De Peel in Beeld (4) De 4 poorten van Venray Korting Rozenfestijn in kasteeltuin Eerste vaatje voor PLUS van Dijck PEEL EN MAAS Donderdag 10 juni 2010 - Pagina 8 Het Limburgs Parlement heeft vrijdag 4 juni in grote meerderheid tijdens de voor jaarsnota behandeling inge stemd om de Stichting Wereld paviljoen een bedrag van ruim 4 ton te geven voor de inrich ting van het educatieve deel van het belevingscentrum voor mondiale vorming. Een motie van CDA en PvdA daarover werd aangenomen door zeven van de negen partijen in de staten. Alleen de SP en de VVD stemden tegen. Voor stemden CDA, PvdA, Groen Links, D66, Partij van de Dieren, SPD en PNL. Gedepu teerde Ger Driessen gaat in over leg met de stichting wereldpavil joen over de uitvoering van de motie. "We zijn erg blij dat zo'n grote meerderheid in provinci ale staten ons initiatief steunt. We maken thans grote stappen op weg naar het GO-moment", aldus voorzitter René Poels van de Stich ting Wereldpaviljoen. De stichting wil op VenloGreenpark het futu ristische Wereldpaviljoen bouwen volgens het BetonBallon-systeem. Het Wereldpaviljoen wordt bij gelegenheid van de wereldtuin bouwtentoonstelling Floriade in 2012 in gebruik genomen. Het is een particulier initiatief vanuit de mondiale groepen in Noord-Lim burg met steun van onder meer COS Limburg, LLTB, de regio Venlo en Gedeputeerde Staten van Lim burg. Ook het basisonderwijs in Noord-Limburg en het Citaverde College zijn enthousiast en willen straks gebruikmaken van de inlee- fateliers die er komen. Bovendien wordt het na de Floriade ook een recreatieve attractie. De bouw wordt mede mogelijk gemaakt dankzij de medewerking van de grootste woningcorporatie in Lim burg Wonen Limburg. Deze orga nisatie is momenteel in overleg met twee collega-organisaties om mee te werken. In het Wereldpavil joen wordt aandacht besteed aan onderwerpen als ontwikkelings samenwerking, millenniumdoelen, solidariteit en duurzaamheid in de land- en tuinbouw. De inrichtings kosten bedragen ruim 1,2 miljoen euro. Een derde wordt nu door de provincie Limburg bijgedragen en nog eens een derde heeft de stichting gevraagd aan minister Verhagen (Buitenlandse Zaken). Het resterend deel wordt door de stichting zelf bij elkaar gebracht via onder andere landelijke organi saties. Nog voor de zomervakantie wordt beslist of het Wereldpavil joen werkelijk gebouwd gaat wor den. Het wordt het derde perma nente gebouw op VenloGreenpark en de Floriade. Volgens de indie ners van de motie in het Limburgs Parlement, Geert Frische (CDA) en Peter van Dijk (PvdA), is er voor dit Wereldpaviljoen een groot draag vlak zowel in de publieke als in de particuliere sector. "Bij het Wereld paviljoen gaat het om een innova tieve educatieve voorziening die ook na de Floriade functioneel blijft", aldus Frische en Van Dijk. De gemeente Meerlo-Wanssum mag dan sinds 1 januari van dit jaar niet meer bestaan, het jeugd orkest is juist nieuw leven ingebla zen. Het orkest bestaat uit leerlin gen en jeugdleden van de fanfares uit de voormalige gemeente Meer- lo-Wanssum en staat sinds een klein jaar onder leiding van de ervaren dirigent Maarten Rijs uit Hout-Blerick. Er is hard gewerkt aan een opmars. Het orkest heeft voor de zomervakantie nog enke le optredens op het programma staan. Op zondag 20 juni rond de klok van 14.00 uur verzorgen de jonge muzikanten een openlucht concert bij Tante Jet aan de Maas in Blitterswijck. Op zondag 11 juli, tijdens het dorpsfeest in het kader van het 120-jarig jubileum van Fanfare Eendracht uit Meerlo, is het jeugd- orkest te beluisteren op het open muziekpodium (aanvang 13.30 uur). Het laatste optreden