De Peel in Beeld (4) De 4 poorten van Venray Proms Now: Night Of Wanssum Confetti naar Wenen Doe mee met het literair café Gitaargrootheid Albert Lee Big Bertha in d'Etalage Op klaarlichte dag Expositie Santecraem PEEL EN MAAS Expositie Synthese PEEL EN MAAS Donderdag 3 juni 2010 - Pagina 19 De Peel in Beeld is de nieu we tentoonstelling in museum 't Freulekeshuus in Venray. De tentoonstelling bestaat uit ruim 90 schilderijen, tekenin gen en foto's van ruim twin tig kunstenaars die de vele gezichten van natuurgebied de Peel laten zien. De tentoon stelling is open op woensdag-, zaterdag- en zondagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur, tot en met 12 september 2010. Voor meer informatie zie www. museumvenray.nl. In een serie artikelen stellen we u een aantal schilders voor. Peter van den Braken (Eind hoven 1896-1976 Eindhoven). Kunstschilder Peter van den Bra ken behoort tot de meest produc tieve Brabantse kunstschilders van de 20e eeuw. Hij leidde door zijn zwerversnatuur en reislust een avontuurlijk en rusteloos leven. Van den Braken trok als twaalfjarige jongen, gewapend met drie tubes verf en twee pen selen de wereld in 'om schilder te worden'. Hij woonde en werkte in Eindhoven, Brussel, Kortenhoef, Parijs, Londen, Rome, Montreal, Toronto, Palm Beach (USA), Mexi co city, Amsterdam, Den Haag en Eindhoven. Hij schilderde vooral landschappen, stillevens, stadsge zichten en portretten. Hij heeft veel geëxposeerd in binnen- en buitenland. Van den Braken was een auto didact met een eigen stijl. Hij was een 'schilderijenboetseerder', zo genoemd vanwege zijn pasteuze manier van schilderen. Zijn vroe ge werk valt op door een heftig kleurgebruik. Later worden de kleuren somberder en de vormen vaster. Na de oorlog wordt het palet weer kleurrijker, met een voorkeur voor blauwe tinten. De gemeente Venray en het Odapark profileren zich steeds nadrukkelijker met kunst in de openbare ruimte. De vier rotondes die aanslui ting geven op de grote in- en uitvalswegen worden ingezet als tijdelijke tentoonstellings locatie voor jonge hedendaag se beeldend kunstenaars. De rotondes zullen fungeren als de poorten van Venray. Deze rotondes geven de bezoeker vanuit alle windstreken toegang tot het centrum van Venray. De komende jaren zal de invulling van de rotondes een aantal malen wisselen; de frequentie van de wisseling van de kunstwerken is afhankelijk van actuele thema's die aansluiten bij de gemeente Venray, het Odapark en regionale activiteiten. De kunstenaar die als eerste zijn 'verhaal' verbeeldt, is Maastrichtenaar Erik Habets (Heerlen 1979). De kunst van Erik Habets is verhalend en figuratief. Hij maakt daarbij gebruik van Ven- rayse verhalen met een fikse dosis humor. Niettemin heeft zijn werk vaak dubbelzinnige ondertoon: een laagdrempelige ongecompli ceerde en een heldere kritische, maar die laatste ondertoon altijd met een knipoog. Back to Nature (Noordsingel Maasheseweg). Het ontginnen van het landschap gebeurde veelvul dig in de vroege middeleeuwen in Venray en omstreken om het landschap geschikt te maken voor bebouwing, veeteelt en landbouw. Het 'Ray' in de naam Venray stamt van het rooien van bomen. Venray werd in 1953 door het Rijk aange wezen als industrialisatiekern. De industrialisatie in het algemeen, het milieu en de opwarming van de aarde vormen in wezen het idee voor het beeld Back to Natu re. Met de auto als symbool voor vervuiling wordt bombastisch met de snuit de grond in gestoken om vervolgens gebruikt te worden als decoratieve plantenbak. Fanfare Concordia houdt op vrijdag 18 en zaterdag 19 juni een proms concert in samenwerking met lokaal talent. Proms