De Hakkespits in nood Akkerweg maakt kennis met Mensana Kletske Ingezonden Opening pannakooi in Ysselsteyn Bruidspaar poot boerenmoes Indrukwekkende uitvaart Gerton Timmermans Enorme ravage in tien minuten tijd Speeltuin als nieuw Gunhoek h Donderdag 15 juli 2010 - Pagina 7 Reportage op www.peelenmaastv.nl De folkloristische dansgroep De Hakkespits wordt in haar voortbestaan bedreigd. Om de optredens te kunnen blijven doen, zijn meer leden nodig. Nieuwe mensen die van dan sen houden en de Venrayse cultuur een warm hart toedra gen. "De Noord-Limburgse fol klore is in nood", zegt voor zitter Hans Stevens. De Hakkespits bestaat meer dan 25 jaar en de groep is bekend in Venray en omgeving, maar ook ver daarbuiten. Het gezelschap treedt regelmatig op in binnen- en buitenland. De Hakkespits wordt onder meer bewonderd om zijn prachtige kostuums en de Noord-Limburgse dansen van rond 1900, die door de leden wor den uitgevoerd in dracht en met ondersteuning van muzikanten. De Hakkespits oefent in keer in de veertien dagen, op een maan dagavond om 20.30 uur in wijk centrum De Kiosk in de Venrayse wijk Brukske. Op Peel en Maas TV was afgelopen weekend een reportage te zien over De Hak kespits. In de uitzending kwa men voorzitter Hans Stevens en lid Otto Pijpker aan het woord. Uitzending gemist? Kijk dan op www.peelenmaastv.nl. ook voor uw tuin bekeek on^e site: wwvv.gi.inhuek.nl Venray De Hoveniers wxsfim Tijdens de informatieavond op maandag 12 juli maakten de bewoners van de Akkerweg kennis met Mensana. Deze bij eenkomst was door Mensana en Wonen Venray georgani seerd, omdat de intentie is dat de toekomstige nieuwbouw aan de Akkerweg gedeeltelijk aan Mensana zal worden ver huurd. Hiervoor is op 8 juli een samenwerkingsovereen komst getekend. Wonen Venray wil de verouder de huurwoningen aan de Akker- weg slopen en vervangen door nieuwbouw. Het nieuwbouwplan, dat nog in ontwikkeling is, biedt ruimte aan een aantal apparte menten. Een deel van deze appar tementen wil Mensana huren voor huisvesting van zijn cliënten. Mensana is een zogenaamde regi onale instelling voor beschermd wonen, die mensen met een psy- chische kwetsbaarheid een rus tige en veilige woonsituatie biedt. De instelling begeleidt en onder steunt onder andere cliënten in een zelfstandige woonsituatie. De bijeenkomst vond plaats in De Reden aan de Langstraat in Venray. ACTIVITEITEN De Reden is een initiatief van Mensana dat laat zien dat Mensana samen met zijn cliënten van toe gevoegde waarde kan zijn voor een buurt of wijk. In De Reden vinden allerlei activiteiten plaats voor en door cliënten. De 'bijsprin gers', zoals ze worden genoemd, bieden een helpende hand in de buurt. Bijvoorbeeld bij het snoeien van een heg, een kleine reparatie aan een fiets of een andere klus. Daarnaast is De Reden voor iedereen toeganke lijk om een kopje koffie te drin ken, iets te eten of een krantje te lezen. Interesse in nieuwe ontwikkelingen? Wij praten u graag bij. ////^yer^InternetCmïm^ info@flyers.nl www.flyers.nl 0478 546293 Geloof en ongeloof: je kunt ze aantreffen op de meest onverwachte plaatsen. Op plekken waar je geloof zou verwachten, blijkt het soms verrassend afwezig. Op plaat sen waar je het helemaal niet verwacht, blijkt het er ineens te zijn. Daarom dit korte reis verhaal, als vakantie-kletske. Een aantal jaren geleden, niet lang na mijn priesterwijding, stapte ik in de trein, ergens tus sen Amsterdam en Den Haag. Dat is in het westen van ons landje, waar katholiek zijn eerder uitzon dering dan regel is en herkenbaar als priester rondlopen nogal wat bekijks oplevert. De trein zat goed vol en ik besloot een eindje door de coupés te lopen, op zoek naar een zitplaats, of minstens naar een beetje comfortabele staanplaats. Op mijn weg door het gangpad van een mudvolle coupé kwam ik langs een groep studenten. Ze waren duidelijk met elkaar onder weg. En mijn ogen ontmoetten die van een van de studenten, een jonge vrouw. Zonder verdere inlei ding of aanleiding zei ze: "Morgen hebben we een belangrijke roei- wedstrijd. Kunt u mij de zegen geven?" Ik zette mijn tas neer en aar zelde. Enerzijds was er de aange name verrassing door de vraag, anderzijds was ik ook wat achter dochtig. Ook toen was het immers al goed en goedkoop scoren voor iemand die godsdienst belache lijk wilde maken. Enkele van de herenstudenten die erbij waren grinnikten al. Na het moment van aarzeling, keek ik haar aan en gaf als antwoord: "Als ik zeker wist dat je het serieus meende, dan zou ik het doen." Ze keek me recht