Forse krimp de Rooyse Wissel Venray muzikaal... 'Gewoon wonen' in een groepswoning Ouderbijdrage peuterspeelzaal lager Kinderen azc Tienray naar school Brandweer bij Horst aan de Maas Onderzoek naar woonwensen Kampioen in Sportbrillen! acflctas n Vrouw ernstig gewond Mijling Optiek: Ook dé specialist in sportbrillen op sterkte. Natuurlijk alleen de kampioensmerken! PEEL EN MAAS Donderdag 22 juli 2010 - Pagina 3 Voor tbs-kliniek de Rooyse Wissel in Oostrum is 2009 een jaar van grote verande ringen geworden, zo blijkt uit het jaarverslag. Het jaar werd ingeluid met een groeiver wachting, maar afgesloten met een forse krimp. De wachtlijsten voor tbs-klinie ken slonken en het aantal men sen dat tbs met dwangverpleging kreeg opgelegd, daalde in 2009 sterk. Hierdoor besloot het minis terie van Justitie een aantal tijde lijke plaatsen niet te verlengen. De Rooyse Wissel moest hierdoor 27 plaatsen inleveren. Ook besloot het ministerie tot een lagere ver goeding voor tbs-gestelden die langer dan zes jaar in behandeling zijn. Het resultaat is dat de Rooyse Wissel het jaar 2009 heeft afgeslo ten met een verlies van 850.000 euro. Een flink verschil met de ruim 350.000 euro in de plus uit 2008. De krimp had ook invloed op het personeelsbestand. Een capaciteitsreductie bleek onver mijdelijk. Waar de Rooyse Wissel in de loop van 2009 nog heel wat vacatures had openstaan, werden in november 29 vacatures 'in de wacht' gezet. Het talentontwikkelingstraject voor het vinden, binden en boeien van medewerkers werd in de laat ste maanden van 2009 wegens de capaciteitsreductie tijdelijk stop gezet. Een deel van de medewer kers heeft het aanbod gekregen om (tijdelijk) te gaan werken bij penitentiaire inrichting Overmaze in Maastricht. In totaal hebben 113 medewerkers de organisatie verlaten, tegenover 112 in 2008. De fusie met OG Heldringstich ting uit Zetten (Gelderland) die eigenlijk per 1 januari 2009 van start zou gaan, is een jaar opge schoven. Op 1 januari 2010 zijn de raden van bestuur en de raden van toezicht samengevoegd in een juridische fusie. De OG Heldringstichting is een gesloten instelling voor jongeren (en hun gezinnen). De Rooyse Wissel en de OG Heldringstich ting willen in Zetten samen een forensisch psychiatrisch centrum opzetten voor de behandeling van jongvolwassenen. De bouwplan- nen liepen door politieke keuzes echter forse vertraging op. Naar verwachting kan de bouw in 2011 verder worden opgepakt. De focus van de samenwerking zal de komende tijd vooral zijn gericht op innovatie van de behandeling van jongeren in de forensische zorg. Afgelopen jaar is binnen de Rooyse Wissel voor de derde keer een patiënten-waarderingsonder- zoek gehouden. Over het alge meen was de waardering matig. Patiënten zijn ontevreden over de lange wachttijden voor hun therapie. Maar als ze de behande ling krijgen, zijn ze wel tevreden. In vergelijking met eerdere onder zoeken zijn patiënten meer tevre den over de houding van de socio- therapeuten, ervaren ze meer nut van de behandeling en vinden ze dat er meer mogelijkheden moe ten zijn om contact te maken met patiënten van andere afdelingen en met familie, vrienden of kennis sen. Het gemiddelde rapportcijfer voor de Rooyse Wissel is een vijf. Positief nieuws over 2009 is dat het aantal geweldsdelicten tus sen patiënten en tussen patiënten en personeel veel minder is dan werd verwacht. Het aantal keren dat patiënten onderling of tegen personeel gewelddadig was, bleef in 2009 beperkt tot acht inciden ten (vier keer onderling en vier keer tegen personeel). Er zijn in 2009 geen patiënten ontsnapt of in de fout gegaan tijdens hun tbs- behandeling. Venray stond het afgelopen weekend in het teken van de muziek. Het 'muziekweekend' begon vrijdagavond met Ven- ray Muzikaal Totaal en kreeg zaterdag een vervolg met Ven- ray Jubelt. Meer dan 1000 muzikanten en zangers van vrijwel alle muziekge zelschappen en koren uit Venray maakten zaterdag samen muziek op het Schouwburgplein in Ven- ray. De dag na Venray Muzikaal Totaal presenteerden de jubile rende muziekgezelschappen het Venray's Mannenkoor en Konink lijke Harmonie Euterpe Venray Jubelt. De happening barstte rond vier uur 's middags los. 