Kindervakantiewerk bijna van start Oefening op De Peel Bakelsedijk beste plek Zonnebrillen van topklasse! Euterpe in woord en beeld Cartler Donderdag 15 juli 2010 - Pagina 3 PEEL EN MAAS plannen te koppelen. Als de werk zaamheden van beide plannen op elkaar aansluiten, dan hoeven er namelijk maar één keer machines het gebied in te gaan. Dat is goed koper en veel minder verstorend voor de natuur. Het verkrijgen van subsidie voor het uitbaggerings plan heeft nog heel wat voeten in aarde gehad. Via de regeling Effect Gerichte Maatregelen (EGM) ver leende het Rijk vorig jaar nog sub sidie om de negatieve gevolgen van verzuring, vermesting en ver droging in bossen en natuurgebie den tegen te gaan. Helaas wordt er met ingang van 2010 geen EGM-subsidie meer verstrekt. Piet van den Munckhof en Phlip Bossenbroek van Staats bosbeheer Tilburg, die beiden een zwak hebben voor de Castenrayse Vennen, deden vervolgens een beroep op een subsidiepotje van het Waterschap, maar ook die rege ling is inmiddels opgedoekt. Er werd een jaar lang vergaderd over welke natuurgebieden met het beschikbare geld geholpen kon den worden en onlangs deed zich een nieuwe kans voor om finan ciën te verwerven en verdroging van de Castenrayse Vennen tegen te gaan. Uitvoerig overleg van Staatsbosbeheer met Gedeputeer de Staten resulteerde uiteindelijk in een meerjarenovereenkomst, waarbij het vooronderzoek en de uitvoering van het uitbaggeren van het Castenrayse schaatswater financieel gedekt zijn. "Binnen kort kan bij een strenge winter in Castenray weer geschaatst wor den, als het tenminste niet in één van de eerstvolgende winters is. Maar goed, als je veertig jaar hebt gewacht, dan kunnen die twee of drie jaar er ook nog wel bij, lijkt mij", aldus Piet van den Munckhof. "Volgens de planning zal het ven ergens tussen 2011 en 2015 wor den uitgediept, mits er zich geen onoverkomelijke problemen zul len voordoen." In Castenray hoopt men uiteraard vurig dat hij gelijk krijgt en dat 's zomers ook weer de waterlelies en gele plomp volop in bloei staan in de grote waterplas. Wellicht dat het prach tige natuurgebied dan weer iets van de oude glorie terugkrijgt. u. Voorzitter Jan Strijbos van de Stichting Heemkundig Genoot schap Castenray had zaterdag een primeur te melden. Tij dens zijn welkomstwoord bij de uitvoering van het project De Castenrayse Vennen kon hij in gemeenschapshuis De Wis de aanwezigen meedelen dat het schaatswater in het staatsnatuurreservaat weer wordt uitgebaggerd. Dat werd hem vlak voor aanvang in het oor gefluisterd door drs. Piet van den Munckhof, verbonden aan Staatsbosbeheer Tilburg. Vroeger maakten honderden schaatsliefhebbers uit de regio Horst/Venray 's winters gebruik van 't Cassels Bro?k om hun geliefde sport te beoefenen. Na de ruilverkaveling 'Lollebeek' rond 1969 was de waterstand in het schaatswater dermate gezakt door de kanalisatie, verbreding en uit dieping van de gelijknamige beek, dat het schaatsen voorgoed was afgelopen. Tot groot ongenoegen van de Castenrayers en anderen uit de omgeving. Ruim veertig jaar Op initiatief van de Stichting Heemkundig Genootschap Castenray is zaterdag aan de Rietweg bij het begin van de toegangsweg naar het natuur gebied De Castenrayse Ven nen een fraai beeld onthuld van een schaatsenrijder. Het door kunstenaar Twan van Rens gemaakte monument moet blijvend herinneren aan de vroegere schaatsperiode in het broekbosgebied. Het meta len plastiek toont een schaat senrijder op