Lezing over mannenkoor Bertus Borgers in Cambrinus Halfvastenbal in 't Podium Tribute to The Cats Band Aan het einde van de wereld Joost Zwagerman te gast in Venray Accordeon/ Harmonica festival Paasworkshop KENNEDY PEEL EN MAAS Na zijn romans De houdgreep, Gimmck!, Vals licht (Verfilmd door Theo van Gogh) en De buiten vrouw verschenen nog Chaos en rumoer en Zes sterren.(2002). Met deze romans werd hij een van de meest gelezen auteurs van zijn generatie. De laatste jaren versche nen vooral bloemlezingen, poëzie (Roeshoofd hemelt 2005) en vele essaybundels, zoals het voor de AKO-prijs genomineerde Transito (2006), een overzicht van de litera tuur op het gebied van zelfmoord. Ook is hij columnist voor NRC Handelsblad en verschenen poli tiek getinte pamfletten van zijn hand zoals De schaamte van links. In 2006 voltooide hij het ambiti euze project De Nederlandse en Vlaamse literatuur vanaf 1880. Hij was presentator van Zomergasten met onder meer Ayaan Hirschi. In 2009 werd hem de Gouden Gan- zeveer voor zijn hele oeuvre toe gekend en voor 2010 schreef hij het boekenweekgeschenk Duel. Het thema van de boekenweek (10- 20 maart) is jong zijn. Het kind, de jeugd en de jongere staan centraal. Deze veelzijdige schrijver vertelt op zondag 28 maart vanaf 11.30 uur in het Theehuis van het Odapark over zijn leven en werk. De muzikale omlijsting wordt ver zorgd door Lisa Elfring, student van de pabo. Zij volgde blokfluit, piano en zanglessen op de muziek school en treedt op met zelfge- Joost Zwagerman. Foto: Keke Keukelaar. maakte composities. Boekhandel Venray is present met werken van de schrijver. In de pauze is er gelegenheid tot signeren. Entree 8 euro en voor donateurs 6 euro. Kimmam analyseert de huidige financiële crisis, die in tegenstel ling tot de eerste (olie-)crisis, begonnen is als hypotheekcrisis in het noorden van Amerika. In de grote steden, waar circa tien mil joen gezinnen zich in de schulden hebben gestoken om een huis te kunnen kopen ontspoorde de economie, met enorme gevol gen wereldwijd. De crisis heeft inmiddels geleid tot een reces sie, die ons allemaal treft. Een en ander betekent inmiddels ook veranderde gezichtspunten met betrekking tot omgaan met geld, beloningen en duurzaamheid. Hoe had dit alles voorkomen kunnen worden, en welke oplossingen liggen er? Wanneer en hoe laat men zich beïnvloeden in economische keu zen? Wat betekent het christen zijn in deze, en welke ethische richtlijnen liggen er? Ethiek gaat over het goede gedrag, het hande len vanuit goede voornemens of plichten, wat voor elk van ons een leidraad zou moeten zijn. Introdu cés zijn van harte welkom. Donderdag 11 maart 2010 - Pagina 10 Programma Schouwburg Venray De komende week kan de theaterliefhebber voor drie voorstellingen terecht in Schouwburg Venray: de cabaretvoorstelling De adem van Eva van Nilgün Yerli, de muziektheatervoorstelling Crazy Piano's, Let's go Crazy en Liefdesbrieven met Anne- Wil Blankers en Paul van Vliet. De cabaretvoorstelling De adem van Eva van Nilgün Yerli wordt op donderdag 11 maart opgevoerd in de schouwburg. Of ze haar gedach tespinsels nou toevertrouwt aan het papier of aan een theaterzaal, Yerli weet altijd te verrassen. Ze is scherp, beschouwend, gedreven en ze is een rasvertelster met een grenzeloze verbeeldingskracht. Na een paar jaar van podiumaf wezigheid is ze met haar nieuwe programma De adem van Eva in de Nederlandse theaters te zien. Adam en Eva, de eerste mensen, werden neergezet in een wereld die ze niet kenden en waar ze alles aan moesten ontdekken. Voor Yerli een bekend gegeven. Aan de hand van het Dagboek van Adam en Eva, een serie verhalen van Mark Twain, probeert ze opnieuw naar de wereld te kijken, alsof ze er voor het eerst rondloopt. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 13 maart, 20.00 uur kan men in de schouwburg van Venray de muziektheatervoorstel ling Crazy Piano's, Let's go Crazy bezoeken. Het internationaal ver maarde muziekconcept Crazy Piano's staat dit seizoen opnieuw in het theater met een twee uur durende show. Om de zaal plat te krijgen, is er niet meer nodig dan twee brandweerrode piano's, een saxofonist en een drummer. Laat een traan bij de sensuele songs van Alicia Keys, ga uit je dak met Saturday Night Fever of zing uit volle borst mee bij André Hazes, Blpf en Robbie Williams. Alle zin tuigen worden geprikkeld bij deze zinderende muziekavond. Liefdesbrieven met Anne-Wil Blankers en Paul van Vliet wordt opgevoerd in de schouwburg op woensdag 17 maart in de schouw burg. Liefdesbrieven is een abso lute hit! Alle voorstellingen waren afgelopen seizoen in mum van Liefdesbrieven. Foto: Roy Beus- ker. tijd uitverkocht. In Liefdesbrieven lezen twee jeugdvrienden, die intens met elkaar verbonden zijn door een levenslange briefwis seling, elkaar hun brieven voor. Gezeten aan een naar het publiek gerichte tafel maken zij de bezoe ker deelgenoot van hun gevoe lens. Langzaam ontvouwt zich een verhaal over gefnuikte verlangens en gemiste kansen. De complexe karakters worden overtuigend vertolkt door twee echte theater giganten. Aanvang 20.00 uur. Voor meer informatie kan men www.schouwburgvenray.nl bezoeken. In het Theehuis van het Oda- park wordt op zondag 14 maart vanaf 15.30 uur een concert gege ven door het Atlantic Trio. Het trio is een gezelschap van een Neder lander, de pianist Bas Verheijden en twee Noorse musici op viool en cello, namelijk Vegart Nilsen en Ansfried Plat. Op het programma staat pianotrio op. 22 van Taneyev, leerling van Tsjaikovski en leer meester van Rachmaninov en Skri- abin. Dit werk kenmerkt zich door zowel lyriek als duivelse ironie en vormt een van de hoogtepunten in de Russische kamermuziektra ditie. Is Taneyev een laat-romanti- cus, Felix Mendelssohn Bartholdy is een vertegenwoordiger van de Romantiek uit het begin van de 19e eeuw. In zijn korte leven heeft hij enorm veel geschreven en van hoge kwaliteit: zijn viool concert is nog altijd een van de meest gespeelde. Daarnaast heeft Mendelssohn de verdienste gehad Het Atlantic Trio.. de in zijn tijd nagenoeg vergeten Bach weer in de muzikale herin- nering te roepen door uitvoerin gen te organiseren van diens Pas sies. In zijn tweede pianotrio laat Mendelssohn zondag een bewer king horen van een Bach koraal. De derde componist op het pro gramma is Johan Nepomuk Hum mel die nog wat klassieker is en goed om zich heen keek: in het derde deel van het trio dat zondag wordt gespeeld, komt een thema voor uit een strijkkwartet van Mozart. Hummel had veel invloed op zijn latere collega's zoals Fré- déric Chopin. Entreekaarten zijn verkrijgbaar bij Concertorgani satie Fred H. Renirie via telefoon (0478)582472, via e-mail fredh. renirie.@home.nl, via www.con- certeninvenray.nl alsook aan de ingang van het Theehuis voor aan vang van het concert. Agenda De Locht Bij streekmuseum De Locht in Melderslo kan men in het week einde van 13 en 14 maart manden vlechten, smeden en naar muziek luisteren. Zaterdag toont een erva ren mandenvlechter wat er alle maal aan kennis en kunde komt kijken bij het maken van diverse gebruiksvoorwerpen, die in het verleden onmisbaar waren bij op het platteland. Vanaf 13.00 uur treedt het duo Petran op en vanaf 14.30 brengt Mart Vervoort nos talgische liedjes met een vrolijke noot ten gehore. Het museum is op zaterdag en zondag van 11.00 tot 17.00 uur open. Het Trio Buddiger houdt op zon dag 14 maart een accordeon- en harmonicafestival met open podi um in café/zaal De Lange aan het Wilhelminaplein in Horst. Het festi val duurt van 13.00 tot 18.00 uur. Popquiz Jongerencentrum OJC Canix in Lottum houdt op zondag 14 maart de jaarlijkse popquiz. Hier aan doen elk jaar ongeveer 120 muziekfanaten aan mee die afkom stig zijn uit Limburg, Brabant, Gel derland en België. Aan de hand van onder meer muziekfragmen ten, platen- en