's Avonds startte er een sterrentocht vanaf de verschillende podia naar het Schouwburgplein. Alle muzikan ten en zangers verzamelden zich daar om een groot geheel te vor men. Vanaf 21.00 uur brachten zij een gezamenlijk programma. Voorafgaand werden flyers uit gedeeld waarop de teksten van drie nummers stonden. Twee voor iedereen bekende nummers, Sin ging all Together en Land of Hope and Glory, en een prachtig Afri- kaans lied, Kongolela. Het was een prachtige muzikale happening. Een dag eerder stond het centrum van Venray in het teken van de veertiende editie van Venray Muzi kaal Totaal (VMT). Op het Hense- niusplein, het Schouwburgplein, De Bleek, de Grote Markt en bij drie horecagelegenheden stonden podia waar zo'n 45 muziekgezel schappen de hele avond een wis- Meer dan 1000 muzikanten en zangers maakten zaterdag tijdens Venray Jubelt muziek op het bomvolle Schouwburgplein in Venray. selend muziekprogramma boden. Een breed scala van koren, kapel len, zanggroepen en bands zorg den voor de muzikale sfeer in het centrum van Venray. Bouwplan De Zorggroep Als het aan De Zorggroep ligt, staan er begin 2012 vier groepswoningen voor mensen met dementie op de plek van voormalig basisschool De Keg aan de Blauwververstraat in Venray. Bert van der Meer, manager van De Zorggroep in Venray: "Voor mensen met dementie is het vaak beter om in een huis te wonen met maximaal zeven bewoners dan op grootschalige afdelingen, zoals bijvoorbeeld in een verpleeghuis. De zorg is bij het kleinschalig groepswonen niet gericht op behandeling of genezing, maar juist op het op een waardige wijze doorbrengen van de laatste levensjaren in een huiselijke situatie. Daarbij is er veel aandacht voor de kwaliteit van leven. Mensen krijgen de kans te zijn zoals ze altijd waren. Kleinschalig wonen bevordert het gevoel van veiligheid. Bewonen voelen zich geborgen, veilig en vertrouwd en dat zie je terug in hun gedrag." THUISSITUATIE In een groepswoning wordt de thuissituatie zoveel mogelijk nage bootst. Elk huis heeft een eigen voordeur. De mensen wonen er weliswaar met zeven mensen bij elkaar, maar ze beschikken er over een eigen zit-/slaapkamer. Daarnaast is er een gemeenschap pelijke woonkamer, een keuken en een tuin. Ouderen kunnen zelfstandig wonen, maar toch beschikken over de 24 uurszorg die ze nodig hebben. Bewoners nemen straks hun eigen meubels mee naar deze nieuwe woonplek. Ook beslissen ze zelf wanneer ze opstaan en naar bed gaan. Dementie is een hersenziekte die grote invloed heeft op het gedrag van mensen en de manier waarop ze hun omgeving bele ven. Bij het ontwerpen van een passende woonomgeving voor mensen met dementie telt voor De Zorggroep daarom vooral de vraag; hoe ervaart de mens met dementie zijn omgeving? Het ontwerp en de inrichting van de groepswoning (de binnenkant) blijken dan vele malen belang rijker dan de bouwkundige aan blik (de buitenkant). Dit is ook terug te zien bij het bouwproject de Keg. TEKENINGEN De eerste schetsen van de woningen die worden gebouwd, zijn nu klaar. Tijdens een infor matiebijeenkomst op donderdag 22 juli in de aula van basisschool Coninxhof aan de Goudsmit- straat in Venray worden ze gepre senteerd aan buurtbewoners, belangenverenigingen en andere belangstellenden. Het gaat hierbij om een toelichting op het voor lopige ontwerp. Aanvang: 19.30 uur. Bij het ontwerp is rekening gehouden met de ligging van de nieuwe woningen in de buurt. De nieuwbouw vindt plaats in een