Friese schaatsen in vroegere kledij met pof broek, wiebertjestrui, wanten, een sjaal en een muts. Het 90 cm hoge beeld staat op een roestvrij stalen 'ijsvloer' en het geheel is bevestigd op een ronde, metalen sokkel van een meter en twintig centimeter hoog. Ondanks de extreme hitte waren heel wat belangstellenden naar het Castenrayse gemeen schapshuis De Wis getogen, waar de ontvangst plaatsvond. Heemkundevoorzitter Jan Strij- bos mocht onder meer Venrays burgemeester Hans Gilissen en burgemeester Kees van Rooij van de gemeente Horst aan de Maas verwelkomen. Ook wethouder Patrick van der Broeck, afgevaar digden van Staatsbosbeheer, het IVN Geijsteren-Venray, de Vogel werkgroep Horst-Sevenum en mensen van de Kunstwerkplaats Venray behoorden tot de genodig den. Voorafgegaan door de Casten- rayse fanfare trokken allen naar de locatie waar het beeld onthuld zou worden. De burgemeesters, de wethou der en de beeldend kunstenaar werden per koets vervoerd. Van wege de extreme hitte werd na een korte inleiding meteen over gegaan tot de onthulling van het beeld. Deze eer was vergund aan Bert Arts, voorzitter van Dorpsraad Castenray, en wethouder Patrick van der Broeck. Onder tromgerof fel werd het doek verwijderd en vervolgens kon iedereen het fraaie lang werd in het dorp de vraag gesteld of het schaatswater niet in de oude glorie hersteld kon wor den. Deze vraag lijkt nu bevestigend beantwoord te kunnen worden. Vorige week zijn enkele belangrij ke handtekeningen geplaatst die de uitdieping van het ven moge lijk moeten maken. Er zijn finan ciële middelen toegekend voor de uitvoering van het plan. Voor het vooronderzoek werd in 2009 al subsidie toegekend. Dit vooron derzoek is al aanbesteed en kan binnenkort van start gaan. Volgend jaar moet er dan een gedegen uit voeringsplan met begroting klaar zijn en kan men snel genoeg daarna in de Castenrayse Vennen aan de slag. Tijdens het vooron derzoek dienen een aantal vra gen beantwoord te worden, zoals welke machines gebruikt kunnen gaan worden en welke planten je aantreft. In het schaatswater lig gen enkele langgerekte eilandjes die ontstaan zijn bij het uitbag geren van de schaatsbanen rond 1935. Ook in de grote plas liggen beeld bewonderen. Omdat van wege de hoge temperatuur beslo ten was om alle bijbehorende toespraken in het koele gemeen schapshuis te houden, werd weer snel vertrokken richting De Wis. Ook daar werd het programma aangepast, omdat de Horster bur gemeester Kees van Rooij tele fonisch op de hoogte gehouden werd van de ontwikkelingen bij het Oud Limburgs Schuttersfeest te Grubbenvorst. Omdat er op dat moment nog slechts zes schutte rijen in de race waren om d'n Um, voerde hij als eerste het woord. Hij was blij door de Heemkunde Castenray in korte tijd twee keer verrast te zijn met een boek dat ook deels betrekking had op zijn gemeente. "Vorig jaar oktober mocht ik het boek over de hengstenassociatie 'Vooruitgang' en Nico van Melo in ontvangst nemen en nu een boek over de Castenrayse Vennen." Hij vertelde heel graag naar Casten- ray te zijn gekomen en stond een goede samenwerking met de gemeente Venray sterk voor. De eerste twee exemplaren van het boek werden vervolgens na een inleiding van de auteur aangebo den aan de beide burgemeesters. Ook wethouder Patrick van der Broeck werd verblijd met een boek. Dorpsraadvoorzitter Bert Arts gaf in zijn toespraak aan trots te zijn op alles wat mede door toedoen van de heemkunde in zijn dorp tot stand was