in de ogen en antwoordde: "Ik meen het". "Goed dan, ga dan staan en kom hier." Dat deed ze en een paar meisjes volgden met lichte aarzeling haar vastberaden voor beeld. De heren in het gezelschap drukten zich wat verder weg in hun stoelen. Ze lachten niet meer, maar namen afstand, omdat ze aanvoelden: "Dit is niet voor de flauwekul. Dit is echt." Na een kort gebed, gaf ik haar Gods zegen, wetend dat de mensen eromheen met verbazing keken naar wat zich hier, midden in een tjokvolle trein in heidens Holland, voor hun ogen voltrok. Op het moment van de zegen maakte ze geroutineerd een kruisteken, bedankte voor de gunst en na haar succes gewenst te hebben, gingen we, beiden blij en zonder verder spreken uit elkaar. Waar uw levensreis u ook naar toe brengt deze zomer: Vaya con Dios, om het in het Spaans te zeg gen. Ga met God. Deken Smeets, Venray. PEEL EN MAAS In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of indien zij te lang zijn in te korten. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Integratie door sport Sport verbroedert zegt men wel eens. Maar aan de sport zien we ook hoe het nu eigenlijk zit met de integratie. Volgens sommige is de integratie tot nu toe onvoldoende of misschien zelfs wel mislukt. Maar één blik op mijn facebook in deze tijd laat mij heel iets anders zien. Allochtone jongeren, met één of twee paspoorten, het maakt alle maal niets uit, stuk voor stuk waren ze bevangen door de oranjekoorts. Al na de wedstrijd van Nederland tegen Brazilië was de vreugde alom. En in de aanloop naar de finale kwamen verschillende kre ten voorbij: 'De wereld is oranje' of 'Go Holland Go'. Profielfoto's wer den veranderd in de foto van het Nederlands elftal of van een eigen foto gekleed in oranje, met kroon tje en de Nederlandse vlag op de wangen. Of dit: "Met pijn in mijn hart verlaat ik Nederland wetende dat zondag de finale is... Never felt this shitty before while leaving my home country..." En iedereen was er van overtuigd: WE gaan winnen. Zelfs de Unie van Marok kaanse Moskeeën in Amsterdam en Omstreken (UMMAO) weet het zeker: Allah zij met Oranje! Deze UMMAO wilde via een persbericht 'ook onze jongens van Oranje een woord van waardering, steun en trots toe te spreken! Het Neder lands elftal, een cultureel en religi eus divers elftal, dat als voorbeeld mag dienen voor de wereld. Dit is het echte Nederland!' (EBO). Maar dat werd dan in de reacties weer schijnheilig genoemd. Mijn God (Allah), wat moeten ze dan doen om iets goed te kunnen doen? Amina Sebbar, Venray Zwerfvuil Terwijl de gemeente loopt te steggelen of een varken als kunst werk wel rein is voor een deel van de bevolking, moet ze zich eens druk gaan maken om wat daadwerkelijk niet rein is voor de gehele bevolking. Namelijk 'zwerfvuil', zoals de gemeente dit noemt, en door het zo te noemen hoeven ze niets te ondernemen want daar doe je nou eenmaal niets tegen. Bullshit! De gemeente heeft er gewoon geen zin in, en weet ook niet hoe ze het moeten aanpakken. Ik noem het gewoon dumpen van afval op de openbare weg en dit is bij wet strafbaar. Ik bedoel dus die plasticzakken vol met allerlei rotzooi die bepaalde mensen bij andere voor de poort of naast of achter de schutting dumpen om zo te voorkomen dat ze voor hun 'klikolediging' moe ten betalen. Ik woon in een einde rijwoning naast een doorgaande steeg en daar wordt met enige regelmaat afval gedumpt en dat stinkt nogal vooral met dit warme weer. Het gekke van alles is dat er nooit iets inzit van een adres, dus zo slim zijn deze 'aso's' dus wel. Het wordt dus hoog tijd dat de gemeente stopt met praten hier over en maar eens actie onder neemt tegen deze individuen. Er zijn legio mogelijkheden om dit een halt toe te roepen, maar daar voor zal je als gemeente wel wat moeten investeren en lef moeten tonen. Aangezien Venray overal mee voorop wil lopen, wordt het eens tijd dat de gemeente ook met maatregelen eens voorop gaat lopen, maatregelen tegen het dumpen van afval. L. van der Geer, Venray Afgelopen woensdag werd de nieuwe pannakooi in Yssel- steyn officieel geopend door wethouder Twan Jansen van de gemeente Venray. Vanuit de gemeente werd geld beschikbaar gesteld voor de pannakooi, die het afgelopen half jaar in eigen beheer door ruim twintig vrijwil ligers van Jera'70 in Ysselsteyn is vervaardigd. Iedere dinsdag avond hebben de vrijwilligers bij Las- en Constructiewerken Jo Stevens aan de kooi gewerkt. Na de opening was er een demon stratie en workshop onder leiding van Nelson de Kok (bekend van onder