bestaande woonwijk. Er komen parkeerplaatsen bij de groepswo ningen voor familie, mantelzor- gers, vrijwilligers en medewer kers. De Keg komt voor bouw van de woningen in aanmerking omdat er in de wijk Veltum nage noeg geen voorzieningen zijn voor ouderen die in de wijk wil len blijven wonen. Ook wonen er relatief veel ouderen in Veltum. Bovendien is het huidige en enige verpleeghuis in de buurt, Beuken rode, functioneel en technisch verouderd en voldoet het niet aan de huidige eisen die gesteld wor den aan wonen en leven. De Zorg groep bouwt op dit moment op diverse plekken aan groepswonin gen voor mensen met dementie. In de regio Horst-Venray gebeurt dit behalve in Venray in Well (eind 2010 klaar) en in Sevenum (2011 gereed). Meer informatie is te vin den op de website van De Zorg groep, www.dezorggroep.nl. De gemeente Venray vindt voorschoolse educatie belang rijk voor de ontwikkeling van een kind. Uit onderzoek is namelijk gebleken dat kin deren een opgelopen achter stand later nauwelijks inha len. Daarom heeft het college van B en W de eigen bijdrage verlaagd voor ouders met kin deren die een ontwikkelings achterstand hebben. Kinderen met een (dreigende) ontwikkelingsachterstand moeten al op jonge leeftijd extra aandacht krijgen. De methodes van voor- en vroegschoolse educatie op de peuterspeelzaal én de groepen 1 en 2 van de basisschool helpen daarbij. Helaas gaan niet alle kin deren die het nodig hebben naar de peuterspeelzaal. In sommige gevallen is gebrek aan geld hier van de oorzaak. Daarom is lan delijk besloten de ouderbijdrage voor zogenaamde 'doelgroeppeu ters' te verlagen. De komende tijd werkt de gemeente Venray aan een officiële definitie van de doelgroep; deze wordt in overleg met de uitvoerende organisaties vastgesteld. In de praktijk is al een protocol ontwikkeld; het consul tatiebureau bepaalt of er sprake is van een ontwikkelingsachter stand, en verwijst de peuters dan door naar de peuterspeelzaal. Dat zijn ongeveer 100 peuters per jaar. Wanneer een kind tot de doelgroep behoort, betalen de ouders in het schooljaar 2010 2011 134 euro per jaar. Een kind gaat daarvoor circa tien uur per week naar de peuterspeelzaal, dit komt neer op een eigen bij drage van 0,28 eurocent per uur. Om ouders extra tegemoet te komen, is de ouderbijdrage van het afgelopen schooljaar (2009 2010) éénmalig verlaagd tot 105 euro. Afhankelijk van de betaalde ouderbijdrage vindt een terugbe taling plaats. De stichting Peuter- speelzaalwerk Venray benadert de ouders die hiervoor in aanmer king komen. Ouders hoeven dus zelf geen contact op te nemen met de stichting Peuterspeelzaal werk Venray. Schrijvers gezocht Zeventien seizoenen heeft de schrijfwedstrijd om de Raadselige Roos veel dichters en schrijvers tot schrijven gestimuleerd. Ook dit jaar wordt men uitgenodigd mee te doen aan de schrijfwedstrijd die haar achttiende seizoen ingaat. Dit jaar worden experimenteel een paar nieuwe elementen aan de wedstrijd toegevoegd. Het eerste nieuwe betreft het werken vanuit een thema. Aanstaande schrijvers en dichters worden uitgenodigd zich te laten inspireren over het thema Volwassenheid. De Raadse- lige Roos wordt volwassen, van daar! Mocht dit thema geen bron van inspiratie zijn, een vrij thema mag ook. De schrijvers worden beoordeeld door juryleden waar van een aantal meegedacht heeft over de nieuwe elementen van deze schrijfwedstrijd. Het andere nieuwe element in het achttiende seizoen is dit jaar een extra prijs. Daarvoor is men gaan zoeken in de sfeer van het maken van ver binding tussen de kunsten. Voor de poëzie heeft men dat gevonden in de muziek. De eersteprijswin naar poëzie en de winnaar van de BIJ-prijs dingen mee naar de extra prijs de ErBIJ-prijs, te weten een compositie bij hun gedicht, die bij de prijsuitreiking ten gehore wordt gebracht. Een van