gekomen. Een zichtbaar ontroerde beeldend kunstenaar Twan van Rens gaf enige uitleg over de totstandko ming van het monument en hij dankte de heemkundestichting voor de prettige samenwerking. Wethouder Patrick van der Broeck zei dat Castenray langzaam maar zeker een beelden- of kunstdorp aan het worden is. Dat vond hij prachtig. "Leunen heeft zich al uitgeroepen tot 'Gussenwiedorp', Geijsteren is al een kunstdorp en Castenray wordt dat natuurlijk ook", aldus de wethouder. Hij zei er trots op te zijn dat ook dorpen en wijken hun uitdaging oppak- een paar eilandjes. Of deze verwij derd worden, hangt onder meer af van het feit of de grond verontrei nigd is en of er bijzondere planten als wilde gagel en koningsvaren groeien. Deze laatste komt in elk geval sinds kort ook weer voor op een strook langs de Castenrayse Loop. Ongetwijfeld zal het cen trale eiland, vroeger 'de visheuvel' genoemd, onaangetast blijven. Op dat eiland, vroeger door een brug getje verbonden met de Rietweg, stond de koek-en-zopiehut. In een bekenmeanderingsplan van het Waterschap staat ook de mogelijk heid aangegeven om de Lollebeek weer te laten meanderen en of de oude loop van de Lollebeek, die nog ongeveer 500 m door het natuurgebied gaat, ook weer in gebruik gaat worden genomen, is de vraag. Het bekenmeanderingsplan staat in principe los van het plan om het schaatsven uit te bagge ren. Het wordt door een andere instantie uitgewerkt, maar uiter aard zal Staatsbosbeheer alles in het werk stellen om de beide ken met kunst, zodat de gemeente een mooie mix van allerlei kunst krijgt. De kunst op de Venrayse rotondes noemde hij discussie kunst. "Kunst die niet per definitie gevoelens in je oproept van 'oh, wat mooi', maar je prikkelt, dis cussie oproept over wat de kun stenaar wil zeggen." Hij dankte Twan van Rens dat hij Castenray, Venray en Horst een prachtig beeld had geschonken en hij dankte de heemkunde- stichting voor het initiatief. Bur gemeester Hans Gilissen had zich goed voorbereid en repte onder meer over Castenray als bede- Een groepje vrijwilligers onder leiding van Twan van Els werkt al enige tijd aan een boek, een dvd en een exposi tie over de geschiedenis van de Koninklijke Harmonie Euterpe, die dit jaar 150 jaar bestaat. De dvd wordt geproduceerd in nauwe samenwerking met SINVID Mediamakers. De voiceover op de dvd is van de Venrayse actrice Anne Mieke Ruyten, die speciaal vanuit haar woonplaats in België naar Venray was gekomen voor een inspreeksessie in de studio van SINVID. De dvd is getiteld Een huis voor de Muziek en neemt de luisteraar mee door de Venrayse geschiedenis en de niet aflatende zoektocht van de harmonie naar een geschikt verenigingslokaal. Oude locaties komen weer tot leven: Zaal Wilhelmina, Prinsen hof, De Botermijn, het Patronaat, de Latijnse school, het gymnasium, café Harrie Volleberg en de oude muziekzaal uit 1895. De Venrayse muziekgeschiedenis wordt uitvoe rig beschreven in een verzorgd en rijk geïllustreerd boek met de titel vaartdorp met de Brigidaverering, waarvan hij overtuigd was dat die met alle hedendaagse veeziekten ooit weer zou terugkeren. Hij gaf aan al meermaals in Castenray geweest te zijn, maar dit was zijn eerste officiële aanwezigheid als burgemeester van Venray. Zondag 18 juli volgt zijn tweede officiële bezoek. Dan is hij te gast bij de Castenrayse jongeren met de heropening van de JOP, de Jon geren Ontmoetings Plaats. Na al die toespraken kon iedereen op zijn gemak genieten van de