CD hoezen, band foto's en songteksten worden de deelnemers getest op hun parate muziekkennis van de afgelopen tachtig jaar.Aanvang 14.00 uur. De vereniging Groei Bloei ver zorgt op woensdag 24 maart een workshop bloemschikken met als thema Paasverrassing. Onder des kundige begeleiding van bloem schikdocenten van de vereniging maakt men een feestelijke cre atie om tijdens de paasdagen van te genieten. De workshop wordt gegeven in de Muziekzaal Meerlo om 9.30 uur. Opgeven voor maan dag 15 maart bij Marlies Jacobs via telefoon (077)3820571 of via groeienbloei@gmail.com. De Geschied- en Oudheid kundige Kring Venray e.o. houdt op maandag 22 maart in zaal Het Trefpunt in ver pleeghuis Beukenrode aan de Beukenlaan 1 een lezing. Aan vang: 20.00 uur. Deze lezing wordt verzorgd door Stan Ver haag en heeft als titel: 100 jaar Venray en het mannenkoor 1909-2009. Voorafgaand aan de lezing wordt om 19.00 uur gestart met de jaarlijkse ledenvergadering voor de leden van de kring. Na een korte pauze wordt de avond om 20.00 uur voortgezet met een tweetal lezingen. Allereerst wordt gestart met een korte presentatie door Gerrit Kateman. Hij geeft namens de Stichting Kruisen en Kapellen een presentatie over het kopiëren van oude kruisen en beelden. Ook vertelt hij kort over het verplaatsen van kruisen en kapellen. Daarna volgt de hoofd lezing van de avond, die wordt verzorgd door Stan Verhaag: 100 jaar Venray en het mannenkoor 1909-2009. Op 20 december 2009 bestond het Venrays Mannenkoor 100 jaar. In dit kader is er ook een boek verschenen, waarvan Stan Verhaag de eindredacteur is. Hij houdt een lezing over Venray De vaandelwijding in 1911 voor Hotel de Zwaan op de Grote Markt in Venray. en het koor in de afgelopen 100 jaar. Hoe zag Venray er toen uit? Gebouwen en straten passeren de revue tijdens zijn verhaal. Wat was er toen? Wat was er nog niet? Wat is er zoal verloren gegaan en wat is nu nog te bewonderen in Venray? Ook zal hij ingaan op het mannenkoor zelf. Waar en hoe is het begonnen? Wat werd er zoal gezongen in de loop van 100 jaar? Waar werd er gerepeteerd en wie waren de dirigenten? Hij doet ook verslag van de reizen die het koor heeft gemaakt en vertelt boven dien over de onderlinge band en de sociale functie die het koor had en nog steeds heeft. Het koor telt momenteel 120 actieve zangers. Verder wordt de avond opge luisterd met enkele korte liedjes, die worden gezongen door Octet- Nog. Over 100 jaar Venrays Man nenkoor is een erg mooi boek ver schenen met zeer veel illustraties. Het boek is deze avond te koop. In 't Freulekeshuus is nog tot en met 21 maart een tentoonstelling te zien over 100 jaar Venrays Man nenkoor. De lezing is ook voor niet-leden toegankelijk. Bertus Borgers staat op zondag 14 maart met zijn gevolg in Cam- brinus in Horst. Als Nederland al een soort popnestor heeft, dan is het wel saxofonist, gitarist, liedjesschrijver en zanger Bertus Borgers. In 1967 kwam hij van het conservatorium en speelde meteen een rol in de toen nog prille Nederlandse popwereld. Hij schreef er een boek over en pre senteert die nu met bijhorende cd aan het publiek. Vanaf de eind zestiger jaren maakt hij furore in het livecircuit als muzikant met zijn Mr. Albert Show en Sweet d'Buster, trad veelvuldig op met Herman Brood om vervolgens voor velen onsterfelijk te worden als pleitbezorger en oprichter van de eerste Nederlandse Fon- tys Rockacademie (waarvan hij nog steeds directeur is). Naast alle drukke zaken door is hij nu nog steeds op het podium te vinden in allerlei muzikale verbanden, met Raymond van het Groenewoud, de Golden Earring, maar het liefst nog in zijn eigen kleine bezetting, waarin hij nu zijn laatste cd en een verhalenbundel Ver van Hier pre senteert. In dit programma wordt de luisteraar deelgenoot van diens persoonlijke verhalen over de eer ste echte rockmomenten van een muzikant die een stempel op de Nederlandse popmuziek