Stroef verloop Ruimte voor Ruimte 'Sporthal niet goed toegankelijk' Lezing en filmvertoning Soldaat voor Ambon Swolgen krijgt eigen kunstwerk 4 "MFA wordt geen horecagelegenheid Weer extra geld voor buitengebied Lourdesgevoel in Venray www.omroepvenray.nl ff PEEL EN MAAS Donderdag 29 april 2010 - Pagina 7 Het wil niet vlotten met de verkoop van woningen op ruime kavels in het kader van de Ruimte voor Ruimterege ling. In ruil voor sloop van stallen in het buitengebied, mogen aan de rand van de dorpen woningen gebouwd worden. De regeling loopt al zo'n tien jaar, maar de ver koop van de woningen gaat mondjesmaat. John Niessen (VVD) stelde vorige week woensdag vragen in de commissie Middelen. "Het heeft een moeizaam verloop. Daar maken we ons zorgen over, want ook de gemeente Venray loopt financiële risico's", meent Niessen. In de eerste tranche gaat het in Venray om 35 woningen. Hiervan zijn er slechts zeven gebouwd. De overige 28 huizen zouden aan de Buitenweg in de wijk Braban- der komen. De gemeente heeft voor het project Buitenkamers een overeenkomst afgesloten met AM Wonen. Er is tot nu toe nog niet één woning verkocht. Het plan staat op losse schroeven. AM Wonen heeft de laatste deel- betaling nog steeds niet voldaan. Wethouder Jan Loonen (CDA) meldde dat de gemeente wellicht juridische stappen gaat nemen om het geld binnen te krijgen. Bij de tweede tranche gaat om een vergelijkbaar aantal woningen. Een klein gedeelte is door parti culieren gebouwd. In Vlakwater zijn 27 villa's gepland. De grond is gekocht door Ruimte voor Ruimte Limburg, een samenwerkings verband tussen de provincie en Bouwfonds Ontwikkeling. "Bij de tweede tranche staat de provincie financieel aan de lat", zegt Loo- nen. "Hierbij loopt de gemeente geen risico." De nieuwe sporthal vol doet nog niet aan alle eisen van goede toegankelijkheid. Gerard Thijssen (inVENtief) vraagt er in de commissie Maatschappelijke Diensten aandacht voor. Vooral met het oog op de Special Olympics die begin juni worden gehou den. Volgens Thijssen maakt het Gehandicaptenplatform Venray (GPV) zich zorgen. De hal zou ook niet voldoen aan de eisen van ITS (Internationaal Toegankelijkheid Symbool). Wethouder Twan Jansen (PvdA) meldt dat het GPV vanaf het begin betrokken is geweest bij de bouw. Volgens Jansen voldoet de hal ook aan de eisen van ITS. "Alleen hebben we het symbool niet aangevraagd, omdat het een paar duizend euro kost." Jansen erkent dat er nog enkele knelpun ten zijn, die opgelost moeten wor den. Zo moeten de toegangsdeur en de klapdeuren worden aan gepast. "Ook bij de lift, het invali dentoilet, de kleedruimtes en de douches moeten nog wat kleine dingen worden veranderd", zegt de wethouder. De tribune in de oude sporthal is niet toegankelijk voor rolstoelen. "Maar dat is ook niet meegenomen in de verbou wing. Als we dat willen, dan moet er extra budget komen." Gerard Thijssen toont zich tevreden met de beantwoording. "Ik hoor dat alle knelpunten de aandacht heb ben van de wethouder." Honderdste lid Begin april kon Ouderenver eniging Veltum het honderdste lid inschrijven. Daarmee bleek de ledenwervingcampagne, die in februari van dit jaar werd gestart, succesvol. Het uitgangspunt dat ouderen in Veltum betrokken wil len zijn met bij de vernieuwingen in de wijk en daarin ook een stem willen hebben, blijkt dus aan te slaan. Voorzitter Chris Ter Beek tekent daarbij aan dat vooral de bouw van een nieuw wijkontmoe- tingscentrum het allerbelangrijkste is. "Een wijkontmoetingscentrum waar wijkbewoners betrokken