schit terende foto-expositie, verdeeld over twee zalen in het gemeen- Van Toeten en Blazen. Boek en dvd vormen een geheel. De presenta tie van deze jubileumuitgave vindt plaats op zaterdag 18 septem ber tijdens het felicitatieconcert door de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht in de concertzaal van de schouwburg in Venray. Na het concert recipieert de harmonie in de foyer van de schouwburg. Beide evenementen zijn gratis toegankelijk. Naast de uitgave van het boek en de dvd wordt in museum 't Freulekes- huus een expositie ingericht waar onder meer documenten te zien zijn uit 1841, uit de tijd van het prille begin van muziek in Venray. Bijzonder is het document waar op koning Willem II eigenhandig aantekent dat aan het Philhar- monisch Gezelschap van Venray honderdd gulden moet worden overgemaakt. Voor deze expositie wordt nauw samengewerkt met het Tilburgse museum MUZIMA dat een aantal oude muziekinstru menten voor de tentoonstelling beschikbaar stelt. De expositie wordt geopend op 24 september en loopt tot medio januari 2011. Kunstenaar Twan van Rens bij zijn schaatsenrijder. schapshuis. Met meer dan zeshon derd historische en recente foto's bood de Castenrayse heemkunde- stichting een prachtig beeld van de schoonheid van de Castenrayse Vennen. Ook de schaatsencollec- tie van Venraynaar Harrie Bloe men oogstte veel bewondering en de stands van Staatsbosbeheer, het IVN en de Vogelwerkgroep had den eveneens over belangstelling niet te klagen. En daarmee kon een tevreden Stichting Heemkun dig Genootschap Castenray weer een geslaagd project afsluiten. De Rooyse Wissel richt Netwerkraad op De oprichting van de Netwer kraad van tbs-kliniek de Rooyse Wissel is een feit. Dinsdag 22 juni kwamen de leden bij elkaar voor de officiële oprichting. Het doel van de Netwerkraad is door weder zijdse informatieverstrekking het woon- en behandelklimaat binnen de Rooyse Wissel te verhogen. In de Netwerkraad hebben momen teel zes personen zitting. Allemaal zijn ze familie, vriend of kennis van een patiënt binnen de Rooyse Wissel. Sanne Verwaaijen, bestuur der van de Rooyse Wissel, verricht te de officiële oprichting. Volgens haar is het ongelofelijk belangrijk om elkaar als netwerk te kunnen vinden, om elkaar te steunen en een bijdrage te leveren aan de behandeling van het familielid, de vriend of de kennis die in de kli niek verblijft. "Als netwerk speel je immers een belangrijke rol in de behandeling van de patiënt en bij zijn terugkeer in de maatschappij." Verwaaijen vertelde trots te zijn op het feit dat de Rooyse Wissel een van de eerste klinieken in Neder land is met een Netwerkraad. Met de overhandiging van de voorzit tershamer aan Hans Uiterwijk, locatiedirecteur Venray en tevens voorzitter van de Netwerkraad, was de oprichting daarna een feit. De basisschooljeugd in de gemeente Venray hoeft nog maar een paar dagen naar school en voor meer dan 930 kinderen begint dan het Kin dervakantiewerk. Kindervakantiewerk (KVW) houdt al bijna zestig jaar in Ven- ray een activiteitenweek voor de basisschooljeugd (groepen 3 tot en met 7) uit Venray en kerkdor pen. Dit jaar is dat van 26 tot en met 30 juli. Gedurende deze week worden de kinderen vermaakt met allerlei spellen en knutselactivitei- ten. Ook gaan de kinderen naar de bioscoop en krijgen ze een toneel voorstelling te zien. Voor de kinde ren uit groep 7, die volgend jaar te oud zijn om nog mee te mogen doen, is er een speciaal avondpro gramma met