voor de vakantie is op vrijdag 16 juli; het orkest is dan te gast bij Venray Muziek Totaal en zal, vroeg in de avond, het publiek trakteren op een gevarieerd programma. Punt achter negenjarig project The Lost History of a Myth Staaltje van textiel Bezoekers van museum De Locht in Horst kunnen van vrij dag 11 juni tot en met 31 oktober genieten van een expositie met de titel Staaltje van textiel, een wissel tentoonstelling van de Internatio nale Textilkunstgruppe Krefeld.De Krefelder Textilkunstgruppe heeft zich in 1992 uit een andere kunste naarsgroep losgeweekt en opnieuw gevormd. Haar hoofdzetel is te vin den in de oude zijdestad Krefeld NRW in Duitsland. Het doel van de vereniging is het bevorderen van vriendschap tussen volkeren met behulp van kunst en cultuur. Bij de expositie in De Locht speelt metaal samen met textiele materia len een rol. Naast borduurwerken zijn er weefsels te zien, breisels, haakwerk, quilt, zijdeschilderingen, shibori, vrij schilderwerk, kralen- werk en collages. Meer informatie is verkrijgbaar bij Elise Kloppers via telefoon (015)2565075, via e mail e.kloppers@hccnet.nl of via www.elisekloppers.com. Bedevaart Wittem Er wordt op zondag 4 juli een bedevaart gehouden vanuit Ven ray naar Wittem in Zuid-Limburg. Dit is het bedevaartsoord van Sint Gerarddus van Majella. De bus ver trekt om 9.00 uur vanaf zorgcen trum Het Schuttersveld. Om 11.50 uur komt de bus aan in Wittem, alwaar men een speciale eucha ristieviering gaat bijwonen in de kapel met de zegening van de relekwie van de heilige Sint Gerar- dus. 's Middags is er een plechtige middagdienst met een processie met gebed door de kloostertuin. Opgeven kan tot en met zondag 27 juni bij Myce Surminski via telefoon 06-48115795. De gemeente Venray en het Odapark profileren zich steeds nadrukkelijker met kunst in de openbare ruimte. De vier roton des die aansluiting geven op de grote in- en uitvalswegen worden ingezet als tijdelijke tentoonstel lingslocatie voor jonge beeldend kunstenaars. De rotondes funge ren als de poorten van Venray. Deze rotondes geven de bezoeker vanuit alle windstreken toegang tot het centrum van Venray. De komende jaren wisselt de invul ling van de rotondes een aantal malen; de frequentie van de wisse ling van de kunstwerken is afhan kelijk van actuele thema's die aan sluiten bij de gemeente Venray, het Odapark en regionale activiteiten. De kunstenaar die als eerste zijn 'verhaal' verbeeldt, is Maastrichte naar Erik Habets (Heerlen 1979). De kunst van Erik Habets is verha lend en figuratief. Hij maakt daar bij gebruik van Venrayse verhalen met een fikse dosis humor. Niette min heeft zijn werk vaak dubbel zinnige ondertoon: een laagdrem pelige ongecompliceerde en een heldere kritische, maar die laatste ondertoon altijd met een knipoog. Dit Mariabeeld is een ode aan de warme gastvrijheid van de Ven- raynaar. Vier open armen richten zich op de toegangswegen tot de rotonde en verwelkomen als het ware de vreemde bezoekers aan het dorp. Met de bestaande verwijzing op de rotonde naar het Engelse oorlogskerkhof en de actuele toevoeging van een aanwijzingsbord op de ANWB- paal met het opschrift: 'infinity' krijgt de rotonde een spirituele betekenis. Negen jaar geleden begon nen vijf Noord-Limburgse vrienden met het verwezen lijken van hun droom. Het maken van een speelfilm rondom de mythe van koning Arthur. Geïnspireerd door het leven na de dood van de legen de, schreef filmmaker Marijn Poels uit Swolgen tijdens zijn reizen door Engeland en Schotland zijn eigen interpre tatie over hoe het leven na de dood van de legendarische koning. Samen met zijn Meer- lose vrienden Maarten