worden in de vormgeving en het beheer, is van het grootste belang voor de sociale samenhang in de wijk. De wijkbewoner voelt zich meer thuis in zijn eigen wijk naar mate hij ook betrokken wordt in de wijkvoorzieningen zoals een wijkontmoetingscentrum waar wijkbewoners anderen kunnen ontmoeten en eigen activiteiten ontplooien. Ouderenvereniging Veltum wil ouderen daarom betrekken bij de ontwikkelingen in de wijk, de vormgeving en beheer van het wijkontmoetings- centrum en hen daarin een stem geven." Met dit uitgangspunt voor ogen werkt de ouderenvereni ging ook verder aan de opbouw van diverse recreatieve en vor mende activiteiten en informatie over zaken die voor het welzijn van ouderen en de samenhang van de wijk van belang zijn. Deze activiteiten worden ontwikkeld in samenwerking met de Senioren raad Venray en de organisaties die werkzaam zijn in de wijk Veltum. Het aantal leden is van belang in de belangenbehartiging. De ledenwerving stopt dus niet bij het huidige aantal. Het blijft een belangrijk aandachtspunt voor het bestuur. Voor toezending van de wervingsfolder door de secretaris Wim Meijer, telefoon 516193. Zie de website www.ouderenbelan- genveltum.nl voor meer algemene informatie. Dodenherdenking in Ysselsteyn Op 4 mei vindt in Ysselsteyn de dodenherdenking plaats voor alle parochianen die tijdens en na de Tweede Wereldoorlog gesneu veld zijn. Ook worden de mensen herdacht die in het voormalige Nederlands-Indië het leven lieten. De plechtigheid wordt gehouden in de Odakerk in Ysselsteyn en begint om 19.00 uur. Tijdens deze herdenkingsdienst vertellen nabe staanden iets over hun gesneu velde familielid. Aansluitend aan deze herdenking wordt voor de kerk, bij het monument, een krans gelegd. Na het spelen van de Last Post worden twee minuten stilte in acht genomen voor alle mensen die in de Tweede Wereldoorlog en daarna, waar ook ter wereld, het slachtoffer zijn geworden van oor logen of oorlogshandelingen. 'Kinderen vallen buschauffeurs lastig' Het komt steeds vaker voor dat chauffeurs van busjes, die kinderen naar het speciaal onderwijs vervoeren, worden lastiggevallen tijdens de rit. Tiny Grebenjak (PP2) merkt in de commissie Maatschap pelijke Diensten op dat het tot onveilige verkeerssituaties leidt. "Ook voor andere weg gebruikers." Volgens Grebenjak zijn de pro blemen flink verergerd sinds er geen begeleiding meer in de bus jes aanwezig is. "Aangifte doen bij de politie heeft geen zin, omdat het minderjarigen zijn." De gemeente is verantwoordelijk voor het leerlingenvervoer, dat is uitbesteed aan de taxibedrijven Geerets en Munckhof. Grebenjak doet het voorstel om weer bege leiders te laten meerijden, vooral in de busjes waar zich de grootste problemen voordoen. Wethouder Twan Jansen (PvdA) herkent de geluiden. "Er is met de vervoer ders afgesproken dat de inciden ten worden doorgegeven aan de gemeente. Wij ondernemen dan actie. De kinderen die zich misdra gen, krijgen eerst een waarschu wing. Als dat niet helpt, dan krij gen ze een schorsing. Dit houdt in dat ze een tijdje niet meer met het busje naar school vervoerd wor den." Jansen zegt dat het inzetten van extra begeleiding een taak is van de ouders. De incidenten wor den regelmatig besproken in het overleg tussen de vervoerders en de adviesraad van het leerlingen vervoer, waarin de ouders verte genwoordigd zijn. Medicijnen verloren De politie kreeg een melding dat tussen de Stationsweg en de Kempweg in Venray een hoeveel heid antidepressiva is kwijtgeraakt. Het gaat om een doosje Venlafaxi- ne, met