V m Uitwisseling Sankt Goar en Eendracht Meerlo Opening rotondekunst Luna te gast in De Evenaar Maak kans op meet greet met 3JS Anny haalt herinneringen op aan Zilla Lourdes vieren Het verdwenen meisje PICOULT Lente-expositie schilderclub JODI V I ir PEEL EN MAAS Donderdag 6 mei 2010 - Pagina 10 Programma Schouwburg Venray Het dak gaat er af in iNtrmez- zoTestosteron II, Javier Guz man in de cabaretvoorstelling Por Dios en Jelle Kuiper met zijn cabaretvoorstelling Trouw zijn de drie voorstellingen die komende week te zien zijn in Schouwburg Venray. Na het succes van Testosteron kon een vervolg niet uitblijven. Dus kan men op vrijdag 7 mei vanaf 20.00 uur in het de schouw burg genieten van iNtrmezzoTes- tosteron II. Harder, ruiger, man nelijker, brutaler, maar vooral: nóg leuker dan voorheen... 'absurd vocal comedy', zoals comedy bedoeld is! De vier helden uit deel een zijn ook nu weer van de partij in een theaterspektakel dat The A- Team doet verbleken tot een stel letje B-acteurs, Indiana Jones naar een cursus kantklossen verwijst en James Bond eh. James wie? In Testosteron II gaat het dak eraf. Op zaterdag 8 mei verzorgt Javier Guzman de cabaretvoor stelling Por Dios in Schouwburg Venray. Na zijn alom bejubelde show Delirium, bekroond met de Neerlands Hoop, de prijs voor de kleinkunstenaar of het kleinkunst- gezelschap met het meest opval lende programma en/of de meest opvallende ontwikkeling, schuwt Guzman ook in zijn nieuwe show geen enkel risico. Hij laadt zichzelf op voor een nieuwe, ongekende krachtmeting. Aanvang 20.00 uur. Jelle Kuiper komt op dinsdag 11 mei met zijn cabaretvoorstel ling Trouw naar de schouwburg van Venray. Dit is Nederlands eer ste cabaretvoorstelling met de mogelijkheid tot trouwen. Kuiper is naast cabaretier ook trouw ambtenaar. Trouw is een voorstel ling waarin echt getrouwd kan Javier Guzman (foto: Jeroen Hofman). worden en is een aanrader voor iedereen die twijfelt over zijn rela tie. Voor iedereen die de ware al gevonden heeft, is deze voorstel ling verplichte kost. Zorg ervoor extra feestelijk gekleed te zijn, want misschien is men getuige van een huwelijk! Zelf trouwen in de voorstelling? Ga dan naar www.leuktrouwen.nl. Aanvang 20.00 uur. Voor meer informatie kan men www.schouwburgvenray.nl bezoeken. In het Parkhotel aan de Tienrayseweg in Horst wordt zondag 16 mei de traditionele lente-expositie gehouden van schilderclub 't Brouwershuis. De expositie begint om 10.30 uur en duurt tot 18.00 uur. De expositie wordt om 10.00 uur geopend door wethouder Ger van Rensch van Horst aan de Maas. Bij schildersclub 't Brouwershuis zijn amateurkunstenaars actief uit vrijwel geheel Noord-Limburg. De 38 leden van deze club exposeren voor het merendeel werken in acryl en olieverf. Al deze werken zijn gemaakt tijdens de lessen het afgelopen jaar, onder leiding van docent Leo Coppus. De club heeft een leslocatie in 't Gasthoes in Horst. Deze actieve schildersclub is in 1975 opgericht door kunstenaar Toon van de Ven (docent). De afge lopen 35 jaren hebben tientallen amateurs lessen gevolgd bij deze schildersclub. Belangrijk onderdeel Het seniorenorkest verzorgt een concert. van deze expositie is een concert van het Seniorenorkest Horst aan de Maas. Het Seniorenorkest Horst e.o. is opgericht in 1993 en bestaat uit 27 actieve muzikanten, afkom stig uit Horst en omgeving. Het staat onder leiding van W. Faasen. Het veelzijdige repertoire bestaat onder andere uit bigbandmuziek, Limburgstalige muziek, volksmu ziek en pop- en stemmingsmuziek. Op zondag 11 juli -de feestdag van Sint Goar in Meerlo- vindt een uitzonderlijke uitwisseling plaats. 