Concert blaaskapel Danny Vera in Cambrinus Lambert-Jan Koops in Gryphus Broeders van Liefde Lezing over Tienray Emigranten Agenda Kemmere Koor bedankt zusters Boekenweek in bibliotheek Jongensjaren i PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 4 maart 2010 - Pagina 8 Programma Schouwburg Venray Schouwburg Venray heeft komende week vijf voor stellingen op het program ma staan: Quinteto Tango Extremo, Pollux geit wiejer, muziektheater Azur, Jandino Asporaat, Buena Vista en Mar kante Meiden, Drieluik. Quinteto Tango Extremo ver zorgt op donderdag 4 maart vanaf 20.00 uur het theaterconcert Carnaval de Buenos Aires in de schouwburg in Venray. Dit is een uniek project van worldjazz movie in samenwerking met gita rist Gustavo Mozzi en percussio nist Facundo Guevara. De muziek wordt ondersteund door levens grote filmbeelden van een car- navalvierend Buenos Aires, begin vorige eeuw. Op vrijdag 5 maart kan men in de schouwburg het theatercon cert Pollux geit wiejer (voormalig Neet oét Lottum) bezoeken. Frans Pollux tovert verhalen over plek ken in Limburg en Brabant om tot liedjes. Over elke plaats waar hij in het theater speelt, maakt hij een nieuw liedje. Rode draad in dit programma is het verhaal van Roger en Simone. Twee cabare tiers leggen via absurde gedachte kronkels linken tussen de liedjes van Pollux en de mensen in de zaal. Aanvang 20.00 uur. In Schouwburg Venray wordt op zaterdag 6 maart vanaf 20.00 uur het muziektheater Azur door Jean-Philippe Rieu gehouden. Wie gelooft in de romantiek van het leven waarbij de hartstocht een hoofdrol speelt, kan wegdromen bij de melancholie en de intimiteit van Jean-Philippe's voorstelling. Jean-Philippe Rieu presenteert muziektheater Azur. Die intimiteit waar je samen voelt dat het leven geleefd wordt door het geloof in elkaar.' Het program ma is een multimediale muzikale performance die bestaat uit eigen composities, uitgevoerd door Rieu op piano, harpiste Manou Liebert en violiste Inge Stallinga-Gorissen. Op dinsdag 9 maart wordt de cabaretvoorstelling Jandino Aspo- raat, Buena Vista gehouden. In zijn tweede programma Buena Vista neemt Jandino de bezoeker met een ongekende charme mee in zijn wereld. Hilarisch, ontroerend en onnavolgbaar, zoals alleen Jan- dino dat kan. Jandino blinkt uit in zijn interactie met het publiek. Ook dansend en zingend is Jan- dino duidelijk in zijn element. Aan vang 20.00 uur. De muziektheatervoorstelling Markante Meiden, Drieluik in de schouwburg is te bezoeken op woensdag 10 maart vanaf 20.00 uur. Drie opmerkelijke voorstel lingen van drie markante meiden, meiden met een opleiding, mei den die het anders doen, mei den die iets kunnen. Drie aparte voorstellingen gescheiden door twee pauzes. Marlies Somers speelt 'Ik ben het universum'. Zij dicht, schrijft, zingt, acteert en componeert. Marij van den Boom zingt pure teksten in Puur. Paulien Adriana, brengt met Drift een intrigerende mengvorm van subtiele, theatrale kleinkunst en toneel. Voor meer informatie kan men www.schouwburgvenray.nl bezoeken. Blaaskapel Die Fröhlichen Rübensammler uit Leunen e.o. verzorgt samen met het Senio renorkest Venray e.o. het zondag ochtendconcert of koffieconcert in de foyer van de schouwburg in Venray. Beide kapellen spelen Egerlander en Tsjechische muziek, aangevuld met enkele meezingers. Er zijn maar weinig blaaskapellen in de regio die dit soort muziek nog maken. Het concert begint om 11.30 uur en is rond 13.15 uur afgelopen. t A P 3 Danny Vera en zijn band staan op woensdag 10 maart in Cam- brinus in Horst. Vera