daarin grijze of lichtroze capsules. Bij onjuist gebruik kun nen deze medicijnen schadelijk zijn. De politie waarschuwt om uit te kijken naar de kwijtge raakte medicijnen, ze buiten het bereik van kinderen te houden en vraagt een eventuele vinder om de medicijnen af te geven bij de politie. Dorpsradenoverleg Venray Stichting Dorpsradenoverleg Venray houdt op maandag 3 mei vanaf 20.00 uur een vergadering in gemeenschapshuis Gelderkoel aan de Heidseweg in Heide. Op de agenda staat onder meer een rond vraag en nieuws uit de dorpen en de voortgang, ontwikkelingen en uitvoering DOP's. Carel Erasmus is filmmaker en schrijver. Hij maakte een onthullende documentaire over de geheime missie van Erik Hazelhoff Roelfzema in de Zuid Molukken. Hij vertelt hierover op 2 mei in het Liber ty Park. Erik Hazelhoff Roelfzema, de in 2007 overleden oorlogsheld, is voor Nederlanders synoniem met Soldaat van Oranje. Hij staat sym bool voor het verzet in oorlogstijd. Zijn functies zijn dan ook legen darisch: Engelandvaarder, geheim agent, RAF-piloot, adjudant van koningin Wilhelmina en bovenal Soldaat van Oranje. Van het gelijk- namige boek zijn meer dan een miljoen exemplaren verkocht. De film staat nog altijd bekend als beste Nederlandse speelfilm ooit. Wat weinig mensen ech ter weten is dat Erik Hazelhoff in1950 richting de Zuid Molukken vertrekt om zich in te zetten voor de Molukse onafhankelijkheid. De eilandengroep wil zich los maken van Indonesië maar krijgt te maken met een bloedige militaire invasie. Hazelhoff raakt verzeild in een James Bond-achtig avontuur, waarin hij met een watervlieg tuigje het bezette Ambon tracht te bereiken. Maar wat hield zijn mis sie precies in? En wie waren erbij betrokken? De makers van Soldaat voor Ambon, Carel Erasmus en Floris Meinardi, reizen in juli 2007 af naar Hazelhoffs woonplaats Hawaï en confronteren hem met zijn betrokkenheid bij acties op de Molukken. Het blijkt het laat ste tv-interview, tien weken later overlijdt de oorlogsheld op 90- jarige leeftijd. De documentaire is een reconstructie van wat zich tijdens deze geheime operatie kan hebben afgespeeld. Enkele verras sende en tot nu toe onbekende feiten komen aan het licht. Zo blijkt dat Hazelhoff voorbereidin gen heeft getroffen voor illegale wapentransporten naar de Moluk- ken. Behalve Erik Hazelhoff zélf komt ook zijn onlangs overleden zoon Erik jr. aan het woord. Verder een aantal getuigen onder wie ex- CIA agent Allan Charak, ex-geheim agent Bob Zalm en de weduwe van de door Indonesië ter dood gebrachte RMS-leider Chris Sou- mokil. Zij bevestigen de betrok kenheid van Hazelhoff bij de vrij heidsstrijd van de Molukkers. Een strijd die nog immer voortleeft, getuige de zestigjarige herdenking van de onafhankelijkheidsstrijd, in april dit jaar. De lezing met filmvertoning vindt plaats op zondag 2 mei, vanaf 14.30 uur. De toegang is gratis. Gemeentebestuur Horst aan de Maas op bezoek Swolgen krijgt binnenkort zijn eigen kunstwerk. In het plantsoen op de hoek van de Mgr. Aertsstraat- Schoolstraat wordt medio mei een beeld geplaatst waarin het logo van het dorpsblad De Haverkist prominent is verwerkt. Dat maakte vicevoorzitter Edu- ard Maas van de plaatselijke dorpsraad tijdens het ken nismakingsbezoek van het college van B en W van de gemeente Horst aan de Maas bekend. Met de plaatsing van het kunst werk van Petra Verhees uit Maas- bree wordt een oude belofte van het voormalige gemeentebestuur van de per 1 januari 2010 opge heven gemeente Meerlo-Wanssum - om aan elk dorp een eigen kunst