0p die dag komt voor de eerste keer musikverein Sankt Goar am Rhein om het 120- jarig jubileumfeest van Fanfare Eendracht Meerlo op te luisteren. Het is de bedoe ling dat volgend jaar het Meer- lose muziekgezelschap afreist naar Sankt Goar am Rhein als daar in juli de jaarlijkse Sint Goarfeesten plaatsvinden. "Dit kan het begin zijn van een mooie traditie", aldus reageert voorzitter Noud Janssen van Fan fare Eendracht Meerlo. Janssen is blij met de komst van dit Duits muziekgezelschap. „Het is een prachtige muzikale bijdrage van uit Sankt Goar aan ons feest." Het idee is vorig jaar ontstaan tijdens een openluchtconcert van Klassiek op Locatie bij de kapel van Sint Goar in Meerlo. Deze kapel is in 1662 gebouwd op ini- tiatief van de adellijke familie van de Heeren van Meerlo. Meerlo is de enige plaats in ons land waar de heilige Sint Goar wordt ver eerd. De heilige Sint Goar, of zoals ze in Meerlo zeggen, Sint Gewier, heeft gewerkt op de plaats waar nu het stadje Sankt Goar ligt. Hij is er begraven. Het graf werd al snel een bedevaartsoord, waarna Karel de Grote op die plek een kerk liet bouwen, waaromheen het huidige stadje Sankt Goar ontstond. Er is een relatie tussen Sint Goar uit Meerlo en Sankt Goar am Rhein. Dat was voor het Meerlose echtpaar José en René Poels aan leiding om vorig jaar naar Sankt Goar te gaan om de eerste con tacten te leggen. Zo werden foto's van het concert van Klassiek op Locatie aangeboden aan de pas toor en de plaatselijke VVV. In de kerk van Sankt Goar staan ach terin enkele panelen waarop ook oude foto's en knipsels uit Neder landse bladen hangen over de Meerlose kapel. Daarna ontstond er een contact met Heiko Hubrath van muziekvereniging Sankt Goar en werd het idee geboren voor een uitwisseling tijdens de zoge heten St-Goarkermis in Meerlo. Aanvankelijk probleem was dat op de 11 juli ook in Duitsland het feest van Sint Goar wordt gevoerd. Maar vanwege het bijzondere karakter en het jubileum van fan fare Eendracht besloot het Duitse gezelschap om zondag 11 juli naar Meerlo te komen. Als tegen prestatie gaat Eendracht Meerlo volgend jaar naar Duitsland. De feestdag van Sint Goar is op 6 juli. Maar sinds mensenheugenis wordt in Meerlo de Sint Gewier- kermis gevierd op 6 juli of de eer ste zondag na de 6e juli. Jaarlijks trekt dan een processie vanuit de Joannes de Doper parochiekerk van Meerlo naar de kapel van Sint Goar. Fanfare Eendracht voorop en de pastoor lopend onder de zijde hemel die door vier parochianen wordt gedragen. Adelbertvereniging De laatste lezing van dit seizoen van Adelbertvereniging Venray wordt gehouden op dinsdag 11 mei in het Odapark in Venray. De lezing draagt de titel Elektrisch rijden; hype of realiteit? en wordt gegeven door drs. Fred Welschen. Dagelijks kan men lezen over kli maatverandering, CO2- uitstoot, groene energie en duurzaamheid. De wereld begint zich er meer en meer van bewust te worden dat de voorraden fossiele brandstoffen eindig zijn en dat zij te afhankelijk wordt van de leveranciers.Gezocht wordt naar oplossingen die vooral liggen op het gebied van het elek- trificeren van onze energievoor ziening via centrales, windmolens, zonnecellen etc. Auto's en vracht wagens zijn één van de grootste verbruikers van fossiele brandstof fen. Daarom wordt wereldwijd geïnvesteerd in het zuiniger maken en elektrificeren van voertuigen. Econoom Welschen gaat in zijn lezing in op de mogelijkheden en onmogelijkheden van elektrisch rijden. Hij was jarenlang directeur bij Inalfa in Venray, producent van onder andere schuifdaken voor de automobielindustrie. Aanvang 20.15 uur. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo stoken op zondag 9 mei de smeden (en hun leerlin gen) hun vuren weer hoog op en demonstreren zij hun vaardigheid en creativiteit in het maken van hun siersmeedwerk. Andere crea tieve medewerkers van het muse um helpen kinderen die dag bij het maken van buttons. Tot en met 1 juli is de tentoonstelling Gewas sen en Gestreken te zien. In de spe ciaal daarvoor ingerichte ruimte wordt getoond hoe het wassen en strijken zich in de afgelopen eeu wen heeft ontwikkeld van puur handmatige zware arbeid tot de huidige bezigheid met wasautoma ten. Uiteraard zijn er werktuigen uit alle jaren tentoongesteld en is er veel schriftelijke informatie beschikbaar. Het museum is dage lijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, op afspraak, ook op andere tijden terecht. De demonstraties beginnen om 13.00 uur. Voor nadere informatie zie www.museumdelocht.nl. Concert Vierlingsbeek Strijkersorkest Furiant en Har monie De Herleving verzorgen op zaterdag 8 mei samen een concert in de kerk van Vierlingsbeek. Aan vang 20.00 uur. Furiant bestaat uit drie violisten, een contrabas en een altviool. Zij brengen onder meer twee Hongaarse dansen van Brahms, een typisch jiddish Klezmerstuk en het beroemde Rajko-zigeunerlied ten gehore. De Herleving heeft voor dit concert onder meer de werken The Saint and the city, Superman, The Beauty and the Beast en een nummer van The Rolling Stones ingestudeerd. De mix van viool- en blaasmuziek biedt een afwisselend concert. Kaartjes zijn in de voorverkoop bij de leden van de harmonie verkrijg baar en op 8 mei bij de ingang van de kerk. Het Odapark en de gemeente Venray presenteren tijdelijke kunstwerken op de vier rotondes in Venray, die bezoekers uit alle windstreken toegang geven tot het centrum.Tot en met 2013 gaan de rotondekunstwerken nog min stens drie keer wisselen. Kunste naar Erik Habets heeft de eer het spits te mogen afbijten met vier op maat gemaakte concepten voor de Venrayse toegangspoorten. Op woensdag 12 mei om 20.00 uur vindt de officiële opening plaats in het Odapark. Cultuurwethou der Patrick van der Broeck van de gemeente Venray en kunstenaar Erik Habets zijn daarbij aanwezig. Bijzonder aan dit project is de tij delijke insteek, waardoor het Oda- park en de gemeente meerdere beginnend kunstenaars bekend kunnen maken bij het publiek. Het Odapark profileert zich steeds nadrukkelijker met kunst in de openbare ruimte om de culturele identiteit van de regio zichtbaar te maken. Samen met de gemeente Venray bedacht het Odapark het plan de rotondes aan te bieden als podium voor beeldende kunste naars. Een andere reden waarom de ruimtelijke werken niet per- manent blijven staan, is omdat dit volgens de organisatoren niet past bij de voortdurende beweging op een rotonde en de dynamiek van de moderne samenleving. De frequentie van de wisseling van de kunstwerken is afhanke lijk van thema's die aansluiten bij het programma van het Odapark, gemeente Venray en regio-activi teiten. De beeldende kunst op de rotondes heeft voornamelijk een narratief en figuratief karakter. De kunstenaar die als eerste zijn 'ver haal' verbeeldt, is Maastrichtenaar Erik Habets (Heerlen, 1979). Zijn groteske ruimtelijke objecten vor men de gestolde projectie van een wereld zoals hij die ziet. Hij maakt daarbij gebruik van een fikse dosis humor. Niettemin heeft zijn werk vaak een tweestrijdige ondertoon: een ongecompliceerde en een kri tische, maar die laatste wel weer met een knipoog. De kunstwerken zijn de komende jaren te zien zijn op de volgende rotondes: Noord- singel/Maasheseweg, Zuidsingel/ Leunseweg, Zuidsingel/Langstraat en Westsingel/Beekweg. Het Oda- park is te vinden aan de Merselo- seweg in Venray. Zie voor meer informatie www.odapark.nl. De band Luna is op donderdag 13 mei te gast in café de Evenaar in Venray. Luna is inmiddels een bekende band in het Venrayse en bestaat inmiddels uit zeven per sonen. Afgelopen winter is saxo fonist Jan Dael de band komen versterken. Het is de eerste keer dat de band in Venray met de saxofonist op de planken staat. Luna bestaat uit muzikanten met uiteenlopende muzikale achter gronden. Dat hoor je terug in de muziek die gemaakt wordt. Bijna uitsluitend eigen nummers die uit- eenlopende genres uit de muziek laten horen, van singer songwri ter, via