Peelen, Jos de Hoog en Daniel Grob en Venraynaar Frank van Zwamen vormde hij de vaste club die de organisatie op zich nam. Geen gemakkelijke taak. Het verhaal speelde zich af in de mid deleeuwen en Poels plande in zijn script ook massaveldslagen en fan tasiewezens. Een ding was zeker, de film moest geheel op vrijwil lige basis gerealiseerd worden en zonder geld gemaakt worden. De vrienden gingen aan de slag met het verzamelen van zoveel moge lijk vrijwillige acteurs, visagisten, kledingontwerpers, decorbouwers en crew. In 2004 werden de eerste opnames gemaakt. In januari 2005 beleefde de productie een van de spectaculaire hoogtepunten tij dens de opnames van de veldslag rondom Camelot op het ruiter- en evenemententerrein in Meerlo, waar maar liefst 350 vrijwilligers op de been waren als figurant, ridder of helpende hand. Het rui- terterrein werd voor een hele dag omgetoverd tot een waar middel eeuws slagveld. Tijdens de mon tage kwam er al vlug gebrek aan opslagcapaciteit en het project dreigde financieel en logistiek uit de klauwen te lopen. De ruim 230 uur ruwe film was bijna niet te beheren, maar kon door vrijgevige sponsoren veilig worden gesteld op back-upsystemen. Voor de crew werd het project een levensmissie om het verhaal naar hun idee neer te zetten op het witte doek. Na vier maanden montage liep het project vast, toen er letterlijk en figuurlijk rook uit de back- upschijven kwam en het monta gesysteem en zeven jaar opname materiaal hermetisch vastliep. Na maanden vergeefse herstelpogin gen werd het filmmateriaal naar het Data recovery laboratorium in Utrecht gebracht, waar diver se dataherstelspecialisten twee weken lang hebben gewerkt om te redden wat er te redden viel. De diagnose was pijnlijk: 20% van de opnamen was gesneuveld. Film maker Poels en crew zaten met de handen in het haar en hun droom veranderde in een nachtmerrie. "We hebben een aantal keren bij elkaar gezeten om te kijken of we de opnames opnieuw zouden maken. Maar door gebrek aan tijd en energie was dit absoluut geen optie. Terwijl ik me wel realiseerde dat er veel vrijwilligers hebben meegewerkt aan dit product, die recht hebben op een soort van eindproduct. Een waar dilemma. Slapeloze nachten en stressvolle dagen. Wat gaan we doen? We realiseerden ook dat de enthou siasme bij velen was verdwenen. We namen even pauze en afstand van het project. Een moeilijke tijd voor ons allemaal. We zagen onze droom in rook opgaan", aldus de immer bevlogen filmmaker Poels. Halverwege 2009 kwam de club weer bij elkaar. "We opperden het idee om van de ruim 140 uur gered materiaal en de vijftien kant en klare scènes plus de making-of beelden - die wel gespaard bleven - een documentaire te maken over vijf vrienden die een speelfilm wil den maken en uiteindelijk daarin niet slaagden", vertelt Poels. "Zo'n besluit doet pijn, maar tegelijk rea liseerden wij ons dat dit de enige manier is om de honderden vrijwil ligers iets terug te geven. Een docu mentaire waarin we allemaal een rol hebben. Het is deze keer geen verhaal van succes en glorie, maar juist een heel menselijke story over falen. Dat mag ook in beeld worden gebracht". Marijn Poels is de eindverantwoordelijke, die de hand in eigen boezem steekt. "De vrijwilligers zullen uiteindelijk de voldoening krijgen waar ze recht op hebben." Poels voelt het als zijn plicht deze documentaire te produceren en te financieren via z'n eigen productiebedrijf. Tege lijk vindt hij het belangrijk dat de film wordt gemaakt door een onaf hankelijke maker die het verhaal objectief kan neerzetten. Hij vond de in Meerlo geboren maar in Arnhem woonachtige Juul Thielen bereid deze klus op te pakken. Thielen studeert aan de Onderwijsonderneming Rijn- IJssel in Arnhem en specialiseert zich voor camera video-editing (film&tv). De 23-jarige filmmaker heeft het project vanaf de zijlijn gevolgd en vindt het een eer om dit project te mogen draaien. "Niet Tijdens de jaarlijkse Haring party van SV Venray op 7 juni jongstleden, heeft PLUS Judith en Guido van Dijck het eerste vaatje nieuwe haring weten te bemach tigen. Het geboden bedrag, 1.000 euro, komt ten goede aan Hospice Zenit en de Voedselbank. 