werk te 'schenken' - eindelijk ingelost. De dorpsraad hoopt in de met de voormalige gemeente Sevenum en de Meerlo-Wans- sumse dorpen Meerlo, Tienray en Swolgen uitgebreide gemeente Horst aan de Maas bij de realisatie van een aantal projecten ook op steun van het gemeentebestuur te mogen rekenen. Bijvoorbeeld bij de aanschaf van kerstverlichting, die tijdens de decembermaand in bogen over de Mgr. Aertsstraat kan worden gehangen. "Ik zie in het centrum van Horst genoeg van die bogen, dat moet toch ook in Swolgen kunnen", stelde Maas, die erop rekent dat ook de kerk bin nenkort in het licht wordt gezet. "De herinrichting van het kerk plein is in volle gang, met de kerk- verlichting erbij krijgen we dan een mooi plaatje in het centrum van het dorp." DOP Burgemeester Kees van Rooij knikte vriendelijk, maar deed net als de wethouders Leon Litjens (CDA), Loes Wijnhoven (CDA) en Ger van Rensch (CDA), Birgit op de Laak (PvdA-PK) en Freek Selen (Essentie) geen concrete toezeggingen. Het gemeentebe stuur luisterde maandagavond in zaal Wilhelmina aandachtig naar de presentatie van Maas over het zogeheten dorpsomgevingspro- gramma (DOP), het toekomstplan voor het 1300 inwoners tellende dorp. En die toekomst staat of valt met woningbouw. Swolgen is dan ook erg blij dat op de voorma- lige tennisbanen eindelijk wordt gebouwd. Aannemer Fleuren uit Venray gaat in hartje Swolgen vijftien woningen realiseren, waar bij ook aan starters en senioren is gedacht. Woningbouw is hard nodig voor de leefbaarheid in het dorp, verklaarde Maas. "Want er is de laatste tien jaar gewoon te weinig gebouwd. Een hoop jeugd is toch vertrokken naar omlig gende dorpen en dat merk je aan het dalend aantal kinderen in het dorp." WENSEN Andere wensen uit het DOP zijn onder meer het behoud van mini maal de huidige (commerciële) voorzieningen, de aanleg van een trapveldje en een skatebaan voor de wat oudere jeugd, de realisatie van een ondergrondse glasbak, goed toegankelijke bushokjes, meer en beter onderhoud van het openbaar groen, het opkrikken van de kwaliteit van de attracties van de kermis, het behoud van de historische bebouwing en het koppelen van de fiets- en wan delroutes in de dorpen Tienray, Swolgen en Meerlo aan die van de gemeente Horst aan de Maas. In de fabriek wordt momenteel hard gewerkt aan het kunstwerk dat een plek krijgt in het cen trum van Swolgen. "Zodat de mensen ook kunnen zien hoe prachtig het aan deze kant van de gemeente is." Ondanks de herinrichting van de Mgr. Aertsstraat en de Molen weg wordt er nog altijd behoorlijk hard gereden over de doorgaande weg door het Swolgen. En dat is veel inwoners én de dorpsraad een doorn in het oog. Het is dan ook niet vreemd dat Eduard Maas het college van B en W vroeg om aandacht te besteden aan dit probleem. "Als de politie op die wegen vaker zou kunnen handha ven op snelheid, dan zou dat mooi zijn." Zelf gaat de dorpsraad aan de slag met het maken van een eigen website en het maken van een welkomstbrochure voor nieuwe inwoners van het dorp, vertelde Maas. "Maar dan moeten er wel nieuwe huizen komen in Swol- gen, anders heeft dat geen zin. Woningbouw is bepalend voor de toekomst van het sociale leven, de verenigingen en de voorzieningen in Swolgen." Bouw multifunctionele accommodatie Swolgen in de startblokken De bouw van de multifunc tionele accommodatie Kerke- bos in Swolgen - het voorma lige sportpark Zuid - begint in juli 2010. De werkzaamheden duren naar verwachting een jaar. De bedoeling is om het vernieuwde en uitgebreide (sport)complex