overnachting. Deze week wordt door 25 vrijwilligers georganiseerd en tijdens het pro gramma zijn er meer dan 250 vrij- Op luchtmachtbasis De Peel in Vredepeel vindt van 4 juli t/m 16 juli de oefening Joint Project Optic Windmill (JPOW) 20lO plaats. Aan deze editie van JPOW nemen 1000 militairen uit binnen- en bui tenland deel. De afgelopen jaren is de oefe ning uitgegroeid tot de meest toonaangevende oefening op het gebied van geïntegreerde raket- en luchtverdediging binnen Europa. JPOW wordt sinds 1996 georgani seerd door de Koninklijke Lucht macht en kent haar oorsprong op luchtmachtbasis De Peel. Het doel van JPOW is om diverse lucht verdedigingssystemen binnen de NAVO optimaal te integreren om zo de dreiging van vijandelijke ballistische raketten, kruisvlucht- wapens en de traditionele lucht- dreiging van vliegtuigen en heli kopters te neutraliseren. Naast het Patriot-luchtverdedigingssysteem van de Koninklijke Luchtmacht- Vervolg voorpagina De gemeente Venray, de stich ting Milieufederatie Limburg, ondernemer Harry Maessen en de provincie Limburg spraken in 2009 af om een onafhankelijk onderzoek te laten uitvoeren met als doel langslepende juridische procedures over de locatie van een lawaaisportcircuit in de toe komst te voorkomen. Bovendien werd afgesproken dat het onder zoek nog eens door een onaf hankelijke partij wordt getoetst. "Een unieke samenwerking", zegt wethouder Patrick van der Broeck (VROM). "We zijn het niet op alle punten eens en iedere partner heeft zijn eigen mening en belan gen, maar die respecteren we wederzijds en gaan niet rollebol lend over de straat." Volgens de wethouder is het alternatievenonderzoek geen was sen neus. Dat de uitkomst ervan - de Bakelsedijk is de beste loca tie voor het circuit - bij voorbaat al bekend zou zijn, zoals veel men sen zeggen, verwijst hij naar het rijk der fabelen. "De mensen kun nen zoveel zeggen. Maar ik kan me er ook nog wat bij voorstellen, omdat je gewoon weet dat er in Venray draagvlak is voor zo'n cir cuit. Maar ik hecht er echt aan om te zeggen dat wij met de provin cie, de Milieufederatie en de ini tiatiefnemer hebben afgesproken dat we het onderzoek gezamenlijk aanpakken, met een onafhankelijk adviesbureau, en we serieus naar willigers actief. Sinds enkele jaren werken er ook studenten van het Raayland College mee in het kader van de maatschappelijke stage. Net als vorig jaar heeft de organisatie van KVW ook dit jaar gekozen voor het neerzetten van een tent. "Met zo'n grote groep kinderen moeten we alternatieve locaties hebben bij slecht weer", aldus Erik van de Leur van KVW Net als vorig jaar vindt de week ook dit jaar weer plaats op de oude stek op de parkeerplaats aan de Park- weg-Hoopweg. Met het als eerste behalen van het veiligheidsvignet voor jeugdwerk en het project In Veilige Handen, heeft de orga nisatie de verplichting op zich genomen voorop te blijven lopen als het gaat om de veiligheid van de kinderen. Bij het oversteken wordt veelvuldig gebruikgemaakt van verkeersregelaars, ook zijn alle nemen diverse buitenlandse syste men deel aan de oefening. Tijdens JPOW worden deze systemen in een gesimuleerde omgeving uitvoerig getest en geïntegreerd. Uniek voor JPOW 2010 is dat niet alleen op luchtmachtbasis De Peel wordt deelgenomen aan de oefe ning, ook vanaf meerdere locaties in de Verenigde Staten doen een heden mee aan JPOW Op luchtmachtbasis De Peel vindt de oefening grotendeels plaats in tenten en op de opera tionele