staat voor de ontmoeting tussen pop en, in dit geval, de fanfaremuziek, en de unieke wijze waarop dit samenge voegd wordt. In de Night Of Wans- sum laat Concordia zien wat ze te bieden hebben. De lokale talenten van zangers, zangeressen versterkt door muzikanten op de elektri sche gitaren en keyboard spelen de hoofdrol op deze avond. Zij brengen samen met de fanfare diverse nummers ten gehore uit de pophistorie. Nummers van onder meer U2, Alicia Keys, Santa- na, De Dijk, Jon Bon Jovi, Metallica, Tina Turner en Guus Meeuwis zijn te horen. De fanfare zorgt voor de muzikale omlijsting, zoals een klassiek orkest dat zou doen bij de proms. De majorettes en miniret- tes laten hun talenten gelden, en de drumband gaat op een bijzon dere wijze verrassen. Alles is aan wezig om hier van een bijzondere avond uit te gaan genieten. Denk daarbij ook aan de unieke locatie bij de garage Janssen in Wanssum. Wanssumse band Joekelay sluit de avond op gepaste wijze af. Kaarten reserveren kan via www. concordiawanssum.nl. De zaal is beide dagen open vanaf 19.15 uur en Proms Now start om 20.00 uur aan de Stayerhofweg in Wanssum. Zin in Zingen In Venray wordt op zondag 6 juni een avond Zin in Zingen gehouden. Onder begeleiding van de twee vaste accordeonisten, Toon Leijssen en Frans Verbeek, worden deze zangavond tiental len liedjes uit een meer of minder grijs verleden gezongen. Met de vakanties in het verschiet heeft de liederenkeuze voor de pauze alles met de naderende vakanties te maken. Na de pauze worden uitsluitend verzoeknummers uit de zaal gezongen. De zangavond is zoals gebruikelijk in Den Hoender aan de St. Ursulastraat en wordt gepresenteerd door Gerrit Rein- tjes uit Veulen. Liederenbundels zijn in de zaal verkrijgbaar. De avond begint om 19.30 uur en de zaal is vanaf 19.00 uur open. Close Harmony Group Confetti vertrekt donderdag 10 juni voor een vierdaagse reis naar Wenen. Deze reis staat in het teken van het jubileum, want op 10 mei bestond Confetti twintig jaar. Op die dag werd dirigent Gertie Cre- mers al in de bloemetjes gezet. Zij was ook degene, die twintig jaar geleden het startsein gaf voor een voor Venray nieuw zang gezelschap. Het gezelschap, dat nu bestaat uit twaalf dames en tien heren en begeleid door een combo, heeft het in al die jaren een repertoire opgebouwd dat veelzijdig is in zowel de muziek Carillonbespeling Het carillon van de Petrus'Ban- dentoren in Venray wordt op vrij dag 4 juni tussen 19.00 en 20.00 uur bespeelt door beiaardier Rosemarie Seuntiëns. Zij brengt een programma ten gehore met herkenbare en goed in het gehoor liggende melodieën. Deze uit voering behoort tot de reguliere tweemaandelijkse vrijdagavond bespelingen. Kijk voor meer informatie op www.carillon-venray.nl of stuur een e-mail naar info@carillon-ven- ray.nl. als de aankleding en choreogra fie. Bekendheid kreeg Confetti in de loop der jaren door deelname aan muziekprojecten als de Proms van Leunen en Venray, optredens samen met het Venrays mannen koor en MMSK, tijdens Venray Muziek Totaal en optredens bij andere koren, bedrijven en instel lingen. Tapzingen werd ook een onderdeel van die optredens en er werd zelfs drie jaar lang medewer king verleend aan de carnavals-cd van carnavalsvereniging De Piel- haas door het inzingen van beken de Venrayse carnavalskrakers in de vorm van een medley. Om het jubileumjaar luister bij te zetten, gaat het gezelschap naar Wenen, waar informele optredens wor den gegeven. Ook is er een opge treden in het Prater, waar de koor leden een deel van de de nieuwste liederen ten gehore brengen, lie deren die ook te beluisteren zijn tijdens een avondvullend concert in de schouwburg in het voorjaar van 2011. Dit concert draagt de titel Abracadabra. Maar voor die tijd is Confetti nog te horen en te zien zijn tijdens de manifesta tie Venray Jubelt. Meer informatie over het concert Abracadabra en het bestellen van kaarten is te vin den op www.confetti-venray.nl. Voor de maand mei luidt de opgave: "Er staat in het eeuwige krijt van schuld en spijt geschreven dat ik jou heb verwekt in een tijd die zich voor kinderen schamen moet." Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze twee vragen kan men sturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, tot vrijdag 18 juni. Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelopen maand bekendgemaakt. Er zijn steeds 10 punten te verdie nen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot. De stand na de aprilopgave: de heer I? Weerts 30 punten. Mevrouw T. Smits 15 punten en de dames H. Craghs, T. Verschuren en de heer en J. van Kempen ieder 10 punten. Het gedicht van de vorige maand was van Muus Jacobse (pseudoniem van professor K. Heeroma) en laat niet veel te raden over. De ellende van de oorlog, de transporten naar Westerbork en de emoties die dat opriep zijn het onderwerp van dit gedicht. Westerbork O Westerbork, o Westerbork, je was nog kort geleen in Drente een vergeten dorp: nu kent je iedereen Veel gingen er naar Westerbork te werken in het veld, maar wat er kwam na Westerbork, heeft niemand nog verteld. Vanmorgen zag ik een transport, vannacht droom ik ervan, omdat ik dit, hoe oud ik word, nooit meer vergeten kan. Want op het Amsterdams station zag ik vanmorgen vroeg dat de politie langs 't perron mensen als beesten joeg. En ik zag midden in die troep die strompelde en viel, een man die in een dekentje een heel klein kindje hield. Zo gingen zij naar Westerbork, en dit weet ieder wel: achter de hei van Westerbork ligt enkel nog de hel. Toen, door dit dekentje van blauw, dacht ik opeens weer aan mijn buurman, aan zijn kind en vrouw, en hoe zij moesten gaan: zij werden naar het kamp gebracht toen het nog pas begon, zij moesten midden in de nacht zich melden aan 't station Zij wisten nog niet hoe dat was: het was pas in 't begin. Zij liepen nog met zak en tas en alles zat er in: papier een inktpot en een pen, een trui voor weer en wind werklaarzen, vitamines en wat speelgoed voor het kind. Dat kleine kind, het was voor mij het liefste wat ik zag, want altijd als hij langskwam, zei hij lachend mij g'ndag. En toen die nacht zich achter hem de deur sloot met een slag, hoorde ik nog zijn ijle stem door 't donker roepen: dag! Ter wille van dit kleine lam, zijn lach, zijn lief gezicht zijn stemmetje dat afscheid nam heb ik dit lied gedicht. Hij ging ook mee naar Westerbork, nu is't of hij mij roept: om wat ik leed in Westerbork moet Hitler zijn vervloekt! Muus Jacobse Het programma voor volgend seizoen: Robert Vuijsje, Stefan Brijs, Yasmine Allas en Arthur Japin. Maar er zijn ook nog andere activiteiten. Als donateur krijgt men daar zo snel mogelijk een overzicht van. Wie ook donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio kan con tact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt men de activiteiten van het Venrayse Literair Café. Men krijgt het programma thuisgestuurd en reductie op de entreekosten van de bijeenkomsten. Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café kan men verkrijgen bij het secretariaat: Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, tele foon (0478)582948. Zie ook www.literair-cafe-venray.nl. Auditie Venrode Mensen die het een uitdaging vinden om pop- en musicalnum mers in te studeren, zijn bij koor Venrode aan het juiste adres. De nummers worden speciaal, door de professionele dirigent van Ven rode, voor dit koor gearrangeerd en zes- tot achtstemmig gezongen. Venrode is een koor dat bestaat uit 35 vrouwen in alle leeftijdsca tegorieën, een koor dat de com binatie van presteren en gezellig heid niet uit de weg gaat en niet te groot wil groeien. Belangstellenden van 50 jaar of jonger zijn van harte welkom op de auditiemiddag die Venrode houdt op zondag 6 juni van 15.00 17.00 uur in zaal Thielen aan het Kennedyplein in Venray. Voor meer informatie over deze auditiemiddag: Yvonne Heb ben, telefoon 515258, e-mail yvon- nehebben@online.nl. Schildersclub Ambitie houdt tot eind juni een expositie bij bloem- sierkunstwinkel Santecraem in Venray. In de winkel zijn realis tische, figuratieve en abstracte (kleurrijke) werken te zien. Ambi tie bestaat ruim drie jaar en heeft een overwegend Venrayse bezet ting: Herman Burger, Geert Jans, Therie Janssen- Schols, Petronel Raemakers, Ruud van de Reis, Jan Maessen, Truus Robberegt, Frans Schmeetz en Annelies Timmer mans. e-mail: redactie: Cambrinus in Horst sluit het reguliere concertseizoen voor de zomerstop af met een optreden van een van 's werelds grootste gitaristen. De beroemde gitarist Albert Lee verzorgt dit jaar vijf optredens in Nederland en is zon dag 6 juni in Horst, waar hij voor het zevende jaar op rij te gast is van Cambrinus. Vanwege de grote belangstelling uit binnen- en buitenland staat dit concert van Lee en zijn begeleidingsband Hogan's Heroes net als vorige jaren gepland in de Kasteelboer derij. Jarenlang was hij een vaste waarde in de band van Eric Clap ton, die hem als een van zijn grote voorbeelden noemt. Voor zijn bijdrage aan het herdenkingscon cert voor George Harrison in de Londense Royal Albert Hall werd Albert Lee zelfs onderscheiden. Dit concert begint om 16.00 uur. Voor informatie en reserverin gen, telefoon (077)3983009 en www.cambrinusconcerten.nl. Big Bertha is op zondag 6 juni nog eenmaal in d'Etalage Vier lingsbeek te zien. Big Bertha is een vijftien meter lang grafiek- werk van de Nieuw-Zeelandse kunstenares Janna van Hasselt. Van Hasselt drukte Big Bertha in etap pes op drie verschillende locaties: het Frans Masereel Centrum in België, de East London Printma kers en het Amsterdams Grafisch Atelier. Het kleurrijke doek kwam tot stand via lithodruk, zeefdruk en handmatig kleuren en is geba seerd op de dagelijkse tekenin getjes uit haar dagboek. Verder maakte ze in d'Etalage van proef drukken een compositie met de naam Exploderende Sandwich. d' Etalage-kijkraam voor kunst is te vinden aan de Spoorstraat in Vier lingsbeek en is geopend op zon dag 6 juni van 13.00 tot 17.00 uur. Meer informatie is verkrijgbaar via e-mail kristiannetummers@hot- mail.com. Alphons Winterprijs 2010 De Alphons Winterprijs is een schilder- en tekenwedstrijd voor amateurkunstenaars uit Neder lands en Belgisch- Limburg. Voor de regionale tentoonstellingen van de Alphons Wintersprijs 2010 zijn de schilderijen van zes cur sisten van de afdeling Beeldend van Kunstencentrum Jerusalem in Venray geselecteerd. Annette de Fouw, Theo Kellenaers,Truus van Langen, Els Bloemen, Lizzy van Lieshout, Piet Theuws en Marijke Verhaeg dingen mee naar een plekje in de eindtentoonstelling in het najaar in het gouvernement in Maastricht. Voor deze eindten- toonstelling worden werken uit de regionale tentoonstellingen genomineerd en opgenomen in een begeleidende catalogus. Andere regionale tentoonstellin gen zijn te zien in Venlo, Kerkrade, Weert, Urmond, Maastricht en As in België. De opening in Roepaen Podium Ottersum vindt plaats op 4 juni vanaf 20.00 