en met 1 november. Het idee dat enkele jaren geleden in Meerlo en omge ving is gestart om mensen samen te laten zingen via het project muziekschoppen is een succes. Muziekshoppen heet tegenwoordig Jointoo en is bedoeld voor mannen en vrouwen, jongens en meisjes die graag zingen op projectba sis. Jointoo werkt van project naar project en is geen vereniging. Jointoo start in september weer met een nieuw muziekproject in het teken van kerst, onder de deskundige leiding van dirigent Marco Marien. Mensen die graag zingen kunnen zich aanmelden. Het repertoire kan men downloa den, zodat men naast de repetities thuis kan oefenen. Iedereen is van harte welkom op de proef- les voor dit project. Een greep uit het repertoire: Noice del Pas( een bewerking van Stille Nacht, Heilige Nacht), What sweeter Music, You are the new Day en Need some body to Love. Verder repertoire is in voorbereiding. Jointoo verzorgt een optreden in het Odapark in Venray op 28 november. Andere optredens zijn in voorbereiding. Het kerstproject start op 15 sep tember met een proefles. Daarna repeteert men in zaal 't Brugeind in Meerlo op woensdagavonden van 20.00 tot 22.00 uur. Mensen die interesse hebben kunnen zich voor donderdag 19 augustus inschrijven via e-mail jointoo@live.nl. Informatie is ook verkrijgbaar bij Ati Beemsterboer via telefoon (0478)513134, Jan Joore via telefoon (0478)692437 of bij John Slot via telefoon (0478)531835. Boekrecensie in Peel en Maas Mei 2025. Rechercheur Owen Jericho moet in Sjang hai op zoek naar de mooie, maar grillige dissidente Yoyo, die met geheime documenten op de vlucht is voor de Chine se Partij. Sinds de ontdekking van de maangrondstof helium-3 voeren de Chinezen en de Amerikanen namelijk een verbeten wedloop om de exploitatie van deze ener giebron. Dat blijft niet zonder gevolgen. Owens speurtocht ontaardt in een wilde achtervol ging dwars door de continenten naar Equatoriaal-Guinea, naar het hoofdkantoor van de gewiekste zakenman Julian Orley. Deze excentrieke miljardair organiseert een maanreis voor een gezelschap van steenrijke internationale beroemdheden. Maar Orley speelt hoog spel en zijn stunt dreigt op spectaculaire wijze te mislukken. Als Yojo en Jericho niet snel hun krachten bundelen, zal de maan- reis uitlopen op een nachtmerrie. Een ramp zoals de wereld nog nooit heeft meegemaakt, staat op het punt zich te voltrekken. Frank Schatzing (1957) debu- teerde midden jaren negentig met de historische thriller De dood en de duivel, die direct een groot suc ces werd. Later volgden De zee, Geluidloos en de ecothriller De zwerm. Inmiddels is hij een van de bestverkopende Duitse mis daadauteurs ter wereld. Van De zwerm zijn wereldwijd meer dan 3,8 miljoen exemplaren verkocht. Limiet is te koop bij boekhan del Van den Munckhof in Venray. Prijs: 25 euro. Zomerconcert in Annapark T-ï* Maxime Verhagen schildert voor ProminentenKunst FRANK SCHATZING

Peel en Maas | 2010 | | pagina 10