'We zijn blij dat we op deze wijze twee hele goede doelen weten te steu nen', aldus Judith van Dijck van de PLUS. De Venrayse supermarkt is een goede bekende van de Voedselbank. Door het jaar heen proberen zij hen te voorzien van zoveel mogelijk producten. Niet alleen de opbrengst van het vaatje zal goed besteed worden, ook de nieuwe haring zelf zal onder de mensen verdeeld worden. 'Komend én volgend weekend kan iedereen gratis bij onze win kel in Landweert komen proeven hoe hij smaakt', vertelt Judith. 'Ik hoop dat we met één vaatje voldoende hebben! Maar we gaan er voor zorgen dat niemand achter het net vist'. De totale opbrengst van de Haringparty was 4070 euro. Filmmaker/producent Marijn Poels en cameraman Juul Thie len aan het werk in Wales met de Engelse acteur Robert Blythe. gemakkelijk, want buiten het ver haal over de vijf vrienden en de honderden vrijwilligers, zal de documentaire ook de verhaallijn vertellen, wat uiteindelijk in de speelfilm zou komen met de offi ciële scènes die niet verloren zijn gegaan. Een behoorlijke puzzel", aldus Juul Thielen. Onlangs waren de filmmakers Juul Thielen en Marijn Poels in het noorden van Wales de laatste opnames aan het maken. Poels kwam in contact met de uit Lon don afkomstige acteur Robert Blythe, onder meer bekend van de Engelse tv- series Little Brittain, Midsomer Murders en The Life boat. Blythe vertolkt in de Poels film de typische Engelse stem van tovenaar Merlijn, die het verhaal in de film vertelt. Blythe werkt momenteel aan een theatervoor stelling in Wales en was bereid om tussen zijn drukke werkzaamhe den door een bijdrage leveren aan het Noord-Limburgs filmproject The Lost History of a Myth. Het is de bedoeling dat de anderhalf uur durende documentaire in het najaar in première in Noord-Lim burg gaat voor alle figuranten en het publiek en daarna op de tv ver schijnt. Tegelijk met de première is er ook een expositie van attributen, rekwisieten kledenstukken, decor stukken e.d. die gebruikt werden tijdens de opnames. Meer info: www.marijnpoels.com. Open dag Kunst Werk Plaats De Stichting Kunst Werk Plaats Venray houdt een open dag op zondag 13 juni op het St. Anna- terrein aan de Warande in Venray. De open dag duurt van 13.00 tot 17.00 uur. De Peel in Beeld is de nieu we tentoonstelling in museum 't Freulekeshuus in Venray. De tentoonstelling bestaat uit ruim 90 schilderijen, tekenin gen en foto's van ruim twintig kunstenaars die de vele gezich ten van natuurgebied de Peel laten zien. De tentoonstelling is open op woensdag-, zater dag- en zondagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur, tot en met 12 september 2010. Voor meer informatie zie www.museum- venray.nl. In een serie arti kelen stellen we u een aantal schilders voor. Martien Coppens (Lieshout 1908-1986 Geldrop). Martinus Franciscus Josephus (Martien) Coppens was een Nederlands fotograaf die voornamelijk bekend werd door foto's van een voudige Brabantse boerenfami lies. Hij genoot zijn opleiding in 1930 en 1931 aan de Bayerische Staatslehranstalt für Fotografie in München. Zijn vroegste werk werd zijn bekendste; dat zijn de