de prijs winnaars proza kan ook een ErBIJ-prijs winnen, te weten een publicatie of uitzending in een nog nader te bepalen medium. Dit alles uiteraard naast de reguliere prijzen de Raadselige Roos-trofee en publicatie van de bekroonde en anderszins geselecteerde inzen dingen in de bekenden bundel. Nieuw is ook de wijze van inzen den: deelname is tot 1 oktober mogelijk door een gedicht en/of verhaal te e-mailen naar schrijf- wedstrijden@literair-cafe-venray. nl. De prijsuitreiking is op zondag 23 januari 2011. Mocht e-mailen een probleem zijn, dan kan men contact opnemen met het secre tariaat via telefoon (0478)584206. Het reglement is te vinden op www.literair-cafe-venray.nl. Onderwijs op verschillende locaties in regio De kinderen van de vluch telingen die in het tijdelijke opvangcentrum in Tienray ver blijven, gaan na de zomerva kantie in de regio naar school. Dat meldt woordvoerder Mar- tijn van de Koolwijk van het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers (COA). De opvanglocatie in het voor malige kloosterhotel in Tienray veranderde onlangs van status. Het is niet langer een zogeheten tijdelijke noodvoorziening waar in mensen maar enkele weken verblijven, maar een alternatieve tijdelijke capaciteit. De huidige bewoners zijn asielzoekers die de aanvraag al hebben ingediend. Zij zijn in afwachting van een uit spraak op hun verzoek. De gemid delde verblijfsduur van de vluchte lingen in de opvang is twee tot zes maanden. Vanwege de wijziging, van een tijdelijke noodopvang naar een regulier opvangcentrum, hebben de kinderen van de vluch telingen recht op onderwijs. Vanaf 6 september gaan de kinderen die in het azc in Tienray verblijven in de omgeving naar school. Het gaat in totaal om dertig kinderen. De jongere kinderen tot en met groep 3 worden verdeeld over enkele basisscholen in de buurt: Maria- school in Tienray, Megelsheim in Meerlo, De Klimboom in Swol- gen, Sint Anna in Blitterswijck en De Weisterbeek in Horst. Op elke school worden vier tot vijf kin deren gedurende het schooljaar 2010-2011 geplaatst. De kinderen vanaf groep 4 gaan naar Samen werkingsschool Estafette in Ven- ray. Middelbaar onderwijs wordt aangeboden op scholen in Venlo en het Raayland College in Venray. De leerlingen worden met busjes vanuit Tienray naar de scholen vervoerd. Het COA financiert het leerlingenvervoer. De scholen ont vangen een subsidie van het Rijk om het onderwijs van de kinde ren goed vorm te kunnen geven. Het asielzoekerscentrum ver trekt in de zomer van 2011 weer uit Tienray. Huurgeschil? Uithuiszetting? Julicher Meijer Het brandweerkorps Meer- lo-Wanssum wordt onder gebracht bij de gemeente Horst aan de Maas. Dat heb ben de colleges van B en W van Venray en Horst aan de Maas besloten. Belangrijkste argument voor de keuze is dat korps en kazerne onder dezelfde gemeente vallen. De kazerne van het korps ligt sinds de opheffing van de gemeente Meerlo-Wanssum al in Horst aan de Maas. Met dit besluit komt er duidelijkheid voor de twintig leden van de brandweer van Meerlo-Wanssum. Die krijgen sinds januari van dit jaar hun beve len uit Venray, terwijl de kazerne in Horst aan de Maas ligt. In die situatie komt het opperbevel van de burgemeester niet goed uit de verf, vinden de colleges. Ook is het besluit belangrijk voor het proces van regionalisering van de brandweer. Door de aansluiting bij Horst aan de Maas valt de post Meerlo-Wanssum niet onder het district Venray dat momenteel in oprichting is. In het district gaan de korp sen van Bergen, Gennep, Mook en Middelaar en Venray op. Horst aan de Maas werkt samen met de gemeente Peel en Maas. De brandweerpost Meerlo-Wanssum bestrijkt delen van de gemeen ten Venray, Horst aan de Maas en Veel inwoners van de gemeenten Peel en Maas, Horst aan de Maas en Venray hebben de vragenlijst woonwensenon- derzoek