squadrons. Aan de elfde editie van JPOW nemen naast de Koninklijke Luchtmacht ook het Commando Luchtdoelartillerie van de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Marine deel aan de oefening. De buitenlandse deelnemers, militairen uit de Ver enigde Staten, Duitsland, Frankrijk, Spanje, Griekenland en Noor wegen, verblijven in hotels in de omgeving van luchtmachtbasis De Peel. alle locaties gaan kijken. Dat is ook wat de rechter van ons heeft gevraagd. De rechter heeft een jaar geleden uitgesproken dat we in de regio moeten kijken naar locaties. Want het circuit heeft een regionale functie." Het onderzoek wordt op ver zoek van alle partijen ter toetsing voorgelegd aan de MER-com- missie, een onafhankelijk insti tuut dat adviseert bij het opstel len van milieueffectprocedures (MER). Het onderzoek maakt for meel deel uit van de MER. Dat de commissie voorafgaand aan een ontwerpbestemmingsplan al een onderzoek toetst, is volgens wethouder Van der Broeck 'uit zonderlijk'. Na de beoordeling door de MER-commissie moeten de gemeentebesturen van Horst aan de Maas en Venlo zeggen of zij een circuit in hun gemeente willen. De gemeente waar het regionale circuit komt te liggen, maakt uiteindelijk een bestem mingsplan. De betrokken partijen hebben beloofd zich bij het oor deel van de MER-commissie neer te leggen. Woensdag 28 juli vindt in de burgerzaal van het gemeen tehuis in Venray een informatie avond plaats over het onderzoek naar alternatieve locaties voor het circuit. Vertegenwoordigers van gemeente, provincie, milieufedera tie en het onderzoeksbureau zijn dan aanwezig om een toelichting te geven. spellen gecontroleerd op veilig heid en zijn de EHBO'ers gecertifi ceerd. De werkzaamheden aan de Westsingel zijn waarschijnlijk nog gaande, maar er is voor gezorgd dat de oversteekplaats Westsingel- Parkweg open is voor fietsers en voetgangers. Meer informatie is te vinden op www.kvw-venray.nl. Overeenkomsten Incasso's Aansprakelijkheid Julicher Meijer Bouwplannen De Keg De Zorggroep wil op de locatie van voormalige basisschool De Keg aan de Blauwververstraat in Venray vier woningen bouwen voor cliënten met dementie. De eerste schetsen van de bouw plannen zijn gereed. Tijdens een informatiebijeenkomst voor omwonenden en andere belang stellenden worden de plannen toegelicht. Deze bijeenkomst vindt plaats op donderdag 22 juli in de aula van basisschool Coninx- hof in Venray. Aanvang: 19.30 uur Tijdens de bijeenkomst zijn mede werkers van De Zorggroep, de gemeente Venray en het architec tenbureau aanwezig om vragen te beantwoorden. Vliegoefening Boven luchtmachtbasis De Peel worden de komende peri ode vliegactiviteiten gehouden in verband met oefeningen van het Commando Luchtdoelartillerie (CoLua), de luchtverdedigings organisatie van het Commando Landstrijdkrachten. De vliegbewe gingen vinden plaats op woensdag 21 juli. Op deze dag wordt tus sen 8.00 uur en 16.00 uur gevlo gen. Om de vaardigheden van de luchtverdedigingseenheden van het CoLua te onderhouden en te verbeteren, wordt in de praktijk geoefend onder omstandigheden die een realistisch scenario vanuit de lucht omvatten. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) pdhsi=he TAGHeuer PRADA aaJTLEir BVLGAR I TOM FORD SERENGETI SPECIAAL OPTIEK enray 10478 58 34 40 www.mijlingoptiek.nl Schaatsven Castenray wordt weer uitgediept De schaatsenrijder onthuld INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray mm

Peel en Maas | 2010 | | pagina 3