uur. De exposi tie is te bezoeken tot en met 20 juni op vrijdag, zaterdag en zon dag van 14.00 tot 17.00 uur aan de Kleefseweg in Ottersum. Astma Fonds Onder het motto Gezonde lon gen van levensbelang, collecteer den in Nederland 55.000 collec tanten voor kinderen met astma en volwassenen met astma en COPD. Ook in de gemeente Venray zijn collectanten op pad geweest voor mensen met astma en COPD. De opbrengst in de gemeente Venray bedroeg 11.010,00 euro. Per regio: Castenray 356.24, Heide 300.80, Leunen 963.82, Merselo 414.93, Oirlo 532.82, Oostrum 673.66, Venray 6229.17, Veulen 250.93, Vredepeel 133.00, Yssel- steyn 1057.24, Smakt 97.41. Wie de collecte heeft gemist, kan het Astma Fonds alsnog steunen door een bijdrage over te maken op giro 55055 ten name van het Astma Fonds in Leusden of sms LONG naar 4333. In het kantoor van Synthese Venray kan men tot 9 augustus een expositie bezoeken met wer ken van Theo Houben en Arty Grimm. Houben werkt met acryl op linnen. Hij is autodidact, met als kritische leermeesters onder meer Mirso Bayramovic, zijn eigen omgeving en bevriende schilders die elkaar wekelijks ontmoeten in het atelier. Hij heeft zijn eigen stijl gevonden in het schilderen van mens en kleur, met nu en dan uitstapjes naar een andere stijl. Tevens exposeert Houben zijn verzameling zeefdrukken van Grimm. Grimm (Rotterdam, 1950) volgde haar opleiding aan de Art Academy in Jakarta. Haar meeste werken zijn een innerlijk gevecht. Ze werkt vanuit impul sen, schildert vanuit haar buik en vanuit sferen. Het kantoor van Synthese ligt aan de Leunseweg in Venray. In het openbare gedeelte van het gebouw is de expositie te zien tijdens de openingstijden en wel van maandag tot en met donderdag van 9.00 tot 12.30 en van 13.00 tot 17.00 uur. Het is ook mogelijk de expositie in het kantoor op de eerste etage te bekijken op dinsdag van 18.00 tot 20.00 uur en op vrijdag van 9.00 tot 12.30 uur. Men kan hiervoor een afspraak maken via telefoon (0478)517317. Zie ook www.syn- these.nl. Dorris and Friends in Koningskerkje Onder leiding van zangeres en zangpedagoge Dorris van de Mee- rendonk uit Horst zingen op zater dag 5 juni in het Koningskerkje in Vierlingsbeek talentvolle zangers en zangeressen solo's en duetten uit opera's van Bizet - Mozart - Offenbach - Verdi. Dit bijzondere concert begint om 20.00 uur. Entree: 10 euro (een consumptie inbegrepen). Reserve ringen, telefoon 0478-632172 of 06-10467598. Boekrecensie in Peel en Maas Een jonge vrouw, Natha lie, is op de vlucht voor haar gewelddadige ex-vriend. Het kost haar al haar vindingrijk heid om uit zijn handen te blijven. Maar Nathalie is niet alleen op de vlucht voor hem. Ook de politie wil haar spre ken, in verband met de moord op haar beste vriendin. Een toevallige ontmoeting tus sen Nathalie en rechercheur Julia Vriens brengt de zaak in een stroomversnelling. Nathalie heeft inmiddels een nieuwe identi teit aangenomen en Julia heeft geen idee met wie zij te maken heeft. Maar als Nathalies ex op het toneel verschijnt, verandert dat. Dan blijkt dat niets is wat het lijkt. In haar nieuwste thriller Op klaarlichte dag trekt Sim°ne van begin tot eind aan de pagina's te der Vlugt alk registers open. Met kluisteren. Simone van der Vlugt is de vaardigheid die we van haar een van Nederlands grootste thril- gewend weet zij met onver- lerschrijfsters. Op klaarlichte dag wachte wendingen en een ingeni- is verkrijgbaar bij boekhandel Van euze plot haar lezers opnieuw van den Munckhof. Prijs: 19,95 euro. i redactie@vandenmunckhof.nl advertentie-afdeling: advertentie@vandenmunckhof.nl Op klaar lichte dag

Peel en Maas | 2010 | | pagina 19