blues naar jazz en rock. De band werkt momenteel aan een nieuwe cd die in het najaar uit moet komen. Deze middag worden ook een aantal nummers gespeeld die op de cd komen te staan. De band bestaat uit: Nelleke Rijs, zang. Roy Bistervelts, gitaar en zang. Jan Fleurkens, gitaar. Jan Dael, saxofoon. Jan Engels, bas. Marcel Barents, percussie en Hans Kempen, drums. Het optreden begint om 17.00 uur Uit Volendam komt veel muzikaal talent. Zo ook de band 3JS. De 3JS zijn zanger Jan Dulles en de gitaristen Jaap Kwakman en Jaap de Witte. Met hun nieuwe theater programma Pluche, Zweet en Tranen bezoeken zij op don derdag 20 mei Schouwburg Venray. De nummers die zij ten gehore brengen, zijn door henzelf geschre ven en ze staan op de cd Dromers en Dwazen. Want dromers zijn het, dromers van een betere wereld, dwazen die hun idealen nastreven. En of het nou gaat om de liefde of om erkenning voor hun muziek: ze gaan er helemaal voor. Ze geloven in het leven. Dromen en Dwazen is een album met meerdere lagen, want bij de 3JS is nooit iets wat het lijkt. De toonzetting mag dan luchtig zijn, ondertussen sta je wel te Dansen Met De Geesten en is het Tijd Voor De Waarheid. Tegen draadsheid? Nee, eerder speels heid. Duik in de wereld die 3JS heet en je vindt de leukste details. Hoor hoe Feest Vandaag uitmondt in Jesu, Joy Of Man Desiring van Johann Sebastian Bach. En herken Maak kans op een meet greet met de 3JS (Foto:Marco Bakker). dat de hoofdpersoon in dat num mer dezelfde is als de jongen die zijn lief verloor in Net Alsof. Is het toch nog goed gekomen! Het eer ste optreden van de 3JS begon als een grap. Drie door de wol geverf de, lokale muzikanten verzorgden voor de lol een optreden in de dorpskroeg. Vanaf dat moment zijn de 3JS een feit. Hun repertoire bestaat uit Nederlandstalige pop met een flinke scheut Ierse folk. Dat de muziek aanslaat, is zeker. Voor hun eerste album Watermen sen ontvingen zij goud. Het trio won een Zilveren Harp, zegevier de bij de Vrienden van Amstel Live en hun tweede album Kamers van M'n Hart werd uitgeroepen tot Nederpopklassieker. Alle lezers van de Peel Maas maken kans op een gesigneerde cd, inclusief een meet greet met de 3JS, nadat ze telefonisch kaarten voor de voorstelling van de 3JS gereserveerd hebben. Het telefoonnummer van de actie is: 0478-530999 (tussen 10.00 en 15.00 uur van maandag tot en met vrijdag). Anny van Bindsbergen-Bete- rams (83) uit Venray is een van de negen mensen uit de regio die geïnterviewd zijn in het kader van het project Getuigen Verhalen van het programma Erfgoed van de Oorlog. De interviews zijn gedaan door René Poels uit Meerlo, terwijl Marijn Poels van Marijn Poels Films de camera bediende. De audiovisueel opgeslagen gesprekken worden bewaard in het archief van het ministe rie van Volksgezondheid, Wel zijn en Sport voor wetenschap en onderzoek en bij het His torisch Platform Venray. Het project is gerealiseerd dankzij het initiatief van het LGOG- afdeling Venray en een werk groep uit Meerlo. Anny was een van de drie kin deren van Sjang Beterams en Nella Heesen in Venray. Ze woonden aan de Merseloseweg tegenover de bioscoop. Toen de oorlog uit brak, was Anny een jaar of vijftien. Vader Beterams was postbode, een man die bijna iedereen in het dorp kende. De ouders hadden op zekere dag het Joodse meisje Zilli Bak in huis genomen die bij hen leefde onder de schuilnaam Thea Maarschalkerweerd. Vernoemd naar de familienaam van kennis sen uit Rotterdam. Fien van der Linden van de hoedenzaak bracht het meisje. Of dat via Hanna van de Voort is gegaan, weet Anny van Bindsbergen niet. Maar Van der Linden wilde wel dat het meisje katholiek opgevoed zou worden. Daar stak vader Beterams een stokje voor. Dat moet ze na de oor log maar zelf beslissen, zei vader Beterams. Het bijzondere van haar René Poels in gesprek met Anny van