ontvangen. Met dit woonwensenonderzoek hopen Wonen Helden, Wonen Horst en Wonen Venray antwoord te krijgen op de vraag of inwoners verhuisplannen hebben en wat voor soort woning zij dan wensen. De drie meest noordelijke vesti gingen van Wonen Limburg willen de uitkomsten van het onderzoek gebruiken om te bepalen welke woningen in de komende jaren gewenst zijn. Zij kunnen hiermee de behoeften en wensen op het gebied van wonen beter afstem men op de vraag van de klant. In elke gemeente wordt steekproefs gewijs een aantal mensen bena derd om deel te nemen aan dit schriftelijke onderzoek. De onder zoeksgroep is opgedeeld in twee groepen; starters en doorstro mers/senioren. Onder de deelne mers van het onderzoek worden per vestiging tien VVV-cadeau- bonnen verloot. In september zijn de uitkomsten van dit regionale onderzoek terug te vinden op www.wonenlimburg.nl. In het rapport worden de resultaten per gemeente uitgesplitst. Hoge reclamemast in Venray Ter hoogte van de McDonald's langs de A73 in Venray komt bin nenkort een hoge reclamemast. De mast maakt onderdeel uit van het beleid van de gemeente om meer orde te scheppen in de wir war van reclameboodschappen in de publieke ruimte. Op de mast worden commerci- ele boodschappen geplaatst, maar er is ook ruimte voor informatie van de gemeente Venray. De mast levert de gemeente Venray jaarlijks zo'n 25.000 euro op. De gemeente kan zelf reclameruimte op de mast claimen om de aandacht te vesti gen op grote evenementen, zoals de kermis. Het bedrag van 25.000 euro wordt overigens minder naarmate de gemeente Venray de reclamemast meer gebruikt voor eigen boodschappen. De gemeen te wil op termijn een tweede reclamezuil plaatsen ter hoogte van industrieterrein De Blakt. Op de Albionstraat in Leunen vond zaterdagavond rond 22.45 uur een ernstige aanrijding plaats, toen een scooterrijder een groep mensen wilde inhalen en vervol gens een van de fietsers raakte. Hij reed op het fietspad vanuit Venray in de richting van Leunen. Zowel de scooterbestuurder als de fietser kwam hierbij ten val. De scooterbestuurder stond na het ongeval echter meteen op en rende weg. Hij sprong achterop bij een andere scooterbestuurder en gezamenlijk gingen zij ervan door in de richting van Venray. Hij liet de fietser, een 61-jarige vrouw uit Leunen, ernstig gewond ach ter. Zij is met een open botbreuk naar het ziekenhuis gebracht. Op basis van getuigenverkla ringen heeft de politie kunnen vaststellen dat de verdachte een 17-jarige man uit Venray is. Hij is aangehouden en in voorlopige hechtenis gesteld. Bergen. Het Venrayse werkgebied is het grootste en telt de meeste woningen en risico-objecten. De meeste uitrukken vinden echter plaats op Horster grondgebied. Voor de kwaliteit van de brand weerzorg in beide gemeenten heeft het besluit geen gevolgen. benadrukken de colleges. "Bran den worden even snel en even goed geblust als voorheen. Grens overschrijdende dienstverlening is in gemeenteland heel gewoon", laten de beide burgemeesters Hans Gilissen en Kees van Rooij. weten. De burgemeesters van beide gemeenten hebben voor hun besluit overleg gevoerd met de leden van het korps Meerlo-Wans- sum. Daarbij werd duidelijk dat de korpsleden het belangrijk vinden om hun eigen identiteit binnen de Horster brandweer te behouden. Ook vinden ze het voor de hand liggen dat de boot die de voorma lige gemeente heeft aangeschaft bij het korps blijft horen. De leden van het korps Meerlo-Wanssum zijn vorige week door beide bur gemeesters op de hoogte gebracht van het besluit. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) l^nray 10478 58 34 40 www.mijlingoptiek.nl INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray A K L E V RUDY PROJECT ZWEMBRILLEN OP STERKTE mm SPFTIAAI O PT I F IC lËLËkTflql 'VAN DQCH

Peel en Maas | 2010 | | pagina 3