medio 2011 in gebruik te nemen. Hans van der Klij, voorzitter van Swolgense Boys, hield maan dagavond, tijdens het kennisma kingsbezoek van het college van B en W van de gemeente Horst aan de Maas aan het dorp, een korte presentatie over de ontwikkeling van de multifunctionele accom modatie. Hij benadrukte tijdens zijn betoog vooral het multifunc tionele karakter van het gebouw, dat de thuishaven wordt van de nieuwe voetbalclub Sporting ST, tennisclub 't Löbke, korfbalclub SKC'06 en Stichting Gemeen schapshuis Swolgen. Zoals bekend gaan de voetbalclubs Swolgense Boys en TOP'27 vanaf 1 juli 2010 samen verder onder de naam Sporting ST. ST staat voor Swolgen en Tienray. De leden stemden afgelopen maandagavond in met formele opheffing van beide verenigingen. Onlangs werden al de nieuwe clubnaam en het nieuwe tenue bekendgemaakt De sportclubs gaan komend seizoen spelen op sportpark Hoogveld in Tienray en vanaf medio 2011 wordt Ker- kebos hun thuishaven. De werk zaamheden starten met de renova tie van de bestaande sportvelden. Vervolgens wordt in september begonnen met het slopen van de bestaande clubgebouwen op sportveld Kerkebos. De leden van de tennisclub kunnen, tot de nieu- we accommodatie klaar is, terecht bij de tennisclub in Broekhuizen. Niet alleen de voetballers, korf ballers en tennissers krijgen een plek in het nieuwe multifunctio nele centrum. De ruimtes worden ook benut door senioren voor gymnastiek, koersbal, volksdan sen en kaarten. Ook een koor en de redactie van het Swolgense dorpsblad De Haverkist gaan het nieuwe pand - dat centraal tus sen de voetbal- en korfbalvelden en de tennisbanen komt te liggen - gebruiken. Mogelijk dat ook 't Raayke (crisisopvang voor kinde ren, red.) en de buitenschoolse opvang een plek krijgen in de multifunctionele accommodatie. "De stichting gaat de accommo datie beheren en exploiteren, de gemeente gaat zich bemoeien met het beheer van de sportvelden. Zij legt ook de parkeerplaatsen en de speelvelden aan", verklaarde Van der Klij. In grote lijnen bestaat het plan uit de aanleg van een nieuw hoofdvoetbalveld, de renovatie van de trainingsvelden (inclusief korfbal), het verleggen en uitbrei den van de tennisbanen en de aanleg van een nieuw parkeerter rein voor zo'n 75 auto's, inclusief vier parkeerplaatsen voor minder- validen. Voor mensen die moeilijk ter been zijn wordt tevens een hellingbaan aangelegd. Ook krijgt het centrale gebouw een automa tische schuifdeur zodat het voor iedereen goed toegankelijk is. Het is volgens Van der Klij niet de bedoeling dat de multifunctionele accommodatie de plaatselijke horeca in de wielen gaat rijden. "Daarover zijn afspraken gemaakt met de ondernemers. Het MFA wordt geen horecagelegenheid, de horeca in het gebouw is puur gericht op de activiteiten die op het park plaatsvinden." Er is weer extra geld nodig voor het bestemmingsplan buitengebied. Er zijn 325 bezwaren binnengekomen en het is een hele klus alles nog dit jaar af te handelen. De frac ties in de commissie Stedelijke Ontwikkeling hebben er veel moeite mee om nu weer 95.000 euro beschikbaar te stellen. Tijdens de eerste inspraakronde kwamen er al 241 reacties. Het draait vooral om de gehanteerde bestemming, de vorm en afmeting van het bouwblok en de status van de woning (burger- of bedrijfswo ning). Tom Lenssen (Samenwer king) meent dat er te weinig met deze reacties is gegaan. "Hoe vaak is het budget al niet verhoogd?", vraagt hij zich af. Lenssen denkt dat het einde nog niet in zicht is doordat enkele bezwaarmakers zullen