Bindsbergen-Beterams. verhaal is dat tegenover de fami lie Beterams twee Duitse families woonden. Zilli ging gewoon spe len met de oudste dochter van de familie van Theo Lumler. Anny van Bindsbergen herinnert zich nog goed dat Zilla een zeer bij dehand kind was. In het begin is Zilla een keer flink geschrokken. Toen kwam vader Beterams terug van zijn werk bij de post. Bij het aanzien van vader Beterams ver bleekte Zilla en verstopte zich achter een divan. "Ze zag het PTT- uniform van onze vader en dacht dat het een Duitser was die haar kwam ophalen", aldus Anny van Bindsbergen. Na de oorlog wilde de familie Beterams het meisje definitief opnemen in het gezin omdat haar beide ouders waren omgekomen. Een jaar na de bevrij ding werd Zilla echter opgeëist door een broer van Zilli's vader en verhuisde naar Amsterdam. Na de oorlog kwam ze tijdens de zomervakanties enkele weken op bezoek bij de familie Beterams. Op 18 februari 1950 is Zilli bij een tragisch verkeersongeval in Amsterdam om het leven geko men. Ze was per fiets op weg naar school, bleef met de pedaal achter een trottoirband hangen en viel. Ze werd overreden door een vrachtauto. Anny van Binsbergen en haar man bezoeken jaarlijks nog het graf van 'hun zusje' op het Joods kerkhof in Muiderberg. Het verhaal van Anny van Bindsbergen en de ervaringen van interviewer René Poels zijn vrijdagmorgen 7 mei vanaf 10.30 uur te horen bij L1 radio in het programma Het Balkon van Limburg. Al eeuwenlang is de mei maand de Mariamaand bij uit stek. Maria werd deze maand extra in het zonnetje gezet. Ook nu nog steken veel men sen een kaarsje op bij Maria of schrijven een intentie op in het intentieboek. Tienray is de Maria-bedevaartsplaats bij uitstek in de omgeving. Al vanaf 1440 wordt in Tienray Maria vereerd als Troosteres der Bedrukten en sinds 1874 ook als O. L. Vrouw van Lourdes. Tienray kreeg in 1877 de eretitel Klein- Lourdes en werd daarmee de offi ciële Lourdesplaats van Nederland. In de maand mei zijn in Tienray verschillende bedevaarten, maar ook iedere woensdagavond wordt om 18.40 uur de rozenkrans gebe den bij de grot. Aansluitend is er een mis ter ere van Maria. Heel bij zonder is het Marialof midden in deze meimaand. Op Hemelvaarts dag 13 mei begint om 15.00 uur een plechtig Marialof in de kerk van Tienray. Dit Marialof wordt opgeluisterd door het Gemengd Koor Tienray. Daarnaast is de kerk dagelijks geopend van 10.00 uur t/m 18.00 uur voor bedevaartgan gers, om even rustig bij Maria te bidden, een kaarsje op te steken of een intentie op te schrijven. Boekrecensie in Peel en Maas Delia Hopkins is in het lan delijke New Hampshire opge voed door haar alleenstaande vader, Andrew. Ze heeft nu een dochtertje, een knappe verloofde en haar eigen bloed hond waarmee ze verdwenen personen opspoort. Als Delia plannen maakt voor haar huwelijk, krijgt ze angstaan jagende flashbacks. Dan komt er een politieman aan de deur met een mededeling die haar leven totaal verandert. Geschokt en verward wil Delia tot elke prijs de waarheid weten - zelfs wanneer die haar leven en dat van haar geliefden in gevaar brengt. Hoe moet je reageren als je hoort dat je niet bent wie je dacht te zijn? En dat de persoon van wie je hield en die je vertrouwde je heeft misleid? In Het verdwenen meisje beschrijft Jodi Picoult met begrip en mededogen hoe een verdrogen herinnering terug kan komen als een bedreiging. Jodi Picoult is de auteur van 1 New York Times- bestsellers Negentien minuten en het prachtig verfilmde My Sister's Keeper (De tweede dochter). Verder verschenen van haar De kleine getuige, De tiende cirkel en De bekering. Ze woont met haar gezin in New Hampshire. Het verdwenen meisje is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 5 euro. Javier en Jelle iff mmm BESTSELLERAUTEUR VAN De bekering HET VERDWENEN MEISJE Horst

Peel en Maas | 2010 | | pagina 10