is elke week de vaste huisband van het voet balpraatprogramma Voetbal Inter national. Vera is de Nederlandse kruising tussen Chris Isaak en Roy Orbison. Zijn eerste solosingle My Foto: Susanne A. Maathuis Confession behaalde in 2003 de eerste plaats in de Turkse hitpa rade. Dit concert begint om 20.30 uur. Voor informatie en reserverin gen kan men kijken op www.cam- brinusconcerten.nl. Vergadering Historisch Platform Op maandag 8 maart houdt het Historisch Platform Venray (HPV) zijn jaarvergadering in de Dorps zaal van gemeenschapshuis De Wis te Castenray. Aanvang 20.00 uur. Behalve het jaarverslag 2009 en het financieel verslag 2009 staat onder meer de presentatie van een HPV-folder op de agenda. Bij het Historisch Platform Venray zijn al 32 cultuurhistorische orga nisaties aangesloten en dat aantal breidt zich nog steeds uit. Om de organisaties en andere geïnteres seerden op een efficiënte wijze te kunnen informeren over de doel stelling en de activiteiten van het HPV, is de informatiefolder samen gesteld. Na de pauze vindt een presentatie plaats door de Stich ting Heemkundig Genootschap Castenray. Het HPV is voornemens de algemene ledenvergadering bij toerbeurt te laten plaatsvinden in een van de Venrayse dorpen. Daarnaast kunnen eveneens de Venrayse aangesloten organisaties als gastheer optreden. Na afloop van een ledenvergadering wordt de betreffende organisatie in de gelegenheid gesteld de overige organisaties te informeren over haar activiteiten. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo wordt in het weekein de van 6 en 7 maart een demon stratie draaiorgels bouwen en vogelkasjes maken gehouden. Kinderen kunnen vogels een handje helpen met het ophangen van een zelfgemaakt nestkastje. Zij kunnen hiervoor dit hele week einde terecht in De Locht om onder leiding van ervaren nest- kastenbouwers hun eigen kastje in elkaar te timmeren. Volwasse nen kunnen ondertussen kijken naar een demonstratie draaior gels bouwen. Tot en met 1 april is de tentoonstelling Gewassen en Gestreken te zien. In de spe ciaal daarvoor ingerichte ruimte wordt getoond hoe het wassen en strijken zich in de afgelopen eeu wen heeft ontwikkeld van puur handmatige zware arbeid tot de huidige bezigheid met wasauto maten. Uiteraard zijn er werktui gen uit alle jaren tentoongesteld en is er veel schriftelijke informa tie beschikbaar. Het museum is geopend op woensdag van 14.00 tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen ook op andere tijden terecht. De demonstratie en het maken van de vogelkastjes beginnen om 13.00 uur. een abonnement waard Kleurrijke kunstexpositie In De Witte Hoeve in Venray tonen Nelly Geurts en Ida de Jong op zondag 7 maart hun kleurrijke olieverfschilderij en. De dag duurt van 10.30 tot 17.00 uur. Geurts en De Jong werken veel al met artisan. Kenmerkend zijn het gebruik van structuren, zachte kleurovergangen en speciale licht effecten. Zo ontstaan boeiende en sfeervolle schilderijen, die zowel abstract als herkenbaar kunnen zijn. De specifieke eigenschap pen van de verf in combinatie met andere materialen, leveren voor de schilders steeds een nieuwe uitdaging op. Hoewel beide kun stenaars met dezelfde materia len werken, hebben zij toch een geheel eigen stijl ontwikkeld. Wie niet in de gelegenheid is om op 7 maart deze schilderijen te bewon deren, kan een afspraak maken via www.galerie-art-idajo.nl of www. galeriegeurts.biz. De Natuurvrienden Merselo WSV De Natuurvrienden uit Merselo houdt op zondag 14 maart de derde winterserie wan deltocht. Afstanden 5, 10, 15, 