doorprocederen tot bij de Raad van State. "En dat gaat ook weer enkele tonnen kosten", zegt Lenssen in de commissievergade ring. Het vorige bestemmingsplan kwam in 2005 gereed. Op 13 juni 2007 werd het afgeschoten door de Raad van State. Sindsdien is de gemeente bezig het afgekeurde bestemmingsplan te herschrijven. Dit heeft al 550.000 euro extra gekost, vooral vanwege de inhuur van externe deskundigen. Wet houder Patrick van der Broeck (CDA) wil er nu snel een einde aan maken. Het heeft de aanpak veranderd. Er is een kernteam gevormd dat in afzondering gedu rende een halfjaar ongestoord aan de afronding kan werken. Henny Jenner (PvdA) vraagt zich waarom er zoveel externen in het kernteam zitten. "Zij zitten alle maal op of boven de Balkenende norm." De PvdA heeft er moeite mee opnieuw de beurs te trekken. Dat geldt ook voor Ton Teeuwen (CDA). "Afgesproken was dat het voor de zomer af zou zijn. En nu wordt er weer extra geld gevraagd. Hoe is hier de laatste jaren mee omgegaan?", vraagt Teeuwen zich af. "Het verbaast ons. Want zou regulier werk van de afdeling zijn. Waarom lukt het niet?" John Niessen (VVD) meent dat veel bezwaren waren te voorzien. "Het moet met meer snelheid worden afgehandeld. Met mensen uit de eigen afdeling en met min der beroep op externen." Van der Broeck belooft met de hand met op het hart dat het de allerlaatste keer is dat er extra geld bij moet. "Het is heel lastig. Het bestemmingsplan heeft een negatieve teneur. Ingege ven door hun adviseurs proberen agrariërs hun belangen veilig te stellen. We gaan nu alles op alles zetten om het voortvarend af te handelen", zegt de wethouders, die meldt dat het niet alleen exter nen zijn die aan de klus werken. Er is een tendens dat er steeds meer zzp'ers (zelfstandige zonder personeel) werkzaam zijn. Dit zijn doorgaans voormalige ambtenaren die ontslag nemen en zich als zelf standige weer laten inhuren door de gemeente. De projectleider is eveneens een zzp'er. "Hij zit goed in deze materie. Als we hem moe ten vervangen, dan beginnen we weer van vooraf aan", aldus Van der Broeck. De maand mei is van oudsher naast oktober de maand die aan Maria is toegewijd. Dit jaar wordt in mei voor het twaalfde jaar bij de Lourdesgrot in het park van het St. Josefklooster aan de Eind- straat, na de herinzegening in 1998, weer elke vrijdag om 19.00 uur het rozenhoedje gebeden. Belangstellenden zijn van harte welkom bij dit gebeuren. De Lour- desgrot is versierd en is er geen koor, dan worden er cds gedraaid met Maria-liederen. Ook kan men er intenties opgeven aan onder staand adres, zodat het rozen kransgebed nog meer inhoud krijgt. Ook kan men intenties opgeven achter in de Grote Kerk en de Paterskerk. Deze intekenlijst ligt er tot vrijdag 7 mei. De eerste keer wordt het rozenhoedje gebe den op vrijdag 7 mei en daarna elke vrijdag van de maand mei. Ook zijn er voldoende zitplaatsen aanwezig. Men kan voor en na het rozenhoedje kaarsjes aansteken. Er zijn ook kaarsen te koop met de originele beelden van de Lour- desgrot uit Venray erop. Voor meer informatie: Herman Elbers, telefoon (0478)587199, e.mail hermanelbers@home.nl. Omroep Venray op locatie Wie-kent Nico niet? Zaterdag 1 mei 10.00 - 12.00 uur Live vanaf de Stationsweg 82 Maak kans op lekkere prijzen. Jubileumtour Zondag 9 mei 11.00 - 17.00 uur live vanaf de Kunstmanifestatie in Geijsteren met impressies, interviews en leuke muziek! www.rienvanmierlotuinen.nr ether 90.2 FM - kabel 87.5 FM Helmondseweg 111 Deurne Tel.0493 314593

Peel en Maas | 2010 | | pagina 30