andere Fifa Street). Voor de jeugd was tevens een toernooi op touw gezet. Onder de volle zon was het een waar genoegen om bruide gom Marc van Els te zien wer ken. Met zijn bruid Angelique Peeters, en met ondersteuning van hulpboerin Lilian Volleberg, heeft hij boerenmoes gepoot voor het carnavalsseizoen 2010 2011. Onder het toeziende oog van de commissie dinsdag werd de grond bij boer Hans bewerkt. Na het harde werken genoot het gezelschap van een barbecue. Afgelopen vrijdag werd onder een enorme belangstelling Gerton Timmermans begraven. De Veule naar kwam om het leven bij een ongeval met een spitmachine. Hij mocht slechts 44 jaar oud wor den. In 1989 richtte Timmermans samen met zijn broer Harm het bedrijf Timmermans Agri-Service op. Het bedrijf was onder meer gespecialiseerd in gewasverzor ging, bestrijding van de eikenpro- cessierups en de verzorging van sportvelden en golfbanen. In 1996 werd hij Vorst van de Veulense carnavalsvereniging Ut Dartele Veulen. Niet alleen in Veulen, maar ook ver daarbuiten dwong hij respect af voor de wijze waarop hij invulling gaf aan deze functie. Het plotselinge overlijden van vorst Teun - die altijd iedereen in zijn waarde liet - heeft het kleine Venrayse kerkdorp 'plat geslagen'. En niet alleen Veulen. Tijdens de avondwake op donderdagavond en tijdens de uitvaartmis op vrij- dagmorgen was de kerk in Veu len met zo'n 300 plaatsen veel te klein. Naar schatting 700 tot 800 mensen moesten beide diensten volgen vanaf het achter de kerk gelegen plein waar stoelen en schermen geplaatst waren. En nog moesten enkele honderden de diensten staande bijwonen. Ongekende schade na zware storm Tien minuten storm en een ongekende ravage in Venray en omge ving: linksboven de oude linde bij de kerk van Leunen; rechtsboven de ravage bij het sportpark in Leunen waarbij deze caravan op de kop terecht kwam; rechtsonder de Ouverturestraat waar een boom boven op een woning terechtkwam; linksonder tenslotte een deel van Woensdagavond rond 18.10 uur raasde een ongekende storm over Venray. Vanuit het zuidwesten richtte de storm, die slechts tien minuten duur de, ongekende schade aan. Bomen werden ontworteld, huizen werden beschadigd en er ontstond grote waterover last. Het ergst getroffen was het gebied tussen Veulen en Leu nen. Stroom- en telefoonkabels werden uit de grond gerukt. Veel woningen zaten daardoor zonder stroom maar ook zonder water. Bij het sportpark in Leunen was de ravage eveneens groot. Talloze bomen waren omgewaaid. Daarbij sneuvelde een camper die bij het park geparkeerd stond. Ook een caravan die in de nabijheid stond moest het ontgelden. De oude linde die in Leunen tussen de kerk en de school staat werd eveneens getroffen door de wind. De boom werd in drie stuk ken gereten. Bij Intratuin aan de Langstraat had de storm eveneens vrij spel. De buitenopslag van met name hout was niet bestand tegen de felle wind en ging om. Meer geluk aan de Paterslaan waar van een van de eiken een forse tak afbrak en het Heilig Hartbeeld in het Mgr. Wijnhovenpark maar ternauwer nood miste. Ook in de Mgr. Nolensstraat ging een eik om. Aan de Ouvertu restraat in Brukske viel een boom op een huis. Met een grote kraan werd de boom zorgvuldig verwij derd, rekening houdend met de in de grond aanwezig leidingen. Elders in Brukske viel een boom op een auto. Ook in Landweer aan de Chris- toffelkruid viel een boom boven op een woning. In de gehele regio kwamen ongeveer 1000 meldingen binnen. Tijdens de storm zijn ongeveer tien personen gewond geraakt waarvan er vier of vijf in het zie kenhuis behandeld moesten wor den. Ook de spoorwegen hadden last van de storm. De lijn Nijme- gen-Roermond heeft er enige tijd uitgelegen als gevolg van bomen en takken op de rails. PEEL EN MAAS een abonnement waard Kinderen kunnen zich helemaal uitleven in de nieuw ingerichte speeltuin aan de Cremershof in Wanssum. De bewoners hebben zich verenigd en veel tijd gesto ken in het uitzoeken van de speel toestellen. Hierbij zijn toestellen uitgekozen die geschikt zijn voor verschillende leeftijden. De kin deren kunnen klimmen, kruipen en glijden op het combinatietoe stel lynxspoor en met meerderen schommelen op de vogelnest schommel. Aan de inrichting hing wel een prijskaartje, maar dankzij een bijdrage van het Oranjefonds en de gemeente Venray is de reali satie mogelijk gemaakt. Het Oran jefonds stelde een bedrag beschik baar van 9280 euro. Onderzoek Advies Training Coaching Ontwerp Ontwikkeling Productontwikkeling

Peel en Maas | 2010 | | pagina 7