20 en 30 kilometer. Starttijden: 30 kilometer 8.00-10.00 uur, 20 en 15 kilometer 8.00-12.00 uur en 10 en 5 kilometer 8.00-14.00 uur. Startplaats is café Den Tommes aan het Grootdorp in Merselo. Er is ook een puzzeltocht van 5 kilo meter voor kinderen en daaraan zijn enkele prijsjes verbonden. De starttijd is tussen 13.00 en 14.00 uur. Het inschrijfbureau sluit om 17.00 uur. Kijk voor meer informa tie op www.wsv-de-natuurvrien- den.nl. Harry de rest Op de Servaashof in Venray vindt zondag 7 maart van 14.30 tot 16.30 uur een muzikale mid dag plaats met een optreden van Harry de rest uit Venray. Deze band speelt nummers die variëren van een slepende blues tot stevige bluesrock. Geïn spireerd door oude bluesarties ten zoals Little Walter en Jimmy Reed, maar ook door hedendaag se bluesgrootheden. De forma tie geeft een eigen sound aan de nummers die ze speelt. Drums en bass, de vette mondharmonica en meeslepende gitaarimprovisaties zorgen voor een bluesy sfeertje. Belangstellenden zijn van harte welkom in het restaurant Le Tam- bourin op de Servaashof aan de Stationsweg in Venray. De organi satie is in handen van het Intern Activiteiten Centrum en restau rant Le Tambourin van de GGZ Noord en Midden Limburg. 3 In Gryphus in Vierlingsbeek vindt op vrijdag 5 maart een caba retvoorstelling plaats van Lambert- Jan Koops. In Gryphus speelt hij zijn voorstelling Koops 2.0. Koops komt uit Dedemsvaart en wordt wel eens vergeleken met Her man Finkers. Zijn droge humor en verhalen over het dagelijks leven komen namelijk aardig in de buurt van de Twentse grootmeester. Met zijn derde avondvullende pro gramma Koops 2.0 gaat hij terug naar de kern van het verhaal. Als stand-upper weet hij daarbij zijn relaas moeiteloos te voorzien van een grote dosis humor, doldraai- ende redeneringen en scherpe observaties. Koops 2.0 kent een hoge grapdichtheid en zit vol intelligente humor. In januari won Koops de persoonlijkheidsprijs op het Belgische Humorologie Concours met de voorstelling Koops 2.0. Gryphus is geopend vanaf 20.30 uur en het optreden begint om 21.00 uur. Voor deze voorstelling zijn kaarten te reser veren via (0478)631802 of via (0478)630508. Reserveren via internet is mogelijk via Gryphus www.gryphus.nl. Bezoekers die jonger zijn dan twintig jaar krijgen op vertoon van een geldig legiti matiebewijs korting. De Broeders van Liefde zijn in 1905 gestart met de zorg voor psychiatrische patiënten in Ven- ray. Lange tijd hebben zij leiding gegeven aan het 'gesticht' cen trum Sint Servatius, en hebben als een van de grote werkgevers in Venray in die periode een nauwe band opgebouwd met de Venray- se bevolking. Na bijna 100 jaar hebben zij zich teruggetrokken uit de psychi atrie in Venray, maar dat beteken de niet dat zij zich uit de psychi atrie zelf hebben teruggetrokken. Op een aantal andere plaatsen in de wereld zijn zij er nog intensief bij betrokken. Een van die plaat sen ligt in Purworejo, op Java, in Indonesië. Daar hebben zij enkele jaren geleden een psychi atrisch centrum opgezet. Derge lijke kleinschalige psychiatrische centra zijn daar nodig. Sommige patiënten worden daar nog wel verzorgd door hun familie, maar ze zijn niet in staat enige profes sionele hulp te bieden. Vaak leven patiënten op straat, of, nog erger, worden ze uit de gemeenschap gestoten. De Broeders van Liefde bieden in dit centrum professi onele hulp aan voor deze zwer vende patiënten, zodat ze op ter mijn weer kunnen functioneren in hun gemeenschap. Inmiddels is dit centrum uitgebreid zodat er binnenkort een dertigtal psy