drukte. Borgers wordt begeleid door broer en gitarist Peer Borgers en bassist Steven van Gool. Dit con cert begint om 16.00 uur. Zie ook www.cambrinusconcerten.nl. Café 't Podium in Venray houdt het halfvastenbal op zondag 14 maart. Het halfvastenbal is qua opzet nagenoeg gelijk aan het stee vast uitverkochte Nakse Dakrame Festival, met dat verschil dat bij het halfvastenbal het programma vooraf bekend wordt gemaakt. De bezoekers kunnen deze middag genieten van optredens van de buutreedners Pierre Cnoops, Jan Strik en Berry Knapen. De muzika le ondersteuning is in handen van het Puppies Huisorkest uit Leunen. Het muzikale plaatje wordt com- Kartoesj. pleet gemaakt door de Venrayse carnavalsartiesten van dit jaar en drie Limburgse topacts. Met Kar- toesj, Thei Marij en W-Dreej zijn drie topacts binnengehaald. W- Dreej had dit jaar nog succes met het nummer Vandaag. Kaarten zijn te koop via www.podiumvenray.nl, bij café 't Podium en café de Uit markt. De zaal gaat om 16.00 uur open en het programma begint om 17.00 uur. Meer informatie is te vinden op www.podiumvenray.nl. Annelie Reijnders in voorprogramma Bands uit het verleden leven voort via radio of televisie, maar ook doordat fans en nieuwe bands aandacht schenken aan hun oude helden. Het is dan ook prachtig als er weer een band opduikt die in de sporen treedt van een grote popgroep. In 2003 ging de eer naar The Cats, de roemruchte Volendamse succesformatie. Op 22 mei 2010 speelt The Tribute to The Cats Band, die bestaat uit acht personen, in De Witte Hoeve in Venray. Het voorprogramma wordt verzorgd door de Venrayse zange res Annelie Reijnders.Kaarten voor deze avond zijn te bestellen via telefoonnummer 0478-581626 of info@dewittehoeve.com. Thoom The Tribute to The Cats Band. Veerman (toetsenist): "The Tri bute to The Cats Band brengt een variabel repertoire. Dus ook wat andere muziek, bijvoorbeeld wat liedjes van The Drifters, want dat deden The Cats zelf ook vroeger. Maar overwegend wordt uiteraard muziek van The Cats gespeeld." De 'originele' leden van The Cats zijn er trots op dat deze tributeband nu opnieuw zoveel succes beleeft met wat zij zelf ooit gestart zijn. Zij zijn persoonlijke vrienden van de TCB-leden en wensen de mannen alle succes toe. Erg bijzonder: een bootlegband die geprezen wordt door de authentieke bandleden. Boekrecensie in Peel en Maas' Op de avond van haar der tiende verjaardag zweert Jane Howard in het bijzijn van haar ruziënde ouders dat ze nooit zal trouwen of kinderen krij gen. Jane groeit op tot een eigenzinnige en onafhanke lijke vrouw, maar het leven valt niet zo gemakkelijk te stu ren... Kennedy's nieuwe roman beschrijft op prachtige en hart verscheurende wijze de grillige wegen die een leven kent - en de willekeur van het lot. Douglas Kennedy (New York, 1955) was een succesvolle thrillerauteur voordat hij de overstap naar de literatuur maakte. Zijn werk wordt in vijftien talen vertaald. In 2006 ontving hij een grote Franse lite raire onderscheiding (Chevalier de l'Ordre des Arts et des Lettres). Kennedy woont afwisselend in Londen, Parijs en Berlijn. Aan het einde van de wereld is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 9.95 euro. If DOUGLAS Na vijf jaar is Joost Zwager man, schrijver van het boeken weekgeschenk 2010, nogmaals op uitnodiging van het Literair Café te gast in het Odapark. Adelbertvereniging Adelbert Venray houdt op dinsdag 16 maart de zevende lezing van dit seizoen in het Theehuis van het Odapark. Aanvang 20.15 uur. De lezing draagt de titel Kredietcrisis: een morele Crisis en wordt gegeven door professor Kim- mam, hoogleraar onderne ming en ethiek aan de Rad boud Universiteit Nijmegen en aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. Eva, Crazy Piano's en Liefdesbrieven Klassiek en romantiek in Theehuis Venray de schrijver van En de liefde Aan het einde van de wereld J'

Peel en Maas | 2010 | | pagina 10