foto's van de boeren en hun families. Daarna volgden de vele foto's van Nederlandse kerken en kathedralen. De mens in zijn regio was het volgende thema dat Cop- pens bij de horens vatte. Coppens publiceerde naast zijn fotoboeken nog enkele andere achtergrond werken. Hij was de auteur van De mensch in de fotografie: leerboek voor portretfotografie. (1946) en schreef Waarom fotograferen: zes tig jaren onderweg. (1982). Sinds een jaar of tien zijn, mede door de inspanning van zoon, foto- graaf en fotohistoricus Jan Cop- pens en de Stichting Brabants Fotoarchief, enkele prominente onderdelen van Coppens' fotogra fische nalatenschap in beheer van de Brabant-Collectie te Tilburg gekomen, te weten de kerncol lectie foto's (1632 groot formaat foto's, die door Martien Coppens persoonlijk afgedrukt en geselec teerd werden als het beste van hetgeen hij gemaakt heeft) en zijn privéarchief. Hiermee behoort de Brabant-Collectie, samen met de Stichting Archief Martien Coppens en het Nederlands Fotomuseum, tot de belangrijkste beheerders van het fotografische oeuvre van Martien Coppens. Coppens heeft een mooie link met Venray. Hij was de leermeester van Peter Swenker, een van Venrays bekende fotogra fen. Tien mooie foto's van Cop- pens zijn te zien op de tentoon stelling in het Venrays Museum 't Freulekeshuus, De Peel in Beeld. Lezers van Peel en Maas pro fiteren deze maand van een speciale actie. Tegen inleve ring van onderstaande coupon ontvangt u 25% korting op de entreeprijs van Kasteeltuinen Arcen. De Kasteeltuinen staan in juni in het teken van het Rozenfestijn. De kortingsactie loopt tot en met 15 juli 2010. De hele maand juni staat Kas teeltuinen Arcen in het teken van de roos. In deze tijd van het jaar beginnen de rozen langzaam uit hun knoppen te komen. Medio juni is het Rosarium op zijn mooist en zijn er vele rozen in geuren en kleuren te bewonderen. De koningin onder de bloemen staat in honderden variaties garant voor een bijzondere beleving in Kasteeltuinen Arcen. De vele extra activiteiten rondom het rozenthema zullen u aangenaam verrassen en zorgen voor een fan tastische dag uit. Elke dag kunt u genieten van diverse verrassende activiteiten in de thematiek van de roos. Op alle zondagen in juni pre senteren Florale Vormgevers uit Horst de spectaculaire rozenshow "La Vie en Rose". In kostuum, op muziek en met humor en fantasie geven de Florale Vormgevers een meesterlijke bloemschikdemon stratie. Ook De Rozenopera mag dit jaar niet ontbreken; u wordt vanaf de torens van de Berceau muzikaal welkom geheten en u kunt genieten van ontroerende en vrolijke hoogtepunten uit de klas sieke muziek. Rozendokter Harrie van de Pasch adviseert u over de verzorging van rozen in uw tuin. Daarnaast krijgt u allerlei infor matie over het snoeien, bemesten en vertroetelen van de koningin onder de bloemen. Dit is slechts een greep uit de vele activiteiten waar u van kunt genieten tijdens het Rozenfestijn in Kasteeltuinen Arcen. Of het nu gaat om rondlei dingen door het Rosarium of de expositie van Janneke Brinkman- Salentijn met haar prachtige bota nische tekeningen en serviezen, het Rozenfestijn in Kasteeltuinen Arcen staat garant voor een schit terende dag uit. Voor meer informatie kijk op www.kasteeltuinen.nl Tegen inlevering van deze bon krijgt u 25% korting op de entreeprijs van Kasteeltuinen Arcen. ■iaU Limburgs Parlement steunt Wereldpaviljoen Jeugdorkest timmert aan de weg Première speelfilm in het najaar (actievoorwaarden: maximaal 4 personen, niet geldig in combinatie met andere acties en of arrangementen en geldig van 10 juni t/m 15 juli 2010).

Peel en Maas | 2010 | | pagina 8