chiatrische patiënten kunnen worden behandeld. Deze nieuwe uitbreiding omvat enkele patiën tenkamers, een spreekruimte, een apotheekruimte, een keuken, ref ter en een recreatieruimte. Nu het gebouw er staat is er echter geld nodig voor de inrichting. Er zijn nog geen meubels, geen bedden en geen medische instrumenten. De Venrayse werkgroep Missie- Ontwikkeling-Vrede gaat dit jaar in het kader van de jaarlijkse vas tenactie samen met de Broeders van Liefde en de GGZ-NML geld bijeenbrengen voor de verdere inrichting van dit psychiatrische centrum. Op donderdag 11 maart om 15.00 uur zal in Le Tambourin op de Servaashof aan de Stations weg in Venray Prakash Goossens, directeur internationale project ontwikkeling van de Broeders van Liefde, een presentatie geven over het werk van de Broeders van Liefde in Venray en in Indone sië. Daarnaast zal hij ook spreken over de grote verschillen tussen de geestelijke gezondheidszorg in Nederland en Indonesië. De informatie wordt afgewisseld met muziek (vanuit de muziektherapie van het GGZ NML) en Indonesi sche dans. LGOG Kring Ter Horst orga niseert op woensdag 10 maart een lezing over Tienray, een van de drie dorpen die per 1 januari 2010 bij de gemeen te Horst aan de Maas zijn gevoegd. Arie Snellen, voorzitter van de heemkundevereniging Meerlo- Wanssum, geeft samen met de heer Arnold Jacobs eerst een korte inleiding over de heemkun- devereniging en haar activiteiten. Daarna houdt Harrie Raaymakers een inleiding over de geschiede nis van Tienray. Tienray is een oud dorpje in onze regio. Uit archeolo gische vondsten blijkt dat er reeds 5000 jaar voor Christus bewoning was. Het dorp is vooral bekend geworden als pelgrimsoord. 'Klein Lourdes' wordt het genoemd. Aan het einde van de negentiende en het begin van de twintigste eeuw bezochten duizenden pelgrims het dorp. Er werd zelfs een spe ciaal station voor aangelegd. Veel mensen herinneren zich ongetwij feld nog de jaarlijkse voettocht naar Tienray met aansluitend de hoogmis. Helaas werd aan het einde van de Tweede Wereldoor log de kerk volledig verwoest. Pas in 1950 werd de nieuwe kerk in gebruik genomen. Een van de bekendste inwoners van Tien ray was Hanna van der Voort, een verzetsstrijdster die zich vooral inzette voor het onderbrengen van Joodse kinderen op het platte land in Noord-Limburg. De lezing over Tienray op 10 maart begint omstreeks 21.00 uur, na afloop van de jaarvergadering van LGOG Kring Ter Horst. Plaats van hande ling is De Leste Geulde, Noord singel 75 te Horst. De toegang is voor leden van LGOG gratis. Ove rige belangstellenden betalen drie euro. Wie denkt dat massale emigra tie vanuit Noord-Limburg alleen plaatsvond kort na de Tweede Wereldoorlog, heeft het mis. Al anderhalve eeuw geleden stond Limburg aan de vooravond van een emigratiegolf naar de USA die misschien nog wel veel gro ter was dan die van zestig jaar geleden. Het vertrek van een Brabantse missionaris en enkele landarbeiders rond 1850 zorgde in het laatste kwart van de 19e eeuw voor een ware kettingre actie van emigranten uit onze streek naar de USA, een golf die pas rond 1920 tot stilstand kwam. Achtergebleven familieleden in Nederland werden aangestoken door succesverhalen en vertrok ken op hun beurt ook naar de USA. Velen uit deze regio kwamen terecht in DePere, een plaatsje in de staat Wisconsin aan Lake Michi gan, ongeveer 300 kilometer ten noorden van Chicago. Veel is er niet meer van deze cultuur terug te vinden. Maar nog altijd prijken veel van oorsprong (soms verbas- terde) Noord-Limburgse namen op gevels van winkels en bedrij ven. Een bewijs dat veel inwoners van DePere nog afstammen van de emigranten. De reden van ver trek, de lange reis naar Amerika, de opvang ter plekke en de ver dere gang van zaken wordt met beeldmateriaal, maquettes, brie ven en voorwerpen uitgebeeld in een tentoonstelling in de Locht, in het najaar van 2010. Museum De Locht in Melderso is voor deze expositie op zoek naar gegevens (fotot's, kaarten, verhalen, fami liestambomen) over personen/ families uit Noord-Limburg die in de periode 1870 tot 1930 naar de USA zijn geëmigreerd. Wie beschikt over gegevens of iemand kent die verder kan helpen, kan contact opnemen met De Locht via telefoon (077)3987320, Arnold van Bergen via telefoon (077)4723241), Birgitte Verste gen via telefoon (077)4674034 of Sjoerd van Erp via telefoon (077)3078115), e-mailen kan via info@museumdelocht.nl. PopPodium Venray Het PopPodium in Venray staat op zaterdag 6 maart weer in het teken van De nacht van de metal. Lokale metalheads brengen zelf hun favoriete nummers ten geho re. Dus wie zin heeft in duistere tonen, agressieve ritmes en ver sterkte elektrische gitaren, is wel kom. De metalsoorten die onder meer te horen zijn zijn trashme- tal, deathmetal en gothic metal. Het PopPodium is geopend vanaf 21.00 uur. Marlon Penn in Cambrinus In Cambrinus in Horst staat op zondag 7 maart de opvallend onconventionele muzikant Mar lon Penn op het podium. Live zet Penn met zijn Vlaams Nederlandse gezelschap The Modern Underground menige toko in lichterlaaie met punkriffs en discobeats, om vervolgens weer om te slaan naar een intiem akoestisch liedje. Niet alleen zijn uiterlijk, maar ook zijn stem doet bij vlagen denken aan Ben Harper. Eclectische potpourripop met knipogen naar andere genres. Ver gelijkingen met Radiohead, Beck en Jeff Buckley werden reeds getrokken door de vaderlandse muziekpers. Als songwriter, com ponist, zanger, multi-instrumen talist, dj en producer werkte de muzikale duizendpoot zich de afgelopen jaren omhoog en eind 2008 bestijgt Marlon Penn voor het eerst de nationale podia met zijn nieuw geformeerde groep The Modern Underground. In 2009 volgen succesvolle optre dens in binnen- en buitenland, met als hoogtepunt een tournee door Frankrijk. Dit concert begint om 16.00 uur. Meer informatie staat op www.cambrinusconcer- ten.nl. Tegelse Hofzangers Zangensemble De Tegelse Hof zangers luistert op zondag 7 maart om 10.00 uur de eucharistievie ring op in de kerk in Overloon. Zij zingen liederen uit de Slavisch Byzantijnse liturgie. Het Kemmere Koor uit Geijste- ren is op zondag 7 maart te beluis teren tijdens de mis bij de zusters van Julie Postel in Boxmeer. Vorig jaar oktober heeft het koor een veiling gehouden waarin over tollige huisraad van de zusters is verkocht. De opbrengst van deze veiling is verdeeld over meerdere goede doelen: de missie, de kin derspeelplaats van Geijsteren en de koorkas. De veiling was een groot suc ces voor alle betrokkenen. Toch kon het niet blijven bij slechts een zakelijke, materieel geslaagde actie. Het Kemmere Koor wil de zusters bedanken. In ieder geval vatte het idee post om toch ook muzikaal iets te doen met de goede samenwerking bij de vei ling en hoe kan dat beter dan door middel van een bijdrage aan een mis bij de zusters van Box meer? Er worden een aantal stem mige Engelse hymnen gezongen. Tevens zijn delen van de mis van Leavitt te horen. Belangstellenden zijn deze dag van harte welkom vanaf 10.30 uur in de kapel van de Zusters van Julie Postel aan de Veerstraat in Boxmeer. De Boekenweek vindt plaats van woensdag 10 tot en met zaterdag 20 maart. Het thema is dit jaar Titaantjes-Opgroeien in de letteren. De Boekenweek gaat over Jong zijn in de literatuur, en zet daarmee het kind, de jeugd, de jongere op een centrale plaats. In aansluiting op dit thema organi seert BiblioNu diverse activiteiten. In de vestigingen Venray, Horst en Grubbenvorst zijn fototentoon stellingen te zien zijn van tien prominente dorpsgenoten met een foto van nu, een kinderfoto en een lievelingsboek. Aan de bezoe ker de taak om de goede foto's te combineren en daar het juiste boek aan toe te voegen. Daarmee is boekenbon ter waarde van 10 euro te winnen. Deelnamefor mulieren zijn verkrijgbaar in de deelnemende vestigingen. Het Boekenweekfeest vindt plaats op donderdag 11 maart vanaf 20.00 uur in Schouwburg Venray en is een initiatief van de schouwburg en BiblioNu Venray met mede werking van het Kunstencentrum Jerusalem. Van Nilgün Yerli is de theatervoorstelling De Adem van Eva te zien. Adam en Eva, de eer ste mensen, werden neergezet in een wereld die ze niet kenden en waar ze alles aan moesten ontdek ken. Voor Yerli een bekend gege ven. Aan de hand van het Dagboek van Adam en Eva, een serie ver halen van Mark Twain, probeert Yerli opnieuw naar de wereld te kijken, alsof ze er voor het eerst rondloopt. Na de voorstelling is er muziek door Lisanne Jacobs, een Turks drankje, een meet greet en een interview met Yerli. Leden van BiblioNu krijgen op vertoon van hun BiblioNupas korting aan de kassa. BiblioNu houdt in samenwerking met Synthese een avond over het thema loverboys. Deze vindt plaats op donderdag 11 maart om 19.30 uur in de bibli otheek van Horst. Het onderwerp wordt geïntroduceerd door Helen Vreeswijk, schrijfster van bij jon geren populaire romans als Lover boys, Chatroom en De Stalker. Daarnaast is er een presentatie door Lei Seuren. Seuren gaat in op de gevaren van internet en vertelt over de manier waarop loverboys contacten leggen, hoe kinderen zich kwetsbaar maken en hoe kan worden voorkomen dat zij slacht offer worden. Verder is er een schrijversavond met Judith Koe- lemeijer op donderdag 18 maart vanaf 20.00 uur in de bibliotheek in Horst. Koelemeijer houdt een voordracht over haar werk waar bij ze de nadruk legt op het boek Anna Boom en het thema van de Boekenweek. Aanmelden kan via aanmeldingen@biblionu.nl. Boekrecensie in Peel en Maas Toen Martin Bril in 2008 ziek werd, bleef hij plan nen maken, en belangrijker: hij bleef die plannen uitvoe ren. Zo wilde hij een boek schrijven over zijn jeugd, die zich afspeelde in onder meer Utrecht, Dieren, Drachten en 't Harde, en bij verschillende familieleden in Friesland en Groningen. In sneltreinvaart schreef Bril Jongensjaren, een verzameling verhalen over de jaren zestig en zeventig, die onder de pen van Bril subtiel tot leven komen. Een boek over Ras Patat, over een drumstel in hotel Talens, over zijn vriend Jaap Wagenaar en over de kauwgomballenautomaat bij de Vivo. Maar vooral een boek over de jonge Martin Bril, in zijn jeugd al een fijnzinnig observator van het menselijk tekort, die zou uit groeien tot een van de invloed rijkste en geliefdste schrijvers van Nederland. Op 22 april 2009 over leed Martin Bril, 49 jaar oud. Maar zijn boeken blijven. En met Jon- gensjaren heeft hij zijn honderd duizenden lezers postuum een schitterende ode aan zijn jeugd gegeven. Het boek Jongensjaren is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 12,50 euro. Tango Extremo en